Jump to content

αλλαγες νερου


Recommended Posts

Τον ανθρακα τον βγαζεις εντελως μετα απο τις πρωτες 5-6 μερες,οτι ειναι να τραβιξει το εχει τραβιξει..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θεμα ειναι φιλε μου οτι εχες πολυ αμμωνια και εβαλες πολλα ψαρια παλι,θα μπορουσες να βαλεις λιγοτερα στην αρχη και σιγα σιγα να προστεθες και τα υπολοιπα.το φιλτρο σου ειναι αστρωτο..

αμμωνια δεν εχω εκανα τεστ και ειχα στην αρχη αλλα μετα που το ξαναμετρισα μετα απο αλλαγη νερου δεν εχω τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

αμμωνια δεν εχω εκανα τεστ και ειχα στην αρχη αλλα μετα που το ξαναμετρισα μετα απο αλλαγη νερου δεν εχω τιποτα..

Θετικό αυτό... Κάποια στιγμή προμηθεύσου και τεστ σε sticks ή υγρά (τα sticks μπορεί να μην είναι 100% αξιόπιστα αλλά είναι πολύ πιο οικονομικά και την δουλειά τους σε πρώτη φάση την κάνουν) γιατί θα σου χρησιμέψουν να μετράς το ph, την σκληρότητα, τα νιτρώδη και νιτρικά. Έτσι θα έχεις μια πλήρη εικόνα της ποιότητας του νερού σου :D Καλή συνέχεια!!

Link to comment
Share on other sites

αμμωνια δεν εχω εκανα τεστ και ειχα στην αρχη αλλα μετα που το ξαναμετρισα μετα απο αλλαγη νερου δεν εχω τιποτα..

Μετρησεις για no2,no3 εχεις κανει?Μονο ετσι θα δουμε αν εχει στρωσει το φιλτρο σου

Link to comment
Share on other sites

να η μετριση που εκανα τωρα εχω λιγο υψηλο ph βεβαια αλλα για τα τιγεκια εναι οκ νομιζω...

2011-03-06163830.jpg2011-03-06163920.jpg

Έγινε επεξεργασία - lkastritis
Link to comment
Share on other sites

Προφανως εννοω οτι πρεπει πρωτα να δρασει το αντιχλωριο και μετα να μπουν τα βακτηρια αλλιως δεν εχει νοημα ... Επιπλεον δεν εχω στρωσει ποτε ενυδρειο με καποιο ψαρι να κανει την δουλεια αυτη πρωτον γιατι δεν γινεται σωστα και δευτερον λογω του οτι ειναι απανθρωπο για το ψαρι ... τωρα αν ο φιλος ικαστριτις επιλεγει να διαβαζει τις οδηγιες πισω απο το μπουκαλακι ειναι επιλογες αυτα με τις οποιες δεν συμφωνω και πιστευω πως θα εχει απωλειες σε ψαρια καθως θα δεν θα περιμενει να τα φιλοξενησει σε στημενο ενυδρειο. Πιστευω οτι θα ηταν καλλυτερο να του δινουμε βοηθεια να κανει σωστα ορισμενα πραγματα παρα να του λεμε προχειρους τροπους που σιγουρα θα του δημιουργησουν προβλημα στο μελλον με τα ψαρακια που φιλοξενει. Εξαλου θεωρω πως ενα ψαρι δεν το παιρνουμε επειδη κανει 2 ευρω για να μας στρωσει το ενυδρειο και μετα να το πεταξουμε ,ας σκεφτουμε απλα οτι ολη η ζωη αυτου του ψαριου ειναι ενα ενυδρειο ειμεις θα επρεπε να θελουμε να του προσφερουμε τις ιδανικες συνθηκες( οσο αυτο ειναι εφικτο). Το να το βαζουμε να κανει μια δουλεια με κοστος την ζωη του δεν με βρισκει συμφωνο..... ΦΙΛΙΚΑ ΑΝΤΩΝΗΣ

Link to comment
Share on other sites

με το βιονιτριβεκ μπορεις να βαλεις ψαρια μεσα 24 ωρες :D

Link to comment
Share on other sites

Προφανως εννοω οτι πρεπει πρωτα να δρασει το αντιχλωριο και μετα να μπουν τα βακτηρια αλλιως δεν εχει νοημα ... Επιπλεον δεν εχω στρωσει ποτε ενυδρειο με καποιο ψαρι να κανει την δουλεια αυτη πρωτον γιατι δεν γινεται σωστα και δευτερον λογω του οτι ειναι απανθρωπο για το ψαρι ... τωρα αν ο φιλος ικαστριτις επιλεγει να διαβαζει τις οδηγιες πισω απο το μπουκαλακι ειναι επιλογες αυτα με τις οποιες δεν συμφωνω και πιστευω πως θα εχει απωλειες σε ψαρια καθως θα δεν θα περιμενει να τα φιλοξενησει σε στημενο ενυδρειο. Πιστευω οτι θα ηταν καλλυτερο να του δινουμε βοηθεια να κανει σωστα ορισμενα πραγματα παρα να του λεμε προχειρους τροπους που σιγουρα θα του δημιουργησουν προβλημα στο μελλον με τα ψαρακια που φιλοξενει. Εξαλου θεωρω πως ενα ψαρι δεν το παιρνουμε επειδη κανει 2 ευρω για να μας στρωσει το ενυδρειο και μετα να το πεταξουμε ,ας σκεφτουμε απλα οτι ολη η ζωη αυτου του ψαριου ειναι ενα ενυδρειο ειμεις θα επρεπε να θελουμε να του προσφερουμε τις ιδανικες συνθηκες( οσο αυτο ειναι εφικτο). Το να το βαζουμε να κανει μια δουλεια με κοστος την ζωη του δεν με βρισκει συμφωνο..... ΦΙΛΙΚΑ ΑΝΤΩΝΗΣ

Πρoφανως για να παιρνω ψαρια σημαινει οτι τα αγαπαω και οτι δεν θελω να τα σοκτωσω.. αλλα μια εταιρια σαν την σερα αμα λεει οτι μετα απο 24 ωρες βαζεις ψαρια νομιζω οτι λεει αληθεια, αλιως δεν θα θεωρουνταν καλη.. σωστα? (λ καστριτης ειναι οχι ι καστριτης.. ) :D

Link to comment
Share on other sites

Απο πότε; θέλω να τεκμηριωθεί αυτό!

πολα ατομα δεν χρησημοποιουν αντιχλώριο, μεταξυ αυτών εμπειροι χομπίστες!

Το χλώριο στις δεξαμενές ύδρευσης απ ότι ξέρω δεν σκοτώνει τα βακτήρια απλώς τα αδρανοποιεί!

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι παντως να μην υπαρχει ποσοτητα χλωριου οταν γινεται εισαγωγη βακτηριων

Έγινε επεξεργασία - almuros
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αντώνη (almuros), όσον αφορά το θέμα με το αντιχλώριο, χωρίς να ξέρω πόσο μεγάλη ζημιά κάνει το χλώριο, συμφωνώ με όσα γράφεις, απλά στο προηγούμενο θέμα σου δε το έγραψες πολύ καθαρά :D

Σχετικά με την χρήση σκευασμάτων, όπως γράφω και στην απάντηση μου παραπάνω δεν αφήνουμε τίποτα στην τύχη. Παρακολουθούμε τα ψαράκια μας, κάνουμε συχνές μετρήσεις και αν κάτι ξεφύγει από τον έλεγχο επεμβαίνουμε. Δε λέω πως είναι εύκολη διαδικασία, ούτε η πιο σωστή, αλλά αν κάποιος δώσει την απαραίτητη προσοχή θα καταλήξει στο επιθυμητό αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Κανένα αντιχλώριο δεν σκοτώνει βακτήρια.

Το ότι βάζουμε πρώτα αντιχλώριο και μετά τα βακτήρια κρύβετε από πίσω η εξής λογική.

Αν βάλουμε ταυτόχρονα και τα δυο και το νερό μας περιέχει αρκετό χλώριο τότε ίσος να μην προλάβει να δράση εγκαίρως το αντιχλώριο και τα έτυμα βακτήρια να σκοτωθούν από το χλώριο. Αυτό που λέμε τώρα δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο αλλά έχει μια λογική και για να είμαστε σίγουρη βάζουμε τα βακτήρια μετά από 24 ώρες όχι γιατί το αντιχλώριο σκοτώνει τα βακτήρια αλλά γιατί το χλώριο μπορεί να σκοτώσει τα βακτήρια.

Τώρα για το πόσο είναι αξιόπιστα τε έτυμα βακτήρια μας το μαρτυρούν πολύ χομπιστες και τα αποτελέσματα μιλούν από μόνα τους.

Κανείς δεν είχε πρόβλημα που χρησιμοποίησε έτυμα βακτήρια και ακολούθησε πιστά της οδηγίες χρίσεως. Εκτός αυτού δεν θα ρίσκαρε καμιά μεγάλη εταιρία να βγάλει ένα προϊών μαϊμού και να παίξει κορόνα γράμμα την φήμη της.

Τα έτυμα βακτήρια είναι 100% ασφαλή αρκεί να ακολουθήσουμε αυτά που αναγράφονται στην συσκευασία.

Με την σημερινή γνώση αλλά και τα προϊόντα που διαθέτουμε δεν υπάρχει κανένας λόγος να προβούμε σε διαφορετικό είδος στρωσίματος.

Link to comment
Share on other sites

Τα έτυμα βακτήρια είναι 100% ασφαλή αρκεί να ακολουθήσουμε αυτά που αναγράφονται στην συσκευασία.

Με την σημερινή γνώση αλλά και τα προϊόντα που διαθέτουμε δεν υπάρχει κανένας λόγος να προβούμε σε διαφορετικό είδος στρωσίματος.

Εδώ βρίσκεται ο λόγος που πολλοί αποτυχαίνουν το στρώσιμο με έτοιμα βακτήρια.

Βάζουν τα βακτήρια και αντί να ακολουθήσουν τις οδηγίες της συσκευασίας αρχίζουν διάφορες πατέντες.

Link to comment
Share on other sites

γι αυτο ακριβως τον λογο ακολουθησα τις οδηγιες κατα γραμμα... (ερωτιση.. ο πλεκο δεν τρωει τροφη? δεν τον βλεπω να πολυενθουσιαζεται οταν ταιζω τα υπολιπα..)

Link to comment
Share on other sites

γι αυτο ακριβως τον λογο ακολουθησα τις οδηγιες κατα γραμμα... (ερωτιση.. ο πλεκο δεν τρωει τροφη? δεν τον βλεπω να πολυενθουσιαζεται οταν ταιζω τα υπολιπα..)

Ο πλεκο τρωει αλλη τροφη σε ταμπλετες 1 καθε 2-3 μερες θα βαζεις και κυριως οταν ειναι κλειςτα τα φωτα για να μην την βριςκουν τα ψαρια. :D

Link to comment
Share on other sites

Ο πλεκο τρωει αλλη τροφη σε ταμπλετες 1 καθε 2-3 μερες θα βαζεις και κυριως οταν ειναι κλειςτα τα φωτα για να μην την βριςκουν τα ψαρια. :D

τοσο καρο τον εχω νυστικο δλδ????? ;)

Link to comment
Share on other sites

τοσο καρο τον εχω νυστικο δλδ????? ;)

Δεν ηξερες δεν ρωταγες :D

Link to comment
Share on other sites

καλα και πως δεν ψοφισε? ειναι 1.5 βδομαδα... θα παω να του παρω αυριο... τι μαρκα λες να παρω και πως ειναι αυτες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...