Jump to content

Αγορα Nano Cube 60 λιτρα...μια βοηθεια..


Recommended Posts

Καλησπερα και παλι. Μια ακομα ερωτηση θελω να κανω διοτι με εχουν απογοητευσει καποιες γνωμες με το θεμα ψαρια στο συγκεκριμενο ενυδρειο. Το ξερω πως δεν ειναι για πολλα ψαρια ουτε μεγαλα ψαρια το nano cube 60l αλλα μου ειπαν οτι μονο ενα μονομαχο θα μπορουσα να βαλω μεσα σε αυτα τα λιτρα που στην ουσια απο 60 λιτρα που ειναι μικτα θα μεινουν 50 και λιγοτερα καθαρα, λογω υποστρωματος, χαλικιου, φυτων, ξυλων και πετρων. Εσεις τι πιστευετε? Δεν υπαρχει καποιο ειδος ψαριου μικρου που θα μπορουσε να μπει και να ειναι καλα σε αυτα τα λιτρα? Μου ειπαν πως αυτο το ενυδρειο βγαινει μονο για να το κανεις γαριδοενυδρειο...οντως γαριδες διχνει και στο official site της εταιριας. Και στο youtube που εχω δει...πολλοι εχουν μεσα ψαρια χωρις αυτο να σημαινει πως ειναι και σωστο, γιαυτο και ρωταω....οσο αναφορα κατι nano reef που βλεπω με το συγκεκριμενο ενυδρειο να βαζουν κοραλια, clown fish και αλλα ψαρια, ε ενταξει ειπαμε, οντως εκει δεν ειναι σωστο νομιζω...

Να ειστε καλα, περιμενω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μονομαχος μπορει να μπει και χαρεμακι guppies και cpd οπως εχει κανει ο φιλος Κarrot :P

και διαφορα αλλα ειδη τα οποια μου διαφευγουν :rasp:

Link to comment
Share on other sites

μονομαχος μπορει να μπει και χαρεμακι guppies και cpd οπως εχει κανει ο φιλος Κarrot :P

και διαφορα αλλα ειδη τα οποια μου διαφευγουν :rasp:

Δηλαδη μπορω να βαλω μεσα καποια ψαρακια και ας μην εχει τοσο πολυ μηκος για κολυμπι το ενυδρειο αυτο?

Ναι μονομαχος λογικο να μπορει να μπει σε λιτρα απο 30 καθαρα και πανω...

Δηλαδη θα ειναι ενταξει τα ψαρια πχ τα guppies σε τοσα λιτρα ή θα ειναι στρεσαρισμενα κλπ?

Να εισαι καλα για την απαντηση..

Link to comment
Share on other sites

μονομαχο μπορεις να βαλει και σε λιγοτερα απο 20λιτρα αρκει να υπαρχει μια σχετικη εμπειρια .

δες τα προφιλ απο τα ψαρακια που σου ειπα :P

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry385550

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323428

ps.μπραβο που το ψαχνεις πολυ πριν αγορασεις κατι :rasp::helpsmilie::helpsmilie::(

Link to comment
Share on other sites

μονομαχο μπορεις να βαλει και σε λιγοτερα απο 20λιτρα αρκει να υπαρχει μια σχετικη εμπειρια .

δες τα προφιλ απο τα ψαρακια που σου ειπα :P

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry385550

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323428

ps.μπραβο που το ψαχνεις πολυ πριν αγορασεις κατι :rasp::helpsmilie::helpsmilie::(

A ωραια, τα κοιταω και βλεπω, να εισαι καλα και παλι.

Ε, οσο μπορω το ψαχνω να μην κανω οτι να ναι....χαχ!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ψαρι οντως αλλα εδω λεει:

Λίτρα: Για ένα χαρέμι (1 αρσενικό και 3 θηλυκά) γύρω στα 60 λίτρα

Φανταζομαι οτι εννοει καθαρα 60 λιτρα ετσι?

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ψαρι οντως αλλα εδω λεει:

Λίτρα: Για ένα χαρέμι (1 αρσενικό και 3 θηλυκά) γύρω στα 60 λίτρα

Φανταζομαι οτι εννοει καθαρα 60 λιτρα ετσι?

ναι αλλα δεν θα εχεις προβλημα. πρεπει ομως να ξερεις οτι θα εχεις και γεννες και πρεπει να κανεις κατι με τα μικρα.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα δεν θα εχεις προβλημα. πρεπει ομως να ξερεις οτι θα εχεις και γεννες και πρεπει να κανεις κατι με τα μικρα.

Moλις το πληροφορηθηκα απο τον retard...χαχα...θα ειναι ενα προβληματακι αυτο.....

Link to comment
Share on other sites

εμενα προσωπικα ποτε δεν μου αρεσαν τα guppies :P

τα cpd ειναι πανεμορφα και οτι πρεπει για τα λιτρα που θες

Link to comment
Share on other sites

εμενα προσωπικα ποτε δεν μου αρεσαν τα guppies :P

τα cpd ειναι πανεμορφα και οτι πρεπει για τα λιτρα που θες

Ναι και εκεινα ειναι πολυ ομορφα και αφου μου λες οτι ειναι οτι πρεπι για τα 45-50 καθαρα λιτρα που θα εχω εγω...χαιρομαι! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

θα σου πει και καποιος πιο εμπειρος ποσα μπορεις να βαλεις :P

Ναι, ας μου πει και καποιος αλλος να μαζευω γνωμες....

Link to comment
Share on other sites

Το cpd το βλεπω και ευκολο σε περιπτωση που οντως θελει ph 6,5 - 7,5 και 25 λιτρα για καθε group απο 6 ψαρακια...να βαλω στα 45-50 μου καθαρα, ενα groupακι των 6 και τελος..

http://www.freshwater-tropical-fish-care.c...earl-danio.html

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται λιγο υπερβολη αυτο που γραφει για 6 ατομα σε 25λιτρα :P

εσυ θα εισαι οκ με 6 ατομα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται λιγο υπερβολη αυτο που γραφει για 6 ατομα σε 25λιτρα :P

εσυ θα εισαι οκ με 6 ατομα :helpsmilie:

A οκ τοτε, γιατι καποιος μου ειπε οτι το ενυδρειο λογω του μικρου του μηκους, δεν κανει για τα danio...

Thank you... :rasp:

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα ενα ενυδρειο carefour, με επιπλο μαζι, 100 λιτρων, χωρις φιλτρο, θερμοστατη κλπ,εχει ομως καπακι και λαμπα, αξιζει στα 55 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα ενα ενυδρειο carefour, με επιπλο μαζι, 100 λιτρων, χωρις φιλτρο, θερμοστατη κλπ,εχει ομως καπακι και λαμπα, αξιζει στα 55 ευρω?

το εχουν δοκιμασει πολλα μελη απο το φορουμ και εχω ακουσει καλα λογια

το επιπλο ξερω οτι δεν ειναι και τοσο ασφαλες

επισης σιγουρα θα πρεπε να προσθεσεις λαμπες και να παρεις ενα καλο φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

το εχουν δοκιμασει πολλα μελη απο το φορουμ και εχω ακουσει καλα λογια

το επιπλο ξερω οτι δεν ειναι και τοσο ασφαλες

επισης σιγουρα θα πρεπε να προσθεσεις λαμπες και να παρεις ενα καλο φιλτρο

Κοιτα, ελεγα ισως αμα το επαιρνα αυτο μονο 50 ευρω, να εδινα και για λαμπα μετα αλλα 30-40....και φιλτρο εχει ενας φιλος να μου δωσει..ενα juwel εσωτερικο. Τι λες-λετε?

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως συμφέρει φίλε μου, με 50ε δεν παίρνεις ούτε φίλτρο, για την βάση δεν γνωρίζω να σου πω αλλά θα τη δεις και μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως συμφέρει φίλε μου, με 50ε δεν παίρνεις ούτε φίλτρο, για την βάση δεν γνωρίζω να σου πω αλλά θα τη δεις και μόνος σου.

Σωστα λες και απλα λεω να το παρω εκεινο ωστε να εχω και περισσοτερο χωρο για ψαρακια, να ειμαι πιο ανετος, απλα δεν ξερω τι να κανω με το φως του που λενε δεν ειναι καλο...αμα δεν το παρω, παμε για cube..

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Σωστα λες και απλα λεω να το παρω εκεινο ωστε να εχω και περισσοτερο χωρο για ψαρακια, να ειμαι πιο ανετος, απλα δεν ξερω τι να κανω με το φως του που λενε δεν ειναι καλο...αμα δεν το παρω, παμε για cube..

Με το φως αν δεν σου κάνει, θα μπορείς λογικά να βάλεις μια δυο λάμπες ακόμα με πατέντα. 'Η αλλιώς να πάρεις ένα φωτιστικό που μπαίνει απο πάνω και στηρίζονται οι άκρες του στα πλευρικά τζάμια.

Κοίτα στην κατηγορία DIY, αν θυμάμαι καλά έχουν γίνει πατέντες στα συγκεκριμένα ενυδρεία για φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Με το φως αν δεν σου κάνει, θα μπορείς λογικά να βάλεις μια δυο λάμπες ακόμα με πατέντα. 'Η αλλιώς να πάρεις ένα φωτιστικό που μπαίνει απο πάνω και στηρίζονται οι άκρες του στα πλευρικά τζάμια.

Κοίτα στην κατηγορία DIY, αν θυμάμαι καλά έχουν γίνει πατέντες στα συγκεκριμένα ενυδρεία για φωτισμό.

Μαλιστα....θα ριξω καμια ματια στο diy να δω....

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω την γνώμη μου για το nano cube αλλά και για το άλλο που αναφέρεις μιας και το έχει ένας φίλος μου.....προσωπικά τα nano cube είναι πολύ γουστόζικα ενυδρεία και ειδικά για φυτεμένα αλλά έχουν μεγάλο πρόβλημα με τον φωτισμό καθώς για ένα πολύ φυτεμένο ενυδρείο 2 λάμπες των 11 watt δεν είναι αρκετές.Οι μόνες λάμπες που χωράνε από πάνω είναι t8 των 15watt και για να κάνεις ένα αρκετά καλό φυτεμένο θέλεις 2X15 watt και αυτό θέλει ένα ballast όπως της glo (ή άμα το έχεις με τα ηλεκτρολογικά να το κάνεις μόνος σου)και πρέπει να κάνεις μια πατέντα για να μην ακουμπάνε οι λάμπες πάνω στο ενυδρείο.Εγώ τώρα έχω βάλει ένα 2Χ24 τ5 φωτιστικό αλλά οι λάμπες είναι πιο μεγάλες από το μήκος του ενυδρείου και δεν είναι τόσο ωραίο.Βέβαια έχω την δυνατότητα να το κρεμάσω από πάνω αλλά δεν έχω βρει τον χρόνο για να το κάνω.Επίσης υπάρχουν διάφορα φωτιστικά που τα ακουμπάς πάνω και ρυθμίζεται το μήκος αλλά δεν έχω βρει προσωπικά ένα που να έχει λάμπες με αρκετά watt.Μάλλον πριν από 2 μέρες μου έδειξε ο she'sinpanties ένα καλό και με αρκετά watt(δεν θυμάμαι πόσα και άμα κάνει για 60λ) αλλά δεν ξέρω άμα κάνει για το μήκος του ενυδρείου αυτού αλλά φαντάζομαι θα κυκλοφορούν σε διάφορα μεγέθη.Άντε δείξε ρε she'sinpanties το πολύ ωραίο φωτιστικό σου :rasp: Επίσης το nanο cube έχει ένα τζάμι για καπάκι πολύ γουστόζικο(το οποίο άμα βάλεις ένα εξωτερικό ίσως θα πρέπει να το κόψεις κατά 4-5cm) και σου δίνουν και μαύρο φόντο :helpsmilie:.Τέλος με τις διαστάσεις που έχει βολεύει γι'αυτούς που έχουν πρόβλημα χώρου :helpsmilie:

Για το άλλο ενυδρείο που λες είναι πολύ καλό για τα λεφτά του βέβαια και εκεί θα έχεις πρόβλημα με το φωτιστικό.Ο φίλος μου είχε κάνει αρκετές πατέντες και είχε βάλει 2 X24 t5 λάμπες +μία 15 watt t8 (δεν θυμάμαι 100% άμα είναι αυτά τα watt πάντως ήταν τ8) + moonlight + ανεμιστηράκια για το καλοκαίρι :blush: Βέβαια μπορείς να πάρεις ένα φωτιστικό glo 2X24 watt και να βγάλεις το καπάκι και θα είσαι οκ.Επίσης είναι 40 λίτρα παραπάνω που είναι μεγάλο συν :( Βέβαια στα δικά μου τα μάτια δεν είναι τόσο γουστόζικο όσο το nano cybe αλλά αυτό είναι προσωπικό γούστο.

Τώρα για τα ψάρια που ρώταγες θα σου πω για τα 60λ μιας και εκεί θα έχεις πιο λίγες επιλογές.Άλλα ψάρια που θα μπορούσες να βάλεις είναι είδος tetra όπως neon,άλλα danio όπως zebra kai cpd ,endlers,νανοκιχλήδες όπως apisto multi(από Αφρική το 2ο),dario dario,taiutardina (άμα το γράφω σωστά το όνομα),dwarf puffer.Γενικά έχεις πάρα πολλές επιλογές :( Αλλά να ξέρες ότι τα κοπαδόψαρα δεν θα τα χαρείς στο nano cube εξαιτίας του μικρού μήκους του ενυδρείου :P

Link to comment
Share on other sites

:rasp:

το πολυ ωραιο φωτιστικο το οποιο σημειωτεον ακομα περιμενω να ερθει :P ειναι αυτο :

http://cgi.ebay.com/UP-PRO-L-29cm-1ft-Over...634717241119845

και το βρηκα με την βοηθεια του Venom :helpsmilie:

νομιζω ομως οτι ειναι για ενυδρειο μεχρι 32cm

υπαρχει ομως και αυτο με περισσοτερα watts :helpsmilie:

http://cgi.ebay.com/UP-PL-27W-x2-Aquarium-...671046193442512

Link to comment
Share on other sites

το 2ο κάνει μια χαρά για nano cube 60l....με έβαλες σε πειρασμό τώρα :rasp: Άμα βρω 2 λάμπες στα kelvin που θέλω θα το σκεφτώ σοβαρά τα πάρω ένα :P

she'sinpanties οι λάμπες που σου δίνουν και που έχει πάνω το 2ο ξέρεις πόσα kelvin είναι?

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...