Jump to content

Σκούπα Βυθού


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

μήπως ξέρει κανείς που θα μπορούσα να βρω το παρακάτω ???

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν προσεξα καλα, πρεπει να την εφτιαξε μονος του ο τυπος. Δεν φενετε να ειναι κατι το ιδιαιτερο παντος. Αν την προσεξεις καλα θα δεις οτι μπορεις να την φτιαξεις και μονο σου τη μετατροπη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

μήπως ξέρει κανείς που θα μπορούσα να βρω το παρακάτω ???

http://www.aqueonproducts.com/products/water-changer.htm

11573_400wh.jpg

http://www.pythonproducts.com/aqprod.html

50NS%20completeweb.jpg

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Lasal,

τα βρήκα κι εγώ αυτά που αναφέρεις, αλλά μόνο απο Αμερική :D

Δε τα στέλνουν Ελλάδα. Ακόμα και αν τα έστελναν φτάνει η τιμή στα ύψη κι έτσι μάλλον δε θα το πάρω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευχαριστώ Lasal,

τα βρήκα κι εγώ αυτά που αναφέρεις, αλλά μόνο απο Αμερική :(

Δε τα στέλνουν Ελλάδα. Ακόμα και αν τα έστελναν φτάνει η τιμή στα ύψη κι έτσι μάλλον δε θα το πάρω.

Ευχαριστώ.

Για όποιον ενδιαφέρει το παραπάνω θέμα, βρήκα το παραπάνω εργαλείο έτσι ακριβώς όπως δείχνει η εικόνα του Lasal. Στο γνωστό κατάστημα της Κηφισιάς. Λέγεται Marina Aqua Vac για όποιον θέλει να το ψάξει.

Απλά σημειώνω πως η λειτουργικότητα του είναι τέλεια για αλλαγές νερού και σκούπας βυθού. Βολεύει όσους δεν χρησιμοποιούν βαρέλι για αλλαγές νερού και αναγκάζονται να γεμίζουν κουβάδες, όπως εγώ πριν.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρει το παραπάνω θέμα, βρήκα το παραπάνω εργαλείο έτσι ακριβώς όπως δείχνει η εικόνα του Lasal. Στο γνωστό κατάστημα της Κηφισιάς. Λέγεται Marina Aqua Vac για όποιον θέλει να το ψάξει.

Απλά σημειώνω πως η λειτουργικότητα του είναι τέλεια για αλλαγές νερού και σκούπας βυθού. Βολεύει όσους δεν χρησιμοποιούν βαρέλι για αλλαγές νερού και αναγκάζονται να γεμίζουν κουβάδες, όπως εγώ πριν.

Για δωσε και μια τιμουλα αμα θες που το βρηκες :(

με ενδιαφερει.......................

Link to comment
Share on other sites

Για δωσε και μια τιμουλα αμα θες που το βρηκες :)

με ενδιαφερει.......................

Βρήκα 2 εκδόσεις.

Η μία έχει σωλήνα 7.5 m, τιμή 65 €

Η δεύτερη έχει σωλήνα 15 m , τιμή 100 €. Απο Water Inn.

Είναι λιγο ακριβό φίλες μου, αλλά περίπου η ίδια τιμή έχει και απο Αμερική. Εδω δε το εχω βρει αλλού.

Πάντως το εχω δοκιμάσει και αξίζει τα λεφτά του. Γλυτώνεις χρόνο και ταλαιπωρία και ούτε μια σταγόνα νερό στο πάτωμα...

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα 2 εκδόσεις.

Η μία έχει σωλήνα 7.5 m, τιμή 65 €

Η δεύτερη έχει σωλήνα 15 m , τιμή 100 €. Απο Water Inn.

Είναι λιγο ακριβό φίλες μου, αλλά περίπου η ίδια τιμή έχει και απο Αμερική. Εδω δε το εχω βρει αλλού.

Πάντως το εχω δοκιμάσει και αξίζει τα λεφτά του. Γλυτώνεις χρόνο και ταλαιπωρία και ούτε μια σταγόνα νερό στο πάτωμα...

Σ ευχαριστω για την απαντηση!!

Σιγουρα η απλη σκουπα βυθου εχει πολλα μειωνεκτηματα

πρωτα απ ολα τα κανεις χαλια και μες στο ενυδρειο και στρεσαρεις και τα ψαρακια

αλλα οντως ειναι τσουχτερη

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την απαντηση!!

Σιγουρα ι απλη σκουπα βυθου εχει πολλα μειωνεκτηματα

πρωτα απ ολα τα κανεις χαλια και μες στο ενυδρειο και στρεσαρεις και τα ψαρακια

αλλα οντως ειναι τσουχτερη

Αν είσαι στην ίδια φάση με τις αλλαγές του νέρου με κουβάδες, όπως πολλοί φαντάζομαι, αυτό το σύστημα είναι σωτήριο. Είναι τσιμπιμένο, αλλά βολεύει για μια ζωή.

Το ενώνεις με μια βρύση και αδείαζεις νερό και σκουπίζεις κίολας να θες (το νερό καταλύγει στην αποχέτευση) και αντίστροφα κανονίζεις τη θερμοκρασία της βρύσης και γεμίζεις το ενυδρείο.

Πολύ καλό :(:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι στην ίδια φάση με τις αλλαγές του νέρου με κουβάδες, όπως πολλοί φαντάζομαι, αυτό το σύστημα είναι σωτήριο. Είναι τσιμπιμένο, αλλά βολεύει για μια ζωή.

Το ενώνεις με μια βρύση και αδείαζεις νερό και σκουπίζεις κίολας να θες (το νερό καταλύγει στην αποχέτευση) και αντίστροφα κανονίζεις τη θερμοκρασία της βρύσης και γεμίζεις το ενυδρείο.

Πολύ καλό :(:D:D

σ αυτην την κατασταση ειμαι... αλλα με μικρο ενυδρειο το θεμα ειναι και αυτο με την θερμοκρασια...

θα το κοιταξω πρωτα με καμια πατεντα(το δικο μου προβλημα ειναι το τακα τουκα μεχρι να παρει μπρος η απλη σκουπα βυθου μετα ολα τα αλλα που λες βοηθανε) και μετα με βλεπω να καληγω εκει....

ευχαριστω και παλι

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

σ αυτην την κατασταση ειμαι... αλλα με μικρο ενυδρειο το θεμα ειναι και αυτο με την θερμοκρασια...

θα το κοιταξω πρωτα με καμια πατεντα και μετα με βλεπω να καληγω εκει....

ευχαριστω και παλι

Αν έχεις μικρό ενυδρείο μπορεί και να μη σε συμφέρει, σίγουρα πάντως βολεύει.

Τη θερμοκρασία του νερού τη φτιάχνεις λίγο απο τη βρύση για να μη μπεί εντελώς κρύο στο ενυδρείο.

Εγω πάντως εχω μέινει πολύ ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μικρό ενυδρείο μπορεί και να μη σε συμφέρει, σίγουρα πάντως βολεύει.

Τη θερμοκρασία του νερού τη φτιάχνεις λίγο απο τη βρύση για να μη μπεί εντελώς κρύο στο ενυδρείο.

Εγω πάντως εχω μέινει πολύ ικανοποιημένος.

Να κανω το δικηγορο του διαβολου ??? αντε ναι ειναι βολικο αντε και η θερμοκρασια ρυθμιζεται ... το οτι θα μπει κατευθειαν νερο βρυσης χωρισ να ειναι αποχλωριομενο ??

Link to comment
Share on other sites

Να κανω το δικηγορο του διαβολου ??? αντε ναι ειναι βολικο αντε και η θερμοκρασια ρυθμιζεται ... το οτι θα μπει κατευθειαν νερο βρυσης χωρισ να ειναι αποχλωριομενο ??

Έχεις δίκιο, αλλά δε μπορούμε να τα θέλουμε ολα απο μια συσκευή. Προσπαθώ καθώς γεμίζω το ενυδρείο να ρίχνω αντιχλώριο την ίδια στιγμή σε αναλογία λίγο παραπάνω απο τα λίτρα που αδειάζω.

Πιστεύω πως η λύση του βαρελιού είναι η καλύτερη.

Εγω δε μπορώ να το εχω λόγω χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω το δικηγορο του διαβολου ??? αντε ναι ειναι βολικο αντε και η θερμοκρασια ρυθμιζεται ... το οτι θα μπει κατευθειαν νερο βρυσης χωρισ να ειναι αποχλωριομενο ??

Διαολε :( και αυτο ειναι αρνητικο να μην εχεις νερο προετοιμασιας εμενα το θεμα που με απασχολει ειναι να ρουφαει χωρις ''τακα τουκα'' μεσα στο ενυδρειο και μετα απο το βαρελι γι αυτο λεω για καμια πατεντα...

ας πουνε και οι πιο εμπειροι γι αυτο αλλα μερικοι εχω ακουσει δε χρησιμοποιουν αλλα και παλι το αφηνουν 1-2 μερες στο κουβα αλλοι λενε οτι επιρεαζει και τα μεταλα δεν ειναι μονο το χλωριο

Link to comment
Share on other sites

Διαολε :( και αυτο ειναι αρνητικο να μην εχεις νερο προετοιμασιας εμενα το θεμα που με απασχολει ειναι να ρουφαει χωρις ''τακα τουκα'' μεσα στο ενυδρειο και μετα απο το βαρελι γι αυτο λεω για καμια πατεντα...

ας πουνε και οι πιο εμπειροι γι αυτο αλλα μερικοι εχω ακουσει δε χρησιμοποιουν αλλα και παλι το αφηνουν 1-2 μερες στο κουβα αλλοι λενε οτι επιρεαζει και τα μεταλα δεν ειναι μονο το χλωριο

Δυο φορές το έχω χρησιμοποιήσει και ρουφάει μια χαρά χωρίς τάκα τούκα και λοιπά μέσα στο ενυδρείο. :D

Τώρα για το βαρέλι δεν εχω άποψη. Ίσως κάποιοι πιο έμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και κάτι άλλο που πρέπει να δει κανείς.

Αν πρόσεξες για να συνεχίσει να ρουφάει το νερό από το ενυδρείο πρέπει να έχεις την βρύση ανοιχτή τέρμα για να δημιουργεί vacum. Δηλαδή για να βγάλεις π.χ 50 λίτρα νερό από το ενυδρείο θα πετάξεις και άλλα 100-150 βρύσης? Δεν είναι υπερβολικό στις μέρες που ζούμε?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και κάτι άλλο που πρέπει να δει κανείς.

Αν πρόσεξες για να συνεχίσει να ρουφάει το νερό από το ενυδρείο πρέπει να έχεις την βρύση ανοιχτή τέρμα για να δημιουργεί vacum. Δηλαδή για να βγάλεις π.χ 50 λίτρα νερό από το ενυδρείο θα πετάξεις και άλλα 100-150 βρύσης? Δεν είναι υπερβολικό στις μέρες που ζούμε?

Σίγουρα και είναι. Δεν είπα οτι είναι και η καλύτερη λύση, απλά είναι πρακτικό. Όταν έχεις 350 lt ενυδρείο, δεν είναι λίγο πακέτο να αδειάζεις το 30% ανα μια ή και δυο βδομάδες, με κουβάδες ???

Επίσης και για να το γεμίσεις μετά και δε μπορείς να έχεις βαρέλι, τι κάνεις ?? κουβαλάς κουβάδες πάλι ???

Εμένα για παράδειγμα το ενυδρείο απέχει απο το μπάνιο 15m. Το να κουβαλάω κουβάδες με νερό πέρα δώθε και να χύνονται κάτω τα νερά (και να κράζει η γυναίκα μου), προτιμώ να χρησιμοπιήσω το παραπάνω εργαλείο.

Στη τελική βάζεις ενα κουβά κάτω απο τη βρύση, μαζεύεις το περισσότερο νερό που αδειάζεις απο το ενυδρείο και ποτίζεις τα λουλούδια.

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε παιδια ενα βαρελακι 50-100 λιτρα ποσο χωρο πιανει; το εταοιμαζεις με το αντιχλωριο 2 ημερες πριν και με ενα κυκλοφορητη εισαι ετοιμος.ακομα και στο μπαλκονι να το βαλεις με ενα θερμαστατη αν χρειαστει κανεις την δουλεια σου.για να αλλαξεις πχ. 70λιτρα νερο θα γεμιζεις 7 κουβαδες νερο πηγαινε ελα και χωρις προετοιμασια;

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε παιδια ενα βαρελακι 50-100 λιτρα ποσο χωρο πιανει; το εταοιμαζεις με το αντιχλωριο 2 ημερες πριν και με ενα κυκλοφορητη εισαι ετοιμος.ακομα και στο μπαλκονι να το βαλεις με ενα θερμαστατη αν χρειαστει κανεις την δουλεια σου.για να αλλαξεις πχ. 70λιτρα νερο θα γεμιζεις 7 κουβαδες νερο πηγαινε ελα και χωρις προετοιμασια;

Ο φίλος παραπάνω μιλάει για το άδειασμα και οχι για το γέμισμα. Είπαμε, το βαρέλι για το γέμισμα είναι η καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις λάστιχο 20 μέτρα για το άδειασμα σε τι ενοχλεί;

Link to comment
Share on other sites

και το νερο που μπενει απο τον θερμοσυφονα ? κανει ?

Έχει διαφορά αν μπαίνει απο τον θερμοσύφονα ή απο τον ηλιακό ??? δε ξέρω, ρωτάω απλά.

Πιστεύω πως η διαφορά φαίνεται σε λιγότερα λίτρα νερού. Αν τώρα στα 350 - 400 lt αλλάξεις τα 70 ρίχνοντας αντιχλώριο, πόσο θα επιρεάσει αυτό τα υπόλοιπα λίτρα ??

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις λάστιχο 20 μέτρα για το άδειασμα σε τι ενοχλεί;

Δεν ενοχλεί. Δεν είχα ποτε τόσο μεγάλο ενυδρείο και πριν για να μπω στη διαδικασία να σκεφτώ πως θα αλλάζω τόσα πολλά λίτρα. Απλά βρήκα αυτό το εργαλείο και μου φάνηκε πρακτικό.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος παραπάνω μιλάει για το άδειασμα και οχι για το γέμισμα. Είπαμε, το βαρέλι για το γέμισμα είναι η καλύτερη λύση.

και το βαρελι για το αδειασμα ειναι η καλυτερη λυση και το νερο μπορεις αντι να το πεταξεις να ποτισεις λουλουδια η φυτα αν υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να εχεις την βρυση συνέχεια ανοιχτη!

Οταν γεμισει το λαστιχο με νερο τοτε με φυσικη ρωη μπορει να καταληξει στην λεκανη του μπανιου ή ακομα και στις γλαστρες!

φυσικα προϋπόθεση ειναι να υπαρχουν 2 ατομα!

Ο ενας θα καθαριζει με την σκουπα το ενυδρείο και ο αλλος θα ποτιζει τις γλαστρες!

Οταν θα θελει να παει σε αλλη γλαστρα θα μπορει να κοβει την ροή του νερου με την βανα που εχει πανω η σκουπα.

Τωρα για την προετοιμασία του νερου πιστεύω οτι χρειάζεται κάποια ωρα για να διαλύσει το αντιχλωριο το χλώριο.

Αν εχεις Α.Ο. τοτε λυνεις το προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...