Jump to content

Ποια Λίμνη Της Αφρικής Προτιμάτε?


PRINCE

Ποια Λίμνη της Αφρικής προτιμάτε?  

137 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

θα συμφωνίσω με το παραπάνω!Φιλοξενώ ψάρια και από τις 2 λίμνες!Ψήφισα tanganyika λόγο ταμπεραμέντου αλλά μιας και σε κάποια φάση θέλω να φτίαξω ένα κοινωνικο αρκετά μεγαλο! αλλά και τα χρώματα των malawi είναι άπεχτα!!!!!!!!

Όσο για την Βικτώρια που αναφέρθηκε έχει όντως πολύ όμορφα ψάρια αλλά έχει αρκετές ιδιαιτερώτητες!

Ενδιαφέρον αυτό που γράφεις περί ιδιαιτεροτήτων ,θα θέλαμε να μας ενημερώσεις γιαυτές :D;)

Link to comment
Share on other sites

malawi γιατι ετσι μας αρεσει!!!! :D

χρωματα χαρακτηρας και πολλα πολλα μωρα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μalawi for ever :D

(αλλά με κλεφτές ματιές προς τα tropheus ;) )

Link to comment
Share on other sites

Κολλητέ μας βάζεις δύσκολα.....

Τι να πάρει κανείς την ευκολία και την ομορφιά των ψαριών της Τανγκανίκα ή τα χρώματα και το παιχνίδισμα των ψαριών του Μαλάουϊ. Για την Βικτώρια και κάτι άλλες μικρότερες δεν ξέρω τίποτα.

Επειδή όμως είμαι νησιώτης και η θάλασσα είναι στο αίμα μου....ψηφίζω δαγκωτό.......ΜΑΛΑΑΑΑΟΥΟΥΟΥΟΥΪΪΪ

γιατί μου ταιριάζει περισσότερο.

Respect στη μαύρη ήπειρο.

Link to comment
Share on other sites

όλες ,αλλά δεν βλέπω και την ωραία Βικτώρια στην ψηφοφορία

http://www.bigskycichlids.com/Alatifasciata.htm

:D

να πω την αληθεια.. λιμνη βικτωρια δεν ειχα ξαναδει τα ψαρακια της! απιστευτα!!! ειπαρχουν ευκολα στο εμποριο?

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=231351

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=49620

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=328671

Εγω προσωπικά φιλε Σακη εχω δει ψαρια απο Βικτώριια 2 φορες σε καταστημα παλιότερα....και ειχα κρατησει και αναπαραγει ενα είδος.Πραγματικά αξιζουν!!!

Κατοπιν παραγγελίας ισως βρεις κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον αυτό που γράφεις περί ιδιαιτεροτήτων ,θα θέλαμε να μας ενημερώσεις γιαυτές :D;)

Κύριε Σωκράτη αν και δεν νομίζω να ξέρω κάτι παραπάνω από εσάς, μάλλον πολύ λιγότερα, λέγοντας ιδιαιτερότητες αναφέρομαι στα εξής που έχω αντλήσει από άρθρα στο cichlid-forum.com

Είναι η νεότερη από τις 3

Θεωρήται ότι στην σύντομη ιστορία της είχε-έχει την μεγαλύτερη εξελισημότητα στα είδη της (400 είδη εξελίχθηκαν από 5 αρχικά σύμφωνα με έρευνες) εικάζεται ότι υπάρχουν και άλλα που δεν έχουν καταγραφεί μιας και η λίμνη είναι τεράστια

Η εισαγωγή από τους Εγγλέζους δύο μη ενδημικών ειδών(πέρκα του Νείλου και τιλάπια του Νείλου) έχει προκαλέσει αρκετά προβλήματα τα τελευταία χρόνια

Η αυξανόμενη μόλυνση τα τελευταία χρόνια από τον ταχύρυθμα αυξανόμενο παράκτιο πληθυσμό η οποία έχει προκαλέσει έξαρση της άλγης μέσα στην λίμνη η οποία άλγη πεθαίνει με την σειρά της δημιουργώντας περισσότερη μόλυνση

Η εμφάνιση ενός αιωρούμενου φυτού του hyacinth το οποία αυξάνατε ταχύτατα με καταστροφικά αποτελέσματα

Τα 2 παραπάνω μείωσαν τα είδη σε 200 συν βέβαια τα μη καταγεγραμμένα

Τέλος είχα ένα άρθρο που έλεγε για κάποιες ιδιαιτερότητες που έχουν κάποια είδη κατά την αναπαραγωγή αλλά δεν το βρίσκω πουθενά!

Κολλητέ μας βάζεις δύσκολα.....

Τι να πάρει κανείς την ευκολία και την ομορφιά των ψαριών της Τανγκανίκα ή τα χρώματα και το παιχνίδισμα των ψαριών του Μαλάουϊ. Για την Βικτώρια και κάτι άλλες μικρότερες δεν ξέρω τίποτα.

Επειδή όμως είμαι νησιώτης και η θάλασσα είναι στο αίμα μου....ψηφίζω δαγκωτό.......ΜΑΛΑΑΑΑΟΥΟΥΟΥΟΥΪΪΪ

γιατί μου ταιριάζει περισσότερο.

Respect στη μαύρη ήπειρο.

Ελπίζω την Βικτώρια να μην την κατατάσεις στις μικρότερες.Για την ιστορία είναι από τις νεότερες όμως!

Malawi 29,600 km2

Tanganyika 32,900 km2

Victoria 68,800 km2

Πηγή :Wikipedia

Link to comment
Share on other sites

Malaw δαγκωτο :(:D

Αν και το επομενο μου θα ειναι Taganika αναγκαστηκα γιατι λατρευω της Φροντοζες :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτίμησα Malawi, λόγω των ψαριών που ήθελα (και μπορούσα βάση εμπειρίας) να διατηρήσω στο ενυδρείο.

Οπότε, Malawi Rules!! :(:D

Link to comment
Share on other sites

Τανγκανικέζοι πού είστε ωρέ????Μας φάγανε οι Μαλαουιανοί... :)

ελα μη κλεσ καποια στιγμη θα γινεται πολυ ισωσ λεω, :wub::):o:o

Link to comment
Share on other sites

Συνολικοί ψήφοι: 39 ? :) 'Η πολλοι δεν ψηφησαν ή τελικα ειμαστε λιγοι.

Link to comment
Share on other sites

Μalawi for ever :o

(αλλά με κλεφτές ματιές προς τα tropheus :blink: )

:):wub::):o:o ...+φωνώ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν χρηάζετε να πω τι ψηφήζω , απλός μετα απο 16 χρόνια ακόμα προσπαθω να βρώ κάποιο ψάρι απο άλλο μέρος να με κάνει να το αγαπήσω περισσότερο ... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω δε μαρτυραω τι ψηφισα :)

Χα χαααά

Μόνο σημαία δεν κρατάς!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

εγω απο μαλαουι αλαξοπιστησα και πηγα προς τανγκανικα πλευρα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ψηφισω malawi γιατι αν και πλεον τρεχω ενα ταγκανικεζικο ενυδρειο εδω και κανα 3μηνο τον τσαμπουκα που ειχαν τα malawi δεν τον εχω δει και ουτε προκειτε!!!!

Τα malawi ροκαρουν η να πω καλητερα......μεταλιαζουν...gggggrrrrrrr.... :buttrock: :buttrock: :buttrock: :buttrock: :buttrock: :buttrock: :buttrock: :buttrock: :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...