Jump to content

Μια γνωμη για ενα ενυδρειο....


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Ειμαι νεος στο χομπυ και γενικα εχω ξεκινησει να ψαχνομαι και να διαβαζω, μεχρι να καταλαβω τι ακριβως ειναι αυτο που θελω να κανω, ωστε να ειμαι ενημερωμενος οσο το δυνατον περισσοτερο οταν ξεκινησω ενα ενυδρειο. Αυτα που μου αρεσουν πολυ ειναι τα φυτεμενα και κατι τετοιο θα προσπαθησω καποια στιγμη, αλλα δεν βιαζομαι.

Ανοιξα αυτο το θεμα για να ρωτησω για ενος φιλου μου το ενυδρειο που νομιζω πως κατι δεν παει καλα. Εβγαλα μερικες φωτογραφιες και θα ηθελα να μου πειτε τι καταλαβαινετε απο αυτες....νομιζω πως δεν εχει κανει καλη επιλογη των ψαριων, δεν κολλανε ολα μαζι, τα φυτα δεν ξερω αν εχουν παθει κατι και ακομα θελω να μου πειτε τι εχει παθει στο στομα του το αγγελοψαρο του...

EDIT: 1)To oscar που ειναι μεσα εδω και 3 εβδομαδες του εφαγε 2 cardinal tetra και ενα guppy που ειχε....τα εφαγε την πρωτη εβδομαδα.

2) Tα αγγελοψαρια του, ειχαν ζευγαρωσει παλαιοτερα και ολα ειχαν παει καλα...τα εδωσε μετα αυτα που γεννηθηκαν και ζουν ακομα, τα εχει μια φιλη

του.

Λιτρα ενυδρειου: 200

Να ειστε καλα, ευχαριστω εκ των προτερων.

Εδω οι φωτογραφιες:

post-42098-1301760282_thumb.jpg

post-42098-1301760297_thumb.jpg

post-42098-1301760311_thumb.jpg

post-42098-1301760323_thumb.jpg

post-42098-1301760333_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο forum μας! :rasp:

Από μια φωτογραφία και μόνο, ασφαλή συμπεράσματα δεν μπορούν να βγουν. Ωστόσο ένα πρόβλημα το εντόπισες εσύ μόνος σου! :P

νομιζω πως δεν εχει κανει καλη επιλογη των ψαριων, δεν κολλανε ολα μαζι.

Εαν ξέρεις ή μπορείς να μάθεις για φίλτρανση, διαδικασία στρωσίματος,...κτλ θα μας βοηθούσε πολύ.

Το oscar πρέπει ΑΜΕΣΑ να απομακρυνθεί.

Το αγγελόψαρο δεν ξέρω να σου πω τι ακριβώς έχει, θα σου απαντήσουν οι υπόλοιποι φίλοι.

Και μην βιαστείς να φτιάξεις το δικό σου ενυδρείο...!! Χαλαράααα.......... :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε!Πολυ καλα κανεις και διαβαζεις πριν προχωρισεις στην αγορα ενυδρειου,ετσι θα αποφυγεις λαθοι και πεταμενα λεφτα!Οσο για το ενυδρειο του φιλου σου αυτο που μπορω να σου πω εγω ειναι οτι τα ψαρια του ειναι ασυμβατα μεταξυ τους.Το οσκαρ θελει παρα πολλα λιτρα γιατι μεγαλωνει πολυ και γρηγορα και επεισης οτι χωραει στο στομα του το τρωει,οπωτε αν δεν το βγαλει απο κει δεν θα μεινει τιποτα εκτως απο αυτο.Επεισης πρεπει να μας πεις μετρησεις που εχει κανει,ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο,πως το εστρωσε,τι φιλτρο εχει και τι υλικα εχει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν ξερω...δεν νομιζω να κανει μετρησεις αχαχ, και οσο για φιλτρο εχω την εντυπωση πως ειναι εσωτερικο αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Θα μαθω συντομα και θα σας πω. Ουτε το στρωσιμο δεν ξερω πως το εκανε. Το ενυδρειο τρεχει πανω απο χρονο παντως.

Και ναι, δεν βιαζομαι καθολου να φτιαξω το δικο μου...σιγα σιγα, να τα δω ολα, τα ενημερωθω, για να εχω ενα σωστο ενυδρειο για τα ψαρια που θα βαλω.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

και οσο για φιλτρο εχω την εντυπωση πως ειναι εσωτερικο αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Εξωτερικο ηθελα να πω και οντως εξωτερικο εχει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...