Jump to content

Serpae Tetra


Recommended Posts

παιδια εδω και 2 μερες εχω στο ενυδρειο μου 2 serpae tetra, στο μελλον θα βαλω και αλλα 3 να γινουν 5 στο συνολο.

το ενυδρειο ειναι 20λιτρα, το ξερω θα μου πειτε να τα βγαλω κλπ κλπ κλπ.

ειναι στρωμενο μια χαρα με μετρησεις αμμωνιας 0 νιτρωδη 0 και νιτρικα 10. τρεχει εδω και 40 μερες περιπου.

το προβλημα ειναι οτι 2 μερες τωρα δεν τρωνε και φαινονται πολυ αγχωμενα ειναι συνεχεια πισω απο τον αμφορεα που εχω.

δυστυχως δεν εχω καποιο φυτο ή καποιο ξυλο. σκεφτομαι να παρω την επομενη βδομαδα. εχω βαλει και αγγελια.

οταν τους ριχνω τροφη κανουν καποια δειλη κινηση να την αρπαξουν αλλα μεχρι εκει. με αποτελεσμα η τροφη να μουλιαζει.

η τροφη ειναι τη o.s.i spirulina aquarium flake food

καποια συμβουλη?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα δωσε τους χρονο να εγκλιματιστουν στο ενυδριο ειναι ακομη στρεσαρισμενα να σε ρωτησω την διαδικασια εγκλιματισμου την εκανες κανωνικα ετσι? (οχι κατευθειαν μπλουμ ε?)

παντος να ξερεις οτι τα σιγκεκριμενα ψαρια ειναι "fin nipplers" (TSIMPANE TA PTERYGIA) αν βαλεις αλλα ειδη. :)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα δωσε τους χρονο να εγκλιματιστουν στο ενυδριο ειναι ακομη στρεσαρισμενα να σε ρωτησω την διαδικασια εγκλιματισμου την εκανες κανωνικα ετσι? (οχι κατευθειαν μπλουμ ε?)

παντος να ξερεις οτι τα σιγκεκριμενα ψαρια ειναι "fin nipplers" (TSIMPANE TA PTERYGIA) αν βαλεις αλλα ειδη. :)

αν και 5 δεν ειναι πολλα για τα λιτρα σου?

Link to comment
Share on other sites

παντος να ξερεις οτι τα σιγκεκριμενα ψαρια ειναι "fin nipplers" (TSIMPANE TA PTERYGIA) αν βαλεις αλλα ειδη. :)

θα διαφωνήσω μαζι σου

Είχα 20 serpae σε 120 λίτρα με άλλα ψαρια και δεν πείραζαν κανέναν,μόνο μεταξύ τους παιζαν ξύλο

Link to comment
Share on other sites

τη διαδικασια την εκανα κανονικα..τα αφησα με τη σακουλα 10λεπτα και μετα τα εκανα μπλουμ. αλλα απο τοτε εχουν περασει 35ωρες και ειναι ακινητα,καθονται ολο πισω απο το πιθαρι.

αυτο με την ουρα μαλλον ισχυει ενα guppy που εχω σημερα παρατηρησα οτι εχει φαγωθει.

Το θεμα ομως ειναι οτι δεν κουνιουντε ειναι πολυ δειλα!! μηπως φταιει που δεν εχω κανενα φυτο μεσα η καποιο ξυλο για κρυψωνα?

Link to comment
Share on other sites

καταρχην 10 λεπτα ειναι λιγα

μετα επρεπε με ενα ποτιρι να βαζεις λιγο νερο απο το ενυδριο σου στη σακουλα λιγο καθε φορα δηλ μισο ποτιρι τωρα μισο σε 10 λεπτα μετα απο λιγο παλι μισο

και στο τελος το βασικο τα περνεις με μια αποχη οχι μπλουμ μεσα στο νερο μαζι με το νερο της σακουλας το νερο της σακουλας πει για πεταμα.

παντος μην ανυσηχεις αυριο μεθαυριο θα συνελθουν.

Link to comment
Share on other sites

αν τα ψαρακια βρισκονται σε σακολα, ανοιξε τη σακουλα και διπλοσε τα χειλη ωστε να δημιουργισουν ένα "σωσιβιο". Βαλτε την στο ενυδρειο και βαλε 1-2 ποτήρια νερο του ενυδρειου σου ωστε να αναμειχτει το νερο της σακουλας με το νερο του ενυδρειου και μετά αφησε την να επιπλεει. Για να αποφύγεις να αναποδογυρισει η σακουλα μονη της μπορεις να την στερεωσεις με ένα μανταλακι στο χειλος του ενυδρειου. Επαναλαβε αυτη τη διαδικασια ανα 10 λεπτα για τουλαχιστον μισή ωρα προτου αδειασεις τα ψαρακια στο ενυδρειο. Προτιμησε να μεταφερεις το ψαρακι στο ενυδρειο χωρίς να αδειασεις το νερο του με τη χρηση αποχης Η προσαρμογη μπορει να γινει και χωρις να β;λεις τη σακουλα στο ενυδρειο με τη χρηση ενος κουβα. :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

το φυτο δεν θα παιξει τοσο μεγαλο ρολο στο αν θα στρεσαροντε ειναι αλοι οι παραγοντες του στρες απλα θα τους κανει καλο και η ριζα θα διμιουργισει κρυψωνες.

Link to comment
Share on other sites

τωρα ομως που δεν εχω φυτα μεσα δεν εχω και οξυγονο ετσι δεν ειναι? το φιλτρακι που εχω ειναι μικρο και δεν κανει καποια αναταραχη στο νερο ωστε να οξυγωνονεται. αρα πρεπει να βαλω καποιο φυτο μεσα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα κιούπι μεσα το οποιο εχει 2 τρυπες,για να περνανε τα ψαρια απο μεσα. σκεφτομαι να παω να παρω μια ανουμπια που ειναι ευκολο φυτο και να την βαλω μεσα στο κιούπι. καλη σαν ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

εχω 3 ινδιανακια και ολη την ωρα πλακωνονται μεταξυ τους, να ανυσηχησω? στο ενα μαλιστα του εχουν φαει λιγο την ουρα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδιαα υαστερα απο 20 μερες που εχω 2 serpae το ενα ειναι 4 μερες που δεν βαζει μποθκια στο στομα του.. την μυριζει αλλα δεν την ακουμπαει.

καθεται ακινητο σε μια γωνια και δεν κανει τπτ.. νομιζω εχει βγαλει και λιγες κοκκινες κηλιδες στην κοιλια..

εχει ιδεα κανεις τπτ?

οι μετρησεις του νερου ειναι ΤΕΛΕΙΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να αλλαξεις τροφη.Παρε και μια "γενικης χρησης" κι οχι μονο σπιρουλινα.Επισης δοκιμασε να μουλιασεις την τροφη σε καποια βιταμινη(π.χ fistamin).

:(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...