Jump to content

σκορδόζουμο


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το σκορδόζουμο έχει νόημα μόνο όταν εμποτίζουμε την τροφή.

Επίσης όπως αναφέρθηκε αλόγιστη χρήση μπορεί να σκοτώσει τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Το σκορδόζουμο έχει νόημα μόνο όταν εμποτίζουμε την τροφή.

Επίσης όπως αναφέρθηκε αλόγιστη χρήση μπορεί να σκοτώσει τα ψάρια.

Είμαι της ίδιας άποψης. Βιταμίνες και άλλα βοηθητικά τέτοιου τύπου δεν έχει νόημα να μπαίνουν απευθείας στο ενυδρείο παρά μόνο στην τροφή.

:)

Link to comment
Share on other sites

To σκορδοζουμο με αλογιστη χρηση,μπορει να ξετιναξει το ψαρι.

Το σκορδόζουμο έχει νόημα μόνο όταν εμποτίζουμε την τροφή.

Επίσης όπως αναφέρθηκε αλόγιστη χρήση μπορεί να σκοτώσει τα ψάρια.

Είμαι της ίδιας άποψης. Βιταμίνες και άλλα βοηθητικά τέτοιου τύπου δεν έχει νόημα να μπαίνουν απευθείας στο ενυδρείο παρά μόνο στην τροφή.

:)

Το ότι μπορεί να κάνει κακό η αλόγιστη χρήση είναι κατανοητό, θα ήταν ενδιαφέρων και χρήσιμο να μάθουμε εάν υπάρχει κάποια ποιο επιστημονική αιτιολόγηση όσο αφορά το γιατί του όλου θέματος.

Όπως προανέφερα σαφώς η λήψη απευθείας από την τροφή είναι ποιο δραστική μέθοδος αλλά μερικές φορές κάποιο ψάρι δεν τρώει εύκολα μια που μπορεί να αντιμετωπίζει ενδοπαρασιτικά προβλήματα, έχω δοκιμάσει και αυτή την μέθοδο και έχω δει ανταπόκριση. Συγκεκριμένα το ψάρι την ημέρα που έβαλα το σκορδοζουμο έκοψε πέρα να το πούμε λαϊκά :) αλλά το επόμενο πρωινό ήταν σαν να του είχε ανοίξει η όρεξη μέσα σε εισαγωγικά, δηλαδή αυτό που εννοώ είναι πως είδα ανταπόκριση.

Ανάλογη περίπτωση είναι και το θέμα των βιταμινών αν και προτείνετε και χρήση τους και απευθείας πάλι στο νερό αλλά καλό είναι σε αυτή την περίπτωση να τις χορηγούμε το βράδυ με σβηστά τα φώτα για να μην έχουμε άμεση αλλοίωση των βιταμινών από τον φωτισμό.

:wub:

Link to comment
Share on other sites

Το ότι μπορεί να κάνει κακό η αλόγιστη χρήση είναι κατανοητό, θα ήταν ενδιαφέρων και χρήσιμο να μάθουμε εάν υπάρχει κάποια ποιο επιστημονική αιτιολόγηση όσο αφορά το γιατί του όλου θέματος.

Αυτό είναι αλήθεια, ακόμη και στους ανθρώπους η υπερβιταμίνωση μόνο αρνητικά αποτελέσματα έχει. Αλλά το ζητούμενο είναι αν υπάρχει επιστημονική αιτιολόγηση και για το σκορδόζουμο.

Εξάλλου η καθημερινή κατανάλωση σκόρδου (φυσικό ή σε ταμπλέτες) προτείνεται από γιατρούς στους ανθρώπους.

Link to comment
Share on other sites

Η διατροφη καθε ειδους ψαριου πρεπει να ειναι αναλογη των αναγκων του.Απλα και λιτα πραγματα.Τι ακριβως χριαζεται η επιστημονινη τεκμηριωση;Μηπως θα επρεπε κατ'αυτον τον τροπο να υπαρξει τεκμηριωση και προς την αντιθετη πλευρα;

Ακρη ετσι δεν βγαινει.Χομπυ κανουμε κυριοι,ειδαλλως θα γραφαμε συγγραματα στο πανεπιστημιο της Οξφορδης. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω την επιστημονική απάντηση στο ότι το σκορδόζουμο κάνει καλό και όταν απλά το ρίχνουμε στη στήλη νερού.

Υ.Γ Απαντήσεις του στυλ. Το γράφουν οι εταιρείες που το παράγουν στις οδηγίες χρήσεις απλά ΔΕΝ με καλύπτουν.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά μην βαράτε, :o το επιστημονική :) πέφτει λίγο βαρύ στα αυτιά μας αν και αν υπήρχε μια τεκμηριωμένη πληροφορία δεν νομίζω να κάνει κακό στο χόμπι μας! :o

Οι εμπειρίες μας και πληροφορίες σχετικά με το θέμα εννοούσα και θα συμφωνήσω και εγώ στις διάφορες απαντήσεις σας άλλωστε δεν είμαστε ούτε επιστήμονες του είδους ούτε θέλω να το παίξω έξυπνος απλά συζήτηση κάνουμε και θα μου έφευγε μια απορία!

:o:wub::)

Link to comment
Share on other sites

To ενα προειδοποιει για αποφυγη υπερδοσολογιας(ΚΕΝΤ) και το αλλο συνιστα ταυτοχρονη χρηση για θεραπεια ταυτοχρονη με τα δυο φαρμακα της εταιριας για ΙCK για περιοδο 1-2 εβδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Κυριε Σωκρατη.

Αυτο που κραταω απο τα δυο λινκ ειναι:

Garlic Xtreme

Because KENT Marine Garlic Xtreme is very strong and fish are extremely sensitive to chemical scents, it is not recommended that you exceed 2 drops per feeding.

To use directly in aquarium: Add 1 drop per 10 gallons of aquarium water. This method would be used particularly if fish are not eating or if they have visible parasites, wounds, or infections.

GarlicGuard

Garlic is safe for all fish and there is no danger of overdose.

Completely soak this food mix in GarlicGuard™, refrigerate, and feed once or twice daily for 1–2 weeks.

Η αληθεια ειναι πως μπερδευτικα λιγο αλλα απο οτι καταλαβαινω απο την μια δεν πρεπει να ξεπερνουμε την δοσολογια σαν συμπληρωμα στην τροφη και απο την αλλη το οτι μπορουμε να το κανουμε χρηση και καθημερινα για καποια περιοδο για να αντιμετωποισουμε καποια ανωμαλια σε συνδιασμο με καποια σκευασματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα θέσω ένα ερώτημα για προβληματισμό. Τα ψάρια του θαλασσινού νερού πίνουν νερό για να αναπληρώσουν την υγρασία που χάνουν λόγο διαφοράς στην πυκνότητα που παρουσιάζεται ανάμεσα στο νερό και στο σώμα τους.

Αντίθετα τα ψάρια γλυκού νερού ΔΕΝ πίνουν νερό, αλλά το λαμβάνουν από το δέρμα και τα βράγχια μέσω του φαινομένου της όσμωσης.

Το ερώτημα λοιπόν είναι το εξής:

Μπορούν οι βιταμίνες και το σκορδοζούμι να περάσουν από το δέρμα του ψαριού μέσω του φαινομένου της όσμωσης;;

:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν οι βιταμίνες και το σκορδοζούμι να περάσουν από το δέρμα του ψαριού μέσω του φαινομένου της όσμωσης;; :)

Να απαντήσω απ' όσα τουλάχιστον έχω διαβάσει και έχω μάθει τουλάχιστον γις τις βιταμίνες, γιατί για σκορδόζουμο αγνοώ και έτσι ξεκίνησε το ποστ. :wub:

Οι βιταμίνες όμως όταν πέφτουν απ' ευθείας στο νερό -απ΄ ότι έχω ρωτήσει- "χάνονται" δηλαδή χάνουν τη δύναμή τους, επομένως ακόμη και αν μπορούν νε περάσουν στα ψάρια μέσα από τα βράγχια και το δέρμα μάλλον θα είναι μικρό το όφελος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω την επιστημονική απάντηση στο ότι το σκορδόζουμο κάνει καλό και όταν απλά το ρίχνουμε στη στήλη νερού.

Υ.Γ Απαντήσεις του στυλ. Το γράφουν οι εταιρείες που το παράγουν στις οδηγίες χρήσεις απλά ΔΕΝ με καλύπτουν.

Οι οδηγιες χρησεις στα αλλα σκευασματα των εταιρειων σε καλυπτουν;

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγιες χρησεις στα αλλα σκευασματα των εταιρειων σε καλυπτουν;

Το ότι γράφει κάτι ένα σκεύασμα δε σημαίνει ότι είναι και αλήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Πως να με καλύψουν οι οδηγίες όταν η JUWEL για παράδειγμα γράφει

http://www.juwel-aquarium.de/en/bersicht178.htm

ότι τα σφουγγάρια πρέπει να αλλάζονται κάθε 3 -6 μήνες.

Και πότε θα αναπτυχθεί η πλήρης βιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Πως να με καλύψουν οι οδηγίες όταν η JUWEL για παράδειγμα γράφει

http://www.juwel-aquarium.de/en/bersicht178.htm

ότι τα σφουγγάρια πρέπει να αλλάζονται κάθε 3 -6 μήνες.

Και πότε θα αναπτυχθεί η πλήρης βιολογία.

Σε αυτο δεν εχεις αδικο.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε ότι πάνω απ΄όλα είναι προϊόντα που οι εταιρείες θέλουν να τα πουλάνε. 'Όπως πχ τα ζωντανά βακτήρια που οι εταιρείες προτείνουν να βάζουμε σε κάθε αλλαγή..

Ακολουθούμε τις οδηγίες αλλά με κριτική σκέψη.

:)

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε ότι πάνω απ΄όλα είναι προϊόντα που οι εταιρείες θέλουν να τα πουλάνε. 'Όπως πχ τα ζωντανά βακτήρια που οι εταιρείες προτείνουν να βάζουμε σε κάθε αλλαγή..

Ακολουθούμε τις οδηγίες αλλά με κριτική σκέψη.

:wub:

Σωστός!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Η θηλυκιά μου από τη μέρα που μπήκε το ζευγαράκι δεν έτρωγε σχεδόν τίποτα. Μόνο νωχελικά δοκίμαζε λίγο flake και το έφτηνε (ήταν καλά τριμένο).

Το ίδιο και με την μύσιδα.

Σήμερα πέρασα από ένα pet shop και θυμήθηκα το thread όταν είδα το seachem :)

Αποτέλεσμα?

Το ζευγαράκι κλόουν έκανε λες και είχε να φάει κανένα χρόνο... αφού όταν τελείωσε για δεύτερη φορά το φαγάκι, άρχισαν να τσιμπάνε την άλγη στο τζάμι...

Εκτός αυτού... τρελλή επίδραση και σε μένα το σκορδάκι..... με το που το μύρισα, έτρεξε το σαλάκι :wub: Μισό ταψί πίτα έφαγα μέσα σε 10 λεπτά... αν και τελικά μπορεί και να ήθελα Lays σκόρδο... αλλά κούραση... ποιός τρέχει να βρεί περίπτερο.... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα θέσω ένα ερώτημα για προβληματισμό. Τα ψάρια του θαλασσινού νερού πίνουν νερό για να αναπληρώσουν την υγρασία που χάνουν λόγο διαφοράς στην πυκνότητα που παρουσιάζεται ανάμεσα στο νερό και στο σώμα τους.

Αντίθετα τα ψάρια γλυκού νερού ΔΕΝ πίνουν νερό, αλλά το λαμβάνουν από το δέρμα και τα βράγχια μέσω του φαινομένου της όσμωσης.

Το ερώτημα λοιπόν είναι το εξής:

Μπορούν οι βιταμίνες και το σκορδοζούμι να περάσουν από το δέρμα του ψαριού μέσω του φαινομένου της όσμωσης;;

:)

Ας αναφερθούμε λίγο στην αρχή της όσμωσης για ένα φρεσκάρισμα για όλους μας.

Η αρχή της όσμωσης λέει ότι όταν δυο διαλύματα διαφορετικής πυκνότητας χωρίζονται από ένα διαπερατό ή ημι-διαπερατό τοίχωμα, τότε το διάλυμα με την λιγότερη πυκνότητα έχει την τάση να περνά προς το διάλυμα με την μεγαλύτερη πυκνότητα.

Αυτό το φαινόμενο είναι το ίδιο και με τα ψάρια δηλαδή το σώμα του ψαριού αποτελείτε από ένα μεγάλο μέρος νερού και τα εσωτερικά όργανα χωρίζονται από τον περιβάλλοντα χώρο από μια λεπτή μεμβράνη μέσα από την οποία πραγματοποιούνται μόνιμες ανταλλαγές.

Τα ψάρια έχουν την ανάγκη να διατηρούν ένα σωστό ποσοστό νερού και αλάτων στο σώμα τους γιατί το καθαρό νερό χωρίς διαλυμένα άλατα είναι βλαβερό για τον οργανισμό, εξαιτίας της μεγάλης διαπερατότητας των κυττάρων. Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο τα θαλασσινά ψάρια πεθαίνουν όταν μεταφερθούν σε γλυκό νερό και ψάρια του γλυκού νερού πεθαίνουν αμέσως μόλις τοποθετηθούν μέσα σε αποσταγμένο νερό, γιατί καταστρέφονται τα ερυθρά αιμοσφαίρια (αιμόλυση).

Καθώς το ποσοστό αλάτων στο εσωτερικό του ψαριού του γλυκού είναι ποιο υψηλό από αυτό του νερού που τους περιβάλει, το νερό προσελκύετε στο εσωτερικό του σώματος του ψαριού και τα νεφρά συγκρατούν τα άλατα και ότι άλλο χρειάζεται και τα υπόλοιπα τα αποβάλλουν με τα ούρα.

Οπότε αγαπητέ Κωστή εγώ προσωπικά βγάζω σαν πόρισμα πως αν το σκορδοζουμο ή οι βιταμίνες χορηγούνται μέσα στην τροφή είναι σίγουρα ποιο αποτελεσματική η αγωγή αλλά και σαν διάλυμα σίγουρα κάποια απορρόφηση υπάρχει και επειδή δεν μπορώ να το στηρίξω ποιο «επιστημονικά» :) αυτό που βλέπω εγώ από την συμπεριφορά των ψαριών μου με σιγουρεύουν πως όντως λειτουργούν σαν δεύτερη επιλογή και με πολύ εμφανή τρόπο!

Δεν σου την λέω σε καμία περίπτωση και δεν θα ήθελα να παρεξηγηθώ απλά απαντώ στο ερώτημα σου φιλικότατα. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου την λέω σε καμία περίπτωση και δεν θα ήθελα να παρεξηγηθώ απλά απαντώ στο ερώτημα σου φιλικότατα. :)

Να παρεξηγηθούμε επειδή έχουμε διαφορετική άποψη, δεν υπάρχει καμία περίπτωση. Καθένας ανάλογα με τις εμπειρίες του και όσα έχει δει κατά την ενασχόληση του με το χόμπι, βγάζει κάποια συμπεράσματα και τα εφαρμόζει. Εξάλλου επιστήμονες δεν θα γίνουμε και οδηγός μας θα είναι πάντα οι εμπειρίες οι δικές μας αλλά και άλλων συνχομπιστων. Γι'άυτό έχει αξία να τις μοιραζόμαστε μέσα στα πλαίσια του φόρουμ.

:wub:

Link to comment
Share on other sites

Πως να με καλύψουν οι οδηγίες όταν η JUWEL για παράδειγμα γράφει

http://www.juwel-aquarium.de/en/bersicht178.htm

ότι τα σφουγγάρια πρέπει να αλλάζονται κάθε 3 -6 μήνες.

Και πότε θα αναπτυχθεί η πλήρης βιολογία.

Φίλε Δημήτρη αν και συμφωνώ στο ότι πάντα υπάρχει το μάρκετινγκ στη μέση σε οποιοδήποτε προϊόν και θα πρέπει να έχουμε κρίση στο τη και πως αγοράζουμε, από την άλλη υπάρχει και κάποια ημερομηνία λήξεως κάποιον προϊόντων χωρίς να θέλει να πει πως εάν δεν ακολουθήσουμε τις εργοστασιακές προδιαγραφές ότι είναι τελείως για πέταμα.

Πάρτε παράδειγμα τα μπουζί των αυτοκινήτων που σου λένε να τα αλλάξεις στα 20.000 Km διότι η λειτουργία της μηχανής πέφτει σε απόδοση σε συνδυασμό με μια μεγαλύτερη κατανάλωση και δεν ξέρω και εγώ τη άλλο μπορεί να συμβαίνει.

Πιστεύω πως και τα σφουγγάρια σαν οποιοδήποτε υλικό φθείρεται χάνει την ελαστικότητα του συρρικνώνεται, και πιθανών αφήνει στο νερό και κάποιες ουσίες που δεν είναι και το καλύτερο για τους ζώντες οργανισμούς μετά από κάποια περίοδο.

Με αυτά λέγοντας δεν θέλει να πει πως τα ακολουθω κατά γράμμα αλλά σίγουρα κάποιος λόγος υπάρχει, πιστεύω πως δεν είναι σωστό να ακυρώνουμε έτσι εταιρίες που έχουν υποδομές με πολλά έτη εμπειρίας στον τομέα τους και «επιστήμονες». :wub:

Προσωπικά δεν περιμένω από τα σφουγγάρια να με καλύψουν βιολογικά μια που έχουν σαν πρωτεύων ρόλο την μηχανική φιλτρανση, τα πλένω κάθε εβδομάδα με νερό δικτύου και δεν είχα ποτέ πρόβλημα στην βιολογία, και δεν χρησιμοποιώ βακτήρια ούτε αντιχλωριο σε κάθε αλλαγή αλλά καταλαβαίνω πως κάποιος που δεν κάνει προετοιμασία του νερού του ή με ιδιαίτερα προβλήματα στο νερό του μπορούν να του φανούν χρήσιμα τα παραπάνω σκευάσματα για το ενυδρείο του.

Σουπερ φιλικά τα όσα γράφω και ξέρω πως είσαι γνώστης και με έχεις βοηθήσει πολλές φορές, απλά αισθάνθηκα να γράψω τα παραπάνω διότι υπάρχουν και κάποιοι αρχάριοι οι οποίοι μπορεί να παρεξηγήσουν και να ακυρώσουν κάποιες λειτουργίες ενυδρειακων προϊόντων ενώ είναι πολύ χρήσιμα όταν αυτά χρησιμοποιηθούν την κατάλληλη στιγμή. :)

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Να παρεξηγηθούμε επειδή έχουμε διαφορετική άποψη, δεν υπάρχει καμία περίπτωση. Καθένας ανάλογα με τις εμπειρίες του και όσα έχει δει κατά την ενασχόληση του με το χόμπι, βγάζει κάποια συμπεράσματα και τα εφαρμόζει. Εξάλλου επιστήμονες δεν θα γίνουμε και οδηγός μας θα είναι πάντα οι εμπειρίες οι δικές μας αλλά και άλλων συνχομπιστων. Γι'άυτό έχει αξία να τις μοιραζόμαστε μέσα στα πλαίσια του φόρουμ.

:)

Απλά αισθάνθηκα την ανάγκη να ξεκαθαρίσω την θέση μου μια που ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείτε! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...