Jump to content

Αυξηση αμμωνιας


Recommended Posts

Παιδια sos! Ειχα ξαφνικο θανατο χθες ενος σκαλαριου κ σημερα παει κ ο κλοουν μου.Εκανα μετρηση αμμωνιας μετα απο την αλλαγη νερου που εκανα αμεσως, κ την βρηκα 0,25 με 0,50. Ειχα κανα χρονο να δω αμμωνια.... Μηπως εφταιξε που τωρα τελευταια φυτεψα, κ συνεχεια τραβουσε τα πανδεινα το ενυδρειο; Τωρα τι κανουμε; καθημερινως βακτηριδια μονο;

Link to comment
Share on other sites

Βαζε βακτηριδια κανε πιο τακτικες αλλαγες νερου και ταιζε πολυ λιγο ή και καθολου για καμια 2 μερες.Μηπως το βιολογικο υλικο σου ειναι λιγο??

Link to comment
Share on other sites

Βαζε βακτηριδια κανε πιο τακτικες αλλαγες νερου και ταιζε πολυ λιγο ή και καθολου για καμια 2 μερες.Μηπως το βιολογικο υλικο σου ειναι λιγο??

Δεν νομιζω γιατι εχω 2 φιλτρα. το ενα εξωτερικο! μαλλον ξερεις τι επαθα; φυτεψα γκαζον κ το ξεθαψαν κ γεμισε το ενυδρειο, κ εφαγαν του σκασμου! Μιλαμε δεν αφησαν τιποτα! Τωρα διαιτα ε;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εφταιξε που τωρα τελευταια φυτεψα, κ συνεχεια τραβουσε τα πανδεινα το ενυδρειο;

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής!

Και λίγο πιο αναλυτικός ως προς την σύνθεση του φίλτρου σου και την συντήρηση του ενυδρείου σου!

Τιμές ΝΟ2;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής!

Και λίγο πιο αναλυτικός ως προς την σύνθεση του φίλτρου σου και την συντήρηση του ενυδρείου σου!

Τιμές ΝΟ2;

Κατ αρχην ειμαι γυναικα.(μηπως φαινεται:D θα μου πεις kouzman.Δεν μετρησα τιποτα αλλο νυχτιατικα που ανακαλυψα οτι κατι τρεχει....Μονο την αμμωνια. Ενα κοινωνικο ενυδρειο εχω 240 λιτρα με γκουραμια σκαλαρια μολλυ κ διαφορα αλλα που δυσκολευομαι να τα πω τωρα πως τα λενε.... Φυτεψα προχθες lilaeopsis για ταπητα.Με την μονη διαφορα οτι δεν ηξερα κ εβγαλα την μοκετα που ειχε απο κατω.... Αποτελεσμα να το ξεθαψουν κ να γεμισει το ενυδρειο χορτα.

Κατ αρχην ειμαι γυναικα.(μηπως φαινεται:thumbup: θα μου πεις kouzman.Δεν μετρησα τιποτα αλλο νυχτιατικα που ανακαλυψα οτι κατι τρεχει....Μονο την αμμωνια. Ενα κοινωνικο ενυδρειο εχω 240 λιτρα με γκουραμια σκαλαρια μολλυ κ διαφορα αλλα που δυσκολευομαι να τα πω τωρα πως τα λενε.... Φυτεψα προχθες lilaeopsis για ταπητα.Με την μονη διαφορα οτι δεν ηξερα κ εβγαλα την μοκετα που ειχε απο κατω.... Αποτελεσμα να το ξεθαψουν κ να γεμισει το ενυδρειο χορτα.

μωρε 8 μηνες τωρα πηγαινε μια χαρα με καθολου απωλειες...Ειχα ψευτικα φυτα κ αποφασισα να τα πεταξω κ να βαλω αληθινα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην ειμαι γυναικα.(μηπως φαινεται:D θα μου πεις kouzman.Δεν μετρησα τιποτα αλλο νυχτιατικα που ανακαλυψα οτι κατι τρεχει....Μονο την αμμωνια. Ενα κοινωνικο ενυδρειο εχω 240 λιτρα με γκουραμια σκαλαρια μολλυ κ διαφορα αλλα που δυσκολευομαι να τα πω τωρα πως τα λενε.... Φυτεψα προχθες lilaeopsis για ταπητα.Με την μονη διαφορα οτι δεν ηξερα κ εβγαλα την μοκετα που ειχε απο κατω.... Αποτελεσμα να το ξεθαψουν κ να γεμισει το ενυδρειο χορτα.

μωρε 8 μηνες τωρα πηγαινε μια χαρα με καθολου απωλειες...Ειχα ψευτικα φυτα κ αποφασισα να τα πεταξω κ να βαλω αληθινα.

Καλημερα σας! Ειναι δυνατον μεσα σε μια μονο νυχτα η αμμωνια να κανει φτερα; Λοιπον οι μετρησεις μου αυτη την στιγμη ειναι:Αμμωνια=0, ΝΟ2=<0,3mg/1, ph=7,6.Ειμαι οκ τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Kαι βεβαια γινεται τα βακτηρια εκαναν την δουλεια τους απλα μην ενθαρυνθεις και ταιζεις με τα κιλα οκ! :D

Link to comment
Share on other sites

Χίλια συγνώμη για την παράληψη!

Μπορείς να μου απαντήσεις στις ερωτήσεις που σου έχω θέσει όσο πιο αναλυτικά γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Χίλια συγνώμη για την παράληψη!

Μπορείς να μου απαντήσεις στις ερωτήσεις που σου έχω θέσει όσο πιο αναλυτικά γίνεται;

Εχω ενα εσωτερικο φιλτρο που ηταν ηδη μεσα στο ενυδρειο οταν το αγορασα, αρκετα μεγαλο με ολα τα σχετικα.Μακαρονι, σφουγγαρι,τζιβα,κ κατι αλλα πετραδακια κ ανθρακα, κ ενα εξωτερικο EHEIM 230 VOLT λεει, με ολα τα σχετικα μεσα στον κουβα.Συγνωμη που τα περιγραφω ετσι αλλα δεν εχω εξοικιωθει ακομα με τις ονομασιες... Νομιζω οτι με καλυπτουν στα 240l

Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα σου πρέπει να σε υπερκαλύπτουν!

Για το εξωτερικό δες το νούμερο του μοντέλου που έχει μετά το όνομα!

Σου προτείνω να συνεχίσεις να βάζεις βακτήρια αυτή την εβδομάδα και να κάνεις συχνά μετρήσεις για να μην έχεις απρόβλεπτές συνέπειες!

Ακόμα δεν έχω καταλάβει πως ανέβασες αμμωνία!!!

Τον άνθρακα θα τον αφαιρέσεις μια και δεν σου χρειάζεται στα φίλτρα!

Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα σου πρέπει να σε υπερκαλύπτουν!

Για το εξωτερικό δες το νούμερο του μοντέλου που έχει μετά το όνομα!

Σου προτείνω να συνεχίσεις να βάζεις βακτήρια αυτή την εβδομάδα και να κάνεις συχνά μετρήσεις για να μην έχεις απρόβλεπτές συνέπειες!

Ακόμα δεν έχω καταλάβει πως ανέβασες αμμωνία!!!

Τον άνθρακα θα τον αφαιρέσεις μια και δεν σου χρειάζεται στα φίλτρα!

Συγνωμη αλλα ξεχαστηκα με την παρουσιαση kouzman, κ τωρα ειδα που με ρωτησες νωριτερα. Την αμμωνια την απεκτησα με το γρασιδι που προσπαθησα να βαλω. Μου το εφαγαν ολο τα ψαρια κ τελος η προσπαθεια....

ΕΗΕΙΜ TYP 2213, DB IP44 ειναι το φιλτρο.Α να τον βγαλω τον ανθρακα; Μακαρι να ηξερα γιατι μου ειπαν να τον βαλω.....

Link to comment
Share on other sites

Την αμμωνια την απεκτησα με το γρασιδι που προσπαθησα να βαλω. Μου το εφαγαν ολο τα ψαρια κ τελος η προσπαθεια....

:thumbup:

Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω!

Όταν έβαλες το γρασίδι ανακάτεψες όλο τον βυθό;

:D

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω!

Όταν έβαλες το γρασίδι ανακάτεψες όλο τον βυθό;

:D

Οχι αλλα εβγαλα την μοκετα που το κρατουσε, κ το φυτεψα σε κομματια.Αποτελεσμα να το ξεθαψουν τα ψαρια κ να γεμισει ολο το ενυδρειο κ να το φανε.Δεν εμεινε τιποτα εκτος απο λιγο που εβγαλα απ τα φιλτρα. Σημερα ΝΟ μαμ τα ψαρια.Διαιτα....

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και τον βυθό να ανακάτευε όμως δεν νομίζω να ανέβαινε έτσι η αμμωνία. Μήπως παρατάϊζε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...