Jump to content

Τι μπορω να βαλω μεσα???


Recommended Posts

Ειμαι κατοχος ενος ενυδρειου 30lt και θα ηθελα μερικες γνωμες για το τι να βαλω μεσα απ ψαρακια αλλα και απο φυτα.

Επισης θα ηθελα να μου πειτε ποιος ειναι ο σωστος τροπος φυτεματος των φυτων και ποσο φως χρειαζονται (αν ειναι δυνατον για τα ειδη που θα μου προτεινετε)

Υ.Γ. συγγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα ειμαι καινουριος και ηθελα να πληροφορηθω οσο το δυνατον καλυτερα γιατι ειναι ενα παρα πολυ ωραιο χομπυ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε κ καλώς ήρθες στον κόσμο μας... Η επιλογές στο 30 λίτρα είναι λίγες.. Μπορείς να βάλεις μονομάχο η να φτιάξεις ένα υπέροχο γαριδοενυδρειο..αυτές είναι οι καλύτερες πηγές..αφού είσαι νέος καλύτερα να βάλεις εύκολα φυτάκια . Ότι άλλο θέλεις εδώ είμαστε.. (για το στρώσιμο ενυδρείου ξέρεις ε ?)

Link to comment
Share on other sites

για το στρωσιμο και τον τροπο του εχω ενημερωθει

θα ηθελα να βαλω μερικα ψαρακια μεσα οπως GUPPY

ποια ειναι τα ευκολα φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Στα 30 lt υπάρχουν πολλές επιλογές. θσ προτιμήσεις κοντά ή μεσαίου μεγέθους φυτα, και οχι άλλα που μεγαλώνουν πολύ σε ύψος γιατί μελλοντικά θα δημιουργηθεί πρόβλημα χώρου. Κανε και εσύ ένα ψάξιμο στο google, ειναι τεραστιος ο καταλογος των φυτών που μπορείς να βάλεις. Ψαξε κυρίως φυτά απο τις οικογένειες Cryptocorine, Anubias, Eleocharis και Microsorum.

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Για εύκολα φυτά στα λίτρα που διαθέτεις, δες και εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=503033 Μπορεί βέβαια να μου διαφεύγει κάποιο φυτό ...

Κάποιοι βάζουν μόνο αρσενικά guppy σε αυτά τα λίτρα, για να αποφύγουν τις γέννες. Εγώ δε θα το έκανα. Θα ήθελα τα guppy μου να έχουν περισσότερα λίτρα. :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...