Jump to content

Διατροφή τροπικών ψαριών


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου,

Έχω ένα φυτεμένο κοινωνικό ενυδρείο 150 λίτρων περίπου με τροπικά ψάρια (Κυρίως Γκάπυ και Πλάτυ πάντα με δεκάδες μωρά κι έπειτα σε μικρούς αριθμούς: neon, αρλεκίνους, sae, 2 kuhli loaches, 2 γλύφτες (ένα μεγάλο πάνω από 5 ετών κι ένα μικρό νέο κάτοικο) και σαλιγκάρια.

Το θέμα που θέλω να θέσω είναι σχετικά με τη διατροφή τους.

Αυτή τη στιγμή ταίζω 3 φορές τη μέρα (τις 2 με flakes και ground flakes για τα μωρά και τη 1 με κατεψυγμένη τροφή artemia - brine shrimp) και επιπλέον 1-2 χαπάκια τη νύχτα για το "μεγάλο αφεντικό" (το γλύφτη).

Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι πλήρης αυτή η διατροφή και εδώ θα ήθελα τις συμβουλές των εμπειρότερων για να συνθέσουμε την πληρέστερη και ιδανικότερη διατροφή για τα ψαράκια μου και γενικά για τέτοιου είδους ψαράκια....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και τις συμβουλές σας!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πριν προχωρήσουμε σε κάποιες συμβουλές, να κάνουμε λιγες ερωτήσεις ?

Μετρήσεις του ενυδρείου σου αμμωνίας νιτρικών κτλ κτλ υπάρχουν πρόσφατες ?

Εχε υπόψην σου ότι καποια απο τα ψαράκια που έχεις δεν ταιρίαζουν με άλλα από θέμα αναγκών στις "ιδιοτητες" του νερού

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω κάνει πρόσφατα μετρήσεις. Πάντος πληροφοριακά αλλάζω κάθε εβδομάδα 25-30% του νερού, καθαρίζω φίλτρα και ρίχνω βακτηρίδια και αποχλωριωτικό.

Η θερμοκρασία του ενυδρείου είναι στους 26 βαθμούς.

Μπορείς να μου επισημάνεις ποια δεν ταιριάζουν στις ίδιες συνθήκες;

Link to comment
Share on other sites

τα γκάπι και τα πλατυ ζουν σε σκληρο νερο με μεγαλο ph ενω τα νεον οι αρλεκινοι σε μαλακό νερο. κοιτα στο forum τα προφίλ των ψαριών που έχεις και δες ποιες είναι οι "ιδανικές" συνθήκες για αυτά. Εαν καταφέρεις να τους τις παρέχεις θα δεις και τον "αλληθινό" τους εαυτό. Κινιτηκοτητα ζωηράδα οικιώτητα κτλ κτλ κλτ

Link to comment
Share on other sites

Με την κατεψυγμενη,να προσεχεις,επιβαρυνει το νερο αρκετα,για τα ψαρακια σου κανε ενα μειγμα απο τροφες σε flakes,για παραδειγμα μπορεις να ταισεις,βασικη τροφη,σπιρουλινα και μια με βαση την ζωικη πρωτεινη οπως το krill.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου tsagos..

Από ότι είδα στα περισσότερα είδη που έχω υπάρχει κοινό σημείο στις ιδιότητες του νερού αλλά με τα νέον και τους αρλεκίνους υπάρχει πρόβλημα.. δεν υπάρχει κοινό φάσμα στο ph και στην σκληρότητα.. ειδικά στα neon..

Χμμ... θα το δω αυτό το θέμα, μήπως τα χαρίσω σε κάποιον. Είναι σχετικά νέοι κάτοικοι του ενυδρείου και δεν είχα συνειδητοποιήσει αυτή την ασυμβατότητα που επισήμανες, φίλε μου και σ΄ευχαριστώ για την επισήμανση.

Ας πάμε τώρα στο θέμα της διατροφής.

Απευθύνομαι σε όλους:

Ποια θα ήταν η ιδανικότερη διατροφή που θα μπορούσα να κάνω; Π.χ. τι φυτική τροφή και οτιδήποτε άλλο θα μπορούσα να συμπληρώσω και σε τι δοσολογία;

Έγινε επεξεργασία - konstantinos89
Link to comment
Share on other sites

Με την κατεψυγμενη,να προσεχεις,επιβαρυνει το νερο αρκετα,για τα ψαρακια σου κανε ενα μειγμα απο τροφες σε flakes,για παραδειγμα μπορεις να ταισεις,βασικη τροφη,σπιρουλινα και μια με βαση την ζωικη πρωτεινη οπως το krill.

Φίλε nick,

τι είναι η σπιρουλίνα και το krill;

Έχεις κάποια συγκεκριμένη μάρκα να μου προτείνεις απ΄το εμπόριο;

Επιπλέον έχω ακούσει για μήλα.. βρασμένο αποφλοιωμένο αρακά.. αγγούρι.. και τέτοια πράγματα. Μπορώ να προσθέσω κάποιο τέτοιο είδος ανεπεξέργαστης φυτικής τροφής σε τέτοια ψάρια; Είναι κάτι που δεν έχω κάνει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς. αλλα με τρόπο. Εψαξα πριν να βρω ενα αρθρό εδω αλλα δεν το βρίκα. σπιρουλίνα εχουν πολλές τροφες σε μορφή flakes της sera(χωρίς να περνω όρκο)

http://www.sera.de/gr/produkte/suesswasser...ulina-tabs.html

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Τροφες με σπιρουλινα εχουν σχεδον ολες οι εταιρειες,π.χ jbl,tetra,tropica.,με προσθετο kril ειναι η jbl krill.

καλο θα ηταν να φτιαξεις ενα συγκεκριμενο γευμα ριχνοντας μια ματια στις διατροφικες απαιτησεις των ψαριων που φιλοξενεις στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΡΟΦΗ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ (ΣΑΚΙ) Π.Χ..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΡΟΦΗ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ (ΣΑΚΙ) Π.Χ..

Φιλε μου εχεις γραψει σε 3 διαφορετικα ποστ το ιδιο πραγμα,

Ρωτησε σε παρακαλω στην κατηγορια του φορουμ με τα μαγαζια.

Γραφε με μικρα Ελληνικα γιατι ειναι κανονισμος του φορουμ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΡΟΦΗ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ (ΣΑΚΙ) Π.Χ..

Γράφε με μικρά αν μπορείς, ετσι είναι σαν να φωνάζεις :)

Κανε μια ερώτηση στην κατηγορία των καταστημάτων στο φόρουμ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...