Jump to content

Πολλές ερωτήσεις πριν αρχίσω!


bbetta

Recommended Posts

Οταν καθαρίζεις το φίλτρο το βγάζεις δλδ απο την πρίζα,κανεις τί με τα βανάκια; :hysterical::hysterical::hysterical: και έτοιμος για καθαρισμό;

ΕΕΕΕΕ.. η σωληνώσεις ποιο μέρος είναι του φίλτρου :hysterical::hysterical::thumbup: ;;;;;;

Συγγνώμη για τις χαζές ερωτήσεις...

υγ Το φίλτρο περιέχει σχάρα-σφουγγάρι;

Ποιο βιολογικό υλικό προτείνετε;

ΧΙΛΙΑ ευχαριστώ :D:D:D:D:angry2:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

πρωτα οπως ειπες βγαζεις την πριζα μετα κλεινεις τα βανακια (ειναι σαν την βρυση)

μετα τα αποσυνδεεις μεταξυ τους και παιρνεις τον καδο για καθαρισμα.

μην ανησυχεις μολις το δεις απο κοντα θα καταλαβεις ποσο ευκολο ειναι :D

οι σωληνωσεις ειναι το εξωτερικο μερος του φιλτρου και αναλαμβανουν να τραβηξουν το 'βρωμικο'

νερο να το στειλουν στον καδο και μετα απο τον καδο να πανε το 'καθαρο' μεσα .

και σχαρα εχει και 4-5 σφουγγαρια.

βιολογικο υλικο eheim substrat pro ή sera siporax :D

Link to comment
Share on other sites

Tην τύρφη την χρησημοποιώ 1-2 χρόνια και την αλλάζω κάθε 3 -5 μήνες

Στο νερό της αλλαγής τύρφη μένει για 2-3 μέρες

Εχεις τύρφη 3 μήνες στο φίλτρο και δεν μειώνεται το pH σου?

Παράξενο μου φαίνεται, μήπως βάζεις πάρα πολύ μικρή ποσότητα?

Ποια τεστ χρησιμοποιείς? Υγρά ή sticks?

Καλύτερα είναι βέβαια να μην μειώνεται γρήγορα το pH και γενικά οι παράμετροι του νερου να μη αλλάζουν απότομα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!

Φίλε Alpha η τύρφη δεν είναι μέσα στο φίλτρο αλλά έξω από αυτό γιατί το φίλτρο(εσωτερικό) του ενυδρείου(23λ)

είναι μια κουτσουλιά!

Μετράω με υγρά τεστ API-SERA και τα δυο δείχνουν το ίδιο πράγμα(περίπου :hysterical: )...

Βιολογικό υλικό θα πάρω το eheim substrat pro για να είναι ίδια η εταιρία φίλτρου- βιολογικού υλικού :angry2:

ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ:

Πιο τρόπο προτείνετε για να χαμηλώσω το ph(7.5-7.7) σε περίπου 7.0-6.5;;;;;;;;

Σας ευχαριστώ πολύ όλους :D:D:D

Υ.Γ. Το περίπου στο 7.0- 6.5 το έγραψα μήπως υπάρξει κάποια αλλαγή σχεδίων :hysterical:

:D

Link to comment
Share on other sites

ενας τροπος μόνο, Α/Ο!

Αντιστροφη οσμοση! Τυρφες, ξυδια κτλ κτλ ειναι χασιμο χρόνου!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Δηλαδή με τυρφη στο φίλτρο δεν καταιβαινει σε 7.0-6.5;;;;;;; :D

Αν όχι πείτε μου αν μπορείτε για άλλους καλούς τρόπους ή αντίστροφη οσμωση.....

΄Εχω τρελαθεί με τα apistogramma cacatuoides και θα ήθελα να ρωτήσω αν ένα ζευγάρι παει μαζί με 4 otocinclus macrospilus στα λίτρα μου (55-60)

Για αρχή η θα μπουν τα apistogramma cacatuoides η κανά κοπάδι <<ευκολων>>πχ glowlight tetra για το στρωσιμο :D

Άντε βοήθεια μην το κανομε το ενυδρειο ψαροσουπα!!! :D

Ευχαριστώ πολυ :D

Link to comment
Share on other sites

Σας γράφω κάποιες ακόμα ερωτήσεις:

Ποιο είναι το <<χοντρότερο χαλίκι για otocinclus;;;;θα έχω θέμα με το φύτεμα φυτών;(λόγω μικρού χαλικιού)

Ποιο τρόπο προτείνεται για να κατέβει το ph;;;Μπορείτε να μου δώσετε πληροφορίες;;;;

ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ

Ένα φίλτρο eheim 2211 με βιολογικό υλικό eheim substrat pro

Ένα θερμοστάτη 50watt

Λάμπα ενυδρειακή και μη 24watt

Σωστά;;;;;;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου φαίνεται πολύ μεγαλο το εσωτερικό και πιστεύω οτι πέρνει παρα πολύ χώρο τελικά καποιο εξώτερικο αλλα αν μπορείτε να μου πρετείνετε κάποιο φτηνότερο.

Συμφωνειτε οτι το εσωτερικό 2010 της ΕΗΕΙΜ πέρνει πολύ χώρο;;;

Ευχαριστώ

Το εσωτερικό φίλτρο είναι κατά κανόνα ανεπαρκές. Όχι πάντα, αλλά κατά κανόνα. Σε ένα μικρό ενυδρείο με λίγα ψάρια μπορεί να τα βγάλει πέρα, αλλά ποιος μένει με λίγα ψάρια; Για περισσότερα ψάρια και καλύτερο σύστημα φίλτρανσης χρειάζεται εξωτερικό. Το εσωτερικό μπορέις να το κάνεις μηχανικό/χημικό... Ρίξε μια ματια και site που παραθέτω μπορεί να σου φανεί χρήσιμο: www.aquarium4u.gr :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν δεις πιο πάνω λέω οτι θα πάρω το eheim 2211 (εξωτερικό). Για τις ερωτήσεις τι λέτε;;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Σκέφτομαι να βάλω για αρχή στο φίλτρο τυρφη να δω μήπως το πάει στο 7 (το πε-χα :hysterical: )

Μετά να μπλέξω αν δε μπορώ να το αποφύγω με τις α/ο τις μπουκάλες co2.......

Ti λέτε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

είναι αλήθεια ότι με τισ οσμώσεις πάιρνεις 1 λίτρο καθαρό νερό και 3-5 βρώμικο :hysterical::bigemo_harabe_net-105::rasp: ;;;;;;;;;;;;

ευχαριστώ πολύ :D;):blink:

έχω όμως ερωτήσεις ακόμα..... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να ρίξεις το pH, πιο εύκολο είναι να "μπλέξεις" με μια Α/Ο παρά με τύρφη. Η αναλογία καθαρού βρώμικου νερου που αναφέρεις είναι σωστή για μια φτηνή και συνηθισμένη Α/Ο. Αν πας σε κάτι πιο εξελιγμένο μπορείς να έχεις πολύ καλύτερη αναλογια.

Για να συγκρίνεις την κατανάλωση νερου που θα έχεις για το ενυδρείο σου με την Α/Ο, δες εδώ τις συνήθεις καταναλώσεις μιας κατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΎ που μου απάντησες!!! :D;):blink::rasp:

Την αντίστροφη όσμωση αν την πάρω θα την πάρω πιο μετά.... λόγω σπατάλης νερού...

Ποια είναι η γνώμη σας για τη μπουκάλα CO2;;;;;Τι πρέπει να προσέξω για αυτή;;;;;;;;

Η απάντηση για τύρφη μες στο φίλτρο ότι θα κατεβάσει το ph έστω και λίγο είναι αρνητική;;;;;;

Σας ευχαριστώ πολύ :hysterical::hysterical::hysterical::bigemo_harabe_net-105:

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΎ που μου απάντησες!!! :D;):blink::rasp:

Την αντίστροφη όσμωση αν την πάρω θα την πάρω πιο μετά.... λόγω σπατάλης νερού...

Ποια είναι η γνώμη σας για τη μπουκάλα CO2;;;;;Τι πρέπει να προσέξω για αυτή;;;;;;;;

Η απάντηση για τύρφη μες στο φίλτρο ότι θα κατεβάσει το ph έστω και λίγο είναι αρνητική;;;;;;

Σας ευχαριστώ πολύ :hysterical::hysterical::hysterical::bigemo_harabe_net-105:

Εχω χρησιμοποιήσει τύρφη στο φίλτρο με πολύ καλά αποτελέσματα στο παρελθόν και χωρίς να έχω προβλήματα με τα ψάρια μου ή τουλαχιστον δεν το κατάλαβα εγώ αλλά μάλλον δεν είχαν πρόβλημα γιατί τα corydoras julii που είχα μέσα γέννησαν πολλές φορές και τα 20 cardinals ήταν όλο ζωντάνια και με έντονα, όμορφα χρώματα και ποτέ δεν είχαν αρρωστήσει.

Το pH από 7.5 πήγε αργά στο 6.0

Θέλει προσοχή και μετρήσεις να μην αλλάξουν απότομα οι τιμές, ξεκινάς με πολύ λίγο και συνεχίζεις ανάλογα.

Το θέμα είναι πως θα ρυθμίζεις τις αναλογίες όταν θα κάνεις αλλαγή νερού για να μην αλλάζουν οι τιμές σου. Προσωπικά δεν είχα βρει τις τέλειες αναλογίες και πάντα όταν άλλαζα το νερό μου είχαν μια μικρή διαφορά προς τα πάνω οι τιμές. Πάντως δεν ενδείκνυται να αλλάζουν οι τιμές με κάθε αλλαγή νερού.

Δεν σου λέω να κάνεις το ίδιο, σου λέω απλά την εμπειρία που είχα και από εκεί και περα κρίνεις εσύ, πάντως η χρήση ΑΟ είναι πιο εύκολη πιστεύω και πιο οικονομική μακροπρόθεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας η α/ο δεν μου φαίνεται οικονομική λόγω μεγάλης σπαταλης νερού

Μπορείτε νε μου πείτε πράγματα για τη μπουκαλα co2??????Ποια η γνώμη σας γι αυτή ;;;;

Το νερό με τυρφη γίνεται τόσο σκούρο που καλά καλα δεν βλέπεις μέσα;;;;;

Αν μετά απο χρήση τυρφης πάρω co 2 η αο το νερό θα πάρει σιγά σιγά κανονικό χρώμα;;;

Φίλε alpha το σταδιακά πόσο σταδιακά είναι για να κατέβει το ph με τυρφη ;;;;;;;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Up!!!!! :D

Ξέρω ότι επιμένω πολυ για τις ερωτήσεις αλλα το ενυδρειο μπορεί να αγοραστεί τον απρίλη (αν δε το πάρω τον Αύγουστο)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα ph εχει πολύ συζήτηση θα προχωρήσω σε απλές ερωτήσεις

Ποιο είναι το <<χοντρότερο χαλίκι για otocinclus;;;;θα έχω θέμα με το φύτεμα φυτών;(λόγω μικρού χαλικιού)

ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ

Ένα φίλτρο eheim 2211 με βιολογικό υλικό eheim substrat pro

Ένα θερμοστάτη 50watt

Λάμπα ενυδρειακή και μη 24watt

Σωστά;;;;;;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οι otocinclus δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη προτίμηση για το αν ο βυθός έχει άμμο ή χαλικί. Αρκεί να υπάρχουν κάποιες άλγες στο ενυδρείο.

Για τον βυθό και τα φυτά, διάβασε πρώτα αυτό και αν έχεις πάλι απορίες τα ξαναλέμε :D

Link to comment
Share on other sites

η ανακεφαλαιωση ειναι σωστη;;;;

υπάρχει κάποια δυσκολία στο φυτεμα με χαλαζιακό χαλικι 1-2mm και θέμα για τα οτο με 2-3 mm;;;;;;

ποιο αο τα 2 προτεινετε;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η ανακεφαλαίωση. Σου απάντησα για τους oto, ΔΕΝ υπάρχει θέμα! Γιατί να υπάρχει δυσκολία με το φύτεμα; Σύμφωνα με τον φωτισμό σου, πας για μέτριας δυσκολίας φυτά. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η ανακεφαλαίωση. Σου απάντησα για τους oto, ΔΕΝ υπάρχει θέμα! Γιατί να υπάρχει δυσκολία με το φύτεμα; Σύμφωνα με τον φωτισμό σου, πας για μέτριας δυσκολίας φυτά. Σωστά;

ΣΩΣΤΑ!!!! :D;):blink:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν λέω να σχεδιάσω στη ζωγραφική πως περίπου θέλω το ενυδρείο μου.Θα γίνει φυτεμένο και θα μπουν μέσα για αρχή μάλλον glow light tetra η 2 apistogramma ή κάποιο άλλο μικρό κοπάδι μικρόψαρων (tetras/boraras,microrasboras) ή dwarf gourami ή κ'ατι άλλο!!! :hysterical::hysterical::hysterical::bigemo_harabe_net-105:;):blink:

Όλα θέλω να συνοδεύονται από 4 ότο.

Με τα apistogramma τα ότο θα έχουν πρόβλημα;;;;;;;;;;;;;;;;

ευχαριστώ πολύ :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας η α/ο δεν μου φαίνεται οικονομική λόγω μεγάλης σπαταλης νερού

Μπορείτε νε μου πείτε πράγματα για τη μπουκαλα co2??????Ποια η γνώμη σας γι αυτή ;;;;

Το νερό με τυρφη γίνεται τόσο σκούρο που καλά καλα δεν βλέπεις μέσα;;;;;

Αν μετά απο χρήση τυρφης πάρω co 2 η αο το νερό θα πάρει σιγά σιγά κανονικό χρώμα;;;

Φίλε alpha το σταδιακά πόσο σταδιακά είναι για να κατέβει το ph με τυρφη ;;;;;;;

Ευχαριστω

Το πόσο γρήγορα θα μειωθεί το pH έχει να κάνει με τη ποσότητα της τύρφης στο φίλτρο.

Αν βάλεις πολύ, λογικά θα μειωθεί γρήγορα και απότομα κάτι που δεν θέλεις, τώρα πόσες μέρες ή ώρες θα χρειαστεί δεν μπορώ να το ξέρω, είναι σχετικό και εξαρτάται και από άλλους παράγοντες.

Εγώ συγκεκριμένα είχα βάλει μισό και κάτι καλαθάκι τύρφη σε fluval 205 και το ενυδρείο μου ήταν 120 λίτρα.

Ξεκίνα με μια πολύ μικρη ποσότητα για να μην έχεις προβλήματα και βλέπεις, υπομονή και όλα θα γίνουν, το θέμα είναι να γίνουν σωστά :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

Το σχέδιο ιχθυοφόρτησης είναι οκ;;;;

Ποια είναι γνώμη σας για τη μπουκάλα co2.Mπορείτε να μου πείτε πραγματα γι αυτή;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...