Jump to content

Σκέψη για αλλαγή Setup


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους θέλω να ρωτήσω αν μπορώ σε φουλ φυτεμένο να βάλω κυχλίδες?Αν ναι πιο είδος,τι συνθήκες νερού θα πρέπει να έχω και γενικά αν υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω πρίν κάνω την μετάβαση.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να μας δωσεις περισσοτερα στοιχεια οπως:

Διαστασεις ενυδρειου

Φιλτρανση

Ph, και σκληροτητες νερού

Τι βυθο εχεις τοποθετησει

Τα είδη των αληθινων φυτων

Το διακοσμο(πετρες,ξυλα)

Η λεξη κιχλιδες ειναι πολύ γενικός ορος,είναι περιπου σαν να λες τη λεξη ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να μας δωσεις περισσοτερα στοιχεια οπως:

Διαστασεις ενυδρειου

Φιλτρανση

Ph, και σκληροτητες νερού

Τι βυθο εχεις τοποθετησει

Τα είδη των αληθινων φυτων

Το διακοσμο(πετρες,ξυλα)

Η λεξη κιχλιδες ειναι πολύ γενικός ορος,είναι περιπου σαν να λες τη λεξη ψάρια.

Σωστώτατος... ανακεφαλαιώνω λοιπόν

120 χ 30 χ 40

fluval 220

ph 7,5

gh 11

kh 6

ξύλα mopani

Τα φυτά και το βυθό αυτά που βλέπετε στην φωτο παρακάτω

IMG_4017.jpg

IMG_4016.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το ενυδρείο σου! Και πολύ ωραίο μάλιστα! :D

Όμως δεν απάντησες στο παρακάτω...

Η λεξη κιχλιδες ειναι πολύ γενικός ορος,είναι περιπου σαν να λες τη λεξη ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το ενυδρείο σου! Και πολύ ωραίο μάλιστα! :D

Όμως δεν απάντησες στο παρακάτω...

Σε ευχαριστω για τα καλά σου λόγια,απλά κάπου πήρε το αυτί μου ότι είναι πολύ λίγα τα είδη που"κάνουν χωριό" με τα φυτά και ως άσχετος είπα να ρωτήσω εδώ :blink: .Σε γενικές γραμμές μου αρέσει πολύ το ενυδρείο μου με τα φυτά μου απλά έχει φαγωθεί η γυναίκα μου ότι είναι πολύ μικρά τα ψάρια μας και θέλει να βάλουμε κάτι μεγαλύτερο που να"φαίνεται"αααα και να έχει και έντονο χρώμα ,αυτά......ουφ ;)

Έγινε επεξεργασία - jimn
Link to comment
Share on other sites

Αμάν αυτές οι γυναίκες, τι θέλουν και ανακατεύονται στα ενυδρεία μας ! :D

Πέρα από την πλάκα, για πες μας αν έχεις κάποιο είδος βυθόψαρου στο ενυδρείο σου. Σα να βλέπω ένα αλμπίνο CAE.

Μια καλή επιλογή είναι ένα ζευγάρι Kribensis Πως σου φαίνεται σαν επλογή;;;

Link to comment
Share on other sites

Αμάν αυτές οι γυναίκες, τι θέλουν και ανακατεύονται στα ενυδρεία μας ! :D

+1000

Πέρα από την πλάκα, για πες μας αν έχεις κάποιο είδος βυθόψαρου στο ενυδρείο σου. Σα να βλέπω ένα αλμπίνο CAE.

ναι έχω έναν ;)

Μια καλή επιλογή είναι ένα ζευγάρι Kribensis Πως σου φαίνεται σαν επλογή;;;

Πολύ ωραίο,αλλά πόσα μπορώ να βάλω μέσα(είδα ότι λέει 80λιτρα ενα ζευγάρι) καμία άλλη πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την πλάκα, για πες μας αν έχεις κάποιο είδος βυθόψαρου στο ενυδρείο σου. Σα να βλέπω ένα αλμπίνο CAE.

Για πες μας, γιατί τα cribensis γίνονται επικίνδυνα για τα βυθόψαρα σε λίγα λίτρα κατά την περίοδο αναπαραγωγής τους.

Link to comment
Share on other sites

Να βοηθήσω με την σειρά μου την συζήτηση αποκλείοντας τις Κιχλίδες Αφρικής (λίμνες Ανατολικής Αφρικής) εξαιτίας του συγκεκριμένου βυθού που έχει το ενυδρείο.

:D

Link to comment
Share on other sites

βασικα νομιζω πως εσυ πρεπει να βαλεις ψαρια που να τεριαζουν με το πως ειναι τωρα το ενυδρειο σου!!

γιατι με αυτη τη ζουγκλα δεν θα μπορεις να ακολουθησεις ευκολα τις απαιτησεις καθε ψαριου......

θα σου πρωτεινα να κοιταξεις στο προφιλ τον ψαριων με γνομονα το ενυδρειο σου......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω να πω στην γυναίκα σου ότι με ένα κοπαδάκι από μικρά ψάρια με έντονο χρώμα θα δείτε συμπεριφορές που θα σας αφήσουν άφωνους, πιο άφωνους από μεγαλύτερου μεγέθους αλλά πιο νωθρά ψάρια.

Επίσης δοκίμασε να κλαδέψεις τα φυτά σου, πιο κοντά μπροστά και πιο ψηλά πίσω και στα πλαϊνά, έτσι θα δώσεις ελεύθερο χώρο στα ψάρια για κίνηση μπροστά που θα τα βλέπετε. Τώρα είναι ψιλοζούγκλα και χάνονται.

Γενικά δηλαδή νομίζω ότι δεν χαίρεστε τα ψάρια γιατί είναι ζούγκλα το ενυδρείο, οπότε η γυναίκα σου θα ήθελε μεγαλύτερα γιατί τα τωρινά χάνονται. Αν τους δώσεις σωστό χώρο μπροστά θα αλλάξει αυτό. Δεν χρειάζεται να χαλάσεις την ζούγκλα, απλά να την αραιώσεις ΜΟΝΟ μπροστά :D

Βέβαια, αν επιμένετε για μεγαλύτερα ψάρια με χρώμα κοίτα και τις μελανοταινίες. Οι φωτό στα προφίλ μας τις αδικούν πολύ, από κοντά είναι πολύ ζωντανά τα χρώματά τους. ;)

Link to comment
Share on other sites

O προλαλήσας δεν θα μπορούσε να το θέσει καλύτερα !

Το ενυδρείο θέλει πρώτα ένα κλαδεματάκι ώστε να φαίνονται τα ψαράκια.

Στη συνέχεια θα έβαζα είτε μελανοταινίες (πανέμορφα) είτε νανοκιχλίδες apistogramma μία εξάδα (px apistogramma trifasciata που παίζουν με χαρεμάκι) Τότε θα έχεις και κίνηση και χρώματα. Επίσης και άλλα είδη apistogramma ή volivina rams.

Link to comment
Share on other sites

O προλαλήσας δεν θα μπορούσε να το θέσει καλύτερα !

Το ενυδρείο θέλει πρώτα ένα κλαδεματάκι ώστε να φαίνονται τα ψαράκια.

Στη συνέχεια θα έβαζα είτε μελανοταινίες (πανέμορφα) είτε νανοκιχλίδες apistogramma μία εξάδα (px apistogramma trifasciata που παίζουν με χαρεμάκι) Τότε θα έχεις και κίνηση και χρώματα. Επίσης και άλλα είδη apistogramma ή volivina rams.

+1 στα ραμιρεζι,τέλεια ψαρακια :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...