Jump to content

Θα ηθελα την βοηθεια σας


Recommended Posts

Λοιπον φιλοι μου οπως σας ειπα και σε αλλο θεμα μου το ενυδρειο ξεστηνεται λογο μετακομισης.Το χαλικι που εχω και το υποστρωμα θα τα φυλαξω γιατι καποια στιγμη θα το ξαναστησω και θελω τωρα να σας ρωτησω αν ξερετε κανενα τροπο για να μαζεψω το χαλικι και το υποστρωμα χωρις να τα ανακατεψω μεταξυ τους,δηλαδη να τα διαχωρισω

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ δύσκολο..

Θα σου έλεγα άδειασε το ενυδρείο και άφησε το χαλίκι έτσι όπως είναι στον πάτο!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι θες να το κάνεις; :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλοι μου οπως σας ειπα και σε αλλο θεμα μου το ενυδρειο ξεστηνεται λογο μετακομισης.Το χαλικι που εχω και το υποστρωμα θα τα φυλαξω γιατι καποια στιγμη θα το ξαναστησω και θελω τωρα να σας ρωτησω αν ξερετε κανενα τροπο για να μαζεψω το χαλικι και το υποστρωμα χωρις να τα ανακατεψω μεταξυ τους,δηλαδη να τα διαχωρισω

αν έπερνες ένα κουβά για σφουγκάρισμα 18 λίτρα και ψιλή σίτα,έβαζες την σίτα στην μέση του κουβά,ρούφαγες το χαλίκι με σωλήνα (όπως όταν καθαρίζουμε) το χαλίκι δεν θα καθόταν στο πάνω μέρος της σίτας και το υπόστρωμμα δεν θα πέρναγε απο κάτω;Βέβαια θα πρέπει να σταματάς όποτε γεμίζει ο κουβάς και να αδειάζεις το νερό και μετά να συνεχίζεις!!!απλά μια ιδέα λέω,δεν ξέρω κατά πόσο λειτουργεί! :wub::):)

Link to comment
Share on other sites

τοσο δυσκολο ειναι?πωπω..δεν ξερω ποτε θα το ξαναστησω το ενυδρειο και αν το αφησω μεσα δεν θα εχω προβλημα οταν με το καλο ξαναστηθει?

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλεις οσο πιο πολύ νερό μπορείς για να μην μπιχλιάσει και καλύψεις το ενυδρείο για να μην μπουν σκονες και τέτοια δεν υπάρχει πρόβλημα! Απλα καλού κακού οταν με το καλό ξαναστηθεί βάλε ένα φιλτράκι με άνρθακα και καλή μηχανική φίλτρανση τις 3-4 πρώτες μέρες να τραβήξει ο,τι τυχόν έχει πέσει μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...