Jump to content

Νεος!!!plz Help!! :d


xGuppyx

Recommended Posts

καλησπερααααα!!καλως σας βρηκα!!!

μολις εγινα μελος στο φορουμ αυτο και ελπιζω να παρω καποιες βοηθειες σας :lmao::lmao:

αρχηκα εχω το juwel 60λιτρα φυτεμενο.

ασχολουμε περιπου 3 μηνες.

πανω στον μηνα το εκανα μπολι.

οπως οι περισοτεροι αρχαριοι ετσι και εγω "επεσα" θυμα καποιων πετσοπαδων :):lol:

και επειδη βαρεθηκα να δινω τα καλα μου τα λευτακια απο δω και απο κει αποφασισα να ρωτησω εσας που σιγουρα θα μου πειτε τα πραγματα οπως εχουν γιατι δεν εχετε συμφερον!!!!

λοιπον παιδια.οπως ειπα και πιο πανω καπου στα 45λιτρα καθαρα εχω και ειναι φυτεμενο.

θα ηθελα να μου πειτε προτασεις για ψαρια.

θελω να βαλω γκαπυ.με τι μπορω να τα συνδιασω;;;και τι πλυθος μπορω να κανω;;; παντα για νορμαλ καταστασεις χωρις μαχες χωρις μερα παρα μερα να βγαζω και ενα νεκρο ψαρι.

γιατι εδω και 2 μηνες υποφερω!!!ε οταν σου λεει ο πετσοπας οτι ο σιλβερ σαρκ δεν εχει προβλημα και βαλε και γκαπυ και νεον και μολυ και γκουραμι και βαλε και εναν παγκασιους και ενα γατοψαρο και ροδοστομους και και και............

ακουω προτασεις!!!!

ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που θες γκάπυ μπορείς να βάλεις και τα υπόλοιπα ζωοτοκα (μολυ πλατυ) στα αυτα τα λίτρα δεν θα εβαζα ξιφοφόρους που ανοίκουν και αυτοι στα ζωοτόκα είναι πολυ κινητικά ψαράκια και θελουν αρκετό χωρο, εχουν και λίγους καβγάδες μεταξυ τους (αρσένικα). δυστιχώς ούτε endlerss μπορείς να βάλεις γιατί υβριδίζουν με τα γκάπυ και δεν θέλεις κατι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα..

εγω θελω να βλεπω κατι ευχαριστο και ομορφο κινητικο και χωρις προβληματα και ιδιαιτερες δυσκολιες.

αλλα ζωοτοκα υπαρχουν ή μονο αυτα;;αυτα τα ξερω και γω..υπαρχει κατι αλλο μηπως;

Link to comment
Share on other sites

εάν είναι και το ph σου κάτω απο 7.5 ίσως μπορείς να βάλεις και θύληκες μονομάχους, ας πουν οι πιο εμπειροι για αυτό!

Link to comment
Share on other sites

οχι μονομαχο!! μονομαχίνες είπα :)))

όσο περισότερη εμπειρία πέρνουμε τοσο περισότερο κλίνουμε για ενυδρεία species, δλδ ένα είδος ψαριου ανα ενυδρείο! δοκίμασε το εαν θες και θα είναι και μια ομορφιά τα γκάπυ μόνα τους! εγώ αυτό ξεκίνησα να κάνω τωρα!

http://s181.photobucket.com/albums/x146/Mo...nt=100_1509.jpg

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό είπα να μιλήσουν οι πιο εμπειροι! γιατι ουτε εγω ξερω! χαχαχα!

Σιγουρα δεν είναι σαν τους αρσενικούς πάντως!

Link to comment
Share on other sites

ο μονομάχος είναι μοναχικό ψάρι, γιατί πολλές φορές γίνεται επιθετικό απέναντι στο είδος του και απέναντι στα υπόλοιπα.

Οι θηλυκές είναι περισσότερο ήπιου χαρακτήρα, χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχουν επιθετικότητα στο DNA τους :)

Πάντως υπάρχουν περιπτώσεις που και αρσενικά και θηλυκά έχουν συνυπάρξει με άλλα ψάρια, υπό την προϋπόθεση ότι δεν υπάρχει συνωστισμός, το ενυδρείο είναι άνετο και υπάρχουν σημεία, όπου μπορούν να απομονωθούν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...