Jump to content

Test νερού


Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο εδώ και ενάμιση χρόνο και μέχρι τώρα νόμιζα ότι όλα λειτουργούν φυσιολογικά μιας και τα ψαράκια γεννούσαν και δεν είχα θανάτους. Δεν είχα όμως ποτέ κάνει test νερού. Βασικά αυτοί που μου έστησαν το ενυδρείο μου είπαν βάζε από αυτό κάθε φορά που κάνεις αλλαγή νερού. Εντελώς στο φλου. Μέχρι που βρήκα το forum και διάβασα μερικά πράγματα και κατάλαβα ότι δεν είναι τόσο απλό να έχεις ενυδρείο. Βασικά με αυτό το post θα ήθελα να με βοηθήσετε να καταλάβω τα αποτελέσματα του test και πώς να αντιμετωπίζω την κάθε μέτρηση.

Πληροφορίες.

Το ενυδρείο είναι 240 λίτρων με διαστάσεις 100x60x40 cm και μέσα υπάρχουν 20 cichlids (δεν ξέρω ποιο είδος, δείτε την photo για να καταλάβετε).

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...si&img=3438

Επίσης υπάρχουν φυτά, 2 anoubias και 2 alternanthera reineckii αν δεν κάνω λάθος με τα ονόματα και τροπικές ρίζες που έχω αγοράσει.

Χθες αγόρασα το quick test της Sera και τα αποτελέσματα έδειξαν

NO3 250

NO2 0

GH >16od

KH 6od

PH 6,4

Διαβάζοντας της οδηγίες το μόνο που μπορούσα να κάνω το βράδυ ήταν να βάλω sera bio nitrivec για να μειώσω τα νιτρικά.

Το πρωί ξανακάνοντας το quick test βγήκαν τα εξής.

NO3 250

NO2 0

GH >16od

KH 3od

PH 6,4<

Πήγα σε ένα κατάστημα για να πάρω τα υπόλοιπα που χρειάζονται και βλέποντας τα αποτελέσματα μου είπε πως πρέπει να έχω αμμωνία στο ενυδρείο για να είναι ψηλά τα νιτρικά. Πήρα το εξειδικευμένο test της Sera για αμμωνία και έδειξε αμμωνία 0,5 mg/l.

Επίσης ένα σημαντικό λάθος που μου εξήγησαν στο κατάστημα το οποίο έκανα ήταν να βάζω ταυτόχρονα το βελτιωτικό νερού Sera aquatan μαζί με το Sera bio nitrivec. Επρεπε πρώτα να βαζω το aquatan για να διώχνει την χλωρίνη ώστε να μην σκοτώνονται τα βακτήρια του bio nitrivec.

Βάση αυτών που σας περιγράφω ελπίζω να με βοηθήσετε να βελτιώσω το νερό. Το κατάστημα της περιοχής έχει προϊόντα της Sera γι’ αυτό αν είναι εύκολο προσπαθήστε να με καθοδηγήσετε με αυτά. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

H ενδειξη αμμωνίας δείχνει οτι δεν υπάρχει επαρκής πλυθησμός βακτηρίων στο ενυδρειο. Πες μας λίγα λόγια για το φίλτρο σου αρχικά και τί υλικά έχεις βάλει μέσα.

Τα υψηλά νιτρικά μειώνονται μονο με συχνές αλλαγές νερού, όχι με το nitrivec. Μεσα στο ενυδρείο κανονικά δεν πρέπει να ξεπερνούν το 20-25. Κανε μικρές καθημερινές αλλαγές νερού μεσα στις επόμενες ημέρες για να μειωθούν.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ3 250 !!!

Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού;

Φίλε μου, έχεις μεγάλη ιχθυοφόρτηση που κατά 99% εκεί οφείλονται και τα υψηλά νιτρικά. Καλό θα είναι να μειωθεί ο αριθμός των ψαριών. Τα λίτρα αυτά είναι για ένα χαρέμι 1m+3f και οριακά γιατί θέλουν αρκετό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά διάβασα εδώ για το quick test...και δεν το ξέρω. Εμείς έχουμε για κάθε στοιχείο (NO3, Ph, NO2,Kh....) άλλο τεστ....έχουμε γεμίσει με μπουκαλάκια και πονοκεφαλιάζουμε κάθε φορά που πρέπει να κάνουμε μετρήσεις...:( Αυτό το quick test που λέτε είναι ένα και μόνο test για όλα τα στοιχεία του νερού !!!!????

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά διάβασα εδώ για το quick test...και δεν το ξέρω. Εμείς έχουμε για κάθε στοιχείο (NO3, Ph, NO2,Kh....) άλλο τεστ....έχουμε γεμίσει με μπουκαλάκια και πονοκεφαλιάζουμε κάθε φορά που πρέπει να κάνουμε μετρήσεις...:( Αυτό το quick test που λέτε είναι ένα και μόνο test για όλα τα στοιχεία του νερού !!!!????

Τα quick τεστ δεν είναι υγρά τεστ, αλλά στικς που αναλογα με τις μετρήσεις παίρνουν και άλλους χρωματισμούς. Δεν είναι όμως τοσο αξιοπιστα οσο τα υγρά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι stick τεστ και όχι υγρά που προφανώς έχεις εσύ.

Τα υγρά έχουν πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια και είναι πολύ πιο αξιόπιστα οπότε καλά έκανες και πήρες αυτά :(

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο γράφει πάνω :(

HW – 303B

Pump Power : 35W

UV Power : 9W

H-Max : 2.0m

Output : 1400L/h

ZHEJIANG SENSEN INDUSTRY CO. LTD

Μέσα έχει στο τελευταίο επίπεδο 2 σφουγγάρια άσπρα, στο μεσαίο επίπεδο 1 σφουγγάρι άσπρο και 1 δίχτυ με άνθρακα και στο πάνω πάνω επίπεδο κεραμικά (από ότι κατάλαβα νομίζω εσείς τα λέτε μακαρόνια).

Εφαρμόζοντας αυτά που μου είπαν, κάνω αλλαγές στον νερό κάθε 4-5 βδομάδες αφαιρώντας το 1/3 ή και περισσότερο κάποιες φορές του νερού. Σε αυτό το νερό ξεπλένω όλα τα επίπεδα του φίλτρου κάθε φορά.

Τα λίτρα αυτά είναι για ένα χαρέμι 1m+3f (Δηλαδή:Dκαι οριακά γιατί θέλουν αρκετό χώρο.

Όσο αφορά τα test να πάω να πάρω και τα υπόλοιπα για να ελέγχω για το κάθε στοιχείο ξεχωριστά ή θα καταφέρω να κάνω την δουλειά μου με τα quick test;

Έγινε επεξεργασία - panstelios22
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πάρεις υγρά για κάθε στοιχείο ξεχωριστά για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο,

τα στικς δεν θεωρούνται αξιόπιστα και μεγάλης ακριβειας.

Link to comment
Share on other sites

ρμόζοντας αυτά που μου είπαν, κάνω αλλαγές στον νερό κάθε 4-5 βδομάδες αφαιρώντας το 1/3 ή και περισσότερο κάποιες φορές του νερού. Σε αυτό το νερό ξεπλένω όλα τα επίπεδα του φίλτρου κάθε φορά.

Ε οχι και καθε 4 εβδομαδες..........

:(

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μπορεί να σου φαίνεται παράξενο αλλά αυτες τις οδηγίες είχα περί σηντήρησης του ενυδρείου. Από ότι κατάλαβα αυτοι που μου έστεισαν το ενυδρείο περισσότερο δούλευουν με άτομα τα οποία απλώς θέλουν να έχουν ενυδρείο στο σπίτι τους για ομορφια. Δεν είναι σαν και μας που το χουμε για χόμπι. Άσε που εγώ νόμιζα ότι τα έκανα όλα σουπερ.

Αφου βρήκα τελικα το φόρουμ και διαβάζω τόσα πράγματα ασ τα κάνω όλα σωστά όπως πρέπει. Γι αυτό βοηθήστε με τα αποτελέσματα του test.

Προς το παρών ήδη έκανα μια αλλάγη νερού. Μόνο με τις αλλάγες θα διορθωθούν τα νιτρικα η πρέπει να κάνω και κάτι άλλο? Όσο αφορά τπ PH KH GH, είναι σε καλά επίπεδα για αυτά τα ψάρια που έχω, αν όχι που πρέπει να πάνε οι μετρήσεις και πως. Σορρυ που σας τρελλένω σε ερωτήσεις αλλά αυτά έχει η ασχετοσύνη. :(

Link to comment
Share on other sites

η δική σου ασχετοσύνη δεν πειραζει γιατι θα την διορθώσεις!!

τα παιδακια που σου είπαν ανα 4 βδομάδες αλλαγή ειναι ΔΟΥΛΕΙΑ τους! Ειναι ΔΟΥΛΕΙΑ τους και πρεπει να την κανουν ΣΩΣΤΑ!

Δυστιχώς δεν ξερω τι ψαρια είναι αυτά που έχεις και δεν μπορω να σε βοηθήσω στις αναγκες τους! Αλλα ψαξτα εδω http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishplant

Πρωτο πραγμα που θα κάνεις ειναι να κατεβάσεις τα νιτρικά σου Νο3 κάτω απο 50 και να μην αφήσεις να ανέβουν ποτε πανω απο 30-50!

Αυτό γινεται με αλλαγές νερού! Προσεχε το ταισμα που κάνεις. Ριχνουμε τοση τροφή στα ψαρια μας ωστε να καταναλωθεί σε λιγότερο απο 2 λεπτα!

Επιδή εζησα στην κυπρο και ξέρω το επιπεδο των πετ σοπ που έχεις εκει, απλα ΠΟΤΕ μην ακους τι σου λενε! ΠΟΤΕ! Δεν εχω ακουσει τιποτα σωστο απο το στόμα τους! Για να καταλάβεις, τους ρωτισα εαν εχουν ανθρακα για να βάλω στο φίλτρο μου και η απαντηση τους: Τιιιιιιι να τον κάνεις μωρε, βαλε καρβουνο απο αυτό που βάζουμε στη σουβλα! ΠΟΛΥ καλυτερο! Αυτός ήταν στην Λαρνακα κοντά στην πυροσβεστική! Εαν είναι δυνατον! ΚΑΡΒΟΥΝΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Τα υλικα του φιλτρου σου μην τα πλενεις με νερο του ενυδρειου οποτε κανεις αλλαγη νερου αλλα μονο

οταν δεις οτι η ροη του φιλτρου μειωνεται.

Link to comment
Share on other sites

LooooooooooooooooooooooooL. Κάρβουνο!!!!! Έλεος.

Όντως το ότι δεν βρήσκεις ένα άτομο να σε βοηθήσει είναι αλήθεια. Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και θα δούμε τα αποτελέσματα. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τα quick τεστ δεν είναι υγρά τεστ, αλλά στικς που αναλογα με τις μετρήσεις παίρνουν και άλλους χρωματισμούς. Δεν είναι όμως τοσο αξιοπιστα οσο τα υγρά.

:(

Link to comment
Share on other sites

Ξαναέκανα test σήμερα και τα αποτελέσματα έχουν ως εξής

pH 6,4

KH 3od

Gh >16 od

NO2 0

NO3 100 - 250

Αμμωνία 0,5 mg/l

Άμα συνεχίσω με αλλάγες νερού θα μειώνονται τα νιτρικά η χρειάζομαι και κάτι αλλό? Και κάθε φορα που κάνω αλλάγη νερού να βάζω και αντιχλωριοτικό?

Link to comment
Share on other sites

οι αλλαγες νερου πρεπει να ειναι πιο συχνες γιατι εχεις μεγαλη ιχθυοφορτιση και τα no3 ειναι στα υψη. οι αλλαγες καθε 4 εβδομαδες θελουν μεγαλη εμπειρια πολυ καλα στρωμενο ενυδρειο και πολυ χαμηλη ιχθυοφορτιση, και οχι μονο το 30%.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναέκανα test σήμερα και τα αποτελέσματα έχουν ως εξής

pH 6,4

KH 3od

Gh >16 od

NO2 0

NO3 100 - 250

Αμμωνία 0,5 mg/l

Άμα συνεχίσω με αλλάγες νερού θα μειώνονται τα νιτρικά η χρειάζομαι και κάτι αλλό? Και κάθε φορα που κάνω αλλάγη νερού να βάζω και αντιχλωριοτικό?

Πρέπει να βάζεις και αντιχλώριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αφού συνέχισα με μικρές αλλάγες νερού πήγα σήμερα και αγόρασα όλα τα εξιδικευέμνα τεστ της ΣΕΡΑ. Μόνο που GH δεν βρήκα. Τα αποτελέσματα έχουν ως εξής.

KH 2-3

PH 6

NO2 0,5-1 mg/L

NO3 εδώ κτυπήσαμε κόκκινο :thumbup: >100 mg/L

Αμμωνία 0,5 mg/L

Έφτασε έτσι κι αλλίως η μέρα για να κάνω την βασική αλλάγη (1/3 του νερού). Και αύριο το πρωί θα ξαναμετρήσω. Βασικά μεγάλη διαφορά δεν είδα στα αποτελέσματα. Στο φυλλάδιο της ΣΕΡΑ για ΚΗ έγραφε ότι άμα είναι πολύ χαμηλό τότε έχω μεγάλες αυξωμειώσεις στο PH. Επίσης, δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου ή είμαι προκατελημένος, τελευταία βλέπω τα ψαράκια να ανεβαίνουν πιο πολύ στην επιφάνεια του νερού. Κινούνται σε όλο το ενυδρείο αλλά ξεκουράζονται ας πούμε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αφού συνέχισα με μικρές αλλάγες νερού πήγα σήμερα και αγόρασα όλα τα εξιδικευέμνα τεστ της ΣΕΡΑ. Μόνο που GH δεν βρήκα. Τα αποτελέσματα έχουν ως εξής.

KH 2-3

PH 6

NO2 0,5-1 mg/L

NO3 εδώ κτυπήσαμε κόκκινο :P >100 mg/L

Αμμωνία 0,5 mg/L

Έφτασε έτσι κι αλλίως η μέρα για να κάνω την βασική αλλάγη (1/3 του νερού). Και αύριο το πρωί θα ξαναμετρήσω. Βασικά μεγάλη διαφορά δεν είδα στα αποτελέσματα. Στο φυλλάδιο της ΣΕΡΑ για ΚΗ έγραφε ότι άμα είναι πολύ χαμηλό τότε έχω μεγάλες αυξωμειώσεις στο PH. Επίσης, δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου ή είμαι προκατελημένος, τελευταία βλέπω τα ψαράκια να ανεβαίνουν πιο πολύ στην επιφάνεια του νερού. Κινούνται σε όλο το ενυδρείο αλλά ξεκουράζονται ας πούμε εκεί.

Τα ψαρακια σου δεν ξεκουραζονται αλλα προσπαθουν να αναπνευσουν,κανε 50% αλλαγη και καθε 2-3 μερες το 20% και γρηγορα,

Τα ψαρακια που εχεις θελουν ΡΗ 7,8 και πανω,δηλ αλκαλικο νερο,εσυ τωρα εχεις οξυνο νερο που ειναι εντελως αντιθετο με τις αφρικανες.Μην ταιζεις για 3 μερες ,και μετα πολυ λιγη τροφη.Και να κανεις αυτο που σου ειπε ο φιλος Μιχαλης.Κρατα αυτα που θελεις και δωσε τα υπολοιπα,γιατι θα σκουρινουν τα πραγματα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα την μεγάλη απόφαση. Βασικά εγώ θέλω να έχω ένα φυτεμένο ενυδρείο και τα ψαράκια που είχα μεσα δεν αφήναν τίποτα. Άσε που τελικά είναι και πολλά. Έτσι αποφάσισα να το ξηλώσω τελείως και να το στήσω από την αρχή. Κανόνισα να δώσω τα ψαράκια σε φίλους. Το ενυδρείο θα το αδειάσω τελείως και θα τα κάνω όλα από την αρχή, σωστά αυτή την φορά. Θα τα πλύνω όλα, φίλτρα πέτρες χαλικάκι κτλ. Δεν πειράζει που θα χαθεί η τωρινή βιολογία. Δεν θέλω καθόλου να προσπαθήσω να σώσω οτιδήποτε διότι από ότι κατάλαβα το νερό που έχω τώρα είναι χάλια. Θα βάλω το καταλληλό υπόστρωμα για φυτά μιας και τώρα έχω χοντρό χαλικάκι, θα στρώσω το ενυδρείο όπως πρεπέι και θα βάλω λίγα και μικρά ψαράκια για καλυτερα αποτελέσματα και λιγότερα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...