Jump to content

Νέο ενυδρείο 180 λίτρων Juwel


Recommended Posts

Καλησπέρα,

εδώ και μερικούς μήνες έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρων της Tetra στο οποίο δεν έχω αληθινα φυτά. Τα ψάρια που έχω μέσα είναι 8 γκάπι, 6 νέον, 2 ξιφοφόροι, 3 γατόψαρα και 2 γλύφτες. Η θερμοκρασία είναι στους 25 βαθμούς, το ph διατηρείται σχεδον σταθερό (7-7,4) και η αμμωνία είναι σε μηδενικά επίπεδα.Μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα πρόβλημα από θέμα θανάτων.

Χτες πήρα ένα ενυδρείο της Juwel 180 λίτρων και θέλω σε αυτό να βάλω αληθινά φυτά. Εδώ θα ήθελα τη βοήθεια σας ως προς την επιλογή των φυτών. Η σκέψη η δικιά μου είναι να βάλω 4 φυτά στην πίσω πλευρά και από 2 φυτά σε κάθε πλάγια πλευρά. Τα ψάρια που θα μπούνε στο ενυδρείο αυτό είναι τα παραπάνω και ο τελικός αριθμός τους σκέφτομαι να είναι 15 γκάπι, 15 νέον, 4 ξιφοφόροι, 5 γατόψαρα, 3 γλύφτες και πιθανόν αλλά 4 κάποιου άλλου είδους συμβατό με αυτά.

Στο 60άρι ενυδρείο σκέφτομαι να το διατηρήσω χωρίς αληθινά φυτά και να βάλω γλύφτες, γατόψαρα και κιχλίδες.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου , μου φαινεται οτι τα ψαρια ειναι πολλα για τα συγκεκριμενα λιτρα... :D

Link to comment
Share on other sites

εννοείς για τα 180 λίτρα? μέχρι πόσα θα μπορούσα να έβαζα από τα συγκεκριμένα είδη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εδώ και μερικούς μήνες έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρων της Tetra στο οποίο δεν έχω αληθινα φυτά. Τα ψάρια που έχω μέσα είναι 8 γκάπι, 6 νέον, 2 ξιφοφόροι, 3 γατόψαρα και 2 γλύφτες. Η θερμοκρασία είναι στους 25 βαθμούς, το ph διατηρείται σχεδον σταθερό (7-7,4) και η αμμωνία είναι σε μηδενικά επίπεδα.Μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα πρόβλημα από θέμα θανάτων.

Χτες πήρα ένα ενυδρείο της Juwel 180 λίτρων και θέλω σε αυτό να βάλω αληθινά φυτά. Εδώ θα ήθελα τη βοήθεια σας ως προς την επιλογή των φυτών. Η σκέψη η δικιά μου είναι να βάλω 4 φυτά στην πίσω πλευρά και από 2 φυτά σε κάθε πλάγια πλευρά. Τα ψάρια που θα μπούνε στο ενυδρείο αυτό είναι τα παραπάνω και ο τελικός αριθμός τους σκέφτομαι να είναι 15 γκάπι, 15 νέον, 4 ξιφοφόροι, 5 γατόψαρα, 3 γλύφτες και πιθανόν αλλά 4 κάποιου άλλου είδους συμβατό με αυτά.

Στο 60άρι ενυδρείο σκέφτομαι να το διατηρήσω χωρίς αληθινά φυτά και να βάλω γλύφτες, γατόψαρα και κιχλίδες.

Κατα την γνωμη μου τα νεον δεν ταιριαζουν και επισης οι γλυφτες εκτος οτι θα γινουν τερατα μπορει να σου τρωνε τα φυτα... και επισης τα γκαπυ και οι ξιφοφοροι θα σου γενναν συνεχεια οποτε καλο θα ηταν να εβαζες απο ενα χαρεμι. οσο για τα φυτα διαβασε λιγο γιατι εκτος οτι υπαρχουν πολλα ειδη σε διαφορετικα μεγεθη σχηματα χρωματα και απαιτησεις υπαρχουν και πολλα ποστ εδω μεσα που σου λεει που να τα τοποθετησεις.

Πχ καποια πρεπει να ειναι σε φωτεινο σημειο και καποια σε σκιερο... ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο καλη συνεχεια!!! :D

Link to comment
Share on other sites

ναι για 180 λιτρα μιλαω..ναι μεν ειναι πολλα τα λιτρα αλλα εσυ υπολογιζεις να βαλεισ 47 ψαρια!! :D .. εγω απο οσα εχω διαβασει πρεπει να βαλεις πολυ λιγοτερα...γυρω στα 20 θα εβαζα..το ειδος το διαλεγεις εσυ :D

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια που εχεις και θελεις να βαλεις ειναι ασυμβιβαστα μεταξυ τους.

γλυφτες και νεον θελουν μαλακο νερο ενω τα γκαπυ σκληροτερο. δεν υπαρχει μεση λυση για το νερο.

ψαξε να βρεις ψαρια απο τον ιδιο βιοτοπο για αρχη!!!

επειτα κοιτα να μην γινονται τερατα (ανω των 15 εκατοστων μηκος).

στη συνεχεια να μην ειναι ιδιαιτερα επιθετικα οταν μεγαλωσουν, πχ κιχλιδες.

το προβλημα στις συμπεριφορες εμφανιζεται οταν μεγαλωσουν ή οταν προσαρμοστουν καπως με το περιβαλλον τους και ξεκινουν τα κυνηγητα για οριοθετηση περιοχων, γεννες. αυτο συμβαινει κυριως στις κιχλιδες.

τα γκαπυ το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι οι γεννες. μπορει να γυρισεις απο διακοπες και να δεις το ενυδρειο γεματο!!! νομιζω και οι ξιφοφοροι το ιδιο. αυτο ειναι επικυνδινο για μικρα και νεα ενυδρεια.

οι γλυφτες, καλο θα ειναι να μας πεις ποιο ψαρι ακριβως ειναι. υπαρχουν γλυφτες που γινονται 25 εκατοστα και γλυφτες που γινονται 10. επισης παραγουν πολλα αποβλητα.

ποια γατοψαρα εχεις?

τα νεον ειναι φοβερα ψαρακια, αλλα θελουν το δικο τους νερο. αυτο σημαινει οτι το φρεσκο νερο των αλλαγων πρεπει να προετοιμαζεται πριν μπει μεσα.

να οσυ διευκρινησω οτι ολα τα ψαρια μπορουν να ζησουν μεταξυ του αλλα για μικρο διαστημα. πχ λεμε οτι το χρυσοψαρο μου εζησε 3 χρονια... αρα ολα ηταν καλα. λαθος. τα χρυσοψαρα ζουνε πολυ παραπανω. αρα κατι δεν πηγε καλα.

απο φυτα μπορεις να βαλεις βαλισνερια πισω, ανουπιες μπροστα και επανω σε πετρες ξυλα, και κερατοφυλλο να επιπλεει. αυτα για αρχη. οταν προχωρησεις μπορεις να κανεις παπαδες, ακομη και με αυκολα φυτα.

κοιτα πρωτα ομως την σωστη επιλογη των ψαριων σου.

φιλικα παντα!!

Link to comment
Share on other sites

Aπό γατόψαρα έχω 1 Corydoras aeneus, 1 albino και 1 corydoras trilineatus.

Οι γλύφτες είναι και οι 2 Perrunichthys Peruno (για αυτό δεν είμαι τελείως σίγουρος, βασίστηκα σε ταυτοποίηση μέσω φωτογραφιών)

Link to comment
Share on other sites

δικη μου προταση:

-δινεις πισω ολα τα ψαρια σου εκτος απο τα νεον και το ενα ειδος κοριντορας, οποιο σου αρεσει.

-φτιαχνεις ενα κοπαδι 10 ατομων νεον και αλλο ενα 8 ατομων απο το κορυντορας που θα κρατησεις.

πετας μεσα ξυλα και τα φυτα που σου ειπα. επιπλεον δενεις στα ξυλα Moss.

-αν θελεις βαζεις και 4 Applesnail Golden. θα σου καθαριζουν τα τζαμια οπως ο γλυφτης και δεν ενοχλει κανενα ψαρι.

ετσι:

-εχεις ενα κοπαδιαστο ομορφο ειδος.

-ενα ειδος να σου καθαριζει το βυθο απο τροφες και γενικα να σου εχει την αμμο καθαρη

-ενα ειδος εντυπωσιακο σαλιγκαρι να σου τρωει επισης οτι περισευει απο τους αλλους, να καθαριζει τα τζαμια και αν σου ψωφισει κανενα ψαρι χωρις να το καταλαβεις το εξαφανιζει πριν δημιουργηθει προβλημα με αμμωνια.

αργοτερα συζηταμε και για ενα μεγαλο ψαρακι.... μετα ομως!!!

Προσοχη.... τα κορυντορας θελουν αμμο, χαλαζιακη και οχι χαλικι. Επισης βαλτα τελευταια.

Επισης, το φρεσκο νερο των αλλαγων θελει μια προετοιμασια ωστε να μαλακωσει λιγο και να γινει ελαφρως οξυνο.

επειδη ομως ξεφυγα λιγο απο το θεμα σου, σου παραθετω τα φυτα που αναφερα πριν καθως και μερικα ακομη.

-για πισω(ισως και πλαγια που λες-αναλογα τι θελεις): βαλισνερια Υπαρχουν διαφορα ειδη. αναλογα τι σου αρεσει και τις διαστασεις του ενυδρειου σου.

-για ξυλακαι πετρες: Μος και ανουμπια

-για την επιφανια: κερατοφυλο, πιστια.

ακουσε με και θα δεις οτι δεν θα εχεις προβληματα. τα ψαρακια που εχεις δεν κολανε μαζι και στα λιτρα που εχεις.

ελπιζω να σε βοηθησα και οχι να σε προβληματησα.

Link to comment
Share on other sites

ότι είμαι προβληματισμένος είμαι. όσον αφορά τα φυτά μάλλον θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου. για τα ψάρια όμως δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω. τα είδη που έχω μου αρέσουν και δεν ξέρω ποιο να αφήσω απέξω. για τα γατόψαρα δεν έχω τόσο πρόβλημα. μπορώ να βάλω στα 180 λίτρα Corydoras aeneus ή corydoras trilineatus και να αφήσω στα 60 λίτρα albino ή ένα από τα παραπάνω 2. τώρα για τα νέον, τα γκάπι και τους ξιφοφόρους δεν ξέρω ποιο από όλα θέλω πιο πολύ και τα τρεία μου αρέσουν. εκτός αν στα 60 λίτρα αφήσω τους 2 ξιφοφόρους μαζί με ένα είδος από γατόψαρο και τελικά δω αν θα βάλω τα νέον ή τα γκάπι στα 180 λίτρα. δηλαδή τους γλύφτες να μην τους κρατήσω? για πιο λόγο? πες ότι στο μεγάλο βάλω τα σαλιγκάρια που μου είπες, δεν μπορώ να κρατήσω τους γλύφτες στο μικρό?

Έγινε επεξεργασία - john33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...