Jump to content

Sos!!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

καλησπερα!

απο προχθες εχω ενα προβλημα με το νερο μου.

ενω ολα ηταν μια χαρα ειπα να κανω την καθιερομενη εβδομαδιαια αλλαγη νερου 30%.

2ωρες μετα την αλλαγη λοιπον το νερο θολοσε ξαφνηκα και μυριζε σαν θειαφι και στην επιφανεια ειχε σαν μια κρουστα διαφανες!!!!!!!!!

το ιδιο βραδυ αλλαζω ξανα νερο και μετα απο λιγες ωρες παλι τα ιδια.

την επομενη μερα το απογευμα αποφασιζω να βγαλω τα παντα απο το ενυδρειο και ξανα απο την αρχη.(εχω μονο 2ψαρακια μεσα)

βγαζω λοιπον φυτα χαλικι κλπ κλπ...τα πλενω και τα τοποθετω ξανα μεσα.

βαζω και το νερο και χλωριο και ειμαι σιγουρος οτι δεν θα υπαρχει το ιδιο προβλημα.

μεσα σε 2 ωρες ξανα τα ιδια!

τα ψαρια οσο ηταν μεσα στο ενυδρειο ηταν μια χαρα ομως,απλα φοβηθηκα την που μυριζε θειαφι.

εχω και 2ο ενυδρειο ενα 10λιτρο που εκανα αλλαγη νερου την ιδια μερα.και εκει τα ιδια!!!!!

υπαρχει περιπτωση να φταιει το νερο του δυκτιου;

παρακαλω βοηθειααααααααα!!!!!!!

τι να κανω;;;;;;

οι μετρισεις αμμωνιας και νιτρικων ηταν οι καλυτερες!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το περιγραφεις ,μαλλον το δυκτιο ειναι.Αδιασες ολο το νερο και εβαλες καινουργιο? :)

Link to comment
Share on other sites

μα και τι να κανω;;;;;;;;;

αλλαξα και ξανααλλαξα και ξανα και ξανα και παλι τα ιδια!!!!!

και μιλαμε για πολυ θολο.δεν εβλεπα το απεναντι τζαμι! 35cm δλδ

εκανα βλακια ισως αλλα πανικοβλημενος δεν μπορουσα να σκεφτω κατι αλλο.

και αντε ειναι απο το δυκτιο,ειναι δυνατον να μυριζει θειαφι;;;θα μας πεθανουν

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να έρθεις σε επαφή με τους υπεύθυνους του δικτύου ύδρευσης;

Ίσως υπάρχει διαρροή κάπου.Σε πρώτη φάση μην πιείτε καν νερό....

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι οτι κακος αλλαξες ολο το νερο.Ελπιζω να μην το εκανες και αποτομα.Εγω οταν πλημμυρισα αναγκαστηκα να βαλω νερο το 90% σε 3 μερες.Τωρα πρεπει να βαλεις Nitrivec και ας ελπισουμε να αντεξει η βιολογια στο φιλτρο σου.Πες ποσα λιτρα και τι ψαρια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

σαν πρωτη σκεψη αυτο μου ερχεται στο μυαλο.αφου μετα την αλλαγη αμεσως προεκυψε το προβλημα και στα 2 ενυδρεια τοτε ; το νερο δυκτιου.

αν ομως ηταν ετσι δεν θα ειχε ακουστει κατι;σε χωριο μενω.

επισης δουλευω σε καφε και βαζουμε απο βρυση!

θα ειχε γινει κατι δεν μπορει!

εσεις ως πιο εμπειροι ξερετε γιατι το νερο του ενυδρειου μπορει να μυριζει ετσι κ να ειναι υπερβολικα θολο;

και ρε παιδια αν ηταν οντος μολισμενο το νερο 3 μερες τωρα δεν θα τα ειχαν τιναξει τα ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι οτι κακος αλλαξες ολο το νερο.Ελπιζω να μην το εκανες και αποτομα.Εγω οταν πλημμυρισα αναγκαστηκα να βαλω νερο το 90% σε 3 μερες.Τωρα πρεπει να βαλεις Nitrivec και ας ελπισουμε να αντεξει η βιολογια στο φιλτρο σου.Πες ποσα λιτρα και τι ψαρια εχεις?

αν και δεν ηξερα οτι πρεπει να μπει αποτομα το νερο ,εβαλα σε 2 δοσεις με διαφορα 8 ωρες περιπου.

αυτο ομως δεν εχει να κανει με το προβλημα αλλα η πληροφορια σου χρησημη!

καθαρα λιτρα 45 και εχω 2 μολλυ

Έγινε επεξεργασία - xGuppyx
Link to comment
Share on other sites

αν και δεν ηξερα οτι πρεπει να μπει αποτομα το νερο ,εβαλα σε 2 δοσεις με διαφορα 8 ωρες περιπου.

αυτο ομως δεν εχει να κανει με το προβλημα αλλα η πληροφορια σου χρησημη!

καθαρα λιτρα 45 και εχω 2 μολλυ

Το Nitrivec ειναι τα βακτηρια που βαζουμε μεσα για να αποκτησει βιολογια το ενυδρει.Τωρα να κανεις καθε 2 μερες τα τεστ αμμωνιας και ΝΟ 2 και εαν σου ανεβουν να κανεις μικρες και συχνες αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Το Nitrivec ειναι τα βακτηρια που βαζουμε μεσα για να αποκτησει βιολογια το ενυδρει.Τωρα να κανεις καθε 2 μερες τα τεστ αμμωνιας και ΝΟ 2 και εαν σου ανεβουν να κανεις μικρες και συχνες αλλαγες νερου.

ναι φιλε το βρηκα και καταλαβα πιο ειναι,απλα δεν θυμομουν ονομασια :wub::)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το νερο ειναι πρασινο-θολο? δηλαδη μηπωσ ειναι αιρουμενη αλγη?? οπως τα λες μετα απο αλλαγη νερου να παρατηρηθει εξαρση της αλγης ειναι λογικο για τσεκαρε λιγο αυτο το αρθρο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=48746

και πατα στο google αιωρουμενη αλγη και δες φοτογραφιες να δεισ αν ειναι καπως ετσι το ενυδρειο σου!

Επειδη δεν εχω αντιμετωοησει τετοια αλγη δες ξερω αν μυριζει(γιατι αναφερεις και μυρωδιες). Απλα διαβαζα της προαλεσ το παραπανω αρθρο και μου ηρθε φλασια μηπως η θολουρα που αναφερεις ειναι αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...