Jump to content

Grindal Worms...


Recommended Posts

Πόσο καιρό είχες την καλλιέργεια; Από υγρασία πως ήταν το χώμα; Μήπως επιφανειακά ήταν σαν λάσπη; Το τάπερ που τα είχες ήταν διαφανές;

Πάντως μια φορά που είχα αφήσει μια καλλιέργεια ατάιστη για πάρα πολύ καιρό, τα σκουληκάκια είχαν εξαφανιστεί από την επιφάνεια του χώματος. Δεν είχε μείνει ούτε δείγμα! Είπα, πάει η καλλιέργεια, πέθαναν από την πείνα. Παρ' όλα αυτά, έριξα λίγη τροφή στην επιφάνεια και ΄την επόμενη μέρα άρχισε να αναπτύσεται μια νέα αποικία!

διαφανες ταπερ οπως αναφερεις . και ναι ηταν σαν λασπη τουλαχιστον το πανω μερος του χωματος .ταϊζα τακτικα παντως.την ειχα κατι παραπανω απο μηνα

παντως πιστευω οτι φταιει που ανεβηκε η θερμοκρασια γενικα

τα ειχα σε ντουλαπι κουζινας

τι μπορει να φταιει για να μην ξανακανω το ιδιο λαθος

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να στέγνωσε το χώμα. Πόσο ανέβηκε η θερμοκρασία; Εγώ τα έχω σε ντουλάπα στο κλιμακοστάσιο της οικοδομής ( η γυναίκα μου δεν αφήνει να παραμείνει το ταπεράκι με τα σκουληκάκια παραπάνω από 10 λεπτά μέσα στο σπίτι :) ) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Πολλές φορές λόγω έλλειψης τροφή ή υγρασίας, τα εναπομείναντα σκουληκάκια αποτραβιούνται μέσα στο χώμα. Σε τέτοιες περιπτώσεις έχω δει σκουληκάκια να περιφέρονται στον πάτο του δοχείου. Γι' αυτό ρώτησα αν είναι διαφανές. Πάντως πιστεύω πως αν έριχνες λίγη τροφή (εγώ χρησιμοποιώ κροκετούλες για γάτες), θα ξαναεμφανίζονταν σκουληκάκια.

Επίσης, αν το χώμα έχει να αλλαχθεί ή να ανακατευτεί αρκετό καιρό, η επιφάνεια του γίνεται τόσο όξινη από τα περιττώματα τους, που δε μπορούν να επιβιώσουν. Αυτή η λάσπη έτσι εξηγείται.

Για να μην κινδυνέψεις να μείνεις χωρίς σκουληκάκια, η καλύτερη λύση είναι να έχει περισσότερες από μια καλλιέργειες ( που θα έχουν ξεκινήσει με κάποια διαφορά ημερών ). Από κει και πέρα, φρόντιζε να έχουν την κατάλληλη υγρασία (ούτε η πολύ υγρασία βοηθάει) και να είναι σχετικά καθαρό το χώμα τους. Άλλαξε το όποτε το βλέπεις αρκετά βρώμικο...

Link to comment
Share on other sites

το χωμα δεν νομιζω να ειχε ελλειψη υγρασιας ηταν μια χαρα !

εγω δινω ξηρα τροφη για σκυλους αλλα επειδη μυριζει ασχημα μετα απο μερες καθιερωσα το quaker.

φαντασου οτι οταν ανοιξα το καπακι μυριζε πολυ ασχημα και ολα τα σκουλικακια ηταν σαν λεπτες ιννες και γυρω τους ειχαν κατι σαν ασπρο υγρο .δεν κουνιοταν κανενα γιαυτο και τα πεταξα :D

θερμοκρασιες μεγαλες δεν εχουν τα ντουλαπια της κουζινας ομως :D

το κλιμακοστασιο ποση θερμοκρασια εχει?

κατι αλλο ..μηπως παιζει ρολο οτι ειχαν μαζευτει παρα πολλα ?

επισης χωμα πως αλλαζω ? ειναι δυσκολο να τα μεταφερω ολα σε νεο χωμα ..λογικα πρεπει να πεταξω και μερικα

θα κανω ακομα μια δοκιμη αν βρω μια καλλιεργεια

θα δοκιμασω και white worms :)

Link to comment
Share on other sites

Το καπάκι σου έχει τρυπούλα για να κυκλοφορεί ο αέρας; ( Την κλείνουμε με βαμβάκι για να μη κυκλοφορούν και τα σκουλήκια :D )

Το κλιμακοστάσιο το καλοκαίρι έχει θερμοκρασία κάπως χαμηλότερη από την εξωτερική. Δε το χτυπάει ιδιαίτερα ο ήλιος.

Δε νομίζω να φταίει ο αριθμός τους, δε μπορώ να τον συνδυάσω με κάτι που να τα "καθάρισε" όλα...

Παίρνεις το πλαστικό φύλλο πάνω στο οποίο "κολλάνε" τα σκουληκάκια που πρόκειται να ταΐσεις και το βάζεις μαζί με τροφή σε καινούργιο χώμα. Τα υπόλοιπα τα πετάς. Έτσι και αλλιώς μέσα σε λίγες ημέρες θα έχεις τόσα σκουληκάκια ώστε να μπορείς να ταΐζεις.

Αν βρεις καινούργια καλλιέργεια χώρισε την στη μέση και φτιάξε δύο για κάθε ενδεχόμενο.

Τα white worms είναι πολύ πιο απαιτητικά ως προς τις θερμοκρασίες που θέλουν για να ζήσουν. Θέλουν σχετική δροσιά (15 - 21 οC). Πως θα κρατήσεις αυτές τις θερμοκρασίες τώρα που φτιάχνει ο καιρός; Να φανταστείς ότι διάβασα πως ένας καλός τρόπος για την διατήρηση μια τέτοιας καλλιέργειας είναι να τα βάλουμε σε κάτι ειδικά δοχεία-κουτιά που είναι κατασκευασμένα για να κρατούν τα κρασιά σε χαμηλές θερμοκρασίες! Ε, να μη τρελαθούμε κιόλας! :)

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω αυτο θα κανω ΑΝ βρω καινουργια καλλιεργεια

ναι τρυπες ειχα και τις ειχα κανει με βελονα, αρκετες...δεν μπορουσαν να βγουν εξω :)

η πλακα ειναι οτι μιλουσα με εναν αγγλο και μου ειπε οτι και εκεινου του πεθαναν ολα τα grindal και τα white worms δεν εχουν παθει τπτ :D και μου ειπε και εκεινος οτι σιγουρα ειναι η αλλαγη θερμοκρασιας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...