Jump to content

Θέλω να γεννησουν τα ψαρια μου


Recommended Posts

Καλησπερα!!!! Θέλω να γεννησουν τα ψαρια μου!! Εχω 2 χρονια το ενυδριο μου και δεν μου εχουν γεννησει ποτε τα ωοτοκα. Εχω ΝΕΟΝ glowlihght tetra και αρλεκινους.

Θα μπορουσε καποιος να μου πει τροπους για να τα προωθησω να γεννησουν? :P:rasp::helpsmilie: (κυριος για τα ΝΕΟΝ και τους αρλεκινους)

Επισης αναμεσα στις χηρες και τα ραμιρεζι ποιο θα μου σηνιστουσατε να βαλω (για γεννα)

Έγινε επεξεργασία - Gianniskavvalos
Link to comment
Share on other sites

να ριξεις ψαροτροφη με τριμμενο βιαγκρα μεσα :P:rasp::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή...μόνο αν το περιβάλλον που ζουν είναι καλό κ νιώθουν καλά τότε θα γεννήσουν. Αλλά για τα οωτοκα αν επιζήσουν τα αυγά κ δεν τα φάνε τότε πρέπει να υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες συνθήκες στο ενυδρείο για να βγουν ψαράκια :P

Link to comment
Share on other sites

δισκολα ψαρια για γενες!!!θελουν πολλα...αν θες να δεις γενες παρε γυππυ,πλατυ,ξιφομαχους,μολλυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

δισκολα ψαρια για γενες!!!θελουν πολλα...αν θες να δεις γενες παρε γυππυ,πλατυ,ξιφομαχους,μολλυ!!!!

Απο αυτα εχω παρα πολλες γεννες σε αλλο ενυδριο. Εδω ρωταω μονο για οωτοκα! Βαρεθηκα συνεχεια να γεννανε μονο τα ζοωτοκα :P:rasp::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Νέον πόσα έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=57741&hl=

είναι ανάλογο το πρόβλημα.

Γενικά τα neon θέλουν ειδικές συνθήκες, προετοιμασία, υπομονή και επιμονή.

Το ίδιο ισχύει για όλα τα ψάρια ου ανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

Aναμεσα στις χηρες και τα ραμιρεζι ποιο θα μου σηνιστουσατε να βαλω για γεννα. Ποιο γενναει ευκολοτερα?????

Έγινε επεξεργασία - Gianniskavvalos
Link to comment
Share on other sites

να ριξεις ψαροτροφη με τριμμενο βιαγκρα μεσα :helpsmilie::( :(

:P:rasp::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

δισκολα ψαρια για γενες!!!θελουν πολλα...αν θες να δεις γενες παρε γυππυ,πλατυ,ξιφομαχους,μολλυ!!!!

Και εγω για αυτο πήρα πλατάκια και γκαπάκια θέλω να δω καμμία γέννα...

Link to comment
Share on other sites

τα νεον φιλε μου ειναι απο τα πιο δυσκολα ψαρια για γενες.θελουν ειδικες συνθηκες νερου.απο οτι ξερω λιγοι ειναι οι χομπιστες που εχουν γεννες απο τετρα.

Link to comment
Share on other sites

τα νεον φιλε μου ειναι απο τα πιο δυσκολα ψαρια για γενες.θελουν ειδικες συνθηκες νερου.απο οτι ξερω λιγοι ειναι οι χομπιστες που εχουν γεννες απο τετρα.

Τι άλλο προτείνεις ώστε να χωράει και στα λίτρα και να έχει και γέννα;

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο προτείνεις ώστε να χωράει και στα λίτρα και να έχει και γέννα;

Ωοτόκα ψάρια που σε κάθε γέννα μπορούν να εναποθέσουν έως και 500 αυγά. Τα Cardinal Tetra χαρακτηρίζονται ως αυγοφάγα ψάρια κάτι το οποίο σημαίνει πως θα πρέπει να διαχωριστούν αμέσως τα αυγά από τους γονείς μετά την γέννα. Στην φύση τα Cardinal Tetras ζευγαρώνουν σε σκοτεινά σημεία λόγο του ότι τα αυγά τους είναι φωτοευαίσθητα. Σε έντονο φως δεν θα ζευγαρώσουν και αν μετά τη γέννα τα δει το φως δεν θα υπάρξει επιτυχημένη εκκόλαψη.

Για να έχουμε μια επιτυχημένη αναπαραγωγή πρέπει να έχουμε πρώτα την ανάλογη εμπειρία ώστε να μπορέσουμε να ξεχωρίσουμε από το σμήνος ένα ζευγάρι (τα ψάρια ενηλικιώνονται περίπου στον 7-8 μήνα) .

Μερικές φορές αν έχουμε καλή παρατηρητικότητα και εμπειρία μπορούμε να διακρίνουμε το έτοιμο ζευγάρι μέσα στο ενυδρείο από την γενική συμπεριφορά του. Στην περίπτωση που δεν μπορούμε να διακρίνουμε το ζευγάρι ή δεν έχει δημιουργηθεί τότε επιλέγουμε ένα κατά την γνώμη μας καλό αρσενικό και ένα θηλυκό που να έχει αυγά. Η επιλογή του θηλυκού γίνεται ποιο εύκολα το πρωί προτού ανοίξουν τα φώτα του ενυδρείου όπου τα ψάρια λόγο του ύπνου δεν έχουν έντονο χρωματισμό και αρκετές φορές διακρίνουμε στο θηλυκό τα αυγά του φωτίζοντας τα με έναν απαλό φακό.

Το κομμάτι επιλογής ζευγαριού ίσως είναι το πιο δύσκολο κομμάτι από όλα.

Προτού επιλέξουμε το ζευγάρι θα πρέπει να φτιάξουμε το ενυδρείο όπου θα το φιλοξενήσει.

Ετοιμασία ενυδρείου. το ποσοστό επιτυχίας μιας αναπαραγωγής από Καρδινάλιους οφείλεται σε έναν μεγάλο βαθμό στην σχολαστική καθαριότητα διότι τα αυγά και τα μικρά είναι πολλή ευαίσθητα στους μύκητες και τα βακτήρια.

Παίρνουμε ένα ενυδρείο με διαστάσεις περίπου 50x30x30 εκατοστά το καθαρίζουμε πολύ καλά και σχολαστικά. Τοποθετούμε κατά προτίμηση ένα εσωτερικό καλά στρωμένο φίλτρο.

Για να μην φαγωθούν τα αυγά θα πρέπει να τοποθετήσουμε μια σήτα στον πάτο του ενυδρείου η οποία πρέπει να απέχει 2-3 εκατοστά από τον πυθμένα και να έχει λεπτό μάτι ώστε να μην χωρά το ψάρι από αυτήν. Ψάχνουμε λοιπόν να βρούμε μια τέτοια σήτα από πλαστικό, από ευγενές μέταλλο ή φτιάχνουμε εμείς μια από κουνουπιέρα με το ανάλογο μάτι τοποθετώντας την σε κάποιο πλαίσιο. Για να απέχει 2-3 εκατοστά από τον πυθμένα, τοποθετούμε στον πάτο κάποια κομμάτια από ουδέτερο υλικό το οποίο μπορεί να είναι πλαστικό, μεταλλικό, ή πέτρες.

Γεμίζουμε το ενυδρείο έως τα 15-17 εκατοστά με νερό από ΑΟ ή απιονισμένο περασμένο ποιο μπροστά από τύρφη. Μετά ρυθμίζουμε το νερό μας έτσι ώστε να έχει:

PH: 5-5.5

KH: <1

GH: όσο χαμηλότερο γίνεται

Θερμοκρασία: 28°C

Στην μέση του ενυδρείου τοποθετούμε ένα κομμάτι java moss ή μάλλινες χοντρές κλωστές πλεξίματος δεμένες σε ένα παχύ ματσάκι.

Περιμένουμε 12 με 24 ώρες ώστε να είμαστε σίγουροι ότι το νερό μας έχει της ανάλογες συνθήκες.

Μετά τοποθετούμε το ζευγάρι και σκεπάζουμε το ενυδρείο με κάποιο υλικό ώστε να μην μπαίνει φως πχ αλουμινόχαρτο.

Συνήθως στης πρώτες 24 ώρες μεταξύ 2-5 ώρα το πρωί το ζευγάρι ζευγαρώνει γύρο και πάνω από την java moss ή στις κλωστές (αναλόγως τι βάλαμε στο ενυδρείο μας), αρκετά αυγά πέφτουν στον βυθό και είναι ασφαλή γιατί δεν μπορούν να φαγωθούν από τους γονείς λόγω της σήτας που τοποθετήσαμε πιο μπροστά. Μετά το ζευγάρωμα αφαιρούμε άμεσα τους γονείς. Αν μέσα σε 48 ώρες το ζευγάρι δεν κάνει αυγά τότε επιλέγουμε άλλο ζευγάρι ή άλλο θηλυκό.

Στην πρώτη γέννα το ζευγάρι θα μας δώσει 50-150 αυγά από τα οποία μόλις με τα βίας θα εκκολαφτούν τα 2/3

Μετά από 24-36 ώρες τα αυγά εκκολάπτονται και 36 ώρες μετά την εκκόλαψη κολυμπούν ελεύθερα στο ενυδρείο όπου πρέπει να τα ταΐσουμε με εξειδικευμένη τροφή, πρωτόζωα και αρτέμιες που έχουμε προμηθευτεί εγκαίρως.

Τα μικρά το πρώτο διάστημα μεγαλώνουν αργά και είναι άκρως ευαίσθητα στους διάφορους παθογόνους οργανισμούς και δεν είναι σπάνιο αν αρρωστήσει ένα να αρρωστήσουν όλα μαζί και να ψοφήσουν. Για αυτό συνεχίζουμε να εφαρμόζουμε σχολαστική καθαριότητα και αλλαγές νερού με ίδιο ακριβώς νερό κάθε 3 μέρες.

Μερικές συμβουλές ακόμη:

Η ροή του φίλτρου δεν πρέπει να είναι δυνατή και αν είναι δυνατόν με πατέντες να έρχεται από διαφορετικά σημεία.

Τα ψάρια που θα τοποθετήσουμε στην γεννήστρα πρέπει να προέρχονται από ένα ενυδρείο με ανάλογη ποιότητα νερού δηλαδή <6.5 PH αλλιώς το σοκ για τα ψάρια θα είναι μεγάλο.

πιαστο αυγο και κουρεφτο οπως καταλαβαινεις. αμα θες να δεις γεννες βαλε ζωοτοκα.

Link to comment
Share on other sites

πιαστο αυγο και κουρεφτο οπως καταλαβαινεις. αμα θες να δεις γεννες βαλε ζωοτοκα.

Εχω ζωοτοκα!! (σε αλλο ενυδριο) :P:rasp::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

ψαξε στο φορουν εχει κιαλους που προσπαθησαν να κανουν γενες......το προτο και το βασικο......αντιστροφη οσμοση χρισιμοποιης ???

Link to comment
Share on other sites

ψαξε στο φορουν εχει κιαλους που προσπαθησαν να κανουν γενες......το προτο και το βασικο......αντιστροφη οσμοση χρισιμοποιης ???

Οχι Τι ειναι αυτο????

Έγινε επεξεργασία - Gianniskavvalos
Link to comment
Share on other sites

αν και δεν ασχολουμε με τετοια πραμματα...με αυτα που εχω διαβαση χρειασεται σιγουρα για να κανεις γεννες!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το ΑΟ.....αμα εχεις την δηνατοτητα να το αγορασεις καλος!!!!παντος εγω και με αυτο δεν σε εγγιουμε οτι θα εχεις σιγουρα γεννες!!!!

Link to comment
Share on other sites

να ριξεις ψαροτροφη με τριμμενο βιαγκρα μεσα :thumbup::P:ninja:

ΑΧΑΧχΑΑΧχΑΑΧαχΑΧχΑΑΧχΑΑΧαχΧαχΑΧαχΑΧαχΑΧαχΧχΧχΑΧχΧαχΑΧαχΑΧαχΑ

ΕΠΕΣΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΛΙΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ

ΧΑΧΑΑΑΧΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...