Jump to content

Επιτέλους, άρχισα!!!


krispie

Recommended Posts

Καλή Τσικνοπέμπτη σε όλους!!!

Σήμερα επιτέλους βρήκα χαλαζιακή άμμο(είναι λίγο ψιλή...) και γέμισα το ενυδρείο μου, Aquadream 80 της Aquatlantis 80*30*40 στα 90 λίτρα!!!

Λέω να το στρώσω με τροφές, έριξα λίγη ποσότητα τροφής μέσα και nitrivec, στο φίλτρο έχω μπλε σφουγγάρι με μικρούς πόρους και βαμβάκι ενυδρειακό... Προσεχώς θα μπει και siporax mini...

Φύτεψα και ένα κλάδεμα ludwigia repens 'rubin'.Έχω βάλει αγγελία και για άλλα κλαδέματα...

Έχω Deponit NutriBalls της Dennerle και JBL Ferropol να βάλω τίποτα για αρχή ή όχι ακόμα; Επίσης από φωτισμό πόση ώρα να το ανάψω;

ΥΓ:Το ενυδρείο μου το πάω για χαμηλών απαιτήσεων και η λάμπα μου είναι στα 18W

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όταν χρησιμοποιείς sera nitrivec πρέπει να βάλεις τα πρώτα ψάρια σε 24 ώρες.

Αλήθεια λές;;;;;;;;

Εγώ το έβαλα σαν βοηθητικό.......

Τι θα κάνω τώρα; :):lol::lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη :)

την τροφη μεσα σε δυχτακι για να μπορεις να την βγαζεις οταν σαπιζει .

Ευχαριστώ, δεν πρέπει να σαπίζει στην αρχή για να γίνει αμμωνία;

Link to comment
Share on other sites

πρεπει αλλα οχι να μενει η σαπια τροφη στον πατο

Δεν έβαλα πολύ, 5-6 φυλλαράκια, άμα δω ότι μένει κάτω καιδεν διαλύεται θα την μαζέψω με την απόχη... :)

Link to comment
Share on other sites

για 1,2 εβδομαδες μην αναβεις τα φωτα γιατι τα βακτηρια ειναι φωτοευαισθητα

και αν βάλω φυτά;

Link to comment
Share on other sites

δεν θα σου πω να μην βαλεις φυτα.

εγω αρχησα απο την τριτη εβδομαδα στρωσιματος και μετα να βαζω.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα και παραπάνω εφ' όσον βάζεις nitrivec, φυτεύεις, βάζεις τα πρώτα ψαράκια και έχεις ένα ενυδρείο που αρχίζει να λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα και παραπάνω εφ' όσον βάζεις nitrivec, φυτεύεις, βάζεις τα πρώτα ψαράκια και έχεις ένα ενυδρείο που αρχίζει να λειτουργεί.

αν ο φιλος kirspie δεν βαλει ψαρια τι γινεται ? απλα χανεται η ποσοτητα ζωντανων βακτηριων ?

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη :)

την τροφη μεσα σε δυχτακι για να μπορεις να την βγαζεις οταν σαπιζει .

Δεν έχει δουλειά καμία η τροφή με αυτή τη μέθοδο , πλέον έχουν εξελιχθεί τα πράγματα .

Φίλε krispie ακολουθάς τις οδηγίες του σκευάσματος που θέλεις να κάνεις χρήση με λιγα ψαράκια και είσαι κομπλέ .

Link to comment
Share on other sites

αν ο φιλος kirspie δεν βαλει ψαρια τι γινεται ? απλα χανεται η ποσοτητα ζωντανων βακτηριων ?

Ενα μέρος ναί και η τροφή δεν μας καλύπτει για να ταΐσει ολη τη ποικιλία των βακτηρίων που μας δίνει το σκεύασμα . :)

Link to comment
Share on other sites

Ενα μέρος ναί και η τροφή δεν μας καλύπτει για να ταΐσει ολη τη ποικιλία των βακτηρίων που μας δίνει το σκεύασμα . :)

ευχαριστω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δηλαδή βάζω όποιο ψαράκι θέλω; αλλά λίγα;

Link to comment
Share on other sites

Όμως βρε παιδιά, δεν θα πρέπει να στρώσει πρώτα το ενυδρείο πριν βάλω τα πρώτα ψάρια;;;; :):lol::lmao:

Link to comment
Share on other sites

οκ, αλλά γενικά από ό,τι έχω διαβάσει 1ον πολλοί δεν πιστεύουν ότι κάνουν πολύ δουλειά τα συγκεκριμένα σκευάσματα και 2ον έχω διαβάσει ότι καλό είναι να στρώνουμε πρώτα τα ενυδρεία μας για ένα διάστημα...

Κάνω λάθος;;;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, να βάλω σήμερα 2 corydoras albino (που κακώς έχω στο 25άλιτρο) για να στρώσει;

Μετά μάλλον θα τα δώσω...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, να βάλω σήμερα 2 corydoras albino (που κακώς έχω στο 25άλιτρο) για να στρώσει;

Μετά μάλλον θα τα δώσω...

Πότε έβαλες nitrivec? Αν έχουν περάσει 24 ώρες τότε σύμφωνα με τη sera μπορείς να βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Πότε έβαλες nitrivec? Αν έχουν περάσει 24 ώρες τότε σύμφωνα με τη sera μπορείς να βάλεις.

Είναι καλό όμως βρε παιδιά για τα ψαράκια;;;

Link to comment
Share on other sites

φιλε τα corydoras θελουν καλα στρωμενο βυθο

Να ρωτήσω πόσα περίπου ψάρια πρέπει να βάλω;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...