Jump to content

Έχουμε Κιχλίδες Αμερικής ??


dartman

Recommended Posts

κακος δεν ειχα απαντησει σε αυτο το τοπικ ^^

:thaman:

6 Pterophyllum scalare στα 300 λίτρα

2 ζευγάρια Pelvicachromis pulcher με πολλά μικρά στα 100λίτρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1 Heros severus

2 Thorichthys meeki

2 festivum

200 L.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω 3 σκαλάρια (1 golden head, 1 marble, 1 λευκό με black stripes)και 4 bolivian ramirezzi σε κοινωνικό ενυδρείο 120λτ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αν οντως ειναι "flowerhorn" το αλλο ζευγαρι που λες.. ετοιμασου να χασεις αρχικα τα firemouth και επειτα ενα απο τα 2 flowerhorn.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
Guest WILD_RIDER

Έχω 7 μικρά (max 10εκ το μεγαλύτερο) Oscar Red, Albino Red & Tiger και ένα μεγάλο Πλακόστομο (25-30εκ). Το ενυδρείο μου είναι 200 λίτρα (το έχω 10 χρόνια) αλλά θα πάρω μεγαλύτερο μόλις μεγαλώσουν λίγο. Πρόσφατα λόγω βλάβης του Θερμαντήρα που δεν λειτουργούσε αναπτύχθηκε το Βακτήριο Cotton Wool και τώρα βρίσκομαι στην διαδικασία θεραπείας με Melafix και βλέπουμε. Αν δεν γίνουν καλά θα τους δώσω και αντιβίωση.

Χαιρετισμούς σε όλα τα μέλη

Wild_Rider :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

7 οσκαρ φιλε wild rider θελουν 800 λιτρα ενυδρειο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.

Link to comment
Share on other sites

Guest WILD_RIDER

Φιλε chriskousis

Ε ενταξει μην τα παραλέμε .... κάθε Oscar χρειάζεται γύρω στα 40-50 λίτρα αλλά έχεις δίκιο ότι είναι πολλά γιαυτό το ενυδρείο. Όμως είναι μικρά ακόμα και δεν φαίνεται. Σκοπεύω όμως να πάρω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο 320-400 λίτρα το οποίο αν ψάξεις στο ιντερνετ θα δεις ότι αρκεί για 7 ψάρια. Σίγουρα όμως όσο μεγαλύτερο ενυδρείο υπαρχει τόσο το καλύτερο είναι. Το θέμα όμως που με απασχολεί τώρα δεν είναι αυτό. Είναι ότι τα 8 oscar πού αρχικά αγόρασα, λόγω του Cotton Wool Βακτηρίου, έγιναν 7 και χθές έγιναν 6 δυστυχώς! Σταμάτησα λοιπόν επσευσμένα το Melafix και ξεκίνησα άμεσα θεραπεία με Fungus Care Αντιβίωση για να σώσω τα υπόλοιπα γιατι εκτός απο όμορφα ψάρια και ψυχούλες είναι και καλα παιδια και αξίζουν κάθε δυνατη προσπάθεια εκ μέρους μου! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε chriskousis

Ε ενταξει μην τα παραλέμε .... κάθε Oscar χρειάζεται γύρω στα 40-50 λίτρα αλλά έχεις δίκιο ότι είναι πολλά γιαυτό το ενυδρείο. Όμως είναι μικρά ακόμα και δεν φαίνεται. Σκοπεύω όμως να πάρω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο 320-400 λίτρα το οποίο αν ψάξεις στο ιντερνετ θα δεις ότι αρκεί για 7 ψάρια. Σίγουρα όμως όσο μεγαλύτερο ενυδρείο υπαρχει τόσο το καλύτερο είναι. Το θέμα όμως που με απασχολεί τώρα δεν είναι αυτό. Είναι ότι τα 8 oscar πού αρχικά αγόρασα, λόγω του Cotton Wool Βακτηρίου, έγιναν 7 και χθές έγιναν 6 δυστυχώς! Σταμάτησα λοιπόν επσευσμένα το Melafix και ξεκίνησα άμεσα θεραπεία με Fungus Care Αντιβίωση για να σώσω τα υπόλοιπα γιατι εκτός απο όμορφα ψάρια και ψυχούλες είναι και καλα παιδια και αξίζουν κάθε δυνατη προσπάθεια εκ μέρους μου! :buttrock:

Αγαπητέ WILD_RIDER,

Εύχομαι τα ψαράκια σου να γίνουν καλά από το 'Cotton Wool΄ αλλά έχω να επισημάνω πως 7 Oscar ΔΕΝ χωράνε σε 200 λίτρα με ΤΙΠΟΤΑ!!!

Άσχετα με το τί διαβάζεις στα διάφορα site στο internet (θα ήθελα να βάλεις λίνκ που το διάβασες) ένα ζευγάρι Oscar θέλει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 800 λίτρα για να μεγαλώσει σωστά.Άν σκεφτείς το τελικό τους μέγεθος θα καταλάβεις ότι τα λίτρα σου είναι απελπιστικά λίγα και το ενυδρείο σου κινδυνεύει να 'τουμπάρει' ανά πάσα ώρα και στιγμή....

Άν θές πραγματικά να κρατήσεις στο ενυδρείο σου Oscar και όπως λές πράγματι αξίζουν κάθε προσπάθεια πήγαινε τα στο μαγαζί που τα πήρες και άσε στο ενυδρείο σου μόνο 2 (αυτό εξαρτάτε από το μέγεθος που είναι) και σύντομα θα πρέπει να κάνεις αναβάθμιση σε τουλάχιστον 400+ λίτρα καθαρού όγκου νερού ενυδρείου.

Άν πάλι παραμείνεις στα 200 λίτρα θα σου πρότεινα να φτιάξεις ένα όμορφο κοινωνικό ενυδρείο... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μιάς και δέν έχω απαντήσει στο συγκεκριμένο θέμα έχω αυτήν την στιγμή τα παρακάτω:

1 x Gymogeophagus Balzani male

2 x Gymogeophagus Balzani female

Σε 680 λίτρα

1 x Symphysodon Discus Hybrid

Σε 450 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Ένα ζευγάρι mesaunata festivum σε 120 λίτρα μόνα τους, :buttrock:

τον τελευταίο καιρό λόγο ανακατατάξεων προσωρινά σε 40 λίτρα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1 Vieja Blackbelt

1 Vieja Synspilum

1 Vieja Bifasciatum

1 Chocolate cichlid

1 Nandopsis Festae

1 Herycthys Carpinte

1200 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα αρσενικό Green Terror και ελπίζω να βρω μία θηλυκιά αρκετά μεγάλη να γεννηθεί ένας έρωτας μεγάλος! :):):thumbup:

(αλλιώς ένας πόλεμος μεγάλος :thumbup: )

Είναι φανταστικό ψάρι με......προσωπικότητα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε 340 λιτρα εχω 3 flower horn, 1 oscar (red tiger), 1 texas, 1 green terror, 1 red parrot και 1 pacu 30cm. Κοσερβα??? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

3 Mikrogeophagus ramirezi το 1 αρσενικό και 3 Apistogramma cacatuoides το 1 αρσενικό στα 60lit

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ενα ζευγος Green terror (aeguidens rivulatus) 2,5 ετων, ζευγαρι που ζευγαρωνει 2 φορες τον χρονο σε ενα Rio 240. Σε ενα αλλο μικροτερο (Panorama 80) εχω τα 80 μωρα τους απο την τελευταια γεννα!!! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 oscar tiger σε ενυδρειο 200LT

:unsure::unsure::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 oscar tiger σε ενυδρειο 200LT

:unsure::unsure::wacko::wacko:

Γνωρίζεις ότι είναι λάθος τα 2 oscar σε αυτά τα λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Και εγω σε εχω αγνοήσει φιλε μου Αντώνη σε αυτο το ποστ..

έχω πια μόνο ένα ενυδρέιο και ειναι 380 λιτρα καθαρό

1 Heros severus Albino 1 Heros severus. το αγαπημενο ζευγως 2 Cichlasoma nigrofasciatum

1 Synodontis eupterus και 2 Blue Acara

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα σε ολουσ,και εγω εχω αμερικανεσ...........3 green terror,2 red terror, kai 1 redhead...

ειναι τελειεσ και παιχνιδιαρεσ μεσα σε 300 λιτρα....καποια στιγμη θα ανεβασω και φοτογραφιεσ. :):thumbup::band::thaman::thaman::hysterical::hysterical::buttrock::buttrock::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...