Jump to content

Co2 με αεραντλια? και αμμος η χαλικι


Recommended Posts

Εχω ενα juwel trigon 190l με μπoυκαλα co2, αν να βαλω αεραντλια θα επηρεασει την αναλογια του co2, τις τιμες του νερου η τα φυτα?

Επισης στο ιδιο ενυδρειο θελω να αλλαξω το χαλικι γιατι μου ανεβαζει το PH. Τι μου προτεινεται (θα προτιμουσα αμμο) ? ειναι απαραιτητο το υποστρωμα?

Φυτα

cabomba piauhyensis, alternanthera reinecki, echinodorus bleheri, ludwigia mullerti και ανουμπιες.

Ψαρια

7 molly, 2 Melanotaenia herbetrax, 2 gourami pearl, 2 colisa fasciata,

2 silver shark kai 1 rainbow shark.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα juwel trigon 190l με μπoυκαλα co2, αν να βαλω αεραντλια θα επηρεασει την αναλογια του co2, τις τιμες του νερου η τα φυτα?

Επισης στο ιδιο ενυδρειο θελω να αλλαξω το χαλικι γιατι μου ανεβαζει το PH. Τι μου προτεινεται (θα προτιμουσα αμμο) ? ειναι απαραιτητο το υποστρωμα?

Φυτα

cabomba piauhyensis, alternanthera reinecki, echinodorus bleheri, ludwigia mullerti και ανουμπιες.

Ψαρια

7 molly, 2 Melanotaenia herbetrax, 2 gourami pearl, 2 colisa fasciata,

2 silver shark kai 1 rainbow shark.

Πρακτικά δεν τη χρειάζεσαι την αεραντλία εκτός από κάποιες περιπτώσεις (ή μετά το κλείσιμο των φώτων που πολλοί ούτε αυτό το προτείνουν). Άρα γιατι να τη βάλεις ?

Μπορείς να βάλεις χαλαζιακή άμμο αλλά χωρίς υπόστρωμα. Βέβαια να ξέρεις ότι είναι ΜΕΓΑΛΗ ΦΑΣΑΡΙΑ η αλλαγή του βυθού. Αν θέλεις να βάλεις υπόστρωμα καλύτερα ψιλόκοκκο χαλίκι.

Δες και εδώ

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά δεν τη χρειάζεσαι την αεραντλία εκτός από κάποιες περιπτώσεις (ή μετά το κλείσιμο των φώτων που πολλοί ούτε αυτό το προτείνουν). Άρα γιατι να τη βάλεις ?

Μπορείς να βάλεις χαλαζιακή άμμο αλλά χωρίς υπόστρωμα. Βέβαια να ξέρεις ότι είναι ΜΕΓΑΛΗ ΦΑΣΑΡΙΑ η αλλαγή του βυθού. Αν θέλεις να βάλεις υπόστρωμα καλύτερα ψιλόκοκκο χαλίκι.

Δες και εδώ

Την αεραντλια τη θελω για καλυτερη οξυγονωση (μου αρεσει κιολας)...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...