Jump to content

Γεια σας


Recommended Posts

Paidia eimai kainourgios sto xobi :P ...ola ksekinisan apo tin aderfi mou :( ...mou kolise to mikrobio "enidrio" :helpsmilie: ...autin exei ena 120L...etsi kai egw pira ena 30ari...me poli kalo filtro(megaloutsiko men :( )..kai to exw diakosmisi me ena kastraki me poles isodous kai eksodous :rasp: mia alafropetra gia bourboulithres(ta psaria trelenonte) :blush: ...kai ena(san petra) pou exei plokamia panw...plaka exei :helpsmilie: ...(den kserw na anebazw photo..alios tha to eksigousa kalitera)...tespa to exw strosi edw kai 3 ebdomades...tin 3 malista ebala mesa enan karxariako sylver..kai enan monomaxo.....meta apo 3 meres ebala mesa enan glifti kai 1 gubby arseniko...kai simera agorasa alla dio thilika gubby (na exei sintrofia to alo...giati san poli mikro mou fenete :blush: )

1)tha itela na mathw...teriazoun auta ta psarakia metaksi tous???

2)ti trofi einai kaliteri??(egw exw filarakia pros to paron...alla apo deutera tha parw kai kati pou mou eipe o katastimatarxis gia ton monomaxo pou poli...)

3)Episis kata ena periergo tropo o monomaxos mou den kinigaei kanena psari..ma kanena...isos einai nwris ti na pw...aaa ligo eida simera..kinigouse mia apo tis kenourgies thilikes gubby...!

4)apo alages nerou ti kanw??

5)O monomaxos xriazete thilikia monomaxina???

6)fotismo exw led labakia...wraia...ta psargia epireazonte apo to poli fos??

7)exw kai thermostati...exw apo 26C-29C...einai kala??

8)Na balw kati akoma apo diakosmitiko???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλησπερα φιλε μου.

Καταρχας ειναι νομος του φορυμ να γραφουμε με εελληνικους χαρακτηρες.

Θα σου πω για καθε ψαρι ξεχωριστα.

Ο καρχαριας δεν μπαινει σε ενυδρειο και ειδικα 30 λιτρων.

Ο μονομαχος πρεπει να ειναι μονος του γιατι κινιγαει τα αλλα ψαρια.

Ο γληφτης δεν μ[παινει σε 30 λιτρα.

Τα guppy θελουν παραπανω λιτρα.

Και ολα αυτα μαζι εχουν ξεχωριστες απετησεις νερου.

Οποτε σαν να λεμε εχεις κανει εναν αχταρμα.

Δεν σε κατηγορω ολοι καπος ετσι ξεκινησαμε.

Τωρα τη πρεπει να κανεις εσυ και αμεσα.

Να επιστρεψεις ολα τα ψαρια πισω και γρηγορα, πριν αρχισουν να πεθαινουν.ΒΙΑΣΟΥ.

Ολα τα ψαρια τα πειρες απο το ιδιο μαγαζι?

Το οτι το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο απο που το καταλαβες?

Εχεις κανει μετρησεις?

Ελπιζω να προλαβεις χωρισς να πεθανει κανενα ψαρι για να το καταφερεις αυτο πρεπει να βιαστης παρα πολυ.

Και οταν τα κανεις ολα αυτα εχεις πολλα να μαθει και πολλα να διαβασεις.

Τρεχα λοιπον απλα.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera...kai gia sas...Euxaristw para poli...signomi pou den grafw me ellinikous xaraktires...alla logou tis wras...prospathw na grafw grigora...eimai kainourgios kai den kserw polla...δεν θα ξαναγινει...ναι απο το ιδιο το μαγαζι...για το στροσιμο δεν ξερω...απλος εκανα οτι μου ειπε... :S ...ο καρχαριακος..πιο πολυ ακινιτος ειναι :/ ...οσο για τα gabby στην αρχι ετρεχαν λιγο οταν τα εβαλα...αλλα τωρα οκ πανε και τα 3 μαζι...o monomaxos...δεν τον πολυ νοιαζει τι κανουν τα αλλα ψαρακια...ειναι δραστηριος δεν λεω...αλλα δεν κινιγαει...ο γλιφτυς ειναι μικρος...δεν ειναι πλακοστομος...κινιτε πολυ γρηγορα...παει σε ενα μερος...καθετε και παλι τα ιδια...!!θα παρω μαλιστα αυριο απο την αδερφη μου που εχει ενα 120Λ...καποια τεστ για το PH κ ετσι...!δεν μπορω να τα γυρισω ολα πισω...μου αρεσουν πολυ :rasp:(( :helpsmilie:((....!τι αλλο να κανω???εχω ψαξει για το καθε ψαρι χαρακτηριστικα....στην θερμοκρασια τεριαζουν...ο sylver μονο στο μελλον οταν μεγαλωσει θα εχει προβλημα με τα gubby νομιζω :S...ειμαι σε αδιεξοδο...PLZZ help....!!!ευχαριστω παρα πολυ παντος για τις συμβουλες σου... :P...!!!!

Link to comment
Share on other sites

TO olo προβλημα βασικα ειναι οτι εχω 30αρι ενυδρειο??...το καλοκαιρακι παιζει να παρω και εγω σαν την αδερφη μου...!! ^^ :P ...αλλα προς το παρον ....

Link to comment
Share on other sites

Kalispera...kai gia sas...Euxaristw para poli...signomi pou den grafw me ellinikous xaraktires...alla logou tis wras...prospathw na grafw grigora...eimai kainourgios kai den kserw polla...δεν θα ξαναγινει...ναι απο το ιδιο το μαγαζι...για το στροσιμο δεν ξερω...απλος εκανα οτι μου ειπε... :S ...ο καρχαριακος..πιο πολυ ακινιτος ειναι :/ ...οσο για τα gabby στην αρχι ετρεχαν λιγο οταν τα εβαλα...αλλα τωρα οκ πανε και τα 3 μαζι...o monomaxos...δεν τον πολυ νοιαζει τι κανουν τα αλλα ψαρακια...ειναι δραστηριος δεν λεω...αλλα δεν κινιγαει...ο γλιφτυς ειναι μικρος...δεν ειναι πλακοστομος...κινιτε πολυ γρηγορα...παει σε ενα μερος...καθετε και παλι τα ιδια...!!θα παρω μαλιστα αυριο απο την αδερφη μου που εχει ενα 120Λ...καποια τεστ για το PH κ ετσι...!δεν μπορω να τα γυρισω ολα πισω...μου αρεσουν πολυ :rasp:(( :helpsmilie:((....!τι αλλο να κανω???εχω ψαξει για το καθε ψαρι χαρακτηριστικα....στην θερμοκρασια τεριαζουν...ο sylver μονο στο μελλον οταν μεγαλωσει θα εχει προβλημα με τα gubby νομιζω :S...ειμαι σε αδιεξοδο...PLZZ help....!!!ευχαριστω παρα πολυ παντος για τις συμβουλες σου... :P...!!!!

Αν δεν τα αποχωριστεις ετσι θα τα αποχωριστεις απο θανατο πραγματικα.

Αργα η γριγορα θα αρχισουν να παρουσιαζονται τα προβληματα και οι θανατοι.

Δεν γινετε να εχεις τοσα πολλα ψαρια σε 30 λιτρα.

Το μονο που μπορει να εχεις στα 30 λιτρα ειναι ενας μονομαχος.

Ειναι δικια σου επιλογη το τη θα κανεις.

Εμεις σαν φορυν θελουμε το καλο τον ψαριων.

Και συγνωμη στο μαγαζι που τα πειρες δεν σου ειπαν οτι δεν γινετε να τα βαλεις ολα αυτα.

Αλλα τη περιμενεις αυτοι τα οικονομανε.

Τη τους νοιαζει για τα ψαρια.

Μια συμβουλη θα σου δωσω.

Οτι θελεις να κανεις θα το ρωτας εδω και οχι σε μαγαζια.

Τα μαγαζια μονο να κερδιζουν θελουν.

Και κανε κατι με τα ψαρια σου γριγορα.

πηγενε τα πισω ολα.

Link to comment
Share on other sites

TO olo προβλημα βασικα ειναι οτι εχω 30αρι ενυδρειο??...το καλοκαιρακι παιζει να παρω και εγω σαν την αδερφη μου...!! ^^ :P ...αλλα προς το παρον ....

Οχι δεν ειναι μονο το προβλημα ειναι οτι ολα αυτα δεν συμβιονουν .

Ο καρχαριας δεν ειναι για ενυδρειο και κακος που τους πουλανε.

Δεν θελουν τις ιδιες ποιοτητες νερου τα ψαρια που εχεις επιλεξει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πραγματικα...δεν τους ενδιαφερει τπτ.....δλδ το προβλημα το κανει το ενυδρειο??? :P...θα δω τι μπορω να κανω αυριο...!!δεν το ηξερα το forum αυτο...τωρα θα ρωταω...αυριο θελω να του αλλαξω το νερο..τι ακριβος κανω???εχω αντιχλοριο και βακτιρια....!απο απορια...αν μεινουν ετσι...για πιον λογο θα πανε στον ψαροπαραδεισο..τι πραγματικα τους ενοχλει????παντος...μεχρις στιγμης τα πανε καλα....!

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι μονο το προβλημα ειναι οτι ολα αυτα δεν συμβιονουν .

Ο καρχαριας δεν ειναι για ενυδρειο και κακος που τους πουλανε.

Δεν θελουν τις ιδιες ποιοτητες νερου τα ψαρια που εχεις επιλεξει.

δλδ...το πραγματικο προβλημα ειναι ο καρχαριας???εχει και η αδερφη μου αλλα οχι ιδιο ειδος...δεν θημαμε καλα...αλλα το λενε καπος βαρμπαριους...ειναι πιο δραστηριος και πιο μεγαλος....και δεν εχει προβλημα με τα αλλα ψαρακια που εχει...εχει(1 πλακοστομο...2 χρυσοψαρα...1 αγγελοψαρο...αυτον τον καρχαρια...και κατι αλο δεν θυμαμαι) θα την πω και αυτην οσο πιο γρηγορα μπορει να γραψει στο forum...ευχαριστω και παλι...!!

Link to comment
Share on other sites

δλδ...το πραγματικο προβλημα ειναι ο καρχαριας???εχει και η αδερφη μου αλλα οχι ιδιο ειδος...δεν θημαμε καλα...αλλα το λενε καπος βαρμπαριους...ειναι πιο δραστηριος και πιο μεγαλος....και δεν εχει προβλημα με τα αλλα ψαρακια που εχει...εχει(1 πλακοστομο...2 χρυσοψαρα...1 αγγελοψαρο...αυτον τον καρχαρια...και κατι αλο δεν θυμαμαι) θα την πω και αυτην οσο πιο γρηγορα μπορει να γραψει στο forum...ευχαριστω και παλι...!!

Oλα τα ψαρια σου ειναι το προβλημα.

Το πραγματικο του προβλημα ειναι οτι δεν πανε ολα αυτα μαζι και 120 λιτρα να ειχες.

Το οτι η αδερφη σου εχει 120 λιτρα ολα αυτα δεν σημενει οτι ειναι και εμπειρη.

Ο κοσμος το ψαροενυδρειων δεν ειναι απλος.

Ολοι οταν ξεκινανε τον νομιζουν απλο στην πορεια θα δεισ οτι δεν ειναι και εσυ και η αδερφη σου.

Εγω εκανα σχεδον τα ιδια πραγματα αρχικα και εχασα 6 ψαρια απο βλακεια μου και δεν μπορεισ να φανταστεις πως ενοιωσα και εγω νομιζα πολυ απλο ελεγα( α σιγα ενα ενυδρειο ειναι δεν βαζω 10 ψαρια).

Να ομως που μεσα σε 4 μερες εχασα 6 ψαρια.Για αυτο σου λεω βιασου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ...και συγνωμη αν σας κουρασα :rasp: ....ειμαι καινουργιος..και θελω το καλυτερο για τα ψαρακια μου :P ...!Εχω κανει αρκετα λαθοι μεχρι στιγμης...οπως τα new ψαρακια που αγοραζα τα εβαλα σχετικα νωρις με τα παλια...περιποθου 2-3 μερες διαφορα δεν ξερω αν αυτο τα επιρεασει πολυ...!σημερα που αλλαξα το νερο...1/3 περιπου...παρατηρισα πως το φυλτρακι δεν δουλευε...το εβγαλα το καθαρισα και τωρα ειναι οκ...αλλα δεν το ηξερα πως θελει και αυτο καθαρισμα...τα ψαρακια παντως ειναι μια χαρα τωρα...θα κανω και τα τεστ για PH σημερα...!

Link to comment
Share on other sites

Παιδεια :P ...πρεπει να ανυσιχω που ο μονομαχος δεν πειραζει τα αλλα ψαρακια(3 gubby-1αρσενικο 2θυλικα.1 καρχαριακο sylver)που εχω?? :helpsmilie: Τα αλλα ψαρακια βεβαια τον ψιλοφοβουντε :helpsmilie: ...δεν πανε κοντα του...επισης εχω παρατηρισει οτι του αρεσει να πηγενει κοντα στον θερμοστατη...και γενικα στις γωνιες του ενυδρειου(κοντα στο φυλτρακι)...αυτο ειναι κακο?επισης βγαζει σπανια μπουρμπουλιθρες στην επιφανει...σημενει οτι ειναι μικρος ακομα(γνωριζω οτι οταν θελουν να ζευγαρωσουν το κανουν αυτο :( )?? :( ...30ρι ειναι το ενυδρειο...!Ευχαριστω πολυ...!! :rasp:

Α και κατι τελευταιο...θα παω να του αγορασω αλλη τροφη..εχετε να μου προτεινετε κατι διαφορετικο απο φυλλαρακια??ακουσα κατι για κατεψυγμενα...τι ακριβος ειναι?

Αυτος ειναι...

post-42220-1301746325_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα στο ξαναπω για τελαυτεα φορα πηγενετα πισω.Θα τα χασει ολα .

Link to comment
Share on other sites

οπως λεει και ο φιλος savou δωσε τα υπολοιπα ψαρακια στο πετ και αγορασε κατι αλλο που χρειαζεσαι για να φτιαξεις ενα ομορφο ενυδρειακι για τον μονομαχο σου :P

βγαλε τα διακοσμητικα και βαλε καποια ριζα mopani,redmoor,mangroove etc

θα ηταν καλο να βαλεις και μερικα αληθινα φυτα ειδικα επιφανειας που αρεσουν στους μονομαχους :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε στα ειπαν και τα αλλα παιδια,το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για τα ψαρια που εχεις..Πηγαινε τα πισω και παρε καποια πραγματα που θα χρειαστεις οπως τεστ,φυτα,ξυλα.Ασε μονο τον μονομαχο μεσα,βγαλε και τα διακοσμητικα που εχεις και φτιαξε κατι πιο φυσικο και ο μονομαχος σου θα ειναι αρχοντας!

ΥΓ πες στην αδερφη σου οτι ο καρχαριας που εχει γινεται τεραςκαι σε λιγο θα εχει προβλημα και επεισης δεν βαζουμε χρυσοψαρα με τροπικα..

Καλη συνεχεια! :P

Link to comment
Share on other sites

Φιλε στα ειπαν και τα αλλα παιδια,το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για τα ψαρια που εχεις..Πηγαινε τα πισω και παρε καποια πραγματα που θα χρειαστεις οπως τεστ,φυτα,ξυλα.Ασε μονο τον μονομαχο μεσα,βγαλε και τα διακοσμητικα που εχεις και φτιαξε κατι πιο φυσικο και ο μονομαχος σου θα ειναι αρχοντας!

ΥΓ πες στην αδερφη σου οτι ο καρχαριας που εχει γινεται τεραςκαι σε λιγο θα εχει προβλημα και επεισης δεν βαζουμε χρυσοψαρα με τροπικα..

Καλη συνεχεια! :P

θα παρω κανενα πλαστικο φυτο...γιατι δεν τα φυσικα ειναι δυσκολα...τεσπα ευχαριστω παρα πολυ...αλλα παλι εχω καποιες αποροιες... :S...θα της το πω...και αυτην το εχει παρατηρηση βασικα...!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα στο ξαναπω για τελαυτεα φορα πηγενετα πισω.Θα τα χασει ολα .

Ολα ολα?? :helpsmilie:...θα δωσω λεω τα 2 gubby μετα που θα ειναι 4 θα εχουν παλυ προβλημα :helpsmilie::P ...τα θελω...το καλοκαιρι θα παρω 120L φυτεμενο...!

Και κατι τελευταιο...απο διακοσμιση βαζω κατι ακομα???...θελω ο μονομαχος μου και το αρσενικο το gubby :( ...να ειναι αυτυχισμενα :rasp: ¨

Link to comment
Share on other sites

Φιλε στα ειπαν και τα αλλα παιδια,το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για τα ψαρια που εχεις..Πηγαινε τα πισω και παρε καποια πραγματα που θα χρειαστεις οπως τεστ,φυτα,ξυλα.Ασε μονο τον μονομαχο μεσα,βγαλε και τα διακοσμητικα που εχεις και φτιαξε κατι πιο φυσικο και ο μονομαχος σου θα ειναι αρχοντας!

ΥΓ πες στην αδερφη σου οτι ο καρχαριας που εχει γινεται τεραςκαι σε λιγο θα εχει προβλημα και επεισης δεν βαζουμε χρυσοψαρα με τροπικα..

Καλη συνεχεια! :P

Τ τεστ πρεπει να παρω???ι αδερφη μου θα μου δωσει για PH...!kατι αλλο?? απο τροφες?

Link to comment
Share on other sites

οπως λεει και ο φιλος savou δωσε τα υπολοιπα ψαρακια στο πετ και αγορασε κατι αλλο που χρειαζεσαι για να φτιαξεις ενα ομορφο ενυδρειακι για τον μονομαχο σου :P

βγαλε τα διακοσμητικα και βαλε καποια ριζα mopani,redmoor,mangroove etc

θα ηταν καλο να βαλεις και μερικα αληθινα φυτα ειδικα επιφανειας που αρεσουν στους μονομαχους :rasp:

η ριζα τι ακριβως ειναι???ειδος φυτου η ενα διακοσμητικο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...ειμαι και εγω καινουργιος στο χοβι...αν και παλαιοτερα(για να πω την αληθεια)δεν με περιμενα ποτε να ασχολειο με ενυδρεια...αλλα τωρα που το εκανα(ας ειναι καλα η αδερφη μου...που πηρε με τον φιλο του ενα 120λιτρο...)Τωρα χαιρομαι που εχω ενα 25 ενυδρειο(προς το παρον) :helpsmilie: ....Θελω να μαθω τα παντα για τα ψαρακια :P ... :helpsmilie: ...!Υπαρχουν βιβλια με φοτογραφιες??ΓΙατι βλεπω εδω στο forum σας διαφορες (κινεζικες για μενα)Λεξεις :( ...!Ευχαριστω πολυ...χερομαι που ειμαι μαζι σας εδω :rasp::(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...ειμαι και εγω καινουργιος στο χοβι...αν και παλαιοτερα(για να πω την αληθεια)δεν με περιμενα ποτε να ασχολειο με ενυδρεια...αλλα τωρα που το εκανα(ας ειναι καλα η αδερφη μου...που πηρε με τον φιλο του ενα 120λιτρο...)Τωρα χαιρομαι που εχω ενα 25 ενυδρειο(προς το παρον) :helpsmilie: ....Θελω να μαθω τα παντα για τα ψαρακια :P ... :helpsmilie: ...!Υπαρχουν βιβλια με φοτογραφιες??ΓΙατι βλεπω εδω στο forum σας διαφορες (κινεζικες για μενα)Λεξεις :( ...!Ευχαριστω πολυ...χερομαι που ειμαι μαζι σας εδω :rasp::(

Εχθες δεν σε γνωρισαμε??

Link to comment
Share on other sites

ΕΙδα καποιους που το κανανε και ειπα να το κανω και εγω :helpsmilie::( ...τεσπα :/

Ξερεις μηπως που μπορω να μαθω περισσοτερα για τα ενυδρεια και τα ψαρακια?? :(:P:rasp: ...ευχαριστω... :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

ΕΙδα καποιους που το κανανε και ειπα να το κανω και εγω :helpsmilie::( ...τεσπα :/

Ξερεις μηπως που μπορω να μαθω περισσοτερα για τα ενυδρεια και τα ψαρακια?? :(:P:rasp: ...ευχαριστω... :helpsmilie:

Εισαι στο καταληλο μερος.Αρχησε σιγα σιγα να διαβαζεις.

Link to comment
Share on other sites

αααα.

Με τα ψαρακια σου τελικα εκανες τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...