Jump to content

Τέλειος άσχετος κε θέλω βοήθεια


Recommended Posts

Πολύ καλησπέρα σε όλους και κάλος σας βρήκα

Έχω αγοράσει αιδώ και μια εβδομάδα ένα ενυδρείο διάστασις 80*30 * 40 ύψος

Το μαγαζί που μου το πούλησε πρέπει να νε λιγάκι σχετικός και αυτό μόλον θα φανεί στην ποριά αν το ξέρη το θέμα

Με πρότεινε και έβαλα ένα φίλτρο τύπου βαρελάκι ( hydor prime filter 10 )

Ένα που κάνη μπουρμπουλήθρες ( airfizz ferplast 100 )

Ένα εσωτερικό θερμοστάτη να είναι στους 26-25 βαθμούς

Ένα θερμόμετρο εσωτερικό

Μερικά πλαστικά φυτά

Χαλικάκι

Και μερικά πολυεστερικά διακοσμητικά

Αφού το έστησα με το καλό αν και είμαι τέλειος μα τέλειος άσχετος

Μετά από 3 μέρες του πήγα δήγμα νερού και με πρότεινε να βάλω 2 ψαράκια

Πήρα 2 αγγελόψαρα

Και μετά από 3 μέρες ξανά πήρα 1 ( bourbous αν το λέω καλά έτσι κατάλαβα )

Και 1 δολάριο κάπως έτσι

Αλάνια δώστε μου λιγάκι τα φώτα σας τα πάω καλά πόσα ψαράκια μπορώ να βάλω και πια κάνουν μετάξι τους

Τα φυσικά λουλούδια είναι καλύτερα ?? γιατί τα ψήλο φοβάμαι

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλός όρισες φιλαρακι...πρεπει να άρχισες να ψαχνεις το forum να δεις και να μαθεις διαφορα πραγματα..!!

Καλη συνεχεία :) !

Link to comment
Share on other sites

Και ξέχασα να σας πω πώς έχω βάλει και στο νεράκι μέσα 20 ml biofiltr και 20ml chlor stop

Ανάθεμα άμα ξέρω τι κάνη το καθένα από αυτά

Επίσης μου χι πει πώς κάθε εβδομάδα να βγάζω το ¼ του νερού και να βάζω μετά καθαρό νεράκι

Θα πρέπει να ξαναβάλω από άφατα τα φάρμακα

Και επίσης εγώ τι τεστ πρέπει να κάνω για να ξέρω τι χεριάζετε και τι όχι

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε!Ειναι καλητερα να βγαλεις ολα τα πλαστικα φυτα και διακοσμητικα που εχεις και να βαλεις πετρες,ξυλα και αληθινα φυτα γιατι θα ειναι καλητερα για τα ψαρια σου και επεισης τα πλαστικα μπορει να αφησουν διαφορα χημικα στο νερο σου και να εχεις προβλημα.Για τα φυτα μην το φοβασαι,μπορεις να ξεκινησεις με ευκολα φυτα.Τωρα για τα ψαρια που εχεις ειναι ασυμβατα μεταξυ τους,τα αγγελοψαρα θελουν μεγαλητερο ενυδρειο και μεγαλητερο υψος και επεισης πρεπει να ειναι σε κοπαδι.Τα δολαρια και αυτα γινονται μεγαλα,τρωνε τα αληθινα φυτα και θελουν κοπαδι και αυτα..πρεπει να παρεις τεστ για να μετρας το νερο σου γιατι μαλλον το φιλτρο σου ειναι αστρωτο και θα εχεις προβλημα.Διαβασε τα υπομνηματα για τους αρχαριους και οτι απορια εχεις ξαναρωτας :)

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά μην τα φοβάσαι φίλε μου, υπάρχουν αρκετά εύκολα είδη χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις.

Για τα σκαλάρια σου είπαν παραπάνω, προτείνω να τα δώσεις πίσω. Επίσης αν εννοείς τα barbus tetrazona τότε θα έχουν πρόβλημα τα σκαλάρια σου καθώς τα barbus έχουν τη κακιά συνήθεια να τσιμπάνε τα πτερύγια άλλων ψαριών.

Τα παραπάνω προιόντα που ενέφερες είναι βακτήρια και αντιχλώριο αντίστοιχα, το ένα το χρησιμοποιούμε για να ενισχύσουμε την υπάρχουσα βιολογία του φίλτρου μας και για να ξεκινήσει και να τελειώσει γρηγορότερα η απαραίτητη διαδικασία στρωσίματος και το δεύτερο το χρησιμοποιούμε για να μην έχουμε χλώριο, χλωραμίνη στο νερό του ενυδρείου. Αντιχλώριο να βάζεις πάντα κατά την αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

:) Οπως σου ειπαν και παραπανω κξαλυτερα φαινεται το ενυδρειο οταν εχει μεσα αληθινα φυτα ξυλα και πετρες παρα πλαστικουρα.Πρεπει πρωτα να στρωσεις το φιλτρο σου.Τι υλικα εχει μεσα?Εαν δεν εχει βιολογικα υλικα πρεπει να βαλεις και μετα να αρχισεις να το στρωνεις(διαβασε για τον κυκλο αζωτου)

Εαν κανεις σωστα βηματα θα χαρεις το ενυδρειο σου και τα ψαρια σου θα ζουν καλα.

Τα ψαρακια που εχεις τωρα δεν ταιριαζουν μεταξυ τους.Την επιλογη ψαριων που θα κανεις πρεπει να δεις δυο πραγματα τι απαιτησεις απο τιμες νερου θελουν και αν κανουν για τα λιτρα σου.

Πρεπει να αγορασεις και τεστ για να μετρας και να ξεριες τι σου γινεται.(μην παρεις στικ τεστ αλλα υγρα)

Καλη συνεχεια :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...