Jump to content

Παρουσίαση ενυδρειου κριμπενσις


Salvo

Recommended Posts

Μετα απο πού καιρό ήρθε η ώρα να παρουσιάσω κ γω το ενυδρείο μου όπως είναι μετά την αναδιαμόρφωσή του.

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 81 x 36 x 50 cm

Συνολικά Λίτρα: 125

Οργανισμοί

Φυτά: Hygrophila polysperma

Echinodorus tenellus

Vallisneria gigantea?

cristmass moss

java fern

anubias

egeria densa

Alternanthera reineckii

Ludwigia repens

Ψάρια: 5 kribensis (1ζευγ +3), 8 cpd, 1 neolamprologus brichardi, 2 otto, 1 rainbow shark, 1 harlequin rasbora

Aλλα:2 anentome helena κ πολλα μικρά

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: --

Πέτρες: μαυρες πετρες

Ξύλα:2 mangrove

Άλλα διακοσμητικά : -

Υπόστρωμα: -

Βυθός: Λευκή ψιλοκοκη χαλαζιακη αμμος

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):2x18w T8 (1=Sylvania Grolux κ η αλλη απλη φθοριου), 1x13w T5 απλη φθοριου

Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: juwel Impeller Bioflow 600

Θέρμανση/ Ψύξη: sera 150w

Λίπανση: -

Παροχή CO2: Οχι

Διατροφή: Jbl διάφορα

Παράμετροι

pH: 7,6

Γενική σκληρότητα (GH): 9

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 5

Φωσφορικά (PΟ4): -

Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: Καθε δέκα ημέρες 30%

Το ενυδρειο ξαναστήθηκε πριν από 1 μήνα οπως περιγραφεται πιο πάνω κ μαλλόν εχω bga. Ο αρλεκινος ξεμεινε από το προηγούμενο set up κ θα φυγει, το neolamprologus brichardi μπηκε από δική μου εμονή κ θα φυγει κ αυτο παρόλο που φαίνεται να τα βρισκουν.

Πριν από μια εβδομάδα είχα γέννα από τα κριμπ, όμως μετα δυο ημέρες τα αυγά τους εξαφανίστηκαν. Και εκεί που έψαχνα στο ιντερνετ το λόγο που έγινε αυτό,κ είχα στοχοποιήσει τα helena, χθες το απόγευμα βλέπω την θηλυκιά κριμπ να βγάζει βόλτα καμιά 25αριά πιτσιρίκια! Ορίστε λοιπόν κ οι φωτό:Περιμένω σχόλια

post-16459-1297871369_thumb.jpg

post-16459-1297871391_thumb.jpg

post-16459-1297871419_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο!μου αρεσει ετσι οπως το εκανες,ειναι πιο φυσικο!Οσο για τη bga οντως φαινεται πως εχεις..πρεπει να κανει κατι γιατι εξαπλωνετε γρηγορα το ατιμο..

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα πως πρεπει να δοκιμασω τη συσκότιση αλλά δεν θελω τωρα με τα νεογέννητα.Ψαχνω κ για ζεμπρα νεριτε μηπως κάνουν τιποτα.Τι αλλο προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς το δεύτερο στήσιμο είναι σε πολύ καλύτερη κατεύθυνση από το πρώτο.

Τα φυτά σου έχουν ακόμη δρόμο ανάπτυξης και όταν συμβεί αυτό θα είναι ακόμη καλύτερα.

Οι πέτρες που έχεις βάλει για να οριοθετήσεις το μεσαίο "διάδρομο" ίσως δίνουν μια αίσθηση στημένου αν και αν μου το έδειχνες πριν από πέντε χρόνια δεν θα με πείραζε είναι η αλήθεια. Θα ήταν πιο καλό αν αριστερά και δεξιά από τις πέτρες αντί για άμμο είχες είτε χαλικάκι είτε άλλο χρώμα (πιο σκούρο άμμου).

Τέλος είναι το θέμα με την bga που πρέπει να το λύσεις γρήγορα πριν πάρει το πάνω χέρι.

Δες λίγο στο θεματικό με τις άλγες ή ψάξε λιγάκι για κυανοβακτηρίδιο γιατί έχει συζητηθεί αρκετές φορές.

Επίσης αν έβγαζα κάποια ψάρια θα ήταν (εκτός από το brichardi) και το rainbow shark.

Να χαίρεσαι τα μικρά. πρέπει να ρίχνεις λίγη τριμμένη τροφή ή τροφή σε σκόνη τώρα.

Link to comment
Share on other sites

να το χαιρεσαι!! πολυ καλη δουλεια! τζαμι το 2ο!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα πως πρεπει να δοκιμασω τη συσκότιση αλλά δεν θελω τωρα με τα νεογέννητα.Ψαχνω κ για ζεμπρα νεριτε μηπως κάνουν τιποτα.Τι αλλο προτεινεις?

Εγω που ειχα το ιδιο προβλημα με τη bga την καταπολεμησα με 4ημερη συσκοτιση και εδω και ενα μηνα απο τοτε δεν εχει εμφανιστει παλι..τωρα με τα μικρα που εχεις δεν ξερω τι πρεπει να κανεις..παντως πρεπει να κανεις κατι γρηγορα γιατι αν την αφησεις θα γεμησεις..

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειχα το ιδιο προβλημα με τη bga την καταπολεμησα με 4ημερη συσκοτιση και εδω και ενα μηνα απο τοτε δεν εχει εμφανιστει παλι..τωρα με τα μικρα που εχεις δεν ξερω τι πρεπει να κανεις..παντως πρεπει να κανεις κατι γρηγορα γιατι αν την αφησεις θα γεμησεις..

Ευχαριστώ.Θα προσπαθησω να την αποφυγω την συσκοτιση προς το παρον κ αν δω οτι εξαπλωνεται θα τους φαει το μαυρο σκοταδι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να παθουν τιποτα τα μικρα με τεσσερεις ημερες συσκοτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...