Jump to content

χρειαζομε βοηθεια


Recommended Posts

εχω ενα δισκο ενα χρισοψαρο ενα μολι κ ενα μονομαχο ομως ο δισκος συνεχως κρυβετε στο φιλτρο κ γενικως μηπως αυτα τα ψαρια δεν ζουν μαζι?? ο δισκος με τι ψαρια μπορει να ζησει?

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που στα πουλησε ήξερε ότι θα τα βάλεις όλα μαζι; Εαν ναι τοτε απλά ΕΛΕΟΣ!

Τα ψάρια δεν ειναι δυνατον να είναι μαζί !

Το χρυσόψαρο θελεί ΠΟΛΥ χαμηλοτερη θερμοκρασία νερου και τελείως διαφορετικές συνθήκες απο εναν δισκο ο οποιος είναι απο τα "δυσκολα" ψαρια! ο μονομάχος ΠΡΕΠΕΙ να απομονοθεί σε δικό του ενυδρείο γιατι αποτελεί απειλή στα αλλα ψαρια!

Τα ψαρακια θα ηταν καλό για σένα και γιαυτα να τα γυρίσεις πίσω στο μαγαζί που τα πήρες και να στρωθείς στο διαβασμα για να ευχαριστηθείς και εσυ το χόμπυ που επελεξες!

Ιδανικές συνθύκες για:

Δισκους

PH: 6-7.5 ~ GH: 4-12°dGH ~ Θερμοκρασία: 22-28°C ~Λίτρα: Προτεινόμενα 10-15 λίτρα

Μονομάχο

(pH:5.5-7.0 GH:1-6 Θερμοκρασία:27-32 oC)

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην πρεπει να μας πεις ποσα λιτρα ειναι ειναι το ενυδρειο σου.Για το ph και τα υπολοιπα πρεπει να αγορασεις υγρα τεστ για να τα μετρησεις..

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να ειδατε ολοι στις πληροφοριες του συγγραφεα το : εμπειρια : αρκετα καλη ...

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

Πες μας λιγα λόγια για το ενυδρείο σου, ποσα λίτρα τι φίλτρα έχεις, τι έχουν μέσα τα φίλτρα, πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο, ποσο καιρό υπάρχουν ζωντανοί οργανισμοί μέσα... Γενικότερα Κανε μας μία παρουσίαση για να μπορέσουμε να σου απαντήσουμε κατάληλα.

ΥΓ. Στο φορουμ αυτό γραφουμε ελληνικά για να καταλαβένουν όλοι.

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια το ενυδρειο μ ειναι περιπου στα 250 λιτρα γτ η διαστασισ του ειναι 94π 55β 56υ... εχω μεσα στο ενυδρειο μ φιλτρο δεν θιμαμε μαρκα αλλα το εχω κανει πατεντα και εχω βαλι μεσα αγορασμενα απο πετ σοπ καρβουνακια και γιαλοβαμβακο και το ενυδρειο μ τρεχει περιπου ενα μινα... για το οτι εχω βαλι καλι εμπιρια ειναι οτι οταν εκανα το acc εδω δεν ιξερα πολλα πραγματα το τι ιδουσ σελιδα ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

ψαξε στο φόρουμ και διαβασε σχετικά με το στρώσημο του ενυδρείου και τον κυκλο του αζωτου. Το κυριοτερο πραγμα και 1ο που πρεπει να γνωριζεις!

Link to comment
Share on other sites

Ιδανικές συνθύκες για:

Δισκους

PH: 6-7.5 ~ GH: 4-12°dGH ~ Θερμοκρασία: 22-28°C ~Λίτρα: Προτεινόμενα 10-15 λίτρα

:lol:

τα κόκκινα είναι πολύ λάθος!

Όσο αφορά το φίλο μας να βρει κάπου να φιλοξενήσει τα ψαράκια του μέχρι να διαβάσει λίγο για τον κύκλο του αζώτου κτλ κτλ γιατί θα τα χάσει... και η σειρά θα είναι δίσκος-μονομάχος-χρυσόψαρο :)

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια το ενυδρειο μ ειναι περιπου στα 250 λιτρα γτ η διαστασισ του ειναι 94π 55β 56υ... εχω μεσα στο ενυδρειο μ φιλτρο δεν θιμαμε μαρκα αλλα το εχω κανει πατεντα και εχω βαλι μεσα αγορασμενα απο πετ σοπ καρβουνακια και γιαλοβαμβακο και το ενυδρειο μ τρεχει περιπου ενα μινα... για το οτι εχω βαλι καλι εμπιρια ειναι οτι οταν εκανα το acc εδω δεν ιξερα πολλα πραγματα το τι ιδουσ σελιδα ειναι :)

Αν καταλαβα καλα στο φιλτρο σου εχεις μονο ενυδρειακο βαμβακι και ανθρακα.

Βγαλε τον ανθρακα και βαλε βιολογικο υλικο οπως σιποραξ η σαμπσντραντ.

Στη θεση σου θα εδινα καπου τα ψαρια θα εβαζα σωστα υλικα στο φιλτρο και θα ζητουσα απο αγγελια μπολι.

Για να φιλοξενησει ψαρια το ενυδρειο πρεπει πρωτα να στρωθει το φιλτρο (κυκλος αζωτου)

Οπως σου ειπαν και παραπανω τα ψαρια σου δεν ταιριαζουν μεταξυ τους>Καλη συνεχεια :lol:

Link to comment
Share on other sites

το χρισοψαρο και τον μονομαχο τουσ εβγαλα απο το ενυδρειο μ τωρα εχω μεσα μονο το 2 νεον 1 μολι και τον δισκο και ενα γατοψαρο ο μονοσ που με ανισιχει ειναι ο δισκοσ μ γτ αφτοσ ειναι ο μονοσ που καθετε πισο απο το φιλτρο τα αλλα κολιμπανε μια χαρα και πολυ χαρουμενα τα βρισκο το νερο εκτοσ απο το ξιλο που το μαλακονι τι αλλα μπορο να βαλω για να μαλακοσι το νερο ?????

Link to comment
Share on other sites

:lol:

τα κόκκινα είναι πολύ λάθος!

Όσο αφορά το φίλο μας να βρει κάπου να φιλοξενήσει τα ψαράκια του μέχρι να διαβάσει λίγο για τον κύκλο του αζώτου κτλ κτλ γιατί θα τα χάσει... και η σειρά θα είναι δίσκος-μονομάχος-χρυσόψαρο :)

Εαν είναι πραγματι λαθος οι moderators του φορουμ να κανουν τον κοπο να αλλαξουν τα λαθος στοιχεία στην db στο fish index!!!

Link to comment
Share on other sites

το χρισοψαρο και τον μονομαχο τουσ εβγαλα απο το ενυδρειο μ τωρα εχω μεσα μονο το 2 νεον 1 μολι και τον δισκο και ενα γατοψαρο ο μονοσ που με ανισιχει ειναι ο δισκοσ μ γτ αφτοσ ειναι ο μονοσ που καθετε πισο απο το φιλτρο τα αλλα κολιμπανε μια χαρα και πολυ χαρουμενα τα βρισκο το νερο εκτοσ απο το ξιλο που το μαλακονι τι αλλα μπορο να βαλω για να μαλακοσι το νερο ?????

To ξυλο μαλλακόνει ελαχιστα το νερο! Το πως να μαλακωσεις και να χαμηλωσεις το ph του ενυδρειου σου για να φιλοξενισεις δισκους ειναι μεγάαααααααλη ιστορία και θελει πολυ διαβασμα! Ψαξε καλυτερα στο φορουμ, υπαρχουν ολες οι πληροφορίες που χρειαζεσε !

Link to comment
Share on other sites

Εαν είναι πραγματι λαθος οι moderators του φορουμ να κανουν τον κοπο να αλλαξουν τα λαθος στοιχεία στην db στο fish index!!!

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=682

Link to comment
Share on other sites

Ας μας πει ομως τελικά απο που πήρε τα ψάρια.

Ειναι τραγικό να πουλάει κάποιος επαγγελματίας, δίσκο, χρυσόψαρο και μονομάχο μαζί....

Έλεος....

Link to comment
Share on other sites

δεν φταιει ο πετσοπας παντα.

οταν λες οτι εχεις εμπειρια καλη τοτε δεν παιζει κανενα ρολο ο πετσοπας.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω και αλλο ενα προβλιμα πιγα σε ενα πετ σοπ και με ειπε πωσ πρεπι να βαλο ξιλο για να μαλακοσι το νερο και αφτοσ τα ξιλα που πουλουσε ηταν σχετικα ακριβα και πιγα σε εναν δικο μ που εχει πετ σοπ και μ εφερε ενα κοματι που ειναι γιρο στα 6 κιλα και το επλινα εγω καλα και το εβαλα μεσα και αλαξε το νερο χρομα και τωρα το εχω βγαλει το ξιλο... τι να κανο με το νερο¨?? και ο προτοσ που με ειπε για το ξιλο ειπε πωσ αφτα που πουλαει δεν αλαζουν χρομα στο ενυδρειο ενο στον δικο μ που πιγα αλαξε το νερο χρομα και εχει γινι σκουρο κιτρινο το νερο μιπωσ με επιασε κοροϊδο ???? :):lol::lmao::lmao::hysterical::hysterical::thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω και αλλο ενα προβλιμα πιγα σε ενα πετ σοπ και με ειπε πωσ πρεπι να βαλο ξιλο για να μαλακοσι το νερο και αφτοσ τα ξιλα που πουλουσε ηταν σχετικα ακριβα και πιγα σε εναν δικο μ που εχει πετ σοπ και μ εφερε ενα κοματι που ειναι γιρο στα 6 κιλα και το επλινα εγω καλα και το εβαλα μεσα και αλαξε το νερο χρομα και τωρα το εχω βγαλει το ξιλο... τι να κανο με το νερο¨?? και ο προτοσ που με ειπε για το ξιλο ειπε πωσ αφτα που πουλαει δεν αλαζουν χρομα στο ενυδρειο ενο στον δικο μ που πιγα αλαξε το νερο χρομα και εχει γινι σκουρο κιτρινο το νερο μιπωσ με επιασε κοροϊδο ???? :):lol::lmao::lmao::hysterical::hysterical::thumbup::bowdown:

Μην πανικοβαλεσε!το νερο εγινε κιτρινο απο καποιες ουσιες που εχει το ξυλο μεσα οι οποιες κανουν καλο και στα ψαρια.τωρα για το χρωμα σιγα σιγα θα φυγει με τις αλλαγες νερου που θα κανεις.Αν το επλυνες καλα δεν θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...