Jump to content

Καθαρισμος τζαμιου..ΣΟΣ


Recommended Posts

Για σας παιδιά..έχω επισημάνει μια απορία σε ένα προηγούμενο post αλλα επειδή είναι βουτηγμένη στα βάθη του forum ήθελα να την ποστάρω στο κεντρικό για να πάρο περισσότερες απάντησης..για να μην τα πολύ λόγο...

Έχω Αγοράσει ένα "μετεχιρισμενο" ενυδρείο 110x50 270ltr και πρόσεξα μετά από το γενικό του καθάρισμα πως πάνω στα τζαμια υπάρχει εκείνο που δημιουργείται από την "σταθμι" του νερού..κάτι σαν άλατα..δεν ξέρω πως ονομάζεται,μου πρότεινε ένα παιδί από το forum να βάλω ξίδι αλλα τίποτα.ακόμα και ξίδι με ζεστό νερό..Χρειάζομαι επείγοντος μια λύση γιατί είναι κρίμα αυτό το κουκλί να ειναι έτσι..λερωμένο.

κάπως έτσι είναι....η φωτογραφία δεν είναι δικια μου..αλλα από το internet.

-

-

- :)

rt7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η γυάλα είναι άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Η γυάλα είναι άδεια;

ναι!

Link to comment
Share on other sites

ναι!

Γεμισε την με νερο και σιγα σιγα θα φυγουν.Θα ελεγα να αποφυγεις το ξυσιμο τωρα,διοτι πιθανοτατα θα γρατσουνησεις το τζαμι.Τι ψαρια θα φιλοξενησεις αληθεια; :)

Link to comment
Share on other sites

συνεχιζω να πιστευω οτι το ξυδι διαλύει τα αλατα .... :S

το κανες καλα ? :)

Link to comment
Share on other sites

Γεμισε την με νερο και σιγα σιγα θα φυγουν.Θα ελεγα να αποφυγεις το ξυσιμο τωρα,διοτι πιθανοτατα θα γρατσουνησεις το τζαμι.Τι ψαρια θα φιλοξενησεις αληθεια; :wub:

Πυρανχας. RedBelly. :)

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω βεβαια,οτι καλο θα ειναι να τρεξει το ενυδρειο πρωτα για τυχων διαρροες και κατοπιν να καθαριστει καλα.Θα μπορουσες επισης να βαλεις κα ξυδι στο νερο του πρωτου γεμισματος. :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

συνεχιζω να πιστευω οτι το ξυδι διαλύει τα αλατα .... :S

το κανες καλα ? :)

Φιλε μου βγηκε το χερι απο την ποση ωρα προσπαθουσα!! μια χαρα το κανω ¨!!! αλλα τιποταααααααααα

Link to comment
Share on other sites

-Ἔχεις ἅλατα στὰ τζάμια τὸ ξέρεις;

-Ἔχω δοκιμάσει τὰ πάντα, δὲ γίνεται τίποτα.

-Μὲ ἀκουαφόρτε δοκίμασες; Πλύνε τὸ μὲ ἀκουαφόρτε καὶ θὰ δεῖς !!!

Ἀκουαφόρτε – Ὑδροχλωρικὸν ὄξύ, ἁπλὰ μεγάλη προσοχὴ εἰς τὴν χρῆσιν του.

Προσωπικὴ ἐμπειρία ἀπὸ πρόσφατο καθαρισμό.

Φιλε... δυστυχώς δεν παιζω με ετσι τρελλα φαρμακα .. κατι πιο λεμονατο ?? ξυδατο???

Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά πρέπει να γίνει σε ανοιχτό χώρο, έχει αναθυμιάσεις.

1. "Ξαπλώνεις τη γυάλα με την επιφάνεια που θες να καθαρίσεις προς τα κάτω.

2.Παίρνεις μερικά κομμάτια χαρτί κουζίνας και τα απλώνεις πάνω στην επιφάνεια.

3.Ρίχνεις προσεκτικά VIAKAL πάνω στο χαρτί κουζίνας, όχι πολύ, ίσα να βραχεί σαν υγρό χαρτομάντιλο χεριών.

4. Το αφήνεις αρκετή-ές ώρες να "μαλακώσει".

ΑΝ χρειαστεί, ξαναρίχνεις λίγο VIAKAL να δεις ότι "στεγνώνουν" τα χαρτιά.

Το χαρτί "συγκρατεί το VIAKAL εκεί που θέλεις και δεν πάει στις σιλικόνες.

5.Αφαιρείς το χαρτί κουζίνας και ξύνεις με παλιά πιστωτική-τηλεκάρτα.

6. Ξεπλένεις με άάάάάάάφθονο νερό-με το λάστιχο, όχι με βετέξ και σφουγγάρια.

Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά πρέπει να γίνει σε ανοιχτό χώρο, έχει αναθυμιάσεις.

1. "Ξαπλώνεις τη γυάλα με την επιφάνεια που θες να καθαρίσεις προς τα κάτω.

2.Παίρνεις μερικά κομμάτια χαρτί κουζίνας και τα απλώνεις πάνω στην επιφάνεια.

3.Ρίχνεις προσεκτικά VIAKAL πάνω στο χαρτί κουζίνας, όχι πολύ, ίσα να βραχεί σαν υγρό χαρτομάντιλο χεριών.

4. Το αφήνεις αρκετή-ές ώρες να "μαλακώσει".

ΑΝ χρειαστεί, ξαναρίχνεις λίγο VIAKAL να δεις ότι "στεγνώνουν" τα χαρτιά.

Το χαρτί "συγκρατεί το VIAKAL εκεί που θέλεις και δεν πάει στις σιλικόνες.

5.Αφαιρείς το χαρτί κουζίνας και ξύνεις με παλιά πιστωτική-τηλεκάρτα.

6. Ξεπλένεις με άάάάάάάφθονο νερό-με το λάστιχο, όχι με βετέξ και σφουγγάρια.

ευχάριστο..θα δω τι θα κάνω όμως με πιο φυσικά προϊόντα..θα ζεστάνω το ξίδι στους 1000c :) και θα καθαρίσω πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και ξύστρες για κεραμικές εστίες που προφανώς θα κάνουν δουλειά χωρίς να χαράζουν το τζάμι.

ΠΡΟΣΟΧΗ Δεν έχω χρησιμοποιήσει τέτοιες ξύστρες και δε μπορώ να πω με σιγουριά αν είναι επικίνδυνο για το τζάμι ή όχι. Το μεταφέρω απλά σαν πληροφορία, καθώς το έχω ακούσει αρκετές φορές.

Ίσως κάποιος το έχει δοκιμάσει και μας πει τα αποτελέσματα του....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και ξύστρες για κεραμικές εστίες που προφανώς θα κάνουν δουλειά χωρίς να χαράζουν το τζάμι.

ΠΡΟΣΟΧΗ Δεν έχω χρησιμοποιήσει τέτοιες ξύστρες και δε μπορώ να πω με σιγουριά αν είναι επικίνδυνο για το τζάμι ή όχι. Το μεταφέρω απλά σαν πληροφορία, καθώς το έχω ακούσει αρκετές φορές.

Ίσως κάποιος το έχει δοκιμάσει και μας πει τα αποτελέσματα του....

Φιλε ακουσα για της ξυστρες, Θα το δοκιμασω αποψε. Μου ειπαν πως οταν ειναι βρεγμενες δεν χαραζουν στο τζαμι. let see :)

Link to comment
Share on other sites

αν παρεις ενα λεμονι(αγουροπο) το κοψεις στην μεση και τριψεις το τζαμι με το μισοκομμενο λεμονι??ισως να πετυχει τιποτα...!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ακουσα για της ξυστρες, Θα το δοκιμασω αποψε. Μου ειπαν πως οταν ειναι βρεγμενες δεν χαραζουν στο τζαμι. let see :wub:

Με πολύ προσοχή αφού δε το έχει ξαναδοκιμάσει κάποιος! Και εννοώ ειδικές ξύστρες για κουζίνα που να είναι σε άριστη κατάσταση! Μη παρεις δηλαδή καμιά σπάτουλα :)

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Μαζι με το ξιδη δοκιμασε και σοδα,καλο θα ηταν να δουλευει και το φιλτρο αδειο για μερικες μερες.Αυτο κανουν οι θαλασσινοι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα ισος αν δοκιμασεις λιγο ξυδι με σοδα θα κανει δουλεια πιστευω κατα 99%

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν!!σας ευχάριστο όλους!!! Θα το δοκιμάσω από αύριο τα όσα είπαμε γιατί σήμερα παλεύω με πονοκεφάλους!!!

Εντωμεταξύ καθώς διάβαζα τα post σας προς στιγμή νόμιζα πως είμαι σε κάνα forum MasterChef...ξέρεις..ο ένας soda φιλε..ο άλλος λεμόνι φιλε..ξίδι φιλε..ξύστρα κουζίνας φιλε..hehhehe :)

Να στε καλά πάντως!! θα σας πω το αποτέλεσμα αύριο το μεσημέρι με το καλο!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Η δουλειά πρέπει να γίνει σε ανοιχτό χώρο, έχει αναθυμιάσεις.

1. "Ξαπλώνεις τη γυάλα με την επιφάνεια που θες να καθαρίσεις προς τα κάτω.

2.Παίρνεις μερικά κομμάτια χαρτί κουζίνας και τα απλώνεις πάνω στην επιφάνεια.

3.Ρίχνεις προσεκτικά VIAKAL πάνω στο χαρτί κουζίνας, όχι πολύ, ίσα να βραχεί σαν υγρό χαρτομάντιλο χεριών.

4. Το αφήνεις αρκετή-ές ώρες να "μαλακώσει".

ΑΝ χρειαστεί, ξαναρίχνεις λίγο VIAKAL να δεις ότι "στεγνώνουν" τα χαρτιά.

Το χαρτί "συγκρατεί το VIAKAL εκεί που θέλεις και δεν πάει στις σιλικόνες.

5.Αφαιρείς το χαρτί κουζίνας και ξύνεις με παλιά πιστωτική-τηλεκάρτα.

6. Ξεπλένεις με άάάάάάάφθονο νερό-με το λάστιχο, όχι με βετέξ και σφουγγάρια.

Καλησπέρα σας

Γράφω σε αυτό το θέμα μιας και έχω πάνω κάτω την ίδια απορία

Πόσες ώρες περιπου περιμένω μετά την χρήση Viakal?

Επίσης αν δεν γίνεται να βγει το καπάκι με όλα τα σχετικά από πάνω..τι ακριβώς κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Γράφω σε αυτό το θέμα μιας και έχω πάνω κάτω την ίδια απορία

Πόσες ώρες περιπου περιμένω μετά την χρήση Viakal?

Επίσης αν δεν γίνεται να βγει το καπάκι με όλα τα σχετικά από πάνω..τι ακριβώς κάνω?

Θα σου πρότεινα να μη βάλεις viakal, δεν ξεβγάζεται εύκολα μετά και μυρίζει αρκετά, από εκεί καταλαβαίνεις πως δεν ξεβγάζεται, είναι προτιμότερο να βάλεις ακουαφόρτε, καθαρίζει τα άλατα, απολυμαίνει, δεν επηρεάζει γυαλί και σιλικόνη , και ξεβγάζεται πάρα πολύ εύκολα, με 2 χέρια έχει φύγει, και αν το σκουπίσεις με χαρτί κουζίνας μετά και στεγνώσει έχει εξατμιστεί και το χλώριο,

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως στη χρήση, μονό με γάντια και πρόσεχε μη πέσει στα ρούχα σου ή σε γυμνό δέρμα, ειδικά στα μάτια, επίσης να μη πέσει σε μωσαϊκό ή σε μάρμαρο, θα κάνει ζημία, το ίδιο επικίνδυνο είναι και το viakal αλλά και όλα αυτά τα χημικά.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι δεν θα χρειαστει να βγαλω και τυχον καπακι απο οτι καταλαβαινω...?Γτ νερο δεν γινεται να ριξω εξαιτιας του καπακιου

Περιπου ποσες ωρες?Και πως δλδ γινεται η χρηση του ακουαφορτε εκτος απο τα γαντια και την "προσοχη" που μου τονισες..καπως σαν το viakal που περιγραφουν ποιο πανω?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μη βάλεις viakal, δεν ξεβγάζεται εύκολα μετά και μυρίζει αρκετά, από εκεί καταλαβαίνεις πως δεν ξεβγάζεται, είναι προτιμότερο να βάλεις ακουαφόρτε, καθαρίζει τα άλατα, απολυμαίνει, δεν επηρεάζει γυαλί και σιλικόνη , και ξεβγάζεται πάρα πολύ εύκολα, με 2 χέρια έχει φύγει, και αν το σκουπίσεις με χαρτί κουζίνας μετά και στεγνώσει έχει εξατμιστεί και το χλώριο,

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως στη χρήση, μονό με γάντια και πρόσεχε μη πέσει στα ρούχα σου ή σε γυμνό δέρμα, ειδικά στα μάτια, επίσης να μη πέσει σε μωσαϊκό ή σε μάρμαρο, θα κάνει ζημία, το ίδιο επικίνδυνο είναι και το viakal αλλά και όλα αυτά τα χημικά.

Να κανω μια χαζη ερωτηση:

Γνωριζετε τη ειναι το ακουαφορτε και τη μπορει να κανει?

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια χαζη ερωτηση:

Γνωριζετε τη ειναι το ακουαφορτε και τη μπορει να κανει?

παιδιά το ακουαφορτε είναι υδροχλωρικό οξύ, και αρκετα ισχυρό, διαλυει τα άλατα και απολυμαίνει, αλλά έχει το καλό ότι διαλύεται ευκολα στο νερό και εξατμιζεται ευκολα, επισεις δεν επηρεάζει πλαστικα και σιλικονες, για αυτό λεω γάντια και προσοχή, δεν είναι για αστεία, αν δεν μπορείτει να διαχειριστήτε ισχυρα χημικα, βάλτε ξύδι και αφηστε το πολλές ώρες ή ακόμα και ημερες να μαλακωσουν τα άλατα και να φυγουν.

Το ακουαφορτε το πουλανε στα Σουπερ Μαρκετ

akouaforte.png

akouaforte9112012.jpg

και πάλι λέω

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ

Ετσι δεν θα χρειαστει να βγαλω και τυχον καπακι απο οτι καταλαβαινω...?Γτ νερο δεν γινεται να ριξω εξαιτιας του καπακιου

Περιπου ποσες ωρες?Και πως δλδ γινεται η χρηση του ακουαφορτε εκτος απο τα γαντια και την "προσοχη" που μου τονισες..καπως σαν το viakal που περιγραφουν ποιο πανω?

δεν θελει ώρες , λεπτα θέλει, ριχνεις το ακουαφορτε πάνω στο τζαμι, να τρεξει παντου, το αφηνεις 2-3 λεπτα, και ενω φορατε τα γαντια , αν περασετε τα τζαμια με ενα σφουγγαρι που εχετε βαλει ακουφαορτε καθαριζει σχεδόν αμεσως.

Και βεβαια θα βγαλεις το καπακι φίλε μου γιατι θα ριξεις πολυ νερό να το ξεβγαλεις, ασχετα αν το καθαρισεις με ακουαφορτ ή viakal, νερό με το λαστιχο, και οτι χημικο και αν χρησιμοποιήσεται οι εργασίες αυτεες πρέπει να γινονται σε ανοιχτο εξωτερικό χώρο (αυλη, βεραντα, ταρατσα), ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟ, υπάρχουν επικυνδυνες αναθυμιασεις. Αν δεν μπορείτει ετσι . βλατε νερό και ξύδι και υπομονη και ξεχαστε τα χημικα, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.

Παντως εγω viakal δεν θα εβαζα, εσυ θα εβαζες viakal στο βραστήρα που βραζεις νερο για να φτιαξεις το καφες σου ; Εγω δεν θα το εκανα, εχει πολλά προσθετα μέσα και αρωματικά και το θεωρώ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ, όποιος το προτεινε είναι λαθος.

Θα μου πεις κάποιος πως και το ακουαφορτε είναι επικυνδυνο, ναι είναι επικυνδυνο αλλά τουλαχιστον αυτο ξεβγζεται πολύ ευκολα γιατι δεν έχει προσθετα, και μιλαω πάντα για αυτο που ειναι στο πορτοκαλί μπουκάλι, κανένα άλλο

Link to comment
Share on other sites

Θερμη παρακληση!

Μην προτεινουμε πραγματα που ο καθεις δεν μπορει να τα διαχειριστη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...