Jump to content

ΧΝΟΥΔΙ ΣΤΑ ΞΥΛΑ????


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους εδω και 2 μηνες εστησα ενα 260 φυτεμενο.τη προηγουμενη βδομαδα λοιπον προμηθευτικα καποιες διακοσμητικες ριζες οι οποιες μετα απο 2 μερες γεμισαν χνουδι σα κουκουλι που δεν εχω ξαναδει ποτε εχει κανεις καμια ιδεα τι ειναι και πως αντιμετωπιζετε???

IMG00130.jpg

IMG00129.jpg

IMG00128.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aν και θα πρεπει να παρεις και μια ακομα αποψη καθως εγω ειμαι απειρος, παρ'ολα αυτα ειχα και εγω το ιδιο προβλημα και απ'οτι διαβασα και εδω μεσα ειναι καποιος μυκητας δεν ειναι τιποτα ανησυχητικο

στην δικια μου περιπτωση το τρωγανε και τα ψαρια και εφυγε μεσα σε 2-3 μερες, θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει

Έγινε επεξεργασία - eja
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το είχα και έφυγε,

είναι μύκητας από ότι μου είπαν :(

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν το τρωνε και το χω κοντα βδομαδα τωρα και μεγαλωνει!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχεις δοκιμασει να το βγαλεις με το χερι ? ξανα βγαινει ?

Link to comment
Share on other sites

εχεις δοκιμασει να το βγαλεις με το χερι ? ξανα βγαινει ?

δε ξερω δε δοκιμασα δε το χω αγγιξει καν με το φοβο μη το απλωσω παντου δεν ηξερα τι ειναι!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Μύκητας είναι, θα κάνει τον κύκλο του.

Link to comment
Share on other sites

θα φυγει αλλα προσπάθησε να αφαιρεσεις οσο μπορείς γιατι τετοια ποσοτητα δεν εχω ξαναδει! Βγαλε την ρίζα απο το ενυδρείο και καθαρισε την...

Εχετε δει ξανα τοσο πολυ εσεις;

Το φυτο αριστερα πισω τι είναι; το ονομα του;

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

τόσο πολύ όχι ούτε εγώ έχω δει. Συνήθως στα ξύλα μου βλέπω να περιορίζεται σε κάποια μεριά, όχι να εξαπλώνεται έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω ξαναδεί τέτοια ποσότητα, στα δικά μου ξύλα είχε βγάλει λίγο μόνο στις ακρες τους και μετά έφυγε.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα οταν εβαλα το ξυλο μεσα αλλα οχι σε τετοιο βαθμο.μυκητας ειναι και κανει τον κυκλο του,δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν το τρωνε και το χω κοντα βδομαδα τωρα και μεγαλωνει!!!!

Καλό θα ήταν να βγάλεις με προσοχή τα ΄ξυλα απο το ενυδρείο και να τα καθαρίσεις σε μια λεκάνη με ζεστό οχι βραστο νερο,επίσης εκεί που δεν φεύγει εύκολα σε κάποια καμπύλη του ξύλου μπορείς να το τρίψεις με κάποια βούρτσα (κατα προτίμηση καινούργια για να μήν έχει κάποια κατάλιπα απο απορρυπαντικό)για να μην σου ξαναβγει

το είχα και έγω το πρόβλημα και με αυτόν τον τρόπο το έλυσα :(

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερων και τη βοηθεια!λοιπον το σαβατοκυριακο θα βγαλω τις ριζες για να τους αλλαξω θεση οποτε θα τις καθαρισω κιολας οπως συστησατε και ο θεος βοηθος!!!!!!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...