Jump to content

νεο ενυδρειο


Recommended Posts

Φιλοι γιεα σας.Ειμαι νεο μελος στην ωραια ομαδα σας.Και για να συστηθω.Μελενε ΣΠΥΡΟ.ειμαι συνταξιουχος μηχανουργος 66 ετων και μενω στους αγιους Αναργυρους.Εχω ενα ενυδρειο 100λ. και επισης εχω τεσσερα διαολακια εγγονακια, και σημερα το πρωι απεκτησα και το πεμτο.Θα ζητησω την βοηθεια σας για το προβλημα που εχω.Το ενυδρειο το εχω καποιους μηνες.Ειχα 20 ψαρακια.Τωρα για ονοματα μην με ρωτατε οτι μου εδιναν επαιρνα, φυσικα τα φτηνα. Για να βοηθησω, τα δυο ηταν σαν δισκοι, και τρια σαν καρχαριακια με ροζ πτερυγια.Τα υπολοιπα ηταν μικρα.Τα καρχαριακια ειχαν φτασει περιπου 11-12εκ.Μια μερα ειδα το ενα καρχαριακι να πηγαινει σαν παλαβο κοντα στο τζαμι πανω-κατω, και να ψυλοβγαινει απο το νερο.Το βιντεοσκοπησα και το πηγα σε ενα καταστημα του ειδους.Η απαντηση,μην ανησυχης το ψαρι ειναι ζωηρο.Την επομενη μερα το πρωι το ψαρι ηταν τεζα και μεχρι το αλλο πρωι ολα τα υπολοιπα.Η βοηθεια που ζηταω ειναι τι να κανω για να ξαναβαλω ψαρια.Η κατασταση του ενυδρειου ειναι οπως οταν ειχε τα ψαρακια.Δηλαδη δεν εχω κανει τιποτα.Μεσα ειχα μονο τα χαλικακια,δεν εχω φυτα.και το εχω σε λειτουργεια γιατι μου εχει μεινει ενας σκουπιδιαρης.Θα ηθελα οδηγιες οσο γινεται λεπτομερεις για να το δουμε με τα εγγονια παλι με ψαρακια. Ευχαριστω εκ των πρωτερων την ομαδα σας για οποιαδηποτε βοηθεια.Συγνωμη αν σας ζαλισα με το κατεβατο αυτο,αλλα λογω απειριας με τα κομπιουτερς,αν ξερατε ποσο ζαλιστηκα εγω για να το γραψω,θα μου ζηταγατε εσεις συγνωμη.ΥΓ1.Ειμαι λατρης της θαλασσας, και εχω ενα τρεχαντηρακι στο Φαλληρο. ΥΓ2.Σαν πολλα ειπα για μενα, η σειπα σας τωρα.Ουφ τελειωσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σπύρο και να σου ζήσουν τα εγγονάκια σου!!!!!!!!

Καλως όρισες εδώ και με λιγη υπομονή και αρκετό διαβασμα όλα θα παρουν το δρόμο τους για να χαρείτε ολοι το υπεροχο αυτό χομπι.

Η πρώτη συμβουλή μου ειναι να μην ακους τις συμβουλές απο τα μαγαζια που πουλάνε ζώα! Ειναι λίγοι αυτοί που θα σου πουν κατι σωστό. Πραγμα που δυστηχώς το εζησες μιας και αποτι καταλαβα δεν εχεις πλεον ψαρακια στο ενυδρείο σου!

Θελω να μας πεις για τον εξοπλισμό που διαθέτεις για να μπορέσουμε να προτείνουμε αναλογα.

Δεν μπορουμε να βαλουμε ότι θελουμε οπου θέλουμε! Καθε οργανισμός εχει τις δικές του αναγκες!

Εχεις φίλτρο; Εαν ναι, τοτε τι υπαρχει μέσα σε αυτό;

Υπαρχει κατι για να ρυθμίζεις την θερμοκρασία του νερού σου;

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Σπύρο στην παρέα του ΑΖ !!

Το θέμα σου μετεφέρθηκε στη σωστή κατηγορία για να συνεχιστεί εδώ η συζήτηση.

Πάρε μια βαθιά ανάσα, οπλίσου με υπομονή και ξεκίνα το διάβασμα! Δε χρειάζεται να βιάζεσε! Ότι απορία ή δυσκολία ρώτα. Εδώ και όχι στα pet shop, όπου αν δουν ότι είσαι φρέσκος στο χόμπι είναι πολύ πιθανό να σου πουν ένα σωρό απίθανα πράγματα!

Ξεκίνα από εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Καλή συνέχεια και να σου ζήσει και το πέμπτο εγγονάκι :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σπύρο και να σου ζήσουν τα εγγονάκια σου!!!!!!!!

Καλως όρισες εδώ και με λιγη υπομονή και αρκετό διαβασμα όλα θα παρουν το δρόμο τους για να χαρείτε ολοι το υπεροχο αυτό χομπι.

Η πρώτη συμβουλή μου ειναι να μην ακους τις συμβουλές απο τα μαγαζια που πουλάνε ζώα! Ειναι λίγοι αυτοί που θα σου πουν κατι σωστό. Πραγμα που δυστηχώς το εζησες μιας και αποτι καταλαβα δεν εχεις πλεον ψαρακια στο ενυδρείο σου!

Θελω να μας πεις για τον εξοπλισμό που διαθέτεις για να μπορέσουμε να προτείνουμε αναλογα.

Δεν μπορουμε να βαλουμε ότι θελουμε οπου θέλουμε! Καθε οργανισμός εχει τις δικές του αναγκες!

Εχεις φίλτρο; Εαν ναι, τοτε τι υπαρχει μέσα σε αυτό;

Υπαρχει κατι για να ρυθμίζεις την θερμοκρασία του νερού σου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.Καταρχην ευχαριστω πολυ για το αμεσο ενδιαφερον,και τις ευχες για τα εγγονια .Το μαθημα μου το πηρα και το πληρωσα κιολας.Λοιπον,εχω ενα φυλτρο εσωτερικο περιπου 7-8εκ.διαμετρο και 22-23εκ.μηκος.Εχει τρια διαμερισματα.Το πανω και το κατω εχουν σφουγγαρι,το μεσαιο εχει κατι μπιλακια περιπου 8χιλ.πορωδες.Εχω θερμοστατη, και διατηρουσα το νερο στους 23-25βαθμους.Και εχω και μια λαμπα φθοριου σε ενα ψευτοκαπακι.Σε αυτο θα ηθελα να μου πειτε πως θα φτιαξω ενα καπακι 0,70χ0,40.Αυτο ομως δεν επειγη.Οταν ερθη η σειρα του.Ευχαριστω και αναμενω.Καλο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες.να σου ζησουν τα εγγονακια

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε λιγο αυτά τα 2 και ότι απορίες έχεις, εδω είμαστε!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%E6%F9%F4%EF%F5

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...