Jump to content

Πού ναι επιτέλους η κατάλληλη σιλικόνη. ΟΕΟ....


Recommended Posts

Λοιπόν, αρχικά να πώ ότι είμαι εντελώς νέος στο χώρο (ε καλά έχω και μια μικρή εμπειρία με χρυσόψαρα σε ένα 15άρι αλλά τί να λέει..)

Το μικρόβιο το κόλλισα πριν 2 χρόνια περνόντας από το ενυδρείο της Ρόδου. Κάτι οι απίστευτες είκόνες που είδα εκέι , κάτι το άλλο πάθος μου με το υγρό στοιχείο -το ψαροντούφεκο- δεν ήθελε και πολύ και πέρυσι πήγα σε ένα τζαμά και πήρα τζάμια(πάχος 10mm) για ένα ενυδρείο 100*40*40 δηλαδή περίπου 160 λίτρα ονομαστικά αλλά 120 καθαρά (λογικά)..

Εδώ και ένα χρόνο μαζεύω υλικά (από εργαλεία, κόντρες μέχρι πέτρες , ξύλα για την βάση κτλ) εμπνεόμενος από τον ιστό και κυρίως από αυτό το forum. Επι ευκαιρία συγχαρητήρια , παιδιά έχετα κάνει μια καταπληκτική δουλειά μέσα απο τις ερωτήσεις.

Ωστόσο το μόνο που δεν έχω βρεί ακόμα είναι ΣΙΛΙΚΟΝΗ... Ελεος. Έχω ψάξει τα 'απειρα μαγαζιά (τζαμάδικα, pet shop , για χρώματα) αλλά η μόνη για την οποία με έπεισε ένας πωλητής (και καλά οτι την δίνει σε επαγγελματίες) είναι μία ΝEUTRAL SILICONE S900 η οποία δεν μου γέμισε το μάτι (αφόυ δεν γραφει τίποτα για 100% καθαρή και τέτοια , μόνο οτι είναι ουδέτερη σιλικόνη γενικής χρήσης και είναι μαύρη) και ακόμα δεν έχω αρχίσει την κατασκευή , δεν ξέρω κι εγώ πως κρατιέμαι...

Αυτές που έχω δει στο φορουμ π.χ. Aquasilicon ktl δεν τις έχω βρεί πουθενά.

Μπορεί κάποιος να μου πεί που μπορώ να βρώ κάποια σιλικόνη σε συγκεκριμένο μαγαζί στην Πάτρα (που είμαι φοιτητής) ή στην Καλαμάτα (απ'οπου κατάγομαι) ή στην χειρότερη να την παραγκείλω από κάπου...

Επίσης άλλη μια ερώτηση.. Κόντρες πρέπει να βάλλω και πάνω(μου φαίνονται δύσκολες στην στήριξη) . Μέχρι τώρα έχω βάλει (με στηρίγματα) κάτω και στις 4 κάθετες γωνίες.

Επίσης η όλη κατασκευή βρίσκεται στερεωμένη σε ένα καλούπι από ταύλες στο μπαλκόνι μου και το μόνο που μένει είναι η σιλικόνη για να ξεκινήσω..

Ευχαριστώ και περιμένω τις απαντήσεις σας... Βοηθήστε και σώστε :D

Link to comment
Share on other sites

Η σιλικόνη που είναι δοκιμασμένη για χρήση σε ενυδρεία είναι η Profi 4100 (μαύρη για να φαίνονται τα κενά αέρος που ίσως εμφανιστούν ή διαφανής).

Θα τη βρεις στο Praktiker, κοστίζει το μεγάλο σωληνάριο περίπου 3€

Link to comment
Share on other sites

:D:thumbup::thumbup::angry2::angry2:

Η σιλικόνη που είναι δοκιμασμένη για χρήση σε ενυδρεία είναι η Profi 4100 (μαύρη για να φαίνονται τα κενά αέρος που ίσως εμφανιστούν ή διαφανής).

Θα τη βρεις στο Praktiker, κοστίζει το μεγάλο σωληνάριο περίπου 3€

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίδες έχω αγοράσει από μαγαζί με χρώματα μια της LOGO (δεν θυμάμαι μοντέλο) αλλά γράφει πάνω "και για ενυδρειακή χρήση". Επίσης είχα βρεί μια άλλη στο pet city αλλά κόστιζε γύρω στα 9 euro το μεγάλο σωληνάριο. Καμία από αυτές δεν είναι δοκιμασμένη σε κατασκευή ενυδρείου οπότε κρίνε και ό,τι βρείς εύχομαι να κάνει... Καλή επιτυχία από μένα!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη σιλικονη ειναι και η aqua silicon της den braven ειναι για ενυδρεια :D:thumbup:

και στεγνωνει γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ioannis1 που μπορούμε να την προμηθευτούμε?? Την έχεις δοκιμάσει?

Link to comment
Share on other sites

Εγω την ειχα παρει απο χρωματοπωλειο στο Περιστερι.Ειναι πολυ καλη την εχω δοκιμασει,

αλλα η τιμη της ειναι λιγο ποιο ακριβη απο την profi.Εχει 4,1/2 ευρα το τεμ. :D

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν τη βρίσκω ακριβή... Σχετικό είναι αυτό πάντα ανάλογα με το πόσα σωληνάρια θα χρειαστεί η όλη κατασκευή. Αλήθεια χρειάζεται αρκετά?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίδες έχω αγοράσει από μαγαζί με χρώματα μια της LOGO (δεν θυμάμαι μοντέλο) αλλά γράφει πάνω "και για ενυδρειακή χρήση". Επίσης είχα βρεί μια άλλη στο pet city αλλά κόστιζε γύρω στα 9 euro το μεγάλο σωληνάριο. Καμία από αυτές δεν είναι δοκιμασμένη σε κατασκευή ενυδρείου οπότε κρίνε και ό,τι βρείς εύχομαι να κάνει... Καλή επιτυχία από μένα!

Πρέπει να είναι η Logo 1000 αν θυμάμαι καλά. Είναι δοκιμασμένη σιλικόνη. Την πουλάει σίγουρα ένα χρωματοπωλείο στο Μοναστηράκι δίπλα από το σταθμό του ηλεκτρικού (οδός Κακουργοδικείου αν θυμάμαι καλά).

Link to comment
Share on other sites

Αqua silicon της den braven (με σήμα το ενυδρείο):

ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ (Παγκράτι)

Αγ. Φανουρίου 4 - 210.7017087

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.. Τελικά πήρα την profi4100 χτες΄και το κόλλησα το ενυδρείο..

Ωστόσο έχω κάποιο πρόβλημα και φοβάμαι μήπως δεν αντέξει..

Λοιπόν , σε κάποιο σημείο η επιφάνεια κοπής του ενός πλαινού τζαμιού ήταν κομένη λίγο στραβα (ο τζαμάς έκοβε με διαμάντι τα 10άρια τζάμια :thumbup:) με αποτέλεσμα να μην εφάπτονται πλήρως αυτό το πλαινό τζάμι με το αντίστοιχο μπροστινό . Έτσι εγώ ο έξυπνος πήρα τον τροχό και με ένα δίσκο κοπής τζαμιού (όχι με διαμάντι εννοείται αλλά υποτίθεται οτι κάνει και για γυαλί) έκοψα το περίσσευμα του γυαλιού που ήταν στραβό και το έκανα ευθύ.

Επίσης με μαλακό υαλόχαρτο το λείανα για να μην είναι τόσο άγριο. Ωστόσο το κομμάτι που λειάνθηκε σε σχέση με το γνήσιο δεν είχε αυτήν την καθαρή διάυγεια (πρασσινάδα από τα πλάγια) αλλά κάτι σαν αμμοβολή. Παραθέτω και την παρακάτω εικόνα για να γίνει πιο κατανοητό.

aquarium_glass.gif

Έτσι η μια πλευρά είναι κάπως επίφοβη. Δεν ξέρω αν θα κολλάει η σιλικόνη σε αυτήν την "σαγρέ" επιφάνεια. Εννοείται ότι έβαλα και κόντρες τόσο κάτω όσο και κάθετα στις 4 γωνίες (πρέπει να βάλω και πάνω?)

Τώρα σκέφτομαι να το ενισχύσω εξωτερικά είτε με γυαλί είτε με γωνίες αλοιμινίου. Τί πιστεύετε είναι καλύτερο? Ανάμεσα σε γυαλί-αλουμίνιο η σιλικόνη δένει το ίδιο σε σχέση με γυαλί-γυαλί? Να χρησιμοποιήσω την ίδια ή κάποια πιο γερή αλλά τοξική?

Ελπίζω να μην σας ζάλισα αλλά φοβάμαι μήπως καμια μέρα ακούσω κανά κρακ και τρέχω..

Ευχαριστώ κα πάλι.. :D

Link to comment
Share on other sites

Το θόλωμα του τζαμιού σε εκείνο το σημείο είναι από το τρίψιμο. Δεν έχει πρόβλημα, κολλάει κανονικά.

Κόντρες πάνω χρειάζονται, να τις βάλεις.

Εξωτερικά βάλε αλουμινογωνιές, είναι πιο ωραίες. Δεν μπαίνει θέμα δεσίματος με τη σιλικόνη, αρκεί να τις κολλήσεις σωστά, με την ΙΔΙΑ σιλικόνη.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι η Logo 1000 αν θυμάμαι καλά.

Πολύ καλά θυμάσαι . Την έχω δοκιμάσει και είναι 100% αξιόπιστη.Εξάλου την βρίσκεις εύκολα. Μάλιστα γράφει ότι είναι και για ενυδρειακή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...