Jump to content

Grindal Worms...


Recommended Posts

Αγορασα απο ebay καλλιεργεια grindal .

μεσα στο ταπερακι που θα τα βαλω μπορω να βαλω χωμα απο κηπο που δεν εχει πεσει λιπασμα ?

αν οχι σε φυτωριο τι χωμα πρεπει να ζητησω ?

εκτος απο γατοτροφη και σκυλοτροφη τι αλλο μπορω να τα ταϊζω ?

διαβασα για παιδικες κρεμες σε σκονη

ευχαριστω :P

Link to comment
Share on other sites

ότι χώμα θες αρκεί να είναι αέρινο για να περνάνε απο μέσα του τα σκουλίκια μπορείς και σε τύρφη και φυλοχωμα, το καλύτερο είναι το χουμους που το χρησιμοποιούν για ερπετά!

Για ταισμα μπορείς δημητριακά, φρούτα και γενικά ότιδήποτε οργανικό...προσοχή στις ποσότητες

Εγώ ταίζω γατοτροφή και quaker

Να δώσεις βάση στο νερό, μην το παρακάνεις !

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεις φίλε μου.Πρόσφατα αγόρασα 600gr (9Lt αφού βραχεί) με 5 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

ωραια μεχρι να παρω χουμους ειναι στο χωμα που μου τα εστειλαν και εβαλα λιγο βρεγμενο ψωμι.

σε ποσο καιρο πρεπει να δω να εχει αυξηθει η καλλιεργεια ?

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεις φίλε μου.Πρόσφατα αγόρασα 600gr (9Lt αφού βραχεί) με 5 ευρώ.

Και εγώ πριν από μια εβδομάδα, αγόρασα την ίδια ποσότητα, αλλά με 1,80 ευρώ !

Link to comment
Share on other sites

Από πετ σοπ Θοδωρή;Δυστυχώς βρήκα ακριβή μάρκα αλλά σε τέτοιες τιμές δεν το ψάχνω.Η βενζίνη στοιχίζει πιο πολύ...

Link to comment
Share on other sites

ωραια μεχρι να παρω χουμους ειναι στο χωμα που μου τα εστειλαν και εβαλα λιγο βρεγμενο ψωμι.

σε ποσο καιρο πρεπει να δω να εχει αυξηθει η καλλιεργεια ?

Από την επόμενη κιόλας ημέρα θα πρέπει να αρχίσει να αυξάνεται η καλλιέργεια σου. Το θέμα είναι το πόσο θα αυξηθεί, και εκεί η απάντηση είναι δύσκολη. Πολλοί είναι οι παράγοντες που επηρεάζουν την παραγωγικότητα μιας καλλιέργειας :

υγρασία : σε ποσότητες νερού από 20% μέχρι 40% πολλαπλασιάζονται με κανονικούς ρυθμούς. Πέρα από αυτά τα όρια ή παραγωγικότητα τους πέφτει. Κάτω από 5% σταματούν να πολλαπλασιάζονται. Με απλά λόγια η καλλιέργεια πρέπει να παραμένει υγρή αλλά όχι λασπώδεις.

θερμοκρασία : δείχνουν μεγάλη ανοχή στις διακυμάνσεις και το εύρος της θερμοκρασίας. Παρόλα αυτά έχουν μεγαλύτερη παραγωγικότητα ανάμεσα στους 22 και 28°C.

χώμα : πρέπει να κρατάει υγρασία, να είναι αφράτο ακόμα και όταν στεγνώσει, χωρίς χημικά, πλούσιο σε οργανικά υλικά, με pH 6,8 - 7,2. Το λεπτό φυλλόχωμα και το humus (νομίζω λέγεται και φοινικόχωμα) δίνουν το καλύτερο αποτέλεσμα.

τροφή : οι πιο ενδεδειγμένες είναι ο πουρές, οι παιδικές τροφές σε σκόνη, τα quakers (νιφάδες βρώμης), οι τροφές που ταΐζουμε τα ψαράκια μας (flakes και pallets) και οι κροκέτες για γάτες που είναι και η πιο εύχρηστη τροφή.

φως : τα σκουληκάκια αναπτύσσονται εξίσου και σε φως και σε σκοτάδι. Φυσικά η άμεση έκθεση στον ήλιο θα καταστρέψει την καλλιέργεια μας

Link to comment
Share on other sites

Από πετ σοπ Θοδωρή;Δυστυχώς βρήκα ακριβή μάρκα αλλά σε τέτοιες τιμές δεν το ψάχνω.Η βενζίνη στοιχίζει πιο πολύ...

Ναι, από αλυσίδα όπου βρέθηκα κατά τύχη. Φυσικά και δεν αξίζει το ψάξιμο :P

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση :

τα grindal ηρθαν μεσα σε λιγο χωμα

μολις βαλω στο ταπερακι μια στρωση humus μετα μπορω να βαλω απο πανω τα grindal οπως ειναι με το χωμα τους ? μου φαινεται δυσκολο να τα ξεχωρισω :P

Link to comment
Share on other sites

Πάρε όπως μπορείς τα μισα σκουληκάκια (έστω και με μέρος από το χώμα τους) και φτάξε μια δεύτερη καλλιέργεια.

Αν το χώμα είναι τόσο λίγο που δε μπορεί να συντηρήση αποικία, τότε ρίξτο όλο πάνω στο humus.

ΥΓ Καλά βρε συ, ολόκληρη αθήνα και πήγες και παρήγγειλες grindal από το ebay;;; :P

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι λιγο το χωμα

3euros τα πηρα απο Αγγλια και ηρθαν πολυ γρηγορα :P

Έγινε επεξεργασία - she'sinpanties
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεις φίλε μου.Πρόσφατα αγόρασα 600gr (9Lt αφού βραχεί) με 5 ευρώ.

Φωτη και εγω λογικα τα ιδιο με το δικο σου πηρα 5euros της Jbl

εβαλα κατω κατω χουμους το εβρεξα κιολας και μετα παρατηρησα οτι φουσκωσε πολυ .

πειραζει ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν βραχεί πολλαπλασιάζεται σε όγκο. Ανακάτεψε το καλά ώστε να βραχεί όλο το χώμα και να γίνει αφράτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειχα μια πολυ καλη καλλιεργεια με αρκετα σκουλικακια και ξαφνικα ελλειψα για ενα σκ γυρισα και τα βρηκα ολα dead :)

τι μπορει να εγινε ? τα ειχα μεσα σε ενα ντουλαπι απο αυτα που βαζουμε και τροφιμα τα ταϊζα με quaker βρεγμενο

ειχε κανεις παρομοια εμπειρια ?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς που μπορώ να βρω μια καλλιέργεια;;;;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια αγγελία, κάποιος φίλος θα βρεθεί να σου δώσει...

Link to comment
Share on other sites

να ρωωτισω και γω κατι μιας και να φιλαρακι μου μου εδωσε μια καλιεργεια.. καθε ποτε αλαζετε την τροφη? τι ρουτινα ακολουθητε? καθε μερα απλα το ψεκαζουμε με νερο για υγρασια?

Link to comment
Share on other sites

να ρωωτισω και γω κατι μιας και να φιλαρακι μου μου εδωσε μια καλιεργεια.. καθε ποτε αλαζετε την τροφη? τι ρουτινα ακολουθητε? καθε μερα απλα το ψεκαζουμε με νερο για υγρασια?

Τροφή συνήθως δεν αλλάζουμε, απλά όταν φαγωθεί προσθέτουμε καινούργια. Αλλάζουμε μόνο όταν έχει μουχλιάσει. Χώμα θα χρειαστεί να αλλάξεις κάποια στιγμή, όταν δηλαδή το δεις να έχει γίνει επιφανειακά σα γλίτσα και να έχει λασπώσει. Αν το καπάκι σου κλείνει καλά και το άνοιγμα που έχεις για να πέρνει αέρα δεν είναι πολύ μεγάλο, θα χρειάζεται αραιά και που να υγραίνεις το χώμα. Τόσο ώστε να μη στραγγίζει καθόλου νερό στον πάτο του δοχείου σου. Φυσικά τώρα που καλοκαιριάζει θα χρειάζεται πιο συχνά νεράκι...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα μια πολυ καλη καλλιεργεια με αρκετα σκουλικακια και ξαφνικα ελλειψα για ενα σκ γυρισα και τα βρηκα ολα dead :D

τι μπορει να εγινε ? τα ειχα μεσα σε ενα ντουλαπι απο αυτα που βαζουμε και τροφιμα τα ταϊζα με quaker βρεγμενο

ειχε κανεις παρομοια εμπειρια ?

ευχαριστω

καποιος που μπορει να μου εξηγησει γιατι πεθαναν ολα μαζι τα σκουλικακια ? :)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτισω και εγω κατι?

μην γελασετε

την καλλιεργεια grindal τα σκυλικακια δλδ τα εχουμε τα πολλαπλασιαζουμε για να ταιζουμε τα ψαρακια μας?

και αν ναι ποια ψαρακια μπορουμε να ταισουμε?

Link to comment
Share on other sites

ναι για αυτον τον λογο τα καληεργουμε..ειναι η καλυτερη πρωτεινη ! κοιτα youtube μερικα βιντεακια και θα καταλαβεις

Link to comment
Share on other sites

Ειχα μια πολυ καλη καλλιεργεια με αρκετα σκουλικακια και ξαφνικα ελλειψα για ενα σκ γυρισα και τα βρηκα ολα dead :)

τι μπορει να εγινε ? τα ειχα μεσα σε ενα ντουλαπι απο αυτα που βαζουμε και τροφιμα τα ταϊζα με quaker βρεγμενο

ειχε κανεις παρομοια εμπειρια ?

ευχαριστω

Πόσο καιρό είχες την καλλιέργεια; Από υγρασία πως ήταν το χώμα; Μήπως επιφανειακά ήταν σαν λάσπη; Το τάπερ που τα είχες ήταν διαφανές;

Πάντως μια φορά που είχα αφήσει μια καλλιέργεια ατάιστη για πάρα πολύ καιρό, τα σκουληκάκια είχαν εξαφανιστεί από την επιφάνεια του χώματος. Δεν είχε μείνει ούτε δείγμα! Είπα, πάει η καλλιέργεια, πέθαναν από την πείνα. Παρ' όλα αυτά, έριξα λίγη τροφή στην επιφάνεια και ΄την επόμενη μέρα άρχισε να αναπτύσεται μια νέα αποικία!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...