Jump to content

Αύξηση Ph


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Σε ενυδρείο 60 λίτρων της TETRA μη φυτεμένο σκοπεύω να βάλω 2 Pseudotropheus sp. “Acei”, 2 μονομάχους (αρσενικό και θηλυκό), 3 Albino cory και 1 Perrunichthys Peruno. Μέχρι στιγμής αυτό που έχω κάνει είναι το γέμισμα με νερό σήμερα το πρωί στο οποίο έχω βάλει tetra aqua safe, sera bio nitrivec και sera biostart στα σφουγγάρια του φίλτρου και με τις αντίστοιχες αναλογίες από αυτά που γράφουν. Το pH που μέτρησα πριν λίγο ήταν 7,2 και η θερμοκρασία στους 25 βαθμούς

Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι.

- τα παραπάνω ψάρια μπορώ να τα βάλω μαζί; Αν είναι να μην βάλω κάποιο τότε προτιμώ να μείνουν έξω οι μονομάχοι και ο γλύφτης.

- πως μπορώ να αυξήσω το pH; Φαντάζομαι με το Sera pH plus, αλλά δεν ξέρω ποιός είναι ο σωστός τρόπος χρησιμοποίησής του.

Link to comment
Share on other sites

παντως με τους μονομαχους θα εχει προβλημα σιγουρα διοτι ο αρσενικος δεν θελει την θυλικια περα απο το ζευγαρομα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε ενυδρείο 60 λίτρων της TETRA μη φυτεμένο σκοπεύω να βάλω 2 Pseudotropheus sp. “Acei”, 2 μονομάχους (αρσενικό και θηλυκό), 3 Albino cory και 1 Perrunichthys Peruno. Μέχρι στιγμής αυτό που έχω κάνει είναι το γέμισμα με νερό σήμερα το πρωί στο οποίο έχω βάλει tetra aqua safe, sera bio nitrivec και sera biostart στα σφουγγάρια του φίλτρου και με τις αντίστοιχες αναλογίες από αυτά που γράφουν. Το pH που μέτρησα πριν λίγο ήταν 7,2 και η θερμοκρασία στους 25 βαθμούς

Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι.

- τα παραπάνω ψάρια μπορώ να τα βάλω μαζί; Αν είναι να μην βάλω κάποιο τότε προτιμώ να μείνουν έξω οι μονομάχοι και ο γλύφτης.

- πως μπορώ να αυξήσω το pH; Φαντάζομαι με το Sera pH plus, αλλά δεν ξέρω ποιός είναι ο σωστός τρόπος χρησιμοποίησής του.

Σε ότι αφορά τα pseudotropheus είναι πολύ λάθος επιλογή!Χρειάζονται τουλάχιστον 150 λίτρα και οι συνκάτοικοι με τους οποίους θές να τα βάλεις είναι απολύτως ασύμβατοι(μονομάχοι) τόσο από θέμα απαιτήσεων(συνθηκών) όσο και από θέμα συμπεριφορών! για 60 λίτρα στην θέση σου θα έκανα κάτι σε γκάπυ ή σε ένα πολύ όμορφο μονομαχάδικο

δες προφίλ των τροφέους:

http://www.aquariumlife.net/profiles/afric...acei/100016.asp

Έγινε επεξεργασία - puffer
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε ενυδρείο 60 λίτρων της TETRA μη φυτεμένο σκοπεύω να βάλω 2 Pseudotropheus sp. “Acei”, 2 μονομάχους (αρσενικό και θηλυκό), 3 Albino cory και 1 Perrunichthys Peruno. Μέχρι στιγμής αυτό που έχω κάνει είναι το γέμισμα με νερό σήμερα το πρωί στο οποίο έχω βάλει tetra aqua safe, sera bio nitrivec και sera biostart στα σφουγγάρια του φίλτρου και με τις αντίστοιχες αναλογίες από αυτά που γράφουν. Το pH που μέτρησα πριν λίγο ήταν 7,2 και η θερμοκρασία στους 25 βαθμούς

Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι.

- τα παραπάνω ψάρια μπορώ να τα βάλω μαζί; Αν είναι να μην βάλω κάποιο τότε προτιμώ να μείνουν έξω οι μονομάχοι και ο γλύφτης.

- πως μπορώ να αυξήσω το pH; Φαντάζομαι με το Sera pH plus, αλλά δεν ξέρω ποιός είναι ο σωστός τρόπος χρησιμοποίησής του.

Πριν απαντήσω στο ερώτημα του τίτλου του post αυτού αγαπητέ μου φίλε θα ήθελα να μας πεις αν θέλεις πως κατέληξες ότι θέλεις να βάλεις αυτά τα συγκεκριμένα ψάρια σε είδη και αριθμούς στο ενυδρείο σου. Ποιες ήταν οι πηγές πληροφόρησης δηλαδή και ποιους άλλους συνδυασμούς έχεις σκεφτεί.

Γιατί για τα 60 λίτρα δεν νομίζω ότι έχεις ψάξει αρκετά τις δυνατότητες που έχεις και το ph είναι μάλλον πρώιμο να σε απασχολεί ως προς την αύξησή του.

Link to comment
Share on other sites

Τα Pseudotropheus sp. “Acei” και τους μονομαχους τους έχει η κουνιάδα μου σε ένα μικρο ενυδρείο 30 λίτρων. απλώς εγω σκέφτομαι μήπως κάποια από αυτά τα πάρω για να είναι πιο άνετα. Πιο πολύ σκεφόμουνα τα πρώτα αλλά επειδή διάβασα ότι θέλουν μεγαλύτερο pH για αυτό και ρώτησα. Δηλαδή αν είναι να καταλήξω με 2 Pseudotropheus sp. “Acei” και 3 γατόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα Pseudotropheus sp. “Acei” και τους μονομαχους τους έχει η κουνιάδα μου σε ένα μικρο ενυδρείο 30 λίτρων. απλώς εγω σκέφτομαι μήπως κάποια από αυτά τα πάρω για να είναι πιο άνετα. Πιο πολύ σκεφόμουνα τα πρώτα αλλά επειδή διάβασα ότι θέλουν μεγαλύτερο pH για αυτό και ρώτησα. Δηλαδή αν είναι να καταλήξω με 2 Pseudotropheus sp. “Acei” και 3 γατόψαρα.

Ούτε σε ενυδρείο 60 λίτρων μπορείς να καταλήξεις με τα παραπάνω ψάρια. Από αυτά που αναφέρεις ίσως κάποια στιγμή να μπορέσουν να μπουν τα corydoras όταν στρωθεί καλά το ενυδρείο και με κατάλληλο βυθό φυτά κλπ. Ο μονομάχος μόνος του (αλλά σε 60 λίτρα κρίμα να πάνε τόσα λίτρα χαμένα) ίσως μαζί με το θηλυκό μόνο αν έχει πολλά φυτά ώστε να κρύβεται το θηλυκό αλλά και πάλι κρίμα το ψάρι να ταλαιπωρείται με τον αρσενικό να την έχει στο μάτι. Pseydotropheus και Perruno (!!!) ούτε για πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα 60 λίτρα είναι πολύ λίγα για αυτά τα ψαράκια, χρειάζονται 150 και πάνω.

Επίσης, ούτε τα γατόψαρα ταιριάζουν με τα acei, είναι από διαφορετικές ηπείρους και έχουν διαφορετικές απαιτήσεις.

Καλύτερα να έδινες τα acei και να κρατούσες τα κόρυ, τα οποία χρειάζονται και αμμώδη βυθό.

Link to comment
Share on other sites

Τα Pseudotropheus sp. “Acei” και τους μονομαχους τους έχει η κουνιάδα μου σε ένα μικρο ενυδρείο 30 λίτρων. απλώς εγω σκέφτομαι μήπως κάποια από αυτά τα πάρω για να είναι πιο άνετα. Πιο πολύ σκεφόμουνα τα πρώτα αλλά επειδή διάβασα ότι θέλουν μεγαλύτερο pH για αυτό και ρώτησα. Δηλαδή αν είναι να καταλήξω με 2 Pseudotropheus sp. “Acei” και 3 γατόψαρα.

30 λίτρα;;;;;;;;;;;; ;):blink::hysterical::hysterical::hysterical:

Σίγουρα δεν θα ήθελα να ήμουν στην θέση τους!30 λίτρα καλά καλά δεν χωράνε ούτε γαρίδες!Επειδή βλέπω και ανησυχείς για το ph σου λέω ότι βασική προτεραιότητα των τροφέους είναι τα λίτρα στην περίπτωσή σου!Δηλαδή άντε και έφτιαξες το ph και το πήγες στο 80-8,5 τα ψάρια σου πάλι θα υποφέρουν εγκλωβισμένα στα 60 λίτρα τους.Γιατί δεν βάζεις μια αγγελία στο forum να τα πουλήσεις ή να τα χαρίσεις σε κάποιον που έχει τον κατάλληλο χώρο για να τα φιλοξενήσει και εσύ να ασχοληθείς με κάτι κοντά στα λίτρα σου!; :D

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τα Pseudotropheus sp. “Acei” τα ξεχνάω και όπως είπε και ο αντρέας πριν είναι κρίμα να σπαταλήσω τόσα λίτρα για 1-2 μονομάχους. Μάλλον θα καταλήξω κάπου αλλού.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τα Pseudotropheus sp. “Acei” τα ξεχνάω και όπως είπε και ο αντρέας πριν είναι κρίμα να σπαταλήσω τόσα λίτρα για 1-2 μονομάχους. Μάλλον θα καταλήξω κάπου αλλού.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Αν και διαφωνώ στο ότι σπαταλιούνται 60 λίτρα με έναν μονομάχο.ωστόσο μπορείς να κάνεις πάαααααααααααααρα πολλά πράγματα με το 60άρι σου!καλή συνέχεια! :D

Link to comment
Share on other sites

Tελικά θα βάλω χαλαζιακή άμμο και 7-8 φυτά. Οι ερωτήσεις που έχω είναι.

- η άμμος χρειάζεται και απο κάτω της υπόστρωμα για τα φυτά ή αρκούνε οι ταμπλέτες και το υγρο λίπασμα;

- ο αριθμός των φυτών είναι ικανοποιητικός για αυτά τα λίτρα;

- τι φυτά θα μπορούσα να πάρω για την άμμο τα οποία να μην έχουν πολλές απαιτήσεις, να μην είναι δύσκολα;

ΥΓ. Τα παραπάνω είδη ψαριών τα ξεχνάω εκτός από τα κόρυ.

Έγινε επεξεργασία - john33
Link to comment
Share on other sites

Δε το κανεις γαριδοενυδρειο?Πιο πολυ θα το χαρεις............προσωπικη μου αποψη φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά άδειασα σήμερα το απόγευμα όλο το ενυδρείο, έβαλα άμμο και πρόσθεσα Τetra aqua safe. Αυτή τη στιγμή μόνο ο θερμοστάτης δουλεύει. Το φίλτρο ενω στην αρχή το είχα σε λειτουργία μετά από λίγο το σταμάτησα γιατί έβλεπα αιωρούμενα σωματίδια άμμου με εντονότερη κίνηση στη μεριά του φίλτρου. Αύριο θα ρίξω μέσα Sera bio nitrivec. Nα σημειώσω ότι στο φίλτρο δεν έκανα κάποια προσθήκη από Sera biostart.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου,

το φίλτρο σου σηκώνει την άμμο? Γιατί δεν κατάλαβα τι θες να πεις.

Πάντως το φίλτρο πρέπει να λειτουργεί συνέχεια.

Ακολούθησε τις οδηγίες με το nitrivec και θα είσαι οκ, αλλά το φίλτρο πρέπει να λειτουργεί :D

Link to comment
Share on other sites

Από οτι είδα το φίλτρο σηκώνει την άμμο. το πρωί, χωρίς να δουλεύει το φίλτρο το βράδυ, το νερό ήταν καθαρό. όταν ξεκίνησε να δουλεύει το φίλτρο και μετά από κάποιες ώρες το νερό ήταν τόσο θολό που δεν έβλεπες καθόλου. Την άμμο στην αρχή όπως άνοιξα τα σακουλάκια την έριξα μέσα κατευθείαν. Μήπως ήταν λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Την άμμο στην αρχή όπως άνοιξα τα σακουλάκια την έριξα μέσα κατευθείαν. Μήπως ήταν λάθος;

Εξαρτάται από το τι άμμος ήταν! Μήπως θυμάσαι καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι. Σκέφτομαι να βγάλω το νερό και να ξαναγεμίσω με νέο και να δω πως θα πάει.

Έγινε επεξεργασία - john33
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι. Σκέφτομαι να βγάλω το νερό και να ξαναγεμίσω με νέο και να δω πως θα πάει.

Αν το κάνεις αυτό, καλό θα ήταν να ξεπλύνεις και μερικές φορές την άμμο.

Link to comment
Share on other sites

τα peudotropheus ερχομαι να συμφωνησω με τους προλαλλησαντες οτι θελουν πολλα λιτρα λογω του οτι ανηκουν σε μια κατηγορια ψαριων τα οποια εχουν την ταση να κρατουν μια περιοχη κ να την προστατευουν με αποτελεσμα να γινονται επιθετικα προς τα υπολοιπα ψαρια αν δεν υπαρχουν αρκετα λιτρα κ πολλες κρυψωνες στο ενυδρειο οποτε ειναι κακη επιλογη για 60λιτρα απο την αλλη οι μονομαχοι αν εχουν καταληξει ως ζευγαρι ισως να μην εχεις κανενα προβλημα αλλα συνηθως πρεπει να μπαινουν σε αναλογια ενας αρσενικος προς τρεις θυλικες διοτι αν δεν τα βρουν ως ζευγαρι ο αρσενικος εχει την ταση να κυνηγα τη θηλικια μεχρι θανατου οποτε καταληγει νεκρη κ απο την αλλη ειναι κριμα να θυσιασεις 60 λιτρα για μονομαχους κατα τη δικη μου γνωμη κ οπωσ ειδα πιο πανω αναφερθηκε κατι τετοιο ξανα οποτε παλι θα συμφωνησω!η καλυτερη λυση γι αυτα τα λιτρα ειναι το κοινωνικο ενυδρειο με ζωοτοκα η κοπαδοψαρα!ευχομαι καλο στησιμο κ καλη επιτυχια... :D;)

Link to comment
Share on other sites

Για το είδος των ψαριών κατέληξα ότι δεν θα βάλω κανένα από τα προαναφερόμενα.

Όσο για το ξέπλυμα της άμμου αυτό να το κάνω μέσα στο ενυδρείο ρίχνοντας πολύ νερό από πάνω και τραβώντας το έξω μετά ή πρέπει να την βγάλω;

Link to comment
Share on other sites

Για το είδος των ψαριών κατέληξα ότι δεν θα βάλω κανένα από τα προαναφερόμενα.

Όσο για το ξέπλυμα της άμμου αυτό να το κάνω μέσα στο ενυδρείο ρίχνοντας πολύ νερό από πάνω και τραβώντας το έξω μετά ή πρέπει να την βγάλω;

Εντάξει όπως νομίζεις. Ξεπλυνέ την αρκετές φορές. :D

Link to comment
Share on other sites

Η άμμος πόση ώρα θέλει ξέπλυμα; Εδώ και καμιά ώρα προσπαθώ αλλά νομίζω ότι όταν αφήνω το νερό στον κουβά σε ηρεμία είναι ακόμα θολό (την άμμο την έβγαλα από το ενυδρείο το οποίο μετά το έπλυνα καλά). Θέλω πριν την ξαναβάλω μέσα να είμαι τελείως σίγουρος ότι είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Ξέπλυνέ τη μέχρι να δεις το νερό να βγαίνει καθαρό, αλλά και λίγη θολούρα να μείνει θα φύγει σε λίγες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Όσον αφορά τη θολούρα στο νερό ξεπεράστηκε μετά από αρκετό πλύσιμο της άμμου. Χτες το βράδυ έβαλα αντιχλώριο Tetra aqua safe και σήμερα θα βάλω Sera bio nitrivec. Έχω όμως ένα πρόβλημα με το pH. Χρησιμοπιώντας υγρό τεστ της Sera έβγαλα τιμή 7.5, με το seachem το οποίο είναι όλη την ώρα μέσα στο νερό βλέπω τιμή 7.8 και με το στικάκι aqua test της esha βλέπω τιμή 6.8. Είναι αξιόπιστα αυτά τα τεστ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...