Jump to content

Στρώσιμο και εισαγωγή ψαρίου


Recommended Posts

Γεία σας φίλοι μου,

Σήμερα εφτιαξα ενα ενυδρειο 18λ για τον μονομάχο μου.Έκανα κατα της 1 το μεσημέρι στρώσιμο με αμπούλα prodibio biodigest, έφτιαξα το aquaspace του ενυδρείου μου και τώρα μένει ενα η εισαγωγη του ψαριου στο ενυδρείο !!!!!! :D;):blink::hysterical: Να περιμένω ως άβριο ή μπορώ να το βάλω και τώρα;;

Link to comment
Share on other sites

Το στωσιμο του ενυδρειου δεν γινεται σε μια μερα σε καμια περιπτωση, καλο θα ηταν να περιμενεις τουλαχιστον μια εβδομαδα τουλαχιστον για να μην εχεις προβλημα με το ψαρακι γιατι ειναι κριμα ... η δικια μου αποψη ειναι αυτη τωρα τα υπολοιπα ειναι υποκειμενικα ....

Φιλικα Αντωνης

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν θα χαθεί η βιολογια στο φίλτρο αν δεν μπεί το ψαρι γιατι δεν θα γίνεται ο κύκλος του αζώτου;; τι προτείνετε;;;

Ευχαριστώ,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον αλμυρο :D

παρολα αυτα αφου χρησιμοποιησες το συγκεκριμενο προιον τσεκαρε τις οδηγιες του και πραξε αναλογα .

Link to comment
Share on other sites

Πές μας και πώς έχεις οργανώσει το ενυδρείο σου .

Βάλε μας και μια φωτογραφία .

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό μου είναι ότι εφόσον έβαλα ζωντανά βακτήρια πρέπει να γίνει ο κύκλος του αζώτου.Πως θα γίνει αν δεν βάλω το ψαράκι;;;;;;

Οδηγίες λένε ότι για ένα νεο ενυδρείο μία αμπούλα είναι για 60 λίτρα και ότι πρέπει να προσθέσω +1 στο φίλτρο.Σύνολο 2 Εγώ έριξα 1 στο φίλτρο λόγω λίτρων 18

Τι προτείνετε;;;;

ευχαριστώ

φιλικά Γιώργος :D;):blink:

Link to comment
Share on other sites

Πές μας και πώς έχεις οργανώσει το ενυδρείο σου .

Βάλε μας και μια φωτογραφία .

λίτρα 18

φυτά 1 anubia nana,1 valisneria tortifolia (για αρχή)

υπόστρωμα χαλαζιακό χαλίκι2-3 mm

τροφη που θα χρησημοποιηθει bloodworms και τροφή για τροπικά

διακόσμηση: 1 ξύλο (μοπάνι;)

Φίλτρανση: το εσωτερικό φιλτράκι της ΕΗΕΙΜ για μικρά ενυδρεία δεν θυμάμαι ακριβώς πιο είναι γιατί το είχα απο παλία.

Θερμοστάτης 25w αλλα δεν μασ τα λεει καλα και παει προσ αλλαγή :D

Τι προτείνετε;;

Link to comment
Share on other sites

βαζοντας λιγη τροφη :D

Link to comment
Share on other sites

λίτρα 18

φυτά 1 anubia nana,1 valisneria tortifolia (για αρχή)

υπόστρωμα χαλαζιακό χαλίκι2-3 mm

τροφη που θα χρησημοποιηθει bloodworms και τροφή για τροπικά

διακόσμηση: 1 ξύλο (μοπάνι;)

Φίλτρανση: το εσωτερικό φιλτράκι της ΕΗΕΙΜ για μικρά ενυδρεία δεν θυμάμαι ακριβώς πιο είναι γιατί το είχα απο παλία.

Θερμοστάτης 25w αλλα δεν μασ τα λεει καλα και παει προσ αλλαγή :D

Τι προτείνετε;;

Να βάλεις το ψαράκι σου μέσα και να είσαι φειδωλός στο τάισμα .

Link to comment
Share on other sites

το θερμοστάτη σου πρόσεχέ τον φίλε, αν δεν στα λέει καλά μην το καθυστερείς, κοστίζει λίγο, αλλά η ζημιά που μπορεί να κάνει είναι τεράστια.

Κάνε ότι λέει ο Σταμάτης, βάλε το ψάρι μέσα, αλλά να προσέχεις στο τάισμα. Αν μπορούσες να κάνεις και μετρήσεις με υγρά τεστ (είτε να αγοράσεις, είτε να δανειστείς, είτε να πας σε κάποιο μαγαζί να σου μετρήσουν το νερό σου) αν και με αυτό το προϊόν δεν νομίζω ότι θα έχεις θέμα, αρκεί να προσέξεις το φαΐ. Έχε υπόψιν ότι στη φύση τα ψάρια δεν τρώνε και κάθε μέρα :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ παιδια το ψαρακι το έβαλα μεσα στο ενυδρείο πριν κανα 30 λεπτο. Τον θερμοστάτη θα τον αλλάξω την δευτέρα. Μετρησεις θα κάνω σήμερα έχω υγρά τεστ της sera και για αμμωνία της salifert. Μόλις γίνουν όλες οι μετρήσεις θα σας ενυμερλωσω

Δηλαδή να μην ταϊζω το ψαρι καθημερινα οπως μου ειπαν 3 σαλιγκαρακια (bloodworms);;;

Link to comment
Share on other sites

Να ταΐζεις κάθε μέρα τόσο όσο μπορεί να φάει το ψάρι και να μην μένει η τροφή στο ενυδρείο και σου δημιουργεί πρόβλημα. Αλλά και μια φορά τη βδομάδα αν το αφήνεις νηστικό, πρόβλημα δεν θα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry108162

Και συγκεκριμένα για το τάισμα :

"Η διαφορά στα νέα ενυδρεία που βρίσκονται στη διαδικασία του στρωσίματος είναι να ταΐζουμε κάθε 3 ημέρες από μια φορά την ημέρα για όλο το χρονικό διάστημα των 40 ημερών που κρατά ο κύκλος του αζώτου ."

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry108162

Και συγκεκριμένα για το τάισμα :

"Η διαφορά στα νέα ενυδρεία που βρίσκονται στη διαδικασία του στρωσίματος είναι να ταΐζουμε κάθε 3 ημέρες από μια φορά την ημέρα για όλο το χρονικό διάστημα των 40 ημερών που κρατά ο κύκλος του αζώτου ."

Ρε παιδιά μήπως θα λιμοκτονήσει το ψαράκι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...