Jump to content

χαλικι-υποστρωμα


nickst

Recommended Posts

αυτο το υποστρωμα ξερει κανεις τι κοκομετρια εχει?ειναι καταλληλο για το φυτο cuba αν μπει μονο αυτο στο ενυδρειο?ας μου πει καποιος γιατι σκεφτομαι να βαλω αυτο μονο του στο ενυδρειο.ευχαριστω εκ των προτερων. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ καλο υποστρωμα αλλα οχι ιδανικο για cuba.Αν εχεις γαριδες και ειδικα amano τοτε θα στο ξεριζωνουν και θα το βλεπεις στην επιφανεα,επισης οταν αρχισει και αναπτυσετε πρεπει να την κουρευεις και να την κρατας χαμηλα.

Link to comment
Share on other sites

μεσα μονο sae θα εχω cardinal tetra και otociclus.δεν βαζω αλλα ψαρακια.αν το βαλω σκετο το υποστρωμα θα υπαρχει προβλημα?εννοειται οτι θα το κλαδευω καπου καπου.ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να το βαλεις και σκετο(οι περισσοτεροι ετσι το εχουν)

στο πρωτο φυτεμα να την θαψεις βαθια μην φοβηθεις δεν χαλαει.

Έγινε επεξεργασία - tsilojohn
Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε μου ευχαριστω πολυ.και κατι αλλο να ρωτησω.απο φωτισμο σκεφτομαι να παρω τρεις τετοιες λαμπες.ειναι καλες?τι λες?

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1929

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι οι λαμπες,αλλα η τιμη τσιμπημενη για μενα,αφου με τα λεφτα που κανει η μια παρνεις απο ηλεκτρομαγαζο τρεις.

Μπορεις να βαλεις 2 grolux και μια daylight

Αν δεν βρεις grolux μπορεις να βαλεις worm white η γενικα να παιξεις με διαφορες λαμπες και να καταληξεις στην αποχρωση που σου αρεσει.

Έγινε επεξεργασία - tsilojohn
Link to comment
Share on other sites

λαμπες θελω να βαλω καλες γιατι θα εχω κουμπα μεσα και θα χρειαζεται αρκετο φως.για αυτο λεω να βαλω αυτες.ακριβες ειναι λες?οι grolux ειναι της sylvania?θα εχουν αποτελεσμα grolux τ5 3 λαμπες?για την κουμπα εννοω.

Link to comment
Share on other sites

τωρα αυτον τον μηνα θα το φτιαξω.260 λιτρα θα ειναι.groluxτ8 ομως εχω στο μικρο το ενυδρειο μπορω να βρω λαρισα.το θεμα ειναι οτι η κουμπα θα ειναι καλυτερα με 3 λαμπες groluxT5 η με 3 τετοιες?http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1929

Link to comment
Share on other sites

Και η grolux και η Aqua ειναι το ιδιο. Γνωμη μου ειναι να μην βαλλεις τρεις σε 260λτρ γιατι ειναι υπερβολικα κοκκινες και θα πρασινισει το ενυφρειο σου, αν δεν τις αναβεις λιγοτερο. Να βρεις μια ισοροπια. Βεβαια εννοειται οτι θα εχεις φυτα γρηγορης αναπτηξης αρκετα για να μην σου πρασινισει ολο. Για να ρουφανε διαφορα στοιχεια. Εγω νομιζω ειναι υπερβολη....

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο θα το γεμισω ολο με κουμπα και θα εχω και μερικα βραχια μεσα για αυτο λεω να βαλω τρεις τετοιες επειδη ειναι δυσκολο φυτο.εσυ ποιες μου προτεινεις να βαλω?με βαση οτι τις θελω για μου μεγαλωνει η κουμπα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...