Jump to content

Νέο ενυδρείο Aquael 80lt


themis09

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Αγόρασα πρόσφατα το παραπάνω ενυδρείο από το Carefour λόγω προσφοράς μαζί με το επιπλάκι του. Περιλαμβάνει ένα φίλτρο με σφουγγάρι και θερμοστάτη. Μου έκανε εντύπωση που δεν έχει άνθρακα αλλά μου είπαν οτι δεν είναι απαραίτητο να έχει...

Ακόμη δεν έχω βάλει τίποτα μέσα και θα ήθελα την γνώμη σας... όντας αρχάριος με ενυδρεία θα είναι δύσκολο να ξεκινήσω με φυτεμένο ή να προτιμήσω πλαστικά διακοσμητικά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αγόρασα πρόσφατα το παραπάνω ενυδρείο από το Carefour λόγω προσφοράς μαζί με το επιπλάκι του. Περιλαμβάνει ένα φίλτρο με σφουγγάρι και θερμοστάτη. Μου έκανε εντύπωση που δεν έχει άνθρακα αλλά μου είπαν οτι δεν είναι απαραίτητο να έχει...

Ακόμη δεν έχω βάλει τίποτα μέσα και θα ήθελα την γνώμη σας... όντας αρχάριος με ενυδρεία θα είναι δύσκολο να ξεκινήσω με φυτεμένο ή να προτιμήσω πλαστικά διακοσμητικά?

Καλη αρχη στον κοσμο των ενυδρειων :rasp:

Το ενυδρειο σου ειναι μια χαρα για αρχη μονο απ οτι εχω ακουσει απο αλλους η αντλια του φιλτρου δεν ειναι και πολυ καλη.Εαν μπορεις να παρεις καποιο εξωτερικο φιλτρο εισα μια χαρα αν οχι παλι παρε μια πιο καλη αντλια.Αν το ξεκινησεις με το μανισιο φιλτρο βαλε βιολογικο υλικο μεσα οπως σιποραξ η σαμπστρατ.

Μην βιαστεις να βαλεις ψαρια πρεπει πρωτα να στρωθει το φιλτρο κανε μια αναζητηση για τον κυκλο αζωτου.

Ανθρακας δε χρειαζεται. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αγόρασα πρόσφατα το παραπάνω ενυδρείο από το Carefour λόγω προσφοράς μαζί με το επιπλάκι του. Περιλαμβάνει ένα φίλτρο με σφουγγάρι και θερμοστάτη. Μου έκανε εντύπωση που δεν έχει άνθρακα αλλά μου είπαν οτι δεν είναι απαραίτητο να έχει...

Ακόμη δεν έχω βάλει τίποτα μέσα και θα ήθελα την γνώμη σας... όντας αρχάριος με ενυδρεία θα είναι δύσκολο να ξεκινήσω με φυτεμένο ή να προτιμήσω πλαστικά διακοσμητικά?

Αγαπητέ καλησπέρα!

Κι εγώ ψαράς -εξαιρετικά φρέσκος- με τα ενυδρεία.

Υπέροχη φάση!

Αν θες τη γνώμη μου πριν καν βαλεις νερό για να στρώσεις τη χημεία-βιολογία του ενυδρείου σου αφιέρωσε καμια βδομάδα στο να δεις πως θα το κανεις

και να αποφασισεις τι ειδη ψαριων θα βαλεις, ποια συνδιαζονται και ταιριαζουν -οχι σε εμφανιση βεβαια- μεταξυ τους και τι συνθηκες νερου και περιβαλλον χρειαζονται και επισης ποσο χωρο!

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ και ΡΩΤΟΝΤΑΣ στο φορουμ μπορεις να μαθεις πολλα για το ξεκινημα και πολυς κοσμος θα σε βοηθησει, οπως συνεβη και με εμενα!

ίσως θα ήταν καλό κάποιοι πιο έμπειροι απο εμενα να σου συστησουν καποια λινκ...

Τα ψαρια που θα σε ενδιαφερουν εκτος απο φωτος τσεκαρε τα και στο youtube για να παρεις καμια ιδεα.

Τελευταια κρισιμη συμβουλη: μην κανεις ΑΚΡΙΤΑ οσα σου πουν οι πωλητες των πετ σοπ! Εχω τυχει σε πολυ καλους αλλα παραλιγο πριν μπω στο φορουμ να την πατησω ασχημα! ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ

καλη δυναμη και στη διαθεση σου!

Link to comment
Share on other sites

επίσης νομίζω έχω δει το ενυδρείο στην προσφορά και το "φίλτρο" είναι μια μικρή αεραντλία με εξωτερικό σφουγγάρι!

άν είναι αυτό τότε οπωσδήποτε χρειάζεσαι ένα που να μπορείς να βάλεις και τα απαραίτητα υλικά!

Link to comment
Share on other sites

επίσης νομίζω έχω δει το ενυδρείο στην προσφορά και το "φίλτρο" είναι μια μικρή αεραντλία με εξωτερικό σφουγγάρι!

άν είναι αυτό τότε οπωσδήποτε χρειάζεσαι ένα που να μπορείς να βάλεις και τα απαραίτητα υλικά!

Ναι πράγματι αυτή είναι η αντλία. Κι εμένα δε μου γέμισε το μάτι αλλά αλλού που ρώτησα μου είπαν οτι δε χρειάζεται τίποτα παραπάνω για αρχή.

Έχω κι ένα άλλο ενυδρείο 20λτ που έχει φίλτρο με άνθρακα...

Ευχαριστώ όλους τους συγχομπίστες για το καλωσόρισμα και τις συμβουλές!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Θεμη

Κι εγω με το ιδιο ενυδρειο ξεκινησα. Δες εδω.

Χρειαζεται αναβαθμιση στο φιλτρο. Παρε ενα μικρο για αρχη*, ωστε να εχει χωρο τουλαχιστον για σφουγγαρι και βιολογικο υλικο. Ανθρακα δε χρειαζεται, παρα μονο τις 2-3 πρωτες μερες για να "τραβηξει" τυχων χημικες ουσιες.

Aν θες να βαλεις φυτα, θα πρεπει να αναβαθμισεις και το φωτισμο. Τα 11w που εχει τωρα ειναι λιγα.

O θερμοστατης ειναι μια χαρα.

Στρωσ'το πρωτα πριν βαλεις ψαρακια. Να φανταστεις εγω το εχω πανω απο μηνα - στρωμενο πανω απο 1,5 βδομαδα - και ψαρια δεν εχω βαλει ακομα. Αν χρησιμοποιησεις μπολι θα στρωσει πιο γρηγορα. Παντως κατα τη διαρκεια του στρωσιματος θα εχεις χρονο να σκεφτεις τι θα κανεις, πως θα το κανεις και τι θα βαλεις μεσα.

Καλη αρχη!

*Αν σε ενοχλει απο αισθητικη αποψη να υπαρχουν μηχανηματα μεσα στο ενυδρειο, τοτε κοιταξε για ενα εξωτερικο φιλτρο οπως αυτο ή αυτο.

Έγινε επεξεργασία - Troll
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

το φιλτρο θελει αλλαγη οπως προαναφερθηκε,με αυτο δεν κανεις τιποτα :lol:

εγω στο ιδιο ενυδρειο ειχα ενα eheim 2211 και ηταν μια χαρα..καλο θα ηταν να καταληξεις σε ενα σωστο φιλτρο απο την αρχη ωστε να μπορεσει να κρατησει τη βιολογια που θα χρειαστεις στο μελλον..

ψευτικα να μη βαλεις ετσι και αλλιως δεν προσφερουν τιποτα,μπορεις να βαλεις μερικα ευκολα φυτα πχ βαλισνερια καμμια ανουμπια(υπαρχουν και αλλα) αναλογα με το τι σου αρεσει..

ξεκινα να διαβαζεις για το κυκλο του αζωτου,μολις αποφασισεις τι ψαρακια σου αρεσουν δες τι συνθηκες διαβιωσεις χρειαζονται ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να ανταπεξελθεις σε αυτες τοτε προχωρα αλλιως πας σε κατι αλλο..

χρειαζεται πολυ διαβασμα και κυριως υπομονη...περιμενε και τους ειδικους να σου πουν τη γνωμη τους..

καλη αρχη :)

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω τοίχο στην πλάτη και πέτρες κάτω.

Για αληθινά φυτά δεν νιώθω ακόμα έτοιμος γιατί από ότι κατάλαβα χρειάζονται αρκετές γνώσεις και εμπειρία που δεν έχω αποκτήσει ακόμα.

Μάλλον θα κινηθώ προς αγορά καλλίτερου φίλτρου για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Όσο για ψάρια, μου αρέσουν πολύ οι κιχλίδες αλλα σκέφτομαι και την επιλογή του ενυδρείου με διάφορα μέλη.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Είναι πολύτιμες και θα χρειαστώ κι άλλες στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω τοίχο στην πλάτη και πέτρες κάτω.

Για αληθινά φυτά δεν νιώθω ακόμα έτοιμος γιατί από ότι κατάλαβα χρειάζονται αρκετές γνώσεις και εμπειρία που δεν έχω αποκτήσει ακόμα.

Μάλλον θα κινηθώ προς αγορά καλλίτερου φίλτρου για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Όσο για ψάρια, μου αρέσουν πολύ οι κιχλίδες αλλα σκέφτομαι και την επιλογή του ενυδρείου με διάφορα μέλη.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Είναι πολύτιμες και θα χρειαστώ κι άλλες στην πορεία.

Υπαρχουν και φυτα χαμηλων απαιτησεων,ευκολα δηλ.Εαν κρατησεις απλα μια ισορροπια στο ενυδρειο σου δεν θα ειναι καθολου δυσκολο να εχεις φυτα,που αλλωστε συμβαλλουν στην καλυτερη ποιοτητα νερου για τα ψαρια και στην δημιουργια κατα περισταση ενος φυσικοτερου χωρου για αυτα.Οποια απορροια υπαρξει μπορεις εδω στο ''φυτεμενο'' κομματι του φορουμ να παρεις βοηθεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σκέφτομαι να το κάνω φυτεμένο με εύκολα φυτά και ποικιλια ήμερων ή ημιάγριων ψαριών.

Πιστεύετε οτι πρέπει να βάλω φίλτρο με βιολογικό υλικό ή και με άνθρακα;

Link to comment
Share on other sites

βιολογικο υλικό ΠΡΕΠΕΙ να έχεις. :D

Ανθρακα δεν χρειαζεται παραμόνο για την αφαιρεση καπιου φαρμακου μετα απο ασθένια ψαριου.

Καλως όρισες στην παρεα

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες!

Τελικά από ψάρια, ποια σκέπτεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Ανθρακα δεν χρειαζεται παραμόνο για την αφαιρεση καπιου φαρμακου μετα απο ασθένια ψαριου.

+ 3-4 μέρες στην αρχή. :D

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το στρώσιμο του ενυδρείου μου :D

Έχω ρίξει 2 δάχτυλα υπόστρωμα και από πάνω χαλίκι. Το φίλτρο το άλλαξα και έβαλα ένα HAILEA HL-BT400, με ροή 380λτ/ώρα. Ποια είναι η γνώμη σας για το φίλτρο αυτό;

Θερμοστάτη δεν άλλαξα κράτησα τον Aquael που είχε στο κουτί.

Έχω βάλει φίλτρο και θερμοστάτη σε λειτουργία από σήμερα και πρόσθεσα βακτήρια στο νερό για να αρχίσει ο κύκλος του αζώτου. Την τρίτη μέρα θα προσθέσω τα πρώτα φυτά μου, annubia που είδα οτι είναι εύκολα για αρχάριους και μπορεί να προσθέσω και CO2. Σκέφτομαι να το αφήσω 15 μέρες με τα φυτά μέσα και μετά να προσθέσω τους πρώτους κατοίκους.

Ερωτήσεις:

Τι θερμοκρασία πρέπει να κρατήσω κατά το στρώσιμο;

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω σε αυτή τη φάση;

Το οτι δεν έβαλα διακοσμητικά μέσα και θα βάλω αργότερα πειράζει;

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο άλλο φυτό εύκολο όπως η annubia;

Ευχαριστώ για την βοήθεια και την υποστήριξη!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Και μια φωτο από το ενυδρείο μου.

Η θολούρα είναι από το υγρό για τα βακτήρια.

aquarium80l1.th.jpg

Έγινε επεξεργασία - themis09
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Θέμη, αφού διάλεξες να στρώσεις το ενυδρείο σου με ζωντανά βακτήρια, θα πρέπει να βάλεις ΑΜΕΣΑ ψάρια (ελάχιστα) στο ενυδρείο σου. Διαφορετικά, τα βακτήρια είτε δε θα πολλαπλασιαστούν, είτε θα πεθάνουν. Δε ξέρω ποιό από τα δύο συμβαίνει.

Διάβασε προσεκτικά εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=108162

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Θέμη, αφού διάλεξες να στρώσεις το ενυδρείο σου με ζωντανά βακτήρια, θα πρέπει να βάλεις ΑΜΕΣΑ ψάρια (ελάχιστα) στο ενυδρείο σου. Διαφορετικά, τα βακτήρια είτε δε θα πολλαπλασιαστούν, είτε θα πεθάνουν. Δε ξέρω ποιό από τα δύο συμβαίνει.

Διάβασε προσεκτικά εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=108162

Theodor για να δω αν κατάλαβα κάτι λάθος...

Από το pet μου είπαν να κάνω την εξής διαδικασία:

Βάζω νερό με 3 καπάκια Sera bionitrivec καθώς και το αντίστοιχο sera aquatan για 80λτ για αρχή.

Μετά κάθε μέρα βάζω από 1 καπάκι Sera bionitrivec.

Την 3η μέρα προσθέτω τα φυτά μου μαζί με ενισχυτικό CO2.

Αυτό θα ξεκινήσει τον κύκλο του αζώτου, ενώ κάθε μέρα συνεχίζω να βάζω 1 καπάκι bionitrivec για 15 μέρες. Μετά την 15η μέρα θα μπορώ να βάλω ψαράκια μέσα εφόσον έχω τις κατάλληλες μετρήσεις.

Κατάλαβα οτι βάζω βακτήρια για να ξεκινήσει ο κύκλος και να βάλω τα φυτά ύστερα.

Κατάλαβα κάτι λάθος στην διαδικασία;

Συγνώμη για τις αρχάριες ερωτήσεις μου :D

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική εμπειρία με το Νιτριβεκ δεν ήταν καλή!

Το τι λεεί πανω στο σκευασμα ΔΕΝ συμβαδίζει με αυτά που σου είπαν στο πετ σοπ.

Εγώ εαν ήμουν στην θέση σου θα ακολουθουσα τις οδηγίες του κατασκευαστή! Τα πετ σοπ δεν τα εχουμε σε ιδιετερη εκτίμηση.

Το ενυδρείο σου γιατι δεν είναι γεμάτο μεχρι επάνω με νερο;;;

Link to comment
Share on other sites

Το ενισχυτικό του co2 ειναι το excel της seachem?

Καλό θα ήταν να το χρησιμοποιουσες αργότετερα, να αφήσεις τα φυτα πρώτα να προσαρμοστούν στο ενυδρειο/φωτισμό, και μέτα ξεκίνα...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ κατάλαβα. Σήμερα θα βάλω τα φυτά μέσα και θα ανεβάσω και φωτο :(

Δεν υπάχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που το ενυδρείο είναι μισογεμάτο, μόλις βάλω και τα φυτά θα το απογεμίσω! :D

Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πρόσθεσα τα φυτά μου και τον διάκοσμο.

Τα φυτά είναι Microsorium crisped leaves, Anubias nana και Anubias caladiifolia. Το Microsorium το έδεσα πάνω σε μια πέτρα ενώ τα anubias τα "φύτεψα" με τις ρίζες να πιάνουν υπόστρωμα. Παρακάτω έχω φώτο.

Αρχίζει και αποκτά χρώμα :(

Μια πρώτη μέτρηση που έκανα σήμερα μου δείχνει 0 Νο3 και Νο2, 18-20 GH, 10 KH kai 6,8 PH.

20110315231802190.jpg

Uploaded with ImageShack.us

20110315230411321.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Έγινε επεξεργασία - themis09
Link to comment
Share on other sites

Οι anubias δεν πρεπει να εχουν τις ριζες μεσα στο υποστρωμα. Δεστες πανω στο ξυλο, ή πανω σε βοτσαλο.

Δες απ'το 3ο μεχρι το 4ο λεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ξεκινήσει το στρώσιμο του ενυδρείου σου; Αν ναι, σε ποια φάση είσαι; Έχεις βάλει κάποιο ψαράκι;

Τα σκευάσματα αυτά τα βάζεις στο νερό για να δημιουργηθούν οι πρώτες αποικίες βακτηριδίων που θα διασπούν αρχικά την αμμωνία, που θα παράγουν τα ψαράκια σου, σε νιτρώδη, και στη συνέχεια τα νιτρώδη σε νιτρικά μέρος των οποίων θα καταναλώνουν τα φυτά σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...