Jump to content

ΙΚΕΑ ΦΥΤΑ


Recommended Posts

Καλημέρα,

Να ρωτήσω αν κάποιος έχει αγοράσει υδρόβια φυτά από το ΙΚΕΑ?

ΤΟ αυτοκόλλητακι λέει ότι κάνει και για ενυδρεία.

Τα έχει δοκιμάσει κάποιος?

Α.

Link to comment
Share on other sites

Το ΙΚΕΑ έχει και υδρόβια φυτά (κατάλληλα για ενυδρείο) αλλά και υδρόφιλα φυτά (δεν αντέχουν πολύ πλήρως βυθισμένα). Οπότε απάντηση θα μπορούσαμε να δώσουμε μόνο για κάποιο συγκεκριμένο φυτό με τη βοήθεια φυσικά μιας φωτογραφίας.

Και για να είσαι ενημερωμένος όταν ξαναπάς, :( διάβασε αυτό : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43368

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε και αυτό το θέμα. :(

Link to comment
Share on other sites

Να πω επίσης, πως πολλά από τα φυτά, ακόμα και αυτά που είναι κατάλληλα για ενυδρείο είναι κλαδέματα. Δηλαδή χωρίς ρίζες.

Link to comment
Share on other sites

Απο τιμές τι λένε αξίζουν την δοκιμή?

Link to comment
Share on other sites

Απο τιμές τι λένε αξίζουν την δοκιμή?

5 γιουρο.

Εγω έβαλα ένα και τώρα 10 μέρες καλά πάει. αρχίζει και βγάζει και ρίζες απότον κεντρικό κορμό.

Εντωμετυαξύ τους Σκανδιναυους τους έχω σε εκτίμηση και εφόσον λένε "για ακουαριουμ" μάλλον θα είναι κατάλληλα για χρήση ενυδρείων.

Αν ήταν ελληνική εταιρεία... μακρυά...

Α.

Link to comment
Share on other sites

Ένα φυτό που πήρα εγώ κάνει για ενυδρείο. Βέβαια μετά από την τοποθέτηση του είχα ένα ξέσπασμα άλγης (πράσινης μαζί με ελάχιστη τριχοειδή μαύρη) που βέβαια με περιορισμό κάποιων πραγμάτων έφυγε κατευθείαν (ίσως να ήταν και τυχαίο). Βέβαια η τιμή του είναι η ίδια με αυτή που έχουν στα ενυδρειακά καταστήματα. Το μόνο κακό ίσως που έχουν τα φυτά από ΙΚΕΑ είναι ότι δεν έχουνπληροφορίες για το ποιο φυτό είναι και τι συνθήκες θέλει. Κατά τα άλλα δεν θα έχεις πρόβλημα αν τα αγοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ένα φυτό που πήρα εγώ κάνει για ενυδρείο. Βέβαια μετά από την τοποθέτηση του είχα ένα ξέσπασμα άλγης (πράσινης μαζί με ελάχιστη τριχοειδή μαύρη) που βέβαια με περιορισμό κάποιων πραγμάτων έφυγε κατευθείαν (ίσως να ήταν και τυχαίο). Βέβαια η τιμή του είναι η ίδια με αυτή που έχουν στα ενυδρειακά καταστήματα. Το μόνο κακό ίσως που έχουν τα φυτά από ΙΚΕΑ είναι ότι δεν έχουνπληροφορίες για το ποιο φυτό είναι και τι συνθήκες θέλει. Κατά τα άλλα δεν θα έχεις πρόβλημα αν τα αγοράσεις.

Θα τα δοκιμάσω!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...