Jump to content

Αρχαριος με πολλες αποριες επειγον!


Recommended Posts

Διάβασε και το λίνκ που σου έδωσε ο φίλος μας MIHALHS

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

και θα καταλάβεις σε τι ενυδρείο μπαίνει το κάθε ψάρι ανάλογα με το μέγεθός του, τι είναι τα τεστ και οι τιμές του νερού.

Επίσης πρέπει να έχεις υπομονή, η οποία θα σε γλυτώσει από περιττά έξοδα και άλλες φασαρίες :(

Link to comment
Share on other sites

απο λιγο που εψαξα νομιζω θα σου πω μερικα που μου αρεσουν

ημιαγρια νομιζω μου τα ειπαν σε καποιο πετ σχοπ που ειχα παει

τροπικα νομιζω ειναι πιο σωστο τα πιο πολλα ειναι Symphysodon Discus και Pterophyllum Scalare (αν το λενε ετσι)μερικα που ειδα στανταρ ειναι

Marble Angel

Diamond Veil Angel

Black Zebra Lace Angel

Black Angel

Pomacanthus arcuatus

Mixed Veil Angels

βεβαια δεν ξερω πια κολλανε με πια και αν μπορω να τα βαλω μαζι και τι πραγματα θελουν στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

αν θελετε μπορω να δωσω το λινκ του μαγαζιου να δειτε τα ψαρια γιατι δυστιχως εχει απλα τα ονοματα και οχι τι ειναι το καθενα και τι κολλαει με τι

ασχετο και ισως χαζο αλλα πως θα δω τα λιτρα του ενυδρειου? (δε το λεει καπου επανω)

Έγινε επεξεργασία - lifo
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στους φιλους του φορουμ,

Να ξεκινησω λεγοντας οτι ειμαι αρχαριος και οτι δεν γνωριζω πολλα πραγματα σχετικα με ενυδρεια και ψαρια αλλα παντα ηθελα να αποκτησω ενα. Πριν 2 μερες συγκεκριμενα εφτασε στα χερια μου ενα ενυδρειο (GENESIS 100..οπως εγραφε στο καπακι) απο καποιον γνωστο ο οποιος το βαρεθηκε και ηθελε να το ξεφορτωθει. Δυστυχως το ενυδρειο ηταν σε ασχημη κατασταση (βρωμικο και σε πολλα πλαστικα μερη σπασμενο..οπως στο καπακι) μετα απο πάλη και καταφερα να το καθαρισω και να βαλω ξανα μεσα τα 2 ψαρια που ειχε μαζι με 2 δικα μου τα οποια αγοραδα απο ενα pet shop της γειτονιας. Δεν γνωριζω αν ταιριαζουν μεταξυ τους. Τα 3 ειναι χρυσοψαρα ενα αρκετα μεγαλο και 2 μικρα που πηρα εγω και ενα ακομα (το οποιο δεν ξερω πως το λενε) αλλα ξερω οτι γλυφει το τζαμι ολη την ωρα. Καθως δε γνωριζω πολλα παρακαλω δειξτε λιγη κατανοηση στις ερωτησεις μου οσο περιεργες και αν ακουγονται γιατι απλα θελω να μαθω και οχι να σκοτωσω τα ζωντανα.

Πρωτα απο ολα θελω να διευκρινισω οτι το ενυδρειο εχει διασταστεις..1 μετρο μηκος περιπου 40cm υψος και περιπου 30cm βαθος.Στην μια πλευρα υπαρχει ενα πλαστικο με 3 μεγαλα κενα μεσα στα οποια υπαρχουν κατι σφουγγαρακια και απο κατω κατι πετραδακια που μοιαζουν με κοφτο μακαρονακι.(Υποθετω πως ολα αυτα ειναι φιλτα).Στο 3ο ειναι μεσα ενα μηχανημα με ενα πρασινο σωλινα που ειναι βυθισμενο στο νερο με το καλωδιο(δεν ξερω αν αυτο ειναι σωστο ή θα παθω καμια ηλεκτροπληξια) και βγαζει νερο απο την ακρη του σωληνα.Τελος στο εξωτερικο υπαρχει ενα μηχανημε με ενα σωληνακι το οποιο φτανει στο βυθο του ενυδρειου και κανει φυσαλιδες.(Υποθετω κατι με το οξυγονο ειναι).

Οι ερωτησεις που εχω ειναι οι εξης.

1. Θελω να βρω καινουργιο καπακι γιατι αυτο ειναι σπασμενο και στις 4 πλευρες και κατι τραγικο θορυβο με το μηχανιμα του οξυγωνου κολλημενο επανω του. Απο που θα βρω?γιατι μετα απο ωρες ψαξιμο δε βρηκα τιποτα για αυτη την μαρκα(GENESIS 100).

2. Τα μηχανηματα που υπαρχουν ειναι σωστα?ή χρειαζομαι αλλα?ειναι σωστα τοποθετημενα ή οχι?

3. Ποσα ψαρια ειναι σωστο να βαλω μεσα? και τη ειδη μπορω να ψαξω?

4. Το ψαρι που γλειφει το τζαμι καθεται μονιμα πισω απο το κουτι με τα φιλτρα κολλημενο επανω του. Μονο οταν φυγω απο το δωματειο παει στο υπολοιπον ενυδρειο για λιγο, οταν γυριζω και περναω απο μπροστα παλι κρυβεται πισω απο εκει. Δεν ξερω ποτε πως και τι τρωει καθως ο φιλος μου μου εδωσε μια τροφη για ολα και αυτο εχει να φαει μια μερα ολοκληρη.

5. Στο κατω μερος υπαρχει χαλικι το οποιο το καθαρισα με τις ωρες με σκετο νερο πριν το ξαναριξω μεσα αλλα θελω να ξερω πως μπορω να καθαριζω τις ακαθαρσιες χωρις να τρελανω τα ψαρια.

6. Τα φιλτρα μου ειναι σωστα?πρεπει να παρω κατι ακομα?αυτα που μοιαζουν με κοφτο μακαρονακι εχουν γινει (πολλα) πρασινα.Μηπως πρεπει να τα πεταξω και να παρω κατι αλλο?

Θα προσπαθησω αυριο να βαλω και μερικες φωτογραφιες γιατι δεν ξερω αν εξηγησα σωστα πολλα απο αυτα που ειπα.

Χιλια συγνωμη για τον τροπο που εξηγω τα πραγματα αλλα ειμαι πληρως ασχετος και θελω να μαθω πιο πολλα σιγα σιγα.

Παρακαλω δωστε μου τα "φωτα" σας.

Ευχαριστω.

To έχω εγώ το καπάκι άμα θες στείλε pm να κανονήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Το Pomacanthus arcuatus είναι θαλασσινού νερού από ένα σύντομο search που εκανα οπότε θέλει θαλασσινό ενυδρείο κλπ

Τα υπολοιπα είναι διάφορα σκαλάρια που και αυτά γενικά μεγαλώνουν πολύ αλλά μεγαλώνουν περισσότερο σε ύψος οπότε πρέπει να είναι καμιά 55-60αριά πόντους το ενυδρείο για να είσαι οκ.

Επίσης πάνε κι αυτά σε κοπάδια minimum 6-8 οπότε θέλουν αρκετά μεγάλο ενυδρείο όπως και δίσκοι άλλωστε (τα Symphysodon Discus)

Link to comment
Share on other sites

αν θελετε μπορω να δωσω το λινκ του μαγαζιου να δειτε τα ψαρια γιατι δυστιχως εχει απλα τα ονοματα και οχι τι ειναι το καθενα και τι κολλαει με τι

ασχετο και ισως χαζο αλλα πως θα δω τα λιτρα του ενυδρειου? (δε το λεει καπου επανω)

Για να βρεις τα λιτρα βάλε εδώ τις διαστάσεις του ενυδρείου σου

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=15

Link to comment
Share on other sites

Για να βρεις τα λιτρα βάλε εδώ τις διαστάσεις του ενυδρείου σου

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=15

πολυ καλο ευχαριστω :(

αν τα εβαλα σωστα μου εβγαλε

ΜΗΚΟΣ(cm)

100

ΠΛΑΤΟΣ(cm)

31

ΥΨΟΣ(cm)

45

ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΛΙΤΡΑ

139.5

ΚΑΘΑΡΑ ΛΙΤΡΑ

118.575

ελπιζω πλατος να εννοει το "βαθος"

Link to comment
Share on other sites

Το Pomacanthus arcuatus είναι θαλασσινού νερού από ένα σύντομο search που εκανα οπότε θέλει θαλασσινό ενυδρείο κλπ

Τα υπολοιπα είναι διάφορα σκαλάρια που και αυτά γενικά μεγαλώνουν πολύ αλλά μεγαλώνουν περισσότερο σε ύψος οπότε πρέπει να είναι καμιά 55-60αριά πόντους το ενυδρείο για να είσαι οκ.

Επίσης πάνε κι αυτά σε κοπάδια minimum 6-8 οπότε θέλουν αρκετά μεγάλο ενυδρείο όπως και δίσκοι άλλωστε (τα Symphysodon Discus)

στο υψος ειμαι στα 45cm αλλα αυτο ειναι με το καπακι και το κενο απο πανω οποτε υπολογιζω 35 περιπου.

Να το ξεχασω δηλαδη για τετοια ψαρια ε?

Link to comment
Share on other sites

στο υψος ειμαι στα 45cm αλλα αυτο ειναι με το καπακι και το κενο απο πανω οποτε υπολογιζω 35 περιπου.

Να το ξεχασω δηλαδη για τετοια ψαρια ε?

Καλύτερα ναι, γιατί σε λίγο καιρό που θα μεγαλώσουν δεν θα είναι και πολύ ωραίο θέαμα στριμωγμένα μέσα στο ενυδρείο.

Κοίταξε στα προφίλ ψαριών, δεν μπορεί, θα σου αρέσει και κάτι άλλο εκτός από τους δίσκους και τα σκαλάρια :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα ξανα! Μετα απο μερικες εβδομαδες τα 3 χρυσοψαρα εβγαλαν κατι ασπρα σημαδια επανω τους σαν κοκους αλατιου, δε κουνιωντουσαν πολυ και καθονταν σταθερα, μετα απο λιγο ψαξιμο στο ιντερνετ ειδα οτι αυτο που ειχαν λεγεται Ich και πηρα φαρμακο το οποιο εριξα 2 φορες μεσα στο ενυδρειο και τα 2 απο τα 3 εγιναν καλα το 3ο δεν τα καταφερε δυστυχως. Αφου σκεφτομαι να τα βγαλω απο εκει και να δωσω το μεγαλο πρεπει να απολυμανω καπως το ενυδρειο (αφου περασαν καποια ασθενεια τα ψαρια μεσα μην εχω τα ιδια με τα νεα ψαρια)?και αν ναι με τι και πως?ετσι και αλλιως θα παρω ενα καινουργιο φιλτρο οποτε θα το αδειασω εντελως. Με τη να το καθαρισω? και το θεμα ειναι οτι θα τα δωσω ολα εκτος απο το pleco που εχω. Αυτο οσο καιρο θα "στρωνω" το ενυδρειο για τα νεα ψαρια τι θα το κανω? μερικες προτασεις παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=34&Type=GroupView

εδω εχει το προφιλ διαφορων ψαριων που μπορεις να δεις τι σ αρεσει και διαβασεις τις συνηθειες τους μεσα στο ενυδρειο

πολυ καλη κινηση να τα βγαλεις ολα εξω ετσι θα διαμορφωσεις και σιγα σιγα το aquaspace που εσυ θελεις χωρις τα ψαρια μεσα οπως να προσθεσεις καποιο ξυλο,φυτα κ.α

Μπορεις να το πλυνεις με ξυδι εχω ακουσει εγω και το εχω κανει και να ξεβγαλεις καλα

επισης παρε ενα καινουριο φαρασι και βγαλε το υποστρωμα(χαλικι) σε εναν κουβα και βρασε νερο μεσα αστο 1 μερα και κανε 1-2 αλαγες και ξανα βαλτο μεσα οταν εχεις τελειωσει με το ενυδρειο

οπως πολυ σωστα ειπε και ο alpha να εχεις υπομονη διοτι στο χομπυ αυτο ο ενθουσιασμος μονο πεταμενα λεφτα μπορει να αποσκοπισει και ισως καποια εμπειρια....

οποτε καλη αρχη με προσοχη

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=34&Type=GroupView

εδω εχει το προφιλ διαφορων ψαριων που μπορεις να δεις τι σ αρεσει και διαβασεις τις συνηθειες τους μεσα στο ενυδρειο

πολυ καλη κινηση να τα βγαλεις ολα εξω ετσι θα διαμορφωσεις και σιγα σιγα το aquaspace που εσυ θελεις χωρις τα ψαρια μεσα οπως να προσθεσεις καποιο ξυλο,φυτα κ.α

Μπορεις να το πλυνεις με ξυδι εχω ακουσει εγω και το εχω κανει και να ξεβγαλεις καλα

επισης παρε ενα καινουριο φαρασι και βγαλε το υποστρωμα(χαλικι) σε εναν κουβα και βρασε νερο μεσα αστο 1 μερα και κανε 1-2 αλαγες και ξανα βαλτο μεσα οταν εχεις τελειωσει με το ενυδρειο

οπως πολυ σωστα ειπε και ο alpha να εχεις υπομονη διοτι στο χομπυ αυτο ο ενθουσιασμος μονο πεταμενα λεφτα μπορει να αποσκοπισει και ισως καποια εμπειρια....

οποτε καλη αρχη με προσοχη

ξυδι μονο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι και αφθονο νερο

επισης μπορεις να περιμενεις για μια διαφορετικη αποψη η κατι που εχει κανει καποιος

εγω ενα ενυδρειο που μου εδωσε ο κολητος μου ετσι το εκανα ειναι μια χαρα λειτουργει 1 χρονο

και δε μπορεις να φανταστεις πως μου το εδωσε :)

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Ναι και αφθονο νερο

επισης μπορεις να περιμενεις για μια διαφορετικη αποψη η κατι που εχει κανει καποιος

εγω ενα ενυδρειο που μου εδωσε ο κολητος μου ετσι το εκανα ειναι μια χαρα λειτουργει 1 χρονο

και δε μπορεις να φανταστεις πως μου το εδωσε :)

Στην ιδια φαση ειμαι απο αλλου το πηρα και εγω και ηταν χαλια και το καθαρισα με απορρυπαντικο δυστυχως καθως δε γνωριζα και πολυ φοβαμαι οτι παιζει να ηταν και ενας απο τους λογους που αρρωστησαν τα ψαρια.

Θα περιμενω και αλλες αποψεις αλλα νομιζω οτι αυτο που λες ειναι το πιο σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδια παραπανω σου προτειναν λυσεις αλλα προτιμησες να κανεις το δικο σου!

Αποφασησες να κρατησεις τα ψαρακια και τωρα να τα αποτελέσματα.

Δεν σε κατηγορώ απλα το αναφερω σαν γεγονος!

Εχω βρεθει και εγω στην θεση σου απλα το θεμα ειναι να μαθαινουμε απο τα λαθη μας.

Αν δεν ειχες τα ψαρια θα μπορουσες να αρχισεις απο την αρχη!

Τωρα με τα ψαρια μεσα δεν εχεις πολλες επιλογες!

Κανε συχνά αλλαγές νερου μπας και την γλυτωσουν τα ψαρια!

Φιλικα, Alex

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδια παραπανω σου προτειναν λυσεις αλλα προτιμησες να κανεις το δικο σου!

Αποφασησες να κρατησεις τα ψαρακια και τωρα να τα αποτελέσματα.

Δεν σε κατηγορώ απλα το αναφερω σαν γεγονος!

Εχω βρεθει και εγω στην θεση σου απλα το θεμα ειναι να μαθαινουμε απο τα λαθη μας.

Αν δεν ειχες τα ψαρια θα μπορουσες να αρχισεις απο την αρχη!

Τωρα με τα ψαρια μεσα δεν εχεις πολλες επιλογες!

Κανε συχνά αλλαγές νερου μπας και την γλυτωσουν τα ψαρια!

Φιλικα, Alex

ολα αυτα εγιναν απο αγνοια. Εκανα την θεραπεια και ειναι ενταξη τωρα.

Το θεμα ειναι τι θα κανω το pleco μεχρι το νεο στρωσιμο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...