Jump to content

Νεός στο Aquazone. Ερωτήσεις και Απορίες.


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους παιδιά,

σαν νέος στο forum αυτό, έχω διαβάσει πάρα πολλά άρθρα σχετικά με το στήσιμο ενός καινούργιου ενυδρείου. Οι απόψεις πολλές και διαφορετικές.

Έχω αγοράσει ένα καινούργιο Rio 300 με σκοπό να γίνει φυτεμένο με Σκαλάρια, Dwarf Gouramis και Ροδόστουμους. Ύστερα από αρκετό διάβασμα αποφάσισα να βγάλω το εσωτερικό φίλτρο της Juwel και να αγοράσω κάποιο εξωτερικό. Οι απόψεις περί αυτού διαφέρουν.

Ποιο φίλτρο να διαλέξω για τα λίτρα μου ?? θα ήταν καλύτερο να κρατούσα το εσωτερικό και να βάλω και ένα εξωτερικό ή να πάρω ΕΝΑ πολύ καλό εξωτερικό ??. Άλλοι λένε πως τα εσωτερικά της Juwel κάνουν καλή δουλειά, άλλοι όχι. Άλλοι δε, λένε πως καλύτερα να έχεις ακόμα και 2 εξωτερικά…

Επίσης, να κρατήσω το θερμοστάτη της Juwel ή να πάρω έναν Jaeger ?? Κάποιοι λένε πως ο μαμά εξοπλισμός της Juwel δεν είναι και ότι καλύτερο, άλλοι λένε πως είναι εντάξει. Πραγματικά έχω μπερδευτεί.

Οι περισσότεροι μιλάνε για μαύρο χαρτόνι για φόντο (που πιστεύω πως είναι το καλύτερο), αλλά πρέπει να βρω κάποιο συγκεκριμένο ?? και που ??

Οι εποχές είναι δύσκολες όσον αφορά τα οικονομικά και τα ήθελα να κάνω σωστά βήματα που δε θα μετανιώσω στο μέλλον. Αυτό είναι το τρίτο κατά σειρά ενυδρείο που θα στήσω, αλλά το πρώτο μεγάλο σε λίτρα και το πρώτο φυτεμένο (με το καλό).

Πραγματικά χρειάζομαι συμβουλές και θα ήμουν ευγνώμων αν με βοηθούσατε λίγο παραπάνω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,

το εσωτερικό αν και πιάνει χώρο μπορεί και να σου χρειαστεί σε περίπτωση βλάβης του εξωτερικού. Προσωπικά θα το έβγαζα γιατί εκτός από τον επιπλέον χώρο που καταλαμβάνει δεν δείχνει και ωραίο.

Μαύρο χαρτόνι, πολύ καλό, πολύ φθηνό. Επίσης θα μπορούσες να βάψεις εξωτερικά το πίσω τζάμι με πλαστικό χρώμα, κι αυτό πολύ φθηνό (γύρω στα 5ε θα σου πάει μαζί με ένα ρολό ή πινέλο) και βγαίνει πολύ εύκολα με νερό, επίσης αραιώνεται με νερό.

Για τους θερμοστάτες της Juwel δεν γνωρίζω να σου πω, πάντως της Eheim είναι καλοί και αξιόπιστοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,

το εσωτερικό αν και πιάνει χώρο μπορεί και να σου χρειαστεί σε περίπτωση βλάβης του εξωτερικού. Προσωπικά θα το έβγαζα γιατί εκτός από τον επιπλέον χώρο που καταλαμβάνει δεν δείχνει και ωραίο.

Μαύρο χαρτόνι, πολύ καλό, πολύ φθηνό. Επίσης θα μπορούσες να βάψεις εξωτερικά το πίσω τζάμι με πλαστικό χρώμα, κι αυτό πολύ φθηνό (γύρω στα 5ε θα σου πάει μαζί με ένα ρολό ή πινέλο) και βγαίνει πολύ εύκολα με νερό, επίσης αραιώνεται με νερό.

Για τους θερμοστάτες της Juwel δεν γνωρίζω να σου πω, πάντως της Eheim είναι καλοί και αξιόπιστοι.

Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση.

Για εξωτερικό φίλτρο ποιά είναι η γνώμη σου ?? Σκέφτομαι κάποιο Eheim, αλλά ποιό ??

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, επειδή λες για το οικονομικό, κοίταξε και στις αγγελίες και θα βρεις πράγματα και φίλτρα πολύ φθηνότερα και με τα υλικά τους!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως φιλε μου εχω ενα juwel record 110 και εχω τον μαμα εξοπλησμο του και δεν εχω κανενα προβλημα ουτε με το φιλτρο του το οποιο εχω αναβαθμησει ουτε με τον θερμοστατη..υποψιν οτι το ενυδρειο το εχω περιπου 3 χρονια με μια 6μηνη διακοπη μονο..

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως φιλε μου εχω ενα juwel record 110 και εχω τον μαμα εξοπλησμο του και δεν εχω κανενα προβλημα ουτε με το φιλτρο του το οποιο εχω αναβαθμησει ουτε με τον θερμοστατη..υποψιν οτι το ενυδρειο το εχω περιπου 3 χρονια με μια 6μηνη διακοπη μονο..

Ο μόνος λόγος για μένα να βγάλω το εσωτερικό, ήταν για λόγους αισθητική και τίποτε άλλο. Απλά επειδή το ενυδρείο είναι μεγάλο και όμορφο με χάλαγε λίγο η παρουσία ενός τόσο μεγάλου κουτιού μέσα του.

Βέβαια τώρα πρέπει να πάρω ενα εξωτερικό, αλλά αυτό είναι άλλο....

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοστάτες Juwel είναι μια χαρά αν ο χώρος κλιματίζεται στοιχειωδώς.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο μου ερωτιματικό είναι το φίλτρο.

Σκέφτομαι να καταλήξω σε ενα Eheim 2075 τελικά που έρχετε κομπλέ με τα υλικά μέσα, αλλά ακόμα το ψάχνω.

Έχει κανείς εμπειρία απο το συγκεκριμένο φίλτρο ή απο τη σειρά eheim Pro III ?????

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα δεν συζητιέται.

Πολύ ήσυχο και οικονομικό στο ρεύμα

Η τιμή όμως...

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα δεν συζητιέται.

Πολύ ήσυχο και οικονομικό στο ρεύμα

Η τιμή όμως...

Η τιμή πράγματι είναι υψηλή (212 € απο petcumulus), αλλά αν είναι να το πάρω μια κ εξω και να κάνει δουλειά, θα το πάρω...αναγκαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο θα το 'χεις μια ζωή...

Πάντως αν το ενυδρείο είναι σε χώρο που δεν κοιμάται κάποιος έστω και περιστασιακά

μπορείς να βάλεις και τον Κινέζο με το 1/3 της τιμής... :(

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο θα το 'χεις μια ζωή...

Πάντως αν το ενυδρείο είναι σε χώρο που δεν κοιμάται κάποιος έστω και περιστασιακά

μπορείς να βάλεις και τον Κινέζο με το 1/3 της τιμής... :)

Το ενυδρείο είναι στο γραφείο μου. Δε κοιμάται κανείς εκεί. Τι εννοείς Κινέζο ??? Δε το' πιασα... θα ήθελα να έχει και μια στοιχειώδη ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Κινέζικο φίλτρο

με διάφορες ονομασίες όπως SUN-SUN κτλ

1400λτ/ω τιμή γύρω στα 80€

Link to comment
Share on other sites

Κινέζικο φίλτρο

με διάφορες ονομασίες όπως SUN-SUN κτλ

1400λτ/ω τιμή γύρω στα 80€

Θα ήθελα να τα αποφύγω... η τιμή είναι πράγματι καταπληκτική, αλλά η ποιότητα περιορισμένη. Αν είναι να χρειαστώ άλλο σε ενα χρόνο ή και λιγότερο, καλύτερο να το αφήσω. Δε θα το έπερνα για βασικό μου φίλτρο. Για δεύτερο μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Φιλικη συμβουλη οι καιροι ειναι δυσκολοι οπως λες,αφηνεις οπως ειναι εσωτερικο φιλτρο και

θερμαντηρα της Juwel oσο κρατησουν.Δαπανησε χρηματα εκει που χρειαζεται, οσον αφορα το εσωτερικο

φιλτρο για το θεμα του χωρου εχεις πολυ,οσον αφορα το αισθητικο μερος βαζεις μπροστα του ψηλα

φυτα.Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το εσωτερικο της juwel με τα σφουγγαρια του ειναι απο τα καλυτερα εσωτερικα που υπαρχουν. μπορεις ανετα να το αναβαθμισεις βαζοντας σιποραξ.γνωμη μου ειναι να τα εχεις και τα δυο μαζι.τωρα για το εξωτερικο αν εχεις χρημα παρε της eheim η fluval.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω το καλλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το δουλεψεις με εξωτερικο και να βγαλεις εντελως το εσωτερικο του γιατι οχι μονο δεν αρκει αλλα θα σε δυσκολευει και στο καθαρισμα(χωρις να αναφερουμε το αισθητικο κομματι). Επιπλεον ο θερμοστατης της εταιριας απο προσωπικη χρηση δεν μ εχει δειξει να ειναι σταθερος (σε καμια περιπτωση ομως).. καλη αρχη και η μεγαλυτερη αρετη στον χωρο αυτο ειναι η υπομονη !!! Καλλυτερα κανε κατι ολοκληρωμενα και σωστα παρα προχειρα γιατι θα το βρεις μπροστα σου και δεν θα μπορεις να αλλαξεις το ενυδρειο σου οταν εχει ηδη στηθει.

Έγινε επεξεργασία - almuros
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω το καλλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το δουλεψεις με εξωτερικο και να βγαλεις εντελως το εσωτερικο του γιατι οχι μονο δεν αρκει αλλα θα σε δυσκολευει και στο καθαρισμα(χωρις να αναφερουμε το αισθητικο κομματι). Επιπλεον ο θερμοστατης της εταιριας απο προσωπικη χρηση δεν μ εχει δειξει να ειναι σταθερος (σε καμια περιπτωση ομως).. καλη αρχη και η μεγαλυτερη αρετη στον χωρο αυτο ειναι η υπομονη !!! Καλλυτερα κανε κατι ολοκληρωμενα και σωστα παρα προχειρα γιατι θα το βρεις μπροστα σου και δεν θα μπορεις να αλλαξεις το ενυδρειο σου οταν εχει ηδη στηθει.

Φιλε almuros απο προσωπικη μου εμπειρια με τη συγκεκριμενη μαρκα θα σου πω οτι το εσωτερικο φιλτρο του ειναι μια χαρα!αν κανει μια αναβαθμηση στα υλικα του και με τη σωστη ιχθυοφορτηση θα ειναι κομπλε.εγω κραταω ολοκληρο το ενυδρειο μονο με το εσωτερικο μαμα φιλτρο του και δεν εχω κανενα προβλημα οπως και με το θερμοστατη που λες εμενα δουλευει μια χαρα εδω και 4 χρονια!Τωρα ο φιλος πρεπει να αποφασισει τι θα κανει! :(

Link to comment
Share on other sites

Φιλε almuros απο προσωπικη μου εμπειρια με τη συγκεκριμενη μαρκα θα σου πω οτι το εσωτερικο φιλτρο του ειναι μια χαρα!αν κανει μια αναβαθμηση στα υλικα του και με τη σωστη ιχθυοφορτηση θα ειναι κομπλε.εγω κραταω ολοκληρο το ενυδρειο μονο με το εσωτερικο μαμα φιλτρο του και δεν εχω κανενα προβλημα οπως και με το θερμοστατη που λες εμενα δουλευει μια χαρα εδω και 4 χρονια!Τωρα ο φιλος πρεπει να αποφασισει τι θα κανει! :thumbup:

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

Μάλλον θα το κρατήσω το εσωτερικό με μια αλλαγή στα υλικά (δλδ να βγάλω κάποια σφουγγάρια κ να βάλω siporax). Θα ξεκινήσω έτσι κ όταν χρειαστεί θα αγοράσω ενα καλό εξωτερικό (π.χ. eheim) για δεύτερο.

Ο χώρος που καταλαμβάνει το εσωτερικό δεν είναι κ λίγος, αλλά τελικά έτσι όπως το βλέπω, στα 350 lt (121x51x66) που είναι το ενυδρείο, ο χώρος που πιάνει το φίλτρο είναι σχεδόν αμελητέος. Συν οτι καλύτερα 2 παρά 1.

'Οσο για το θερμοστάτη, σε παλαιότερα Juwel που είχα (80 lt κ 100 λτ), δε μου είχαν αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις. Στο δεύτερο τον είχα αλλάξει.

Πάντως, επίσης κ με αυτό, θα ξεκινήσω με το μαμά θερμοστάτη κ βλέπουμε...

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - Linx
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...