Jump to content

ΣΥΝΘΕΣΗ ΨΑΡΙΩΝ


Recommended Posts

Καλησπερα.Εχω σε ενα ενυδρειο rio 180 τα παρακατω ψαρια.1 μονομαχο,1 γκουραμι colisa lalia,1 μελανοταινια και 2 molly.Tι αλλα ψαρια θα μπορουσα να ταιριαξω αργοτερα.Εχετε να μου προτεινετε καποια συνθεση;Στο ενυδρειο εχουν μπει 2 φυτα μικρα και θα μπουν και μερικα αλλα.Ποιος ειναι ο μεγιστος αριθμος ψαριων που μπορω να εχω.Θα προτιμουσα να εχει και μερικα ψαρια μεχρι 13cm περιπου.Ευχαριστω και συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά φίλε τα ψάρια που έχεις τώρα δεν ταιριάζουν με αποκορύφομα τον μονομάχο..σε λίγο θα φτιάξεις κακαβιά :(

Link to comment
Share on other sites

file mou arxika bgale ton monomaxo kai meta pare ta idia psaria pou exeis idi se megalutero ari8mo (na ftiaksoun kopadaki) 6 psarakia toulaxiston :( , kai meta mporeis na baleis kai skalaria ta opoia 8a megalwsoun alla na exeis kai kamia krupswna gt mporei na min ta broune metaksu tous :D

Link to comment
Share on other sites

file mou arxika bgale ton monomaxo kai meta pare ta idia psaria pou exeis idi se megalutero ari8mo (na ftiaksoun kopadaki) 6 psarakia toulaxiston :( , kai meta mporeis na baleis kai skalaria ta opoia 8a megalwsoun alla na exeis kai kamia krupswna gt mporei na min ta broune metaksu tous :D

Αγαπητέ φίλε είναι ευπρόσδεκτη η συμμετοχή σου στο forum και σε καλωσορίζω αλλά πρέπει να γράφεις ελληνικά αν θέλεις να συμμετέχεις ουσιαστικά στο διάλογο με βάση τους κανόνες του forum. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ φίλε...τα ψάρια που έχει δεν ταιριάζουν...ζουν σε διαφορετικό πεχα.. Επειδή ζουν δεν σημαίνουν ότι ζουν καλά... Τα σκαλαρια μεγαλώνουν πολύ κ γίνονται επιθετικα προς τα μικρότερα..αν βάλεις 5 6 σκαλαρια μόλις ενηλικιωθούν θα θέλουν τα 180 λίτρα μόνο δικα τους..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εχω σε ενα ενυδρειο rio 180 τα παρακατω ψαρια.1 μονομαχο,1 γκουραμι colisa lalia,1 μελανοταινια και 2 molly.Tι αλλα ψαρια θα μπορουσα να ταιριαξω αργοτερα.Εχετε να μου προτεινετε καποια συνθεση;Στο ενυδρειο εχουν μπει 2 φυτα μικρα και θα μπουν και μερικα αλλα.Ποιος ειναι ο μεγιστος αριθμος ψαριων που μπορω να εχω.Θα προτιμουσα να εχει και μερικα ψαρια μεχρι 13cm περιπου.Ευχαριστω και συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις.

Θα έλεγα ότι τα molly είναι τα σχετικά αταίριαστα κρίνοντας από τα υπόλοιπα. Για το μονομάχο δεν ανήκω στους πολύ φανατικούς της μοναχικής τους διατήρησης ειδικά αν το ενυδρείο έχει τα λίτρα και τα φυτά ώστε να μπορεί να απομονωθεί και να μην ενοχλεί ούτε και να ενοχλείται.

Θα μπορούσες λοιπόν να παραμείνεις στην Ασία προσθέτοντας και άλλες μελανοταινίες που αν βρεθούν στο κατάλληλο περιβάλλον θα αναδείξουν τα πανέμορφα χρώματά τους. Μπορείς επίσης να ζευγαρώσεις το colisa lalia. Τέλος στο βυθό θα έβαζα kuhli loaches με τα ψάρια αυτά. Για το μονομάχο τα έγραψα παραπάνω. Αν γίνει σχετικά πυκνοφυτεμένο κατά τη γνώμη μου θα μπορούσε να μείνει σε πρώτη φάση.

Link to comment
Share on other sites

εχω 120 λιτρα και ειχα συνολο 25 ψαρακια απο τα οποια τα 4 ηταν σκαλαρια και περιπου 10-12 εκατοστα και δεν ειχα προβλημα κανενα μεχρι που τα εδωσα ολα και τωρα εχω δισκους... εχεις δικιο για το ph και οτι δεν ζουν καλα απλα το ειπα για πιο ευκολα και οχι για πολλα ψαξιματα :(

Link to comment
Share on other sites

εχω 120 λιτρα και ειχα συνολο 25 ψαρακια απο τα οποια τα 4 ηταν σκαλαρια και περιπου 10-12 εκατοστα και δεν ειχα προβλημα κανενα μεχρι που τα εδωσα ολα και τωρα εχω δισκους... εχεις δικιο για το ph και οτι δεν ζουν καλα απλα το ειπα για πιο ευκολα και οχι για πολλα ψαξιματα :(

Δεν το βρίσκω καλή ιδέα να έχεις δίσκους σε 120 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε φίλε...τα δισκακια τώρα είναι μια χαρά επειδή είναι μίκρα. Όταν μεγαλώσουν θα είναι στριμωγμενα. Ένα κοπάδι 6 δίσκων θέλει 300 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

φιλε το ξερω αλλα η οικονομικη δυνατοτητα και ο χωροσ λειπουν οποτε θα μαθω λιγο ετσι ψστε να γινω αρκετα εμπειρος στους δισκους και αργοτερα θα κανω κατι μεγαλυτερο :(

Link to comment
Share on other sites

φιλε το ξερω αλλα η οικονομικη δυνατοτητα και ο χωροσ λειπουν οποτε θα μαθω λιγο ετσι ψστε να γινω αρκετα εμπειρος στους δισκους και αργοτερα θα κανω κατι μεγαλυτερο :(

Με εμπειρια αρκετα καλη οπως εχεις βαλει στο προφιλ σου νομιζω θα ηξερες απο μονος σου οτι το να βαλεις δισκους σε 120 λιτρα ειναι σφαλμα οπως και τα 25 ψαρια που ειχες και τα 4 σκαλαρια..ταλαιπορεις τα ψαρια αδικα νομιζω ετσι..Επεισης οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρα και θελουν κοπαδι για να νιωσουν ασφαλεια..αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος πιο εμπειρος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...