Jump to content

ανεβασμενο Ph


johnb

Recommended Posts

ποιος ειναι ο λογος που ανεβαινει το ph? προχτες ειχα κανει μετρησεις και το ph το βρηκα να γινεται μωβ αντι για μπλε....οι μετρησεις ειναι

ph 9(ισως κ 10)

κh 12

gh 14

nh4 0

εκανα αλλαγη νερου γυρω στο 30% και εκανα μετρηση το ph και ηταν 8

που οφειλεται??μεσα εχω μονο πλαστικα φυτα..

Έγινε επεξεργασία - johnb
Link to comment
Share on other sites

:)

Η βρύση πόσο Ph έχει;

8 Ph

Link to comment
Share on other sites

Aρχικά με τι μετράς? με στικ? διότι δεν είναι και ιδιαίτερα αξιόπιστα στις μετρήσεις τους...

Επίσης, τι έχεις για βυθό?

Link to comment
Share on other sites

Aρχικά με τι μετράς? με στικ? διότι δεν είναι και ιδιαίτερα αξιόπιστα στις μετρήσεις τους...

Επίσης, τι έχεις για βυθό?

με υγρα

για βυθο εχω χαλικακι

post-12493-1297860513_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να κανεις καθε ευδομαδα αλλαγη νερου 30%....αν κανεις......κ ανεβενει παλι τοτε φταιει το χαλικη που εχεις η καμια ασβεστολιθικη πετρα που εχεις μεσα...!!

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να κανεις καθε ευδομαδα αλλαγη νερου 30%....αν κανεις......κ ανεβενει παλι τοτε φταιει το χαλικη που εχεις η καμια ασβεστολιθικη πετρα που εχεις μεσα...!!

ασβεστολιθικη πετρα δεν εχω μεσα....αλλαγη νερου κανω καθε 15 μερες περιπου....θα πρεπει να κανω καθε εβδομαδα?τοσο συχνα?

Link to comment
Share on other sites

μιποσ το χαλικη ειναι ασβεστολιθικο???

αμα δεν βαριεσαι βαλε σε ενα μπολακι λιγο χαλικη και βαλε ξηδη να δεις....αμα αφριση σημενη οτι ειναι ασβεστολιθηκο!!!

Link to comment
Share on other sites

μιποσ το χαλικη ειναι ασβεστολιθικο???

αμα δεν βαριεσαι βαλε σε ενα μπολακι λιγο χαλικη και βαλε ξηδη να δεις....αμα αφριση σημενη οτι ειναι ασβεστολιθηκο!!!

μολις το εκανα φιλε...οχι δεν αφρισε καθολου!!σκεφτομαι μηπως παιζει το ενδεχομενο να ειναι και ληγμενα τα τεστ?εψαξα να δω αν εχει ημερομηνια ληξης αλλα τπτ....

Έγινε επεξεργασία - johnb
Link to comment
Share on other sites

ισως....αλλα αφου στο νερο βρισης σε βγαλει οτι εχεις 8 κ μετα γινεται δεκα.....κατι αλλο γινεται!!!

εχεις δικιο...απο οτι διαβασα παιζει σημαντικο ρολο και η αεραντλια..επειδη εχω πολυ ισχυρο μοτερ μηπως με τις πολλες μπουρμπουληθρες βγαζει και το διοξειδιο του ανθρακα....το οποιο ειναι σημαντικο.γιαυτο και χαμηλωσα λιγο το σωληνακι να μην βγαζει τοσες φυσσαλιδες...εκανα καλα?

Link to comment
Share on other sites

Τι μετρησεις ειχες συνηθως στο ενυδρειο σου πριν;

Δωσε και γενικες μετρησεις του νερου του δυκτιου σου.

Μηπως παιρνεις νερο από γεωτρηση;

Εάν εχεις μεγαλει αναταραξει της επιφανειας του νερου μειωσε την αμεσα.

Εχεις σχεδον μηδεν διοξειδιο αυτή την στιγμη.

Εχεις αλγες;

Εχεις πολλα ψαρια; Ποσα και σε ποσα λιτρα;

Τελευταια αλλαξες ή προσθεσες κατι;

Link to comment
Share on other sites

Τι μετρησεις ειχες συνηθως στο ενυδρειο σου πριν; οι ιδιες μετρησεις 8ph

Δωσε και γενικες μετρησεις του νερου του δυκτιου σου.

Μηπως παιρνεις νερο από γεωτρηση; οχι

Εάν εχεις μεγαλει αναταραξει της επιφανειας του νερου μειωσε την αμεσα. το χω κανει

Εχεις σχεδον μηδεν διοξειδιο αυτή την στιγμη.

Εχεις αλγες; ]πρασινες ομως ,λιγες

Εχεις πολλα ψαρια; Ποσα και σε ποσα λιτρα; χμμμμμ!!εχω πολλα ψαρια σε 200λιτρα

Τελευταια αλλαξες ή προσθεσες κατι; εβαλα ενα ξυλο αγορασμενο

[/color] Έγινε επεξεργασία - johnb
Link to comment
Share on other sites

αν εχω πολλα ψαρια στο ενυδρειο μπορει να ειναι αυτο ο λογος που εχω ανεβασμενο ph???

Link to comment
Share on other sites

εχω πολλα ζωοτοκα που γεννησαν ξαναγεννησαν και γεμισαν το ενυδρειο.... :) λετε αυτο να ειναι το προβλημα που ανεβαζει το ph?? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Το νερο σου ειναι αρκετα σκληρο και εχει πολυ ανεβασμενο ΚΗ και αυτο λειτουργει σαν Buffer ( ρυθμιστης σταθεροτητας του ΡΗ) και δεν το αφηνει να κατεβει. Μπορεις να κανεις χρήση Αντίστροφης Όσμωσης (Reverse Osmosis) ή αποιονισμενο νερο ή φιλτράρισμα του νερού με τύρφη για να κατεβασεις τα επιπεδα ΚΗ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...