Jump to content

Πλατανόφυλλο


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Μόλις γύρισα από τη βόλτα μου στο κοντινό ποτάμι..

Τέτοια εποχή είναι πανέμορφο με πολλά νερα :D

όλο το μονοπάτι δίπλα στο ποτάμι στρωμένο με πλατανόφυλλα αφού πάνω στα δέντρα δεν εχει μέινει ούτε για για δείγμα.

Σκέφτηκα, λοιπόν, να μαζέψω 4-5 για να βάλω στο μοναχοενυδρείο μου.

Ετσι μαζεψα 5 φύλα ΟΧΙ απο κάτω, αλλα από τους γύρω θάμνους που είχαν κάτσει πέφτοντας.

Τα φύλλα τετοια εποχή ειναι ξεραμένα.

Οπότε θέλω να σας ρωτήσω αν θα κάνω μόνο καλό ξέπλυμαο με ζεστό νερό ή πρέπει να τα βάλω και λίγο στο φούρνο.

Έγινε επεξεργασία - Indian
Link to comment
Share on other sites

Οπότε θέλω να σας ρωτήσω αν θα κάνω μόνο καλό ξέπλυμαο με ζεστό νερό ή πρέπει να τα βάλω και λίγο στο φούρνο.

Προσωπική εμπειρία επί του θέματος δεν έχω. Θα σου πω μόνο ότι ένας φίλος μου που είχε μαζέψει φύλλα καρυδιάς, τα είχε ψήσει και στο φούρνο! :D Άλλοι διαφωνούν...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=47160&hl=

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ psarouklas.

Τελικά έκανα ένα καλό ξέβγαλμα με ζεστό νερό και μετά με τη μία στο φούρνο για 15 λεπτά στους 200 βαθμόυς.

Ξεράθηκαν τελείως και μετά ΜΠΛΟΥΜ....

ο μονομάχος δείχνει ευχαριστημένος με τη νέα του διακόσμηση :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ psarouklas.

Τελικά έκανα ένα καλό ξέβγαλμα με ζεστό νερό και μετά με τη μία στο φούρνο για 15 λεπτά στους 200 βαθμόυς.

Ξεράθηκαν τελείως και μετά ΜΠΛΟΥΜ....

ο μονομάχος δείχνει ευχαριστημένος με τη νέα του διακόσμηση :D

Μια χαρά! :D

Για να είσαι σίγουρος για τα φύλλα που μπορείς να μαζέψεις, είναι να βρίσκονται μακριά από την μόλυνση :D

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά! :D

Για να είσαι σίγουρος για τα φύλλα που μπορείς να μαζέψεις, είναι να βρίσκονται μακριά από την μόλυνση :D

Αυτό ειναι σίγουρο το ποτάμι βρίσκεται έξω από τη πόλη μέσα σε δάσος.... Χειμώνα δεν πατάει ανθρωπος... μόνο το καλοκαίρι τουρίστες :D:):D:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ειναι σίγουρο το ποτάμι βρίσκεται έξω από τη πόλη μέσα σε δάσος.... Χειμώνα δεν πατάει ανθρωπος... μόνο το καλοκαίρι τουρίστες :D:):D:)

Τότε μια χαρά :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...