Jump to content

Ποια Λίμνη Της Αφρικής Προτιμάτε?


PRINCE

Ποια Λίμνη της Αφρικής προτιμάτε?  

137 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

στην αρχη με κερδισε η μαλαουι....τωρα η τανκανικα!

Μιας κ φιλοξενισες κ τις 2 λιμνες σε πολλα πολλα λιτρα πες μας δυο λογια για τις διαφορες τους κ για το που υπερτερει η καθεμια.
Link to comment
Share on other sites

Tanga-νικα , γτ νικαει τα παντα :zoro: ενταξυ κοβω την πλακα , την διαλεξα σαν θεμα στο ενυδρειο π κατασκευαζω λογο διαστασεων και λογο χαρακτηρα ψαριων

Link to comment
Share on other sites

Ταγκανικα μακράν ψηφίζω γιατί έχει χαρακτήρα μοναδικά σχήματα ψαριών και χρώματα που υπάρχουν μόνο εκεί και στην θάλασσα!

Link to comment
Share on other sites

Ταγκανικα μακράν ψηφίζω γιατί έχει χαρακτήρα μοναδικά σχήματα ψαριών και χρώματα που υπάρχουν μόνο εκεί και στην θάλασσα!

Mανο τα χρωματα αυτα τα εχει η Malawi

:D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλες ειναι και οι 2 οι λιμνες!!!!Αλλα..............................υπαρχει και μια αλλη λιμνουλα με πανεμορφα και μοναδικα και σπανια ψαρακια VICTORIA!!!!!!!!!xιχιχιχιχιχιχιχιχιχιχιχι!!!!!!Αφου δεν την βαλατε στην ψηφοφορια εγω ψηφιζω.........................λευκο.. :rasp: !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

βκτωρια φιλε μονο υβρυδια κυκοφορουν δυστηχος στην ελλαδα... μονο 1-2 ηδη που δεν υβριδιζουν ειναι οκ.... το μειωνεκτιμα στα βικτορια ειναι πως τα θυλικα τους ειναι αχρωμα σαν τα θυλικα της μαλαουι.... κοιταξτε ολοι οι χομπιστες στην αρχη πανε μαλαουι λογο το οτι μπορει να βρει ο οποιοσδιποτε ευκολα πολλα ειδη εδω στην ελλαδα.... ειναι πανευκολα ψαρια και σχετικα φτηνα... η τανκανικα μετα ειναι αλλο επιπεδο... πιο ακριβα κατα πολυ και αλλα ιδιαιτερα χαρακτιριστικα..... ωραιο το μαλαουι mbuna - haps... αλλα μετα τα haps το επομενο βημα που ολολήρωνει εναν χομπιστα ειναι η τανκανικα.... και δεν μιλαμε για νανοκιχλιδες.... αλλα για μεγαλα ψαρια... το δυσκολο ειναι οτι πολλα ομορφα ειδη ειναι δυσευρετα στην ελλαδα και αν βρεθουν θα ειναι απογοητευτικα ακριβα... ψαχνω πανω απο 1 χρονο το Cyathopharynx furcifer αλλα ειναι πανακριβο ψαρακι... ωραιες και πενταμορφες οι αυλονακαρες της μαλαουι αλλα μονο οι αρσενικες....

Link to comment
Share on other sites

Mανο τα χρωματα αυτα τα εχει η Malawi

Τα χρώματα που έχουν τα τροφεους και συνδιασμος χρωμάτων π.χ trepheus bemba δεν υπάρχουν στην malawi έτσι δεν είναι; υπάρχει κόκκινο χρώμα στην malawi;

:D

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω ασχοληθει σοβαρα ποτε μου με ενυδρειο, αλλα οντας φανατικος με τις κιχλιδες, ψηφιζω μακραν Τανγκανικα. Ενα κοινωνικο αυτης της λιμνης συμπληρωνει καθε χομπιστα.

Το καθε ειδος εχει τα δικα του ξεχωριστα χαρακτηριστικα και ολα διαφερουν μεταξυ τους. Ενας συνδυασμος αυτων των ειδων συνθετει ενα πανεμορφο θεαμα με ψαρια και πολλες συμπεριφορες.

Απο τα απλα κοχυλοψαρα μεχρι τα Xenotilapia και τα Featherfins...

Για μενα τουλαχιστον δεν μετραει τοσο το χρωμα, οσο ο χαρακτηρας...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κουμαν πιστευω δεν τα λες σωστα τα πραματα!!!εγω υβριδια victoria σπανια εχω δει γιατι γενικα ειναι σπανια σαν ψαρια!!!!Οχι οτι οοολα ειναι υβριδια!!!!Malaui γινεται χαμος απο υβριδισμους!!!!!!!!Γενικα κανεις δεν ξερει τι ψαρια εχει!!!Ο καθενας πιστευει οτι εχει "καθαρα" ψαρια αλλα........μονο αν παμε και τα ψαρεψουμε μονοι απο Αφρικη θα ειμαστε 99% σιγουροι!!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι οπως οι αυλονακαρες που εχουν ιδια θυλικα.... (οχι ολα αλλα περισσοτερα ) και υβριδιζουν πολυ ευκολα... εχω παρει γεννα απο χομπιστα και μου βγηκαν απο την ιδια γεννα 2 διαφορετικα ηδη... μου το εχει πει και μεγαλος εμπιρος επαγγελματιας του χορου του,,,, και το ενοω επαγγελματιας γιατι αν απλα ηθελε να πουλησει δεν θα μου το ελεγε καν.... γινεται χαμος στην βικτορια... και στην μαλαουι μπορουν ευκολα να υβριδισουν οπως και σε ολες της λιμνες...

Link to comment
Share on other sites

το δικο σου ειδος δεν υβριδιζει

Link to comment
Share on other sites

Mανο τα χρωματα αυτα τα εχει η Malawi

Τα χρώματα που έχουν τα τροφεους και συνδιασμος χρωμάτων π.χ trepheus bemba δεν υπάρχουν στην malawi έτσι δεν είναι; υπάρχει κόκκινο χρώμα στην malawi;

:D

ελπιζω να τα δω με τα red dragon - fire fish που πηρα προσφατα, αφου το protomelas taeniolatus που εχω ακομη δεν εβγαλε

βκτωρια φιλε μονο υβρυδια κυκοφορουν δυστηχος στην ελλαδα... μονο 1-2 ηδη που δεν υβριδιζουν ειναι οκ.... το μειωνεκτιμα στα βικτορια ειναι πως τα θυλικα τους ειναι αχρωμα σαν τα θυλικα της μαλαουι.... κοιταξτε ολοι οι χομπιστες στην αρχη πανε μαλαουι λογο το οτι μπορει να βρει ο οποιοσδιποτε ευκολα πολλα ειδη εδω στην ελλαδα.... ειναι πανευκολα ψαρια και σχετικα φτηνα... η τανκανικα μετα ειναι αλλο επιπεδο... πιο ακριβα κατα πολυ και αλλα ιδιαιτερα χαρακτιριστικα..... ωραιο το μαλαουι mbuna - haps... αλλα μετα τα haps το επομενο βημα που ολολήρωνει εναν χομπιστα ειναι η τανκανικα.... και δεν μιλαμε για νανοκιχλιδες.... αλλα για μεγαλα ψαρια... το δυσκολο ειναι οτι πολλα ομορφα ειδη ειναι δυσευρετα στην ελλαδα και αν βρεθουν θα ειναι απογοητευτικα ακριβα... ψαχνω πανω απο 1 χρονο το Cyathopharynx furcifer αλλα ειναι πανακριβο ψαρακι... ωραιες και πενταμορφες οι αυλονακαρες της μαλαουι αλλα μονο οι αρσενικες....

και το δικο μου επομενο βημα θα ειναι ενα βιοτοπικο με τροφεους...

αλλα σε περιοριζει σε χρωματα γιατι δεν μπορεις να βαλεις πολλα ειδη...

εκτος κι αν εισαι κουμαν και εχεις μια λιμνη μεσα και μια εξω απο το σπιτι ε φιλε???

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν με ρωτας(φιλε κουμαν)αλλα με αυτα που βλεπω πιστευω πως οχι!!!!Εχω βγαλει πανω απο 500 ψαρακια(γεννες)και δεν ειχα ουτε εχω υβριδισμο!!!Ολα με την βουλα!!!!!!!!!!!!!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ε παντως ο κυριος boner εχει δικιο.Υπαρχει κ μια ακομη μικρη λιμνουλα εκει κατω που την λενε Βικτωρια κ που εχει πολυ ιδιαιτερους χρωματισμους ψαριων.Ειναι χαραμι για τους λατρεις τησ Βικτωρια να μην ειναι στην ψηφοφορια... :notfair:

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ υβριδιζουν τα δικα σου λεω.... ειπαρχουν πολλα απο την λιμνη που υβριδιζουν και κυκλοφορουν πολλα στο εμποριο....

Link to comment
Share on other sites

Malawi με τα......Mbuna!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πάντως στην επαρχία πολύ δύσκολα έως πάρα πάρα πολύ δύσκολα θα βρεις αφρικάνες που να μην είναι Μαλάουι. Αυτήτην εντύπωση έχω, μπορεί να κάνω λάθος. Είναι πιο εμπορικά γενικά γιατί είναι πιο "χρωματιστά" σε γενικές γραμμές. Αν πεις τη λέξη Τανγκανίκα σε κοιτάνε αποσβολωμένοι... χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

malawi ο λόγος άψογα χρώματα τέλεια κίνηση!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

tanganyika λογο της υπαρξης των tropheus που εχουν τις καλητερες συμπεριφορες μακραν απ ολα τα ψαρια της malawi.γεννοβολανε σα κουνελια χωρις να τρωνε τα μωρα ουτε οι γονεις ουτε οι ξενοι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ψηφίζω Τανγκανίκα γιατί έχει ψάρια με χαρακτήρα και διαφορετικές συμπεριφορές.

Είναι εύκολο να εχεις ένα κοινωνικό ενυδρείο και σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις κάτι και με λίγα λίτρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...