Jump to content

Πολλές ερωτήσεις πριν αρχίσω!


bbetta

Recommended Posts

Μετά απο μικρή αναζήτηση ΄Εχω την εξής ερώτηση

Μήπως το ΕΗΕΙΜ 2211 είναι το ίδιο με το ΕΗΕΙΜ 2011; :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καινούργιες ερωτήσεις

Εκτός του 2211 έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο?

Εφόσον αποφασίσω για το 2211 stη τιμή που μου δώσατε στο petcumulus περιλαμβάνοντσι όλα όσα χρειάζεται για να λειτουργήσει το φίλτρο;

Ευχαριστώ :)

Η επόμενη ερώτηση θα σας κουράσει πολυ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι :)

Τελικά απέκλεισαν τα εσωτερικά φίλτρα και σκέφτομαι σοβαρά το ΕΗΕΙΜ 2211

Αλλα ΄εχω και κάποιες ερωτήσεις που θα σας γράψω για να είμαι σίγουρος για την αγορά του

Το φίλτρο ειναι θορυβωδες;

Μπορείτε να μου πείτε πράγματα για τη συντήρηση του;

Το αν είναι θορυβωδες είναι για μένα σημαντικό γιατί μπορεί απο αυτο να εξαρτηθεί η αγορά του η οχι

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν ξέρει κανείς;;; :angry2::hysterical::hysterical:

Θα σας πω κάποιες άλλες ερωτήσεις, αλλά αν κάποιος ξέρει τις απορίες μου για το ΕΗΕΙΜ 2211 ας μου απαντήσει

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

Σκέφτομαι να βάλω μαζί με τα apistogramma και πιο νωρίς με τα άλλα μικρόψαρα που θα βάλω 4 otocinclus

1 Θα υπάρξει κανένα πρόβλημα λόγω επιθετικότητας ή οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα;

2 Αν όχι ποιο είναι το μεγαλύτερο χαλίκι σε μέγεθος που <<αντέχουν>> οι otocinclus;

ερωτήσεις για το φίλτρο:

1 Το φίλτρο ειναι θορυβωδες;

2 Μπορείτε να μου πείτε πράγματα για τη συντήρηση του;

3 Εφόσον είναι θορυβώδες και το αγοράσω,πειράζει αν κλείνει τη νύχτα;

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο δεν κλεινει ποτε. Αν το βαλεις στο υπνοδωματιο και εχεις σχετικα ευαισθητα αυτια θα σε ενοχλει. Ολα ακουγονται λιγο. Αν πας για υπνοδωματιο βαλε εσωτερικο!

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο δεν κλεινει ποτε. Αν το βαλεις στο υπνοδωματιο και εχεις σχετικα ευαισθητα αυτια θα σε ενοχλει. Ολα ακουγονται λιγο. Αν πας για υπνοδωματιο βαλε εσωτερικο!

Τι εννοείς δεν κλείνει ποτέ; :D Υπάρχει κάποιο πρόβλημα; :D

Link to comment
Share on other sites

Η φιλτρανση πρεπει να ειναι συνεχης. Αν κλεινεις το φιλτρο κινδυνευεις να χασεις τη βιολογια σου αλλα και να ανεβουν τα επιπεδα αμμωνιας και νιτρικων αφου δεν θα εχεις βιολογικη φιλτρανση. Το φιλτρο δεν το κλεινουμε ποτε.

Link to comment
Share on other sites

ο ηχος του eheim 2217 που εχει πολυ μεγαλυτερη αντλια ειναι υποφερτος και κοιμασαι μια χαρα :D

αρα το 2211 λογικα θα ειναι ακομα πιο 'αθορυβο' ..και το βαζω σε εισαγωγικα γιατι δεν ειναι θορυβος αυτο που ακουγεται απλα ενα βουητο το οποιο ειναι λογικο λογω κυκλοφοριας νερου

Link to comment
Share on other sites

επισης το 2211 αν δεν κανω λαθος δεν περιλαμβανει βιολογικο υλικο eheim substart pro ή siporax οποτε πρεπει να παρεις εσυ για να βαλεις στον καδο

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1283

ή

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1847

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας επειδή δυστυχώς είναι πολύ λεπτό το θέμα <<θόρυβος>> θα παρακαλούσα αν κάποιος έχει αυτό το φίλτρο να πει τις εμπειρίες του και αν μπορεί λέω εγώ τώρα κάποιος να μου δείξει κάποιο βίντεο με το βουητό :D

Ξέρετε κάποιο εσωτερικό με τον ελαχιστο θόρυβο για 60 λίτρα;

Το εξωτερικό το έχω αποκλείσει λόγω μεγέθους αλλά αν ξέρει κανένας κάποιο μινι ας μου το πει.

ευχαριστώ και συγγνώμη που σας κούρασα :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας επειδή δυστυχώς είναι πολύ λεπτό το θέμα <<θόρυβος>> θα παρακαλούσα αν κάποιος έχει αυτό το φίλτρο να πει τις εμπειρίες του και αν μπορεί λέω εγώ τώρα κάποιος να μου δείξει κάποιο βίντεο με το βουητό :D

Ξέρετε κάποιο εσωτερικό με τον ελαχιστο θόρυβο για 60 λίτρα;

Το εξωτερικό το έχω αποκλείσει λόγω μεγέθους αλλά αν ξέρει κανένας κάποιο μινι ας μου το πει.

ευχαριστώ και συγγνώμη που σας κούρασα :D

2211, τελείως αθόρυβο :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε πράγματα για τη συντήρηση του;

Link to comment
Share on other sites

καθαρισμα τα σφουγγαρια καθε 3-4 μηνες με νερο ενυδρειου πιεζοντας λιγο να φυγουν τα χοντρα.

αλλαγη ενυδρειακου βαμβακιου καθε 1 μηνα ή οποτε βλεπεις αισθητη μειωση της ροης (αλλοι το κανουν καθε εβδομαδα).το βιολογικο υλικο ΔΕΝ το καθαριζεις!

γενικα το βαζεις στην πριζα και το ξεχνας οπως εχει ειπωθει αρκετες φορες :D

τσεκαρε στα θεματα φιλτρανσης εχει πολλα για συντηρηση και φωτογραφιες για το πως γινεται

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ,

Μερικές ερωτήσεις

Τα βανακια σε τι χρησημευουν;

σε τι σειρά πρεπει να βάλω τα υλικά ώστε να μπει και λίγο τύρφη γιατί δεν πολύ κατάλαβα την σειρά :D:D:D ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

σε τι σειρά πρεπει να βάλω τα υλικά ώστε να μπει και λίγο τύρφη γιατί δεν πολύ κατάλαβα την σειρά :D:D:D ;;;;;

Αν θέλεις να ρίξεις το pH στο ενυδρείο σου, ο καλύτερος τρόπος είναι να κάνεις αλλαγές νερού, με νερό χαμηλότερου pH. Δηλαδή σε ένα δοχείο, με έναν μικρό κυκλοφορητή και λίγη τύρφη, να προετοιμάζεις εκεί το νερό της αλλαγής. Σταδιακά θα μπορείς να κατεβάζεις το pH όλο και περισσότερο, μέχρι να φτάσεις στο επίπεδο που θες εσύ.

Γιατί βάζοντας την φρέσκια τύρφη μέσα στο φίλτρο, το pH θα κατέβει ίσως και αρκετά απότομα μέσα σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα. Και μετά? Θα κάνεις αλλαγές με νερό βρύσης?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ,

Μερικές ερωτήσεις

Τα βανακια σε τι χρησημευουν;

σε τι σειρά πρεπει να βάλω τα υλικά ώστε να μπει και λίγο τύρφη γιατί δεν πολύ κατάλαβα την σειρά :D:D:D ;;;;;

τα βανακια τα χρησιμοποιεις οταν βγαζεις το φιλτρο για καθαρισμα και θες να μετακινησεις τον καδο χωρις ομως να παρεις το μπαστουνι και τις σωληνωσεις.

κατω κατω βαζεις μια σχαρουλα που εχει η σειρα eheim classic μετα βιολογικο υλικο μετα μπλε σφουγγαρι ,μετα ενυδρειακο βαμβακι ,μετα μαυρο βαμβακι που ειναι ανθρακας και τελος παλι την αλλη σχαρουλα.μετα απο 4 μερες βγαζεις τον ανθρακα και τον πετας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Εχω μία κακή εμπειρία με τύρφη γιατί στην Θεσσαλονίκη το ph είναι υψηλό. Εχω πολύ τύρφη μέσα στον ενυδρείο και στο νερό της αλλαγής αλλά τα υγρά τεστ δεν δείχνουν μείωση :D:D:D:D

Υ.Γ. Το νερό είναι τσάι

Ερωτήσεις: Ποιο τρόπο προτείνετε για να κατέβει το ph???

To μπαστούνι τι είναι???

Link to comment
Share on other sites

το μπαστουνι ειναι ενας πλαστικος σωληνας της eheim που μπαινει πανω στο ενυδρειο για να ρουφαει νερο και να το στελνει στον καδο .μετα τον καδο το νερο βγαινει καθαρο απο το spraybar

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες έχεις την τύρφη στο φίλτρο και στο νερό της αλλαγής? Θέλει κάποιες μέρες για να λειτουργήσουν οι ιδιότητές της και να μειωθεί το pH.

Link to comment
Share on other sites

Tην τύρφη την χρησημοποιώ 1-2 χρόνια και την αλλάζω κάθε 3 -5 μήνες

Στο νερό της αλλαγής τύρφη μένει για 2-3 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...