Jump to content

Εσωτερικό Vs Εξωτερικό Φίλτρο


samgr

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

Εχω ενα ενυδρείο Juwel Lido 120 και χρησιμοποιώ το εσωτερικό του φίλτρο 600l/h με τα υλικά σφουγγάρια που

έχει η εταιρία Juwel . Αλλάζω σε λιγότερο από μια βδομάδα τους πάνω πάνω λεπτούς υαλοβάμβακες γιατί

αλλιώς μπουκώνει και δεν έχω καλή κυκλοφορία .Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το θέμα θορύβου.

Για την ακρίβεια το συγκεκριμένο φίλτρο είναι αθόρυβο.

Αυτός είναι ο μόνος λόγος που δεν προχωράω στη μεγάλη αλλαγή :

Εξωτερικό φίλτρο αφάιρεση του εσωτερικού , sump ώστε να σουλουπωθούν όλα κάτω από το έπιπλο

Η ερώτησεις μου λοιπόν είναι η εξής:

1. Yπάρχουν τόσο αθόρυβα εξωτερικά φίλτρα όπως αυτό που χρησιμοποιώ τώρα ;

2. Μήπως δεν κάνω κάτι σωστά και δεν καθαρίζω σωστά την αντλία του Juwel; Yπάρχει κανένα διάγραμμα που να δείχνει μέχρι που ανοίγει για να την καθαρίσω

Link to comment
Share on other sites

1. Yπάρχουν τόσο αθόρυβα εξωτερικά φίλτρα όπως αυτό που χρησιμοποιώ τώρα ;

Θα απαντήσω στο πρώτο ερώτημά σου! :)

Και εγώ στην αρχή είχα που εσωτερικό (ενυδρείο 100 λίτρα), είχα τη λανθασμένη εντύπωση ότι τα εξωτερικά φίλτρα κάνουν και θόρυβο! Τελέιως λάθος. Υπάρχουν αρκετά εξωτερικά φίλτρα τελείως αθόρυβα!

Εγώ πήρα το FLUVAL 205, και είμαι πολύ ευχαριστημένος!

Ρίξε μια ματιά αν θέλεις και στο θέμα που είχα ανοίξει: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=53930&hl=

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω στο πρώτο ερώτημά σου! :)

Και εγώ στην αρχή είχα που εσωτερικό (ενυδρείο 100 λίτρα), είχα τη λανθασμένη εντύπωση ότι τα εξωτερικά φίλτρα κάνουν και θόρυβο! Τελέιως λάθος. Υπάρχουν αρκετά εξωτερικά φίλτρα τελείως αθόρυβα!

Εγώ πήρα το FLUVAL 205, και είμαι πολύ ευχαριστημένος!

Ρίξε μια ματιά αν θέλεις και στο θέμα που είχα ανοίξει: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=53930&hl=

Θα συμφωνήσω μαζί σου για τα fluval!έχω το 205 και το 105 και δουλεύουν και τα δύο μαζί στο ίδιο ενυδρείο χωρίς πραγματικά καθόλου θόρυβο!Το ίδιο έχω να πώ και για το crystal profil 1500 της jbl!απολήτως αθόρυβο!

Έγινε επεξεργασία - puffer
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ puffer

Βοηθήσατε να λυθεί μία απορία

και να δημιουργηθούν πολλές άλλες :lol:

Πάω για εξωτερικό και SUMP :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...