Jump to content

νεο ξεκινημα....


Recommended Posts

γεια σας παιδια,

επειδή εχω πρόβλημα με το νερο στο υπάρχον ενυδρείο αλλα και με το υπόστρωμα σκευτομαι να το ξεστησω και να το ξαναστισω απο την αρχη....

δλδ να αλαξω υπόστρωμα διοτι αυτο που εχω ειναι ενα mix διαφορον πετρωμάτων και άφρισαν με το τεσταρισμα οχι ολα αλλα κατα σημεία οποτε ειναι ασβεστολιθικό και ανεβάζουν ολα τα αλλα λογικα...οποτε δεν φταίει μονο το νερο που εχω ρωτιση της αλλες φορες...

ετσι θελω να με προτείνετε τι υπόστρωμα(χρωμα, κοκομετριας) να πάρω και τι να προσέξω.

για το νερό είπαμε αντίστροφη όσμωση.

για φίλτρο εχω της eheim 2213 με τα σφουγκαρια του ανθρακα και ζεολιθο

και αεραντλια,φωτισμό εχω λαμπα ψιχρου λευκου

τα ψαρακια ειναι απο τα μικρα πχ νεον αρλεκινοι κτλ 3-4 κομμάτια το καθενα αυτα εμιναν αλλα θα συμπληρωθούν αφου φτιάξω το σύστημα

ετσι τι προτείνετε για να το φτιάξω όμορφο και με σωστές συνθήκες φυσικα...

ευχαριστω και συγνωμη αν σας κούρασα

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να πάρεις ψιλό χαλικάκι και να φυτέψεις πολλά εύκολα φυτά. Χρώμα προτίμησε κάτι φυσικό ή πιο σκούρο αλλά οχι χρωματιστά, βαμμένα κλπ.

Η λάμπα σου πόσα watt είναι?

Το ενυδρείο πόσα λίτρα είναι?

Αν είναι μικρό καλύτερα να κρατήσεις το ένα από τα δύο είδη που αναφέρεις και να αυξήσεις τον αριθμό για καλύτερα οπτικά αποτελέσματα. :)

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο μου ειναι στα 50 λιτρα....

έχω και αλλα 3 είδη στον ίδιο αριθμώ

απο υπόστρωμα εχω δει ενα καφε σε κατι μικρους κυβους που βαζουν γαριδες με κατι πράσινες μπαλες...

κανει να παρω τετοιο απο οτι νομιζω αν δεν κανω λαθος εχει και θρεπτικα για τα φυτα....

σκέφτομαι να κανω κανενα aquascape λεμε τωρα...με καφε η μαύρο υπόστρωμα και λιγι άσπρη αμμο για μονοπάτι

επισεις θελω να βαλω και ξύλα και σχιστόλιθο....και πάνω σε αυτα να βάλω αυτο το φυτο που απλώνετε java moss δεν το λενε??

πείτε μου σας παρακαλώ για υπόστρωμα κάτι για να πάω να το ζητήσω ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω

υγ το υπόστρωμα να μην ειναι τσουχτερό..... :)

Link to comment
Share on other sites

βαζο και καμια φώτο να καταλάβετε

και αν ξέρει κάνεις τι θα ηταν καλο να βρω στην φύση για να βάλω υπόστρωμα...

post-36223-1300815746_thumb.jpg

post-36223-1300815764_thumb.jpg

post-36223-1300815789_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο μου ειναι στα 50 λιτρα....

έχω και αλλα 3 είδη στον ίδιο αριθμώ

απο υπόστρωμα εχω δει ενα καφε σε κατι μικρους κυβους που βαζουν γαριδες με κατι πράσινες μπαλες...

κανει να παρω τετοιο απο οτι νομιζω αν δεν κανω λαθος εχει και θρεπτικα για τα φυτα....

σκέφτομαι να κανω κανενα aquascape λεμε τωρα...με καφε η μαύρο υπόστρωμα και λιγι άσπρη αμμο για μονοπάτι

επισεις θελω να βαλω και ξύλα και σχιστόλιθο....και πάνω σε αυτα να βάλω αυτο το φυτο που απλώνετε java moss δεν το λενε??

πείτε μου σας παρακαλώ για υπόστρωμα κάτι για να πάω να το ζητήσω ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω

υγ το υπόστρωμα να μην ειναι τσουχτερό..... :wub:

σου πρωτείνω να πάρεις χαλαζιάκο χαλικι 1-2 mm

πόσα watt είναι η λάμπα;

τα ψαράκια είναι πολλά

εγώ σου προτείνω να βάλεις μια ομάδα ενός είδους και σίγουρα μεγαλύτερη των 3

φυτά ευκολα πχ ανουμπια και άλλα

κάνε ένα aquaspace ό΄πως σ αρέσει

εγώ σου προτείνω να το κάνεις όσο πιο φυσικό :)

Link to comment
Share on other sites

15w/38 λέει πάνω

τα ψαράκια σύνολό είναι 16

κανένα πέτρωμα να παω να μαζέψω και να το σπάσω δεν παίζει οπως σχιστόλιθος η βασάλτης

λογικά ο σχιστόλιθος θα εχει και τα στοιχεία που χρειάζονται τα φυτα... για να μην βάζω πολλα χειμικα.... αν πάω με τα νερα της φύσεις λογικά δεν θα χάσω.....

Link to comment
Share on other sites

και γω κατά των χειμικών είμαι αλλά συγκεκριμένα σε συγκεκριμένη δόση ειναι καλο να χρησημοποιουνται κ δεν βλαπτουν

τα 15 watt ειναι λιγα και θα προτεινα στα 22 όπως μου προτειναν

υπόστρωμα αγόρασε καλύτερα. από τη φύση θα χρειαστεί επεξεργασια και αγοραστο ισωσ βγει καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

ok θα παρω χαλάζια μαύρο και θα τον αναμείξω με λατεριτη και ίσως με flurite θα δω τα οικονομικά μου και βλεπουμε...

ευχαριστω για ολα...

αν καποιος αλλος εχει να προτείνει κατι αλλο δεκτο...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε τα ψαρια σου ειναι πολλα και δεν κανουν για τα λιτρα σου..διαβασε τα προφιλ τους. :)

Link to comment
Share on other sites

ok θα παρω χαλάζια μαύρο και θα τον αναμείξω με λατεριτη και ίσως με flurite θα δω τα οικονομικά μου και βλεπουμε...

ευχαριστω για ολα...

αν καποιος αλλος εχει να προτείνει κατι αλλο δεκτο...

δε χρειάζεται να πάρεις βράχο χαλαζία και να τον κόψεις(αν αυτό εννοείς) :) μπορείς να αγοράσεις

Ο λατερίτης τι κάνει;;;;;;;

Από υπωστρώματα είμαι τελείως ασχετος αλλά αν βάλεις εύκολα φυτά δε νομίζω πως χρειάζεσαι flourite

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε για αρχή αυτό: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=51697

Link to comment
Share on other sites

το διάβασα αυτο που με στείλατε και μπερδεύτηκα λιγο....

τελικά τι να κάνω.... θελω να παρω ενα υπόστρωμα σκουρόχρωμο και να αρχίσω με λιγα εύκολα φυτα...για δύσκολα δεν το βλέπω προς το παρόν....

αρα θα παρω 2-3 mm μαυρο χαλαζία ή να παρω τα βουνα και να βρω σχιστόλιθο και να τον κάνω εγω στο περίπου 2-3 χιλιοστά????

αν παρω μαυρο χαλαζία πως θα ξέρω οτι δεν ειναι βαμμένος??

οσο για τιν ιχθιοφορτιση στο ενυδρείο τα "περιττά" ψαράκια θα δοθούν σε εναν φίλο μου και θα μπει μονο 1 ειδος

Link to comment
Share on other sites

το διάβασα αυτο που με στείλατε και μπερδεύτηκα λιγο....

τελικά τι να κάνω.... θελω να παρω ενα υπόστρωμα σκουρόχρωμο και να αρχίσω με λιγα εύκολα φυτα...για δύσκολα δεν το βλέπω προς το παρόν....

αρα θα παρω 2-3 mm μαυρο χαλαζία ή να παρω τα βουνα και να βρω σχιστόλιθο και να τον κάνω εγω στο περίπου 2-3 χιλιοστά????

αν παρω μαυρο χαλαζία πως θα ξέρω οτι δεν ειναι βαμμένος??

οσο για τιν ιχθιοφορτιση στο ενυδρείο τα "περιττά" ψαράκια θα δοθούν σε εναν φίλο μου και θα μπει μονο 1 ειδος

εύκολα φυτά μπαίνουν και καλύτερα σε 1-2mm ώστε μετά να έχεις μεγαλύτερη ποικιλία αν πας για κάτι λίγο δυσκολότερο..

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...