Jump to content

Θολο τζαμι


xGuppyx

Recommended Posts

Καλησπερα,

σημερα το πρωι ειδα οτι τα τζαμια του ενυδρειου μου ειναι θολα σε αρκετα μεγαλο βαθμο.

εσβησα τα φωτα και εφυγα για την δουλεια.το απογευμα που γυρισα αναψα τα φωτα να δω τι γινεται και το θολωμα ειχε μειοθει.αυτη την ωρα που μιλαμε παλι υπαρχει σε μετριο βαθμο.

μπορει να μου πει καποιος τι ειναι και πως θα το αντιμετοπισω;

http://s766.photobucket.com/albums/xx307/s...nt=IMGP2603.jpg

δεν ξερω κατα ποσο μπορειτε να το διακρινετε

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου , δωσε περισσοτερες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

ειναι σιγουρα τρεις μηνες.στρομενο με μπολι,

54λιτρα της juwel με το μαμισιο φιλτρο (ενα μπλε σφουγγαρακι + υλικα της eheim που θα μπουν αυριο)

αμμωνια με τεστ της water life μετραω 0.αυριο θα παρω της API.

αυριο μου ερχονται και τα τεστ για ΝΟ3,

ειναι φυτεμενο και μια ριζα μεσα.

θερμοκρασια 24-25.

αλλαγες καμια το τελευταιο 20ημερο,

μεχρι πριν 7μερες συχνοι θανατοι και σημερα το κορυντορακι μου.

ας βοηθησει καποιος αν του ετυχε κατι αναλογο με το θολομα στο τζαμι

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να καθαρίσεις το τζάμι.Με μαλακό σφουγγάρι ή ειδικό μαγνήτη καθαρισμού.

Link to comment
Share on other sites

Άρα το νερό σου είναι θολό.... Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις;Πρόσθεσε τα υλικά στο φίλτρο σου (Τι ακριβώς υλικά είναι; ), κάνε μετρήσεις NH3/NH4, ΝΟ2 και ΝΟ3 και μην ταΐσεις καθόλου μέχρι να μας ενημερώσεις.

Έχε έτοιμο και νερό για αλλαγή περίπου 40%.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

φωτη το νερο ειναι λιγο θολο αλλα το τζαμι ειναι περισοτερο.δεν ξερω πως να το χαρακτητισω.αυριο θα δοκιμασω να το καθαρισω λιγο.

τελευταια αλλαγη νερου εκανα πριν 2 μερες ενα 30%.

να κανω λοιπον και αυριο;να αναφερω οτι εχω κοψει το λιπασμα flourish και την αεραντλια που δουλευε πολλες ωρες.

τα υλικα ειναι τα substrat pro και ενυδρειακο βαμβακι

Link to comment
Share on other sites

Ως πρώτη κίνηση δώσε μας τις μετρήσεις σου.Τα υπόλοιπα θα τα δούμε στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

τι θερμοκρασια νερού έχεις? Μηπως είναι απλά υγροποιηση ? Το θόλωμα ειναι απο έξω ή απο μέσα? Αν τρίψεις με το χερι σου το τζαμι απο έξω ξεθολώνει? Ξέρω ότι είναι χαζι ερώτηση αλλά να αποκλείουμε κάποια πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

η θερμοκρασια νερου ειναι 24-25 μετριμενη με 2 θερμομετρα σε διαφορετικες γωνιες.

σημερα το πρωι ηταν ακομα λιγοτερο θολο.οχι ομως κρυσταλο οπως πρεπει να ειναι.

απο εξω το τζαμι ειναι καθαρο δεν εχει καμια σχεση.ειναι απο μεσα σιγουρα.ειναι λες και εχει πιασει σαν ενα φιλμ διαφανες,καπως ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Τα τζάμια χρειάζονται καθάρισμα ανά διαστήματα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω!μα δεν νομιζω να ειναι θεμα καθαρισμου γιατι αυτη η θολουρα αμφανιστηκε αποτομα μεσα σε ενα βραδυ και εκεινο το βραδυ ειχα απολεια ενα κορυντορακι.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις επεμβει με οποιονδηποτε τροπο στο ενυδρειο σου;Δωσε και τις μετρησεις,αν μπορεις,που αναφερθηκαν πιο πανω. :D

Link to comment
Share on other sites

μετρησεις αμμωνιας (waterlife test) δεν βρηκα.το χρωμα του νερου αντιστιχουσε στο χρωμα της καρτελας που δειχνει 0!!!!!

μολις παρελαβα τα NO3 της API,θα σας στειλω μετρησεις αργα το απογευμα γιατι τωρα ειμαι στην δουλεια.θα κοιταξω να παω μετα την δουλεια να παρω και τα NO2 και θα σας τα στειλω ολα μαζι.

αν εχει κανει καποιος τα τεστ παρακαλω να μου στειλει την διαδικασια για να την κανω σωστα,αν ειναι ευκολο :D)

Link to comment
Share on other sites

Ποια τεστ θα έχεις διαθέσιμα και ποιες οι μάρκες τους;

Διάβασε τις οδηγίες που εσωκλείονται.Είναι εύκολη η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

τεστ αμμωνιας waterlife

τεστ NO3 API

τεστ NO2 θα παρω σημερα αν βρω της API,αν δεν βρω θα κοιταξω να παρω κατι αξιοπιστο.

χρειαζομαι κατι ακομα;

Link to comment
Share on other sites

τεστ αμμωνιας waterlife

τεστ NO3 API

τεστ NO2 θα παρω σημερα αν βρω της API,αν δεν βρω θα κοιταξω να παρω κατι αξιοπιστο.

χρειαζομαι κατι ακομα;

Ενα μαγνητακι για τα τζαμια!

Πιθανοτατα λογο του οτι αφηνεις τα φωτα κλειστα μαλλον εχουν πιασει καφε αλγη εσωτερικα τα τζαμια, αλλιως εαν δεν ειναι τα τζαμια σκεψου το τελευταιο δεκα ημερο εαν προσθεσες κατι μεσα διαφορετικο απο την ρουτινα που κανεις στο ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

τα φωτα λειτουργουν 8-9 ωρες καθημερινα και σε συγκεκριμενες ωρες.το βραδυ παντα τα εχω κλειστα.μαγνιτακι εχω θα δοκιμασω αν γινετε δουλεια.

Έγινε επεξεργασία - xGuppyx
Link to comment
Share on other sites

απορίψες το γεγονος να είναι bacterial bloom;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...