Jump to content

Orinoco River..τι επιλογες εχω?


Recommended Posts

Εδώ και μερικά χρόνια διατηρώ otos στο ενυδρείο μου και ποτέ δεν παρατήρησα κάτι ανησυχητικό σε σχέση με τα ψαράκια και τα φυτά. Στο ενυδρείο που έχω τώρα ζουν εδώ και καιρό τέσσερις otos. Οι εχινόδοροι που έχω είναι ECHINODORUS PARVIFLORUS 'TROPICA' και ECHINODORUS QUADRICOSTATUS. Βέβαια ο πρώτος έχει πολύ σκλήρά φύλλα και ο δεύτερος δε προσφέρεται για να αράζουν πάνω οι otos.

Πάντως ούτε στο διαδίκτυο έχω διαβάσει κάποια τέτοια αναφορά. Το μόνο που έχω διαβάσει είναι αυτό, και μάλλον δε πρόκειται για otocinclus.

Μήπψς Σπύρο ήσουν "τυχερός" και έπεσες σε κάποιο είδος parotocinclus ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

οχι macrospilus ειναι

oι echinodorus ειναι μεγαλοι parviflorus http://www.plantsalive.co.uk/index.php?_a=...p;productId=483

Κραταω μια επιφυλαξη με την υπαρξη δυο L183 μεσα, αλλα αυτοι υπηρχαν πολυ καιρο πριν τους οτο και δεν πειραζαν τους εχινοδορους καθολου.

Εκτος κι αν συμπτωματικα ταυτοχρονα με την εισοδο των οτο, αλλαξαν και διατροφικα γουστα οι 183

Link to comment
Share on other sites

όταν θα λες Χ2 θα λες φαντάζομαι ζευγαράκι γιατί σε λίγα λίτρα άμα βάλεις 2 αρσενικά θα πέσει πολύ ξύλο....επίσης θα έβαζα παραπάνω otocinclus άμα το επιτρέπει η βιολογία σου και τα λίτρα του ενυδρείου.Βρήκατε τελικά τι apisto θέλετε και από που?

δηλαδη μου προτεινεται οττο αντι για τον πλεκο;τι εννοεις να βαλω οσο αντεχει η βιολογια μου;

απο apisto δεν κατελειξα ακομα γιατι θελω να βρω καποιο που να ζει στον ιδιο ποταμο με τα νεον!βρηκα οτι τα apistogramma cacatuoidesζουνε στο solimoes οπως και τα ενον..ισχυει κατι τετοιο;και αν εχετε καποιο απιστο που να ζει σε ποταμο με τα νεον ειμαι ολος αφτια!

Link to comment
Share on other sites

για όσους ενδιαφέρονται για apistogramma viejita έχει ακόμα στο μαγαζί από όπου πήρα τα δικά μου πήγα μια βόλτα σήμερα και τα είδα....για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνία με πμ

Link to comment
Share on other sites

για όσους ενδιαφέρονται για apistogramma viejita έχει ακόμα στο μαγαζί από όπου πήρα τα δικά μου πήγα μια βόλτα σήμερα και τα είδα....για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνία με πμ

φιλε karrot εγω ενδιαφερομαι απλα θα ηθελα να σε ρωτησω κατι πρωτα αν γνωριζεις...διαβασα στο net οτι εκτος απο ζευγαρι μπορεις να τα κρατησεις και σαν χαρεμι..ισχυει κατι τετοιο;τα απιστο σε εκεινο το καταστημα που λες ξεχωριζει ακομα φυλο?τα συγκεκριμενα απιστο απαντονται σε καμια περιοχη οπου ειναι και τα νεον;γιατι εριξα πολυ ψαξιμο αλλα δεν βρηκα τιποτα!! :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε karrot εγω ενδιαφερομαι απλα θα ηθελα να σε ρωτησω κατι πρωτα αν γνωριζεις...διαβασα στο net οτι εκτος απο ζευγαρι μπορεις να τα κρατησεις και σαν χαρεμι..ισχυει κατι τετοιο;τα απιστο σε εκεινο το καταστημα που λες ξεχωριζει ακομα φυλο?τα συγκεκριμενα απιστο απαντονται σε καμια περιοχη οπου ειναι και τα νεον;γιατι εριξα πολυ ψαξιμο αλλα δεν βρηκα τιποτα!! :)

αρχικά το άμα μπορείς να κρατήσεις χαρέμι εξαρτάται από τα λίτρα πχ σε μένα που ήταν 60 λίτρα αρχικά είχα 2 θηλυκά και ένα αρσενικό όταν βγήκε ζευγαράκι το άλλο θηλυκό το ζευγάρι δεν το άφηνε σε ησυχία(δεν είχα βέβαια θανάσιμα αποτελέσματα και αυτό πιστεύω γιατί είχα πολλές κρυψώνες ) όταν το βλέπανε και κανονικά έπρεπε να βγει από το ενυδρείο(αλλά δεν είχα άλλο ενυδρείο και να δώσω έτσι ένα θηλυκό δεν ήθελα μιας και δεν ήξερα κανένα που να μπορεί να το φιλοξενήσει).Σε μεγαλύτερο ενυδρείο δεν πιστεύω να είχα πρόβλημα να κράταγα και τα 3 χωρίς κυνηγητά.Από αυτά που μου έχει πει ο Panos1990 που του έχω δώσει τα ψάρια και τα έχει βάλει σε μεγαλύτερο ενυδρείο ζούνε αρμονικά.Βέβαια καλό είναι να μας ο επιβεβαιώσει και ο ίδιος(που είσαι ρε Πάνο???????? :wub: ).Άρα όταν τα βάζουμε στο min σε λίτρα ενυδρείο που είναι 60 λ για αυτά τα ψάρια εγώ αυτό που θα έλεγα είναι ένα αρσενικό και ένα θηλυκό ή ένα χαρέμι και όταν βγει ζευγάρι τα άλλα θηλυκά τα απομακρύνουμε.

Δεν τα πρόσεξα πολύ αλλά από μια βιαστική ματιά μου φαίνεται ότι είχε ένα αρσενικό μιας και είχε αρκετά κόκκινο πρόσωπο και ένα μάλλον θηλυκό.Μου φαίνεται ότι είχε και ένα τρίτο αλλά δεν το πρόσεξα.Αλλά γενικά δεν μπορώ να πω 100% μιας και δεν τα πρόσεξα απλά είδα ότι έχει και ότι ένα είχε αρκετά κόκκινο πρόσωπο για την ηλικία του.....

Τα ψάρια αυτά δεν υπάρχουν σε περιοχές που ζουν τα νεον.Τα νεον δεν ζούνε στον rio orinoco :)Άμα ψάχνεις για apisto που ζουν σε περιοχές που ζούνε με τα neon πρέπει να ψάξεις για άλλα apisto

για τσέκαρε εδώ για γνωστά apisto http://www.seriouslyfish.com/kb.php?t=ps&s=apisto

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

τα cacatoides ζουν στον ίδιο ποταμό με τα neon ....άμα δεις ζούνε πάνω κάτω και στο ίδιο εύρος τιμών :)

Link to comment
Share on other sites

αρχικά το άμα μπορείς να κρατήσεις χαρέμι εξαρτάται από τα λίτρα πχ σε μένα που ήταν 60 λίτρα αρχικά είχα 2 θηλυκά και ένα αρσενικό όταν βγήκε ζευγαράκι το άλλο θηλυκό το ζευγάρι δεν το άφηνε σε ησυχία(δεν είχα βέβαια θανάσιμα αποτελέσματα και αυτό πιστεύω γιατί είχα πολλές κρυψώνες ) όταν το βλέπανε και κανονικά έπρεπε να βγει από το ενυδρείο(αλλά δεν είχα άλλο ενυδρείο και να δώσω έτσι ένα θηλυκό δεν ήθελα μιας και δεν ήξερα κανένα που να μπορεί να το φιλοξενήσει).Σε μεγαλύτερο ενυδρείο δεν πιστεύω να είχα πρόβλημα να κράταγα και τα 3 χωρίς κυνηγητά.Από αυτά που μου έχει πει ο Panos1990 που του έχω δώσει τα ψάρια και τα έχει βάλει σε μεγαλύτερο ενυδρείο ζούνε αρμονικά.Βέβαια καλό είναι να μας ο επιβεβαιώσει και ο ίδιος(που είσαι ρε Πάνο???????? :) ).Άρα όταν τα βάζουμε στο min σε λίτρα ενυδρείο που είναι 60 λ για αυτά τα ψάρια εγώ αυτό που θα έλεγα είναι ένα αρσενικό και ένα θηλυκό ή ένα χαρέμι και όταν βγει ζευγάρι τα άλλα θηλυκά τα απομακρύνουμε.

Δεν τα πρόσεξα πολύ αλλά από μια βιαστική ματιά μου φαίνεται ότι είχε ένα αρσενικό μιας και είχε αρκετά κόκκινο πρόσωπο και ένα μάλλον θηλυκό.Μου φαίνεται ότι είχε και ένα τρίτο αλλά δεν το πρόσεξα.Αλλά γενικά δεν μπορώ να πω 100% μιας και δεν τα πρόσεξα απλά είδα ότι έχει και ότι ένα είχε αρκετά κόκκινο πρόσωπο για την ηλικία του.....

Τα ψάρια αυτά δεν υπάρχουν σε περιοχές που ζουν τα νεον.Τα νεον δεν ζούνε στον rio orinoco :wub:Άμα ψάχνεις για apisto που ζουν σε περιοχές που ζούνε με τα neon πρέπει να ψάξεις για άλλα apisto

για τσέκαρε εδώ για γνωστά apisto http://www.seriouslyfish.com/kb.php?t=ps&s=apisto

το δικο μου ειναι 120lt με 105εκ μηκος..νομιζω πως θα το ρισκαρω(αν με ενθαρηνει και ο αφαντος πανος!! :o )

και εγω μετα απο καποιο ψαξιμο ειδα οτι τα cacatuoides ταιριαζουν πιο πολυ απλα ηθελα και μια επιβεβαιωση.οποτε αλλαγη σχεδιου..παμε για cacatuoides!!την παρασκευη που θα ειμαι θεσσαλονικη θα αρχισω το ψαξημο..αλλα αν εχει καποιος υποψη του κατι απο e-shop ειμαι ολος αφτια!!! :)

ευχαριστω φιλε karrot!! :o

Link to comment
Share on other sites

απο την σελιδα που μου εδωσες βρηκα 3 ειδη απιστο που ζουν στις ιδιες περιοχες με τα νεον!!cacatuoides, agassizii, bitaeniata!τα 2 πρωτα εχω ακουσει οτι ερχονται ελλαδα..το τριτο δεν ξερω!

Link to comment
Share on other sites

πάντως δεν είναι απαραίτητο να βάλεις ψάρια από τον ίδιο ποταμό.......άμα οι τιμές ταιριάζουν δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!!!!! εκτός άμα το θέλεις εσύ :)

Link to comment
Share on other sites

πάντως δεν είναι απαραίτητο να βάλεις ψάρια από τον ίδιο ποταμό.......άμα οι τιμές ταιριάζουν δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!!!!! εκτός άμα το θέλεις εσύ :)

βασικα θα ηθελα να ειναι απο τον ιδιο ποταμο..αλλα αν ειναι πολυ δυσκολο αναγκαστικα θα διαλεξω κατι αλλο...

απο φυτα τι λετε;βρηκα απο αμαζονιο εχινοδορο,κερατοφυλλο,hydrocotyle και hygrophila!τα 2 τελευταια βρισκονται ελλαδα;

Link to comment
Share on other sites

βασικα θα ηθελα να ειναι απο τον ιδιο ποταμο..αλλα αν ειναι πολυ δυσκολο αναγκαστικα θα διαλεξω κατι αλλο...

απο φυτα τι λετε;βρηκα απο αμαζονιο εχινοδορο,κερατοφυλλο,hydrocotyle και hygrophila!τα 2 τελευταια βρισκονται ελλαδα;

θα πας για βιοτοπικό.....άρα θα πας για πίστια και άμα θες να βάλεις τπτ μέσα όπως moss στο νερό θα πρέπει να την περιορίζεις.Μετά θα μπορούσες να βάλεις κανένα εχινόδορο και λευκοκεφάλα.Φυσικά πολλά ξύλα kai black water

Άμα δεν πας για βιοτοπικό μπορείς να το κάνεις και φυτεμένο ενυδρείο αλλά με πυκνή φύτευση γιατί δεν θέλει πολύ φως το ψάρι αυτό :)

Link to comment
Share on other sites

θα πας για βιοτοπικό.....άρα θα πας για πίστια και άμα θες να βάλεις τπτ μέσα όπως moss στο νερό θα πρέπει να την περιορίζεις.Μετά θα μπορούσες να βάλεις κανένα εχινόδορο και λευκοκεφάλα.Φυσικά πολλά ξύλα kai black water

Άμα δεν πας για βιοτοπικό μπορείς να το κάνεις και φυτεμένο ενυδρείο αλλά με πυκνή φύτευση γιατί δεν θέλει πολύ φως το ψάρι αυτό :)

το βιοτοπικο ακουγεται τελειο!!! :)

λοιπον karrot με εχεις φτιαξει κανονικα ρε φιλε!!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Βιότοπος 100%, μαύρα νερά, ξύλα, και φύλλα παντού!

Άντε και κανένας εχινόδορος. :)

Εγώ έτσι έχω τα apistogramma του φίλου Καρροτ. :):wub:

Με ένα ph να παίζει με το 5...

Link to comment
Share on other sites

Βιότοπος 100%, μαύρα νερά, ξύλα, και φύλλα παντού!

Άντε και κανένας εχινόδορος. :)

Εγώ έτσι έχω τα apistogramma του φίλου Καρροτ. :):wub:

Με ένα ph να παίζει με το 5...

καπως ετσι το σκεφτομαι και εγω πανο!!!κανενα εχινοδορο και στην επιφανεια πιστια!!λιγη moss σε κανα κορμο και φυλλα πολλα!!!αλλα με το ph που ειπες μαχαιρια στην καρδια μου εδωσες!!!! :o εγω το εχω τωρα 6,6..δεν επιχειρησα βεβαια ποτε να το παω πιο κατω αλλα δεν ξερω κιολας πως...(δεν εχω α/ο)!εδω δεν εχω βρει ακομα απο που και ποια απιστο να παρω!!!!!! :o

Link to comment
Share on other sites

καπως ετσι το σκεφτομαι και εγω πανο!!!κανενα εχινοδορο και στην επιφανεια πιστια!!λιγη moss σε κανα κορμο και φυλλα πολλα!!!αλλα με το ph που ειπες μαχαιρια στην καρδια μου εδωσες!!!! :) εγω το εχω τωρα 6,6..δεν επιχειρησα βεβαια ποτε να το παω πιο κατω αλλα δεν ξερω κιολας πως...(δεν εχω α/ο)!εδω δεν εχω βρει ακομα απο που και ποια απιστο να παρω!!!!!! :wub:

Αν βαλεις απιστο,προσεξε πρωτα τα νιτρικα και μετα το ph.Java δεν θα εβαζα,ασε που δεν θα την παλεψει εκει μεσα στην μαυριλα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις απιστο,προσεξε πρωτα τα νιτρικα και μετα το ph.Java δεν θα εβαζα,ασε που δεν θα την παλεψει εκει μεσα στην μαυριλα. :wub:

ok Δημητρη!!!ευχαριστω!!κατι παρομοιο με την java που να την παλεψει εχουμε;βασικα και την πιστια δεν θα μπορουσα να την μπλεξω στο κορμο εκτος απ το να επιπλεει μονο;θελω να βαλω κατι πανω στον κορμο και κατι στις πετρες της φωλιας!!για πιο αληθοφανες αποτελεσμα..ασε που θα γινει ακομη πιο μυστηριο!!! :)

Link to comment
Share on other sites

ok Δημητρη!!!ευχαριστω!!κατι παρομοιο με την java που να την παλεψει εχουμε;βασικα και την πιστια δεν θα μπορουσα να την μπλεξω στο κορμο εκτος απ το να επιπλεει μονο;θελω να βαλω κατι πανω στον κορμο και κατι στις πετρες της φωλιας!!για πιο αληθοφανες αποτελεσμα..ασε που θα γινει ακομη πιο μυστηριο!!! :wub:

Αφθονα φυλλα θα εβαζα τοτε πανω απο τις φωλιες.Ισως ανουμπια να την παλευε,αν και θεωρω φυλλα,ξυλα και επιπλεουσα βλαστηση ως την καλυτερη επιλογη για αυτα τα ψαρια. :)

Link to comment
Share on other sites

Αφθονα φυλλα θα εβαζα τοτε πανω απο τις φωλιες.Ισως ανουμπια να την παλευε,αν και θεωρω φυλλα,ξυλα και επιπλεουσα βλαστηση ως την καλυτερη επιλογη για αυτα τα ψαρια. :wub:

αν βαλω ομως ανουμπια δεν θα ειναι βιοτοπικο τοτε ετσι;

μαλλον το μονο φυτεμενο θα ειναι κανενας εχινοδορος.και μετα κατι που να επιπλεει...και φυσικα πολλα φυλλα!!εχω ξεραμενα φυλλα πλατανιας..διαβασα οτι αν δεν εχουν ψεκαστει δεν εχουν προβλημα σωστα;

ολα τα ειδη εχινοδορου ειναι νοτιας αμερικης;(οταν βαρεθειτε απο τις ερωτησεις μου απλα πειτε το!!! :o )

μην νομιζεται οτι δεν ψαχνω και τα περιμενω ολα απο εσας ρε παιδια..εχω φαει αρκετες ωρες στο pc ψαχνοντας απλα θεωρω πιο σωστο να συμβουλευτω και καποιους που ξερουν πιο πολλα απο μενα εκτος απο το net για να μην κανω καμια πατατα μετα!!! :)

(το οτι σας ευχαριστω ολους για τις απαντισεις σας εννοειται!!! :) )

Link to comment
Share on other sites

τα άπιστο γενικά προτιμάνε χώρους σαν σπηλιές για να γεννήσουν και γι'αυτο θα δεις ότι πολύ βάζουν κομμένες καρύδες.....Προσωπικά που μου έκαναν αυγά και κατάφερα να τα κρατήσω για 1.5 βδομάδα(είχα cardianl m;esa) τα μικρά χωρίς καρύδα και άρα περιττή άμα έχεις κάνει καλή διαμόρφωση και έχεις τα κατάλληλα ξύλα.....πχ έμενα την πρώτη φορά σκάψανε την άμμο και γεννήσανε την κάτω μεριά του ξύλου ανάμεσα στην άμμο και στο ξύλο δλδ φτιάξανε μόνα τους την σπηλιά.....την 2η φορά και για άλλες 2 φορές γεννήσανε σε μία μία κουφάλα μέσα σε ένα ξύλο.Θα συμφωνήσω για τα νιτρικά γενικά είναι αρκετά ευαίσθητα ψάρια.πολλά φύλλα μιας και κολυμπάνε στα κατώτερα στρώματα του νερού και θα τα δεις να κάθονται ανάμεσα στα φύλλα αλλά και να σκάβουν(άρα άμμος και άμα πας για βιοτοπικό μια λευκή χαλαζιακή ότι πρέπει)Όσο για τα φυτά όπως σου έγραψα πίστια και άλλα φυτά σε μικρό ενυδρείο δεν γίνεται και ειδικά άμα έχεις και πολύ σκούρο νερό(ένας παράγοντας που σωστα σου είπαν και μου είχε διαφύγει) ....άμα δεις σου είπα moss εφόσον καταφέρεις να περιορίσεις την πίστια και πάλι με το σκούρο νερό θα δυσκολευτείς το ίδιο και με τον εχινοδορο :) Τώρα εφόσον θέλεις να βάλεις φυτά οπωσδήποτε μια άλλη καλή λύση είναι ο εχινοδορος (φυσικά θα πρέπει αν βάλεις και πιο πολύ άμμο για να αναπτύξει ρίζες :wub: ) με λευκοκεφάλα και με όχι τόσο σκούρο νερό για να περνάει το φως βέβαια πάντα ανάλογα και με τον φωτισμό που έχεις.όλα αυτά για βιοτοπικό γιατί όπως σου είπα υπάρχει και το το φυτεμένο ενυδρείο που μιλάμε για άλλο πράγμα

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

τα άπιστο γενικά προτιμάνε χώρους σαν σπηλιές για να γεννήσουν και γι'αυτο θα δεις ότι πολύ βάζουν κομμένες καρύδες.....Προσωπικά που μου έκαναν αυγά και κατάφερα να τα κρατήσω για 1.5 βδομάδα(είχα cardianl m;esa) τα μικρά χωρίς καρύδα και άρα περιττή άμα έχεις κάνει καλή διαμόρφωση και έχεις τα κατάλληλα ξύλα.....πχ έμενα την πρώτη φορά σκάψανε την άμμο και γεννήσανε την κάτω μεριά του ξύλου ανάμεσα στην άμμο και στο ξύλο δλδ φτιάξανε μόνα τους την σπηλιά.....την 2η φορά και για άλλες 2 φορές γεννήσανε σε μία μία κουφάλα μέσα σε ένα ξύλο.Θα συμφωνήσω για τα νιτρικά γενικά είναι αρκετά ευαίσθητα ψάρια.πολλά φύλλα μιας και κολυμπάνε στα κατώτερα στρώματα του νερού και θα τα δεις να κάθονται ανάμεσα στα φύλλα αλλά και να σκάβουν(άρα άμμος και άμα πας για βιοτοπικό μια λευκή χαλαζιακή ότι πρέπει)Όσο για τα φυτά όπως σου έγραψα πίστια και άλλα φυτά σε μικρό ενυδρείο δεν γίνεται και ειδικά άμα έχεις και πολύ σκούρο νερό(ένας παράγοντας που σωστα σου είπαν και μου είχε διαφύγει) ....άμα δεις σου είπα moss εφόσον καταφέρεις να περιορίσεις την πίστια και πάλι με το σκούρο νερό θα δυσκολευτείς το ίδιο και με τον εχινοδορο :) Τώρα εφόσον θέλεις να βάλεις φυτά οπωσδήποτε μια άλλη καλή λύση είναι ο εχινοδορος (φυσικά θα πρέπει αν βάλεις και πιο πολύ άμμο για να αναπτύξει ρίζες :wub: ) με λευκοκεφάλα και με όχι τόσο σκούρο νερό για να περνάει το φως βέβαια πάντα ανάλογα και με τον φωτισμό που έχεις.όλα αυτά για βιοτοπικό γιατί όπως σου είπα υπάρχει και το το φυτεμένο ενυδρείο που μιλάμε για άλλο πράγμα

εχω ηδη κανει μια φωλια απο κομενο pvc και το εχω καλυψει με πετρες..θα κανω και απο την αλλη μερια ακομα μια με τον ιδιο τροπο απλα μεγαλυτερη!

για υποστρομα εχω χαλικακι και απο πανω εχω μια μπεζ σχετικα ψιλοκοκη..λες να δυσκολευτουν;κατι κριμπενσις που ειχα καποτε την εσκαβαν ανετα!!

οσο για τα φυτα..δεν θελω ακομα να παω σε φυτεμενο..μαρεσει πιο πολυ η ιδεα του black...λεω να το προσπαθησω και βλεπουμε...σκεφτομαι την πιστια να την περιορισω στο μισο ενυδρειο και στο αλλο μισο να ειναι ο εχινοδορος..απλα θελω καποιο φυτο που να φτανει τους 30 ποντους σε υψος και να ειναι χαμηλων απαιτησεων!

ο φωτισμος νομιζω φαινεται σε μια απο τις φωτος μου..ειναι απλες λαμπες χαμηλων βατ(δεν θυμαμαι ποσο)δεν ειναι φθοριου! :)

αν προσεξες το ενυδρειο βρισκεται διπλα σε παραθυρο..δλδ βλεπει φως την μερα!!το λεω για το φυτο...

Link to comment
Share on other sites

καποιος να μου πει για τα φυλλα πλατανιας που εχω αν κανει να μπουνε!θυμηζω οτι δεν εχουν ψεκαστει ποτε και ειναι ξερα εδω και καιρο! :P

Link to comment
Share on other sites

είναι μια χαρά...οι περισσότεροι αυτά χρησιμοποιούν μαζί με τα κατάπας :P

Link to comment
Share on other sites

είναι μια χαρά...οι περισσότεροι αυτά χρησιμοποιούν μαζί με τα κατάπας :helpsmilie:

ευχαριστω karrot!τωρα τα καταπας αν πω οτι τα ξερω ψεμματα θα πω...τα βρισκεις ευκολα;ας πουμε σε pet shop..

πηρα ενα ζευγαρακι σημερα apistogramma cacatuoides!!!!! :P

εχουν κατσει κατω απο το φιλτρο και εχουν πολυ ωραια χρωματα πλεον γιατι στην αρχη τα εχασαν απο το στρες φανταζομαι...αυριο μπαινουν και τα φυλλα..επειδη οπως ειπα οτι δεν εχω φθορειου λαμπα εχω απλες,θα αναβει μονο η μια αντι για 3 μεχρι να μπει και το επιφανειας!επισεις κατι για την τυρφη..ειναι κατι σαν τρυμενο ξυλο σωστα;ειδα στο practiker νομιζω οτι πουλουσε τυρφη...για τον κηπο νομιζω...εχει διαφορα με αυτη που θελω να βαλω στο ενυδρειο;δεν εχω ιδεα οπως καταλαβατε!!! :rasp:

καποιος αλλος τροπος για να ριξω το ph εκτος απο α/ο υπαρχει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...