Jump to content

Νεο φυτο


Recommended Posts

Παιδεια...καλησπερα πρωτα :D ..σημερα πηρα ενα μικρο φυτακι για το ενυδρειο μου :P .το φυτο λεγετε Anoubia καπος ετσι γραγετε...ο καταστηματαρχης μου ειπε πος αντεχει πολυ...χορις να χρειαζετε λοιπασμα και τετοια.....θελα να κανω μια ερωτηση...οταν το πηρα ειχε ενα μικρο σαν καλαθακι πλασικο μεσα τις ριζες και λιγο βαμπακακι :unsure: ...χρειαζετε να αφαιρεσω το πλαστικο με το βαμπακακι???ο καταστηματαρχης μου ειπε να το αφησω οπως ειναι...αλλα δεν φετετε πολυ ωραιο :( ...ευχαριστω...! :thumbup:

Και κατι τελευταιο...πηρα και ενα σαλιγγαρι μαζι μαυτο...ρωτηση τον καταστηματαρχη αν τρωει φυτα...και μου ειπε...παιζει ουτε αυτος ηξερε...!Προς το παρον το ειδα να πηγαινει προς τα εκει...τωρα δεν ξερω αν οντος θελει να το φαει....!!απο τροφη τι ακριβως το ταιζω :unsure: ???Εχω διαβαζει οτι πρεπει να το δινεις λιγο αγγουρακι...το εδωσα :P ...δεν καθησα να δω αν το εφαγε... :blush: !Ευχαριστω παρα πολυ :P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μια λιγο γενικη ερωτηση...τα γατοψαρα μεγαλωνουν πολυ???ηθελα να παρω ενα...να κανει παρεα τον μικρο γλυφτακο που εχω στον βυθο :P ...!Ο καταστηματαρχης μου ειπε κανει διαφορετικη δουλεια απο τον γλυφτη...αληθευει??Ευχαριστω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αρχικα θα αφαιρεσεις το γλαστράκι,το βαμβάκι προσεκτικά και θα δέσεις το φύτο σε καποια ρίζα ξυλου ή σε πετρα με λιγη πετονιά.Εαν αποφασίσεις να την φυτέψεις,μην βάλεις εντός του χαλικιού/άμμου ολόκληρη τη ρίζα της,για αν αποφύγεις να σαπίσει.

Ενα βασικό λίπασμα(υγρή μοφή) ανα εβδομάδα σε δοσολογία σωστή θα χρειαστεί.

Περιγραψε μας το σαλιγκάρι σου αν θελεις.

Οταν ταίζεις λαχανικά φρόντισε να τα βγάζεις εγκαιρα πρωτου αρχίσουν να αλλοιώνονται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αρχικα θα αφαιρεσεις το γλαστράκι,το βαμβάκι προσεκτικά και θα δέσεις το φύτο σε καποια ρίζα ξυλου ή σε πετρα με λιγη πετονιά.Εαν αποφασίσεις να την φυτέψεις,μην βάλεις εντός του χαλικιού/άμμου ολόκληρη τη ρίζα της,για αν αποφύγεις να σαπίσει.

Ενα βασικό λίπασμα(υγρή μοφή) ανα εβδομάδα σε δοσολογία σωστή θα χρειαστεί.

Περιγραψε μας το σαλιγκάρι σου αν θελεις.

Οταν ταίζεις λαχανικά φρόντισε να τα βγάζεις εγκαιρα πρωτου αρχίσουν να αλλοιώνονται.

Θα το κανω αυριο...παντος δεν εχω το απετουμενο χαλικακι για φυτεμα...θα παρω μαλλον αυριο χαλαζιακι αμμος(μου αρεσε πολυ)και ελεγα να την ρηξω απο πανω απο αυτην που εχω...!Εσυ τι λες να κανω :thumbup: ?

ΑΜα το σαλιγγαρακι μου δεν το φαει μεχρι αυριο..θα τα βγαλω...επισης...πρεπει να του παρω ειδικη τροφη γιαυτον???εχω φυλαρακια και worms...αλλα δεν προλαβενουν να πανε στον πατο τα καταβροχτιζουν τα αλλα(ειδικα τα worms σαν λισασμενα κανουν)...!

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να βγάλεις το χαλίκι σου και να τοποθετήσεις βυθό ειδικο για φυτα εαν σε ενδιαφερει να προσθέσεις και αλλα αληθινα φυτα.

Τα σαλιγκάρια δεν εχουν ειδική τροφή τρώνε συνήθως άλγες απο τις διάφορες επιφάνειες.

Κανε μια παρουσιαση του ενυδρείου σου στην ειδική κατηγορία αν θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να βγάλεις το χαλίκι σου και να τοποθετήσεις βυθό ειδικο για φυτα εαν σε ενδιαφερει να προσθέσεις και αλλα αληθινα φυτα.

Τα σαλιγκάρια δεν εχουν ειδική τροφή τρώνε συνήθως άλγες απο τις διάφορες επιφάνειες.

Κανε μια παρουσιαση του ενυδρείου σου στην ειδική κατηγορία αν θέλεις

ΑΝ και ο καταστηματαρχης μου ειπε πως υπαρχει τροφη για αυτα...πιο πολυ με καιει τωρα αν φαει το φυτο η οχι...!!κριμα...1 μερα το εχω μην το βρω την επομενη μασημενο :S...!Τωρα..για το 25αρι αυτο που εχω...δεν ενδιαφερομαι για φυτεμα...κατι πολυ απλο ηθελα...ενα δυο φυτα..το ενα το εχο...κομα ενα...και αποτι το βλεπω..παλι στο ιδιο θα καταληξω...!

Σκοπευω να παρω σε λιγους μηνες ενα 80ρι(που θα το φυτεψω σιγουρα)...και απλος ρωταω για να μαθαινω...μην παρω αλλη αμμος τελικα και το μετανιωσω στο τελος...!

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις το λάθος και ανακατέψεις άμμο με χαλίκι θα έχεις πρόβλημα...

Αν κρατήσεις χαλίκι και πας για φυτεμένο (δεν μιλάμε για πολύ εύκολα φυτά όπως ανούμπια κλπ) θες και υπόστρωμα. Αν βάλεις σκέτη άμμο δεν βάζεις υπόστρωμα. Στην φάση που είσαι καλύτερα να μην μπλέξεις με άμμο. Αν και είναι πολύ καλή δεν ξέρω αν θα σε βολέψει επειδή είναι αρχή, αλλιώς θα σου έλεγα με κλειστά μάτια.

Για τα σαλιγκάρια δεν χρειάζεται να βάλεις τροφή. Όσο για το αν θα σου φάνε τα φυτά εξαρτάται και από το είδος. Βάλε καμιά φωτογραφία, θα βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις το λάθος και ανακατέψεις άμμο με χαλίκι θα έχεις πρόβλημα...

Αν κρατήσεις χαλίκι και πας για φυτεμένο (δεν μιλάμε για πολύ εύκολα φυτά όπως ανούμπια κλπ) θες και υπόστρωμα. Αν βάλεις σκέτη άμμο δεν βάζεις υπόστρωμα. Στην φάση που είσαι καλύτερα να μην μπλέξεις με άμμο. Αν και είναι πολύ καλή δεν ξέρω αν θα σε βολέψει επειδή είναι αρχή, αλλιώς θα σου έλεγα με κλειστά μάτια.

Για τα σαλιγκάρια δεν χρειάζεται να βάλεις τροφή. Όσο για το αν θα σου φάνε τα φυτά εξαρτάται και από το είδος. Βάλε καμιά φωτογραφία, θα βοηθήσει.

Θα βαλω αυριο...οκ το ξεχνω για την αμμο(καλητερα λιγοτερα εξοδα προς το παρον..ΚΡΙΣΗ :P:thumbup:)...!μια ερωτηση...το χρωματιστο χαλικακι θα στρεσαρει τα ψαρακια?? :ninja:

Y.Γ Δλδ εγω τωρα να παραμεινω με το χαλικακι που εχω το ουδετερο...??

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω αυριο...οκ το ξεχνω για την αμμο(καλητερα λιγοτερα εξοδα προς το παρον..ΚΡΙΣΗ :P:thumbup:)...!μια ερωτηση...το χρωματιστο χαλικακι θα στρεσαρει τα ψαρακια?? :ninja:

Y.Γ Δλδ εγω τωρα να παραμεινω με το χαλικακι που εχω το ουδετερο...??

Ναι μην βάλεις. Θα το δεις και με τον καιρό ότι είναι και πιο άσχημο. Έχει άλλη αίσθηση το φυσικό τοπείο. Τα έντονα χρώματα στρεσάρουν και τα ψάρια...

Μείνε με το χαλίκι και βάλε μόνο πολύ εύκολα φυτά. Δεν είναι και λίγα αυτά που πάνε καλά και χωρίς υπόστρωμα. Βάζε μόνο υγρό λίπασμα. Στο μέλλον αν θες να πας σε περισσότερα λίτρα και με πιο δύσκολα φυτά το συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μην βάλεις. Θα το δεις και με τον καιρό ότι είναι και πιο άσχημο. Έχει άλλη αίσθηση το φυσικό τοπείο. Τα έντονα χρώματα στρεσάρουν και τα ψάρια...

Μείνε με το χαλίκι και βάλε μόνο πολύ εύκολα φυτά. Δεν είναι και λίγα αυτά που πάνε καλά και χωρίς υπόστρωμα. Βάζε μόνο υγρό λίπασμα. Στο μέλλον αν θες να πας σε περισσότερα λίτρα και με πιο δύσκολα φυτά το συζητάμε.

Ναι αυτο θα κανω...στο 15ρι θα βαλω ενα βαρελακι που μου αρεσε...με τρυπες για να μπενοβγενουν τα ψαρακια :P...!!θα ψαξω και αλλο για τα φυτα...!Το αλλο που θα παρω θα το κανω κουκλα :ninja: ...προς το παρον θα βολευτω με αυτο...και θα ζηλευω την αδερφη μου που εχει ενα 120λιτρο :D...!!

Eυχαριστω πολυ για τις συμπουλες σου...με βοηθεισες πολυ :thumbup::P ....!

Ενα τελευταιο..σκεφτομουν να συμπληρωσω με ενα ψιλο χαλικακι που μπανισα...χρωμα ι μαυρο ι σκουρο μπλε...!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο θα κανω...στο 15ρι θα βαλω ενα βαρελακι που μου αρεσε...με τρυπες για να μπενοβγενουν τα ψαρακια :P...!!θα ψαξω και αλλο για τα φυτα...!Το αλλο που θα παρω θα το κανω κουκλα :ninja: ...προς το παρον θα βολευτω με αυτο...και θα ζηλευω την αδερφη μου που εχει ενα 120λιτρο :D...!!

Eυχαριστω πολυ για τις συμπουλες σου...με βοηθεισες πολυ :thumbup::P ....!

Ενα τελευταιο..σκεφτομουν να συμπληρωσω με ενα ψιλο χαλικακι που μπανισα...χρωμα ι μαυρο ι σκουρο μπλε...!

Τίποτα... όπου μπορούμε βοηθάμε ο ένας τον άλλο.

Για σκούρο μπλε χαλίκι... δεν νομίζω να υπάρχει οπότε μου κάνει για βαμμένο... καλύτερα να το αποφύγεις. Αν θες να παίξεις με 2 χρώματα χαλικιού μπορείς να το κάνεις. Μπορείς μάλιστα αν θες να είναι διαχωρισμένο να χρησιμοποιήσεις μια χοντρή ζελατίνα και να την βάλεις κάθετα μέσα στο χαλίκι οριακά να μην φαίνεται για να μην σου ανακατεύονται τα 2 χαλίκια.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα... όπου μπορούμε βοηθάμε ο ένας τον άλλο.

Για σκούρο μπλε χαλίκι... δεν νομίζω να υπάρχει οπότε μου κάνει για βαμμένο... καλύτερα να το αποφύγεις. Αν θες να παίξεις με 2 χρώματα χαλικιού μπορείς να το κάνεις. Μπορείς μάλιστα αν θες να είναι διαχωρισμένο να χρησιμοποιήσεις μια χοντρή ζελατίνα και να την βάλεις κάθετα μέσα στο χαλίκι οριακά να μην φαίνεται για να μην σου ανακατεύονται τα 2 χαλίκια.

:ninja:...ευχαριστω...θα το ψαξω και αλλο :thumbup:...ειδα οτι εχεις ενα μονομαχο...τι τον ταιζεις??εγω τον ταιζω worms Και φιλλαρακια...εσυ??ρωταω για να του δωσω και εγω για να εχει ποικιλια :P

Link to comment
Share on other sites

:ninja:...ευχαριστω...θα το ψαξω και αλλο :thumbup:...ειδα οτι εχεις ενα μονομαχο...τι τον ταιζεις??εγω τον ταιζω worms Και φιλλαρακια...εσυ??ρωταω για να του δωσω και εγω για να εχει ποικιλια :P

tetra mine και κατά διαστήματα σπιρουλίνα και d-allio που έχει και σκόρδο. Μια χαρά είναι τα worms. Κι εγώ πρέπει να του αρχίσω.

Μπορείς να του δίνεις και μερικές φορές βρασμένο και αποφλοιωμένο αρακά. Θα του κάνει πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

tetra mine και κατά διαστήματα σπιρουλίνα και d-allio που έχει και σκόρδο. Μια χαρά είναι τα worms. Κι εγώ πρέπει να του αρχίσω.

Μπορείς να του δίνεις και μερικές φορές βρασμένο και αποφλοιωμένο αρακά. Θα του κάνει πολύ καλό.

Το εχω κανει το τελευταιο...!tetra mine τι ακριβως ειναι...μιαζουν με μπιλιτσες?

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει το τελευταιο...!tetra mine τι ακριβως ειναι...μιαζουν με μπιλιτσες?

Φυλλαράκια είναι. Σαν βασική τροφή για τροπικά ψάρια. Μπορείς να παίρνεις και ιδικές για betta splendens.

Link to comment
Share on other sites

Attison's betta pro της ocean nutricion φοβερη τροφη για μονομαχους :thumbup:

Ο θα μπανισε το ματι μου μια σημερα το πρωι που εψαχνα κατι...αλλα δεν συγκρατω ευκολο ονοματα(θυμαμαι πως ειχε μικρους καφε κοκκους μεσα) :S...!αυτην την φορα θα την γραψω και θα ρωτησω...ευχαριστω...!

Υ.Γ...τρωνε και τα αλλα ψαρακια?

Link to comment
Share on other sites

η τροφη αυτη επιπλεει για αρκετη ωρα

ψαρια οπως τα νεονς τρωνε τα παντα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φυλλαράκια είναι. Σαν βασική τροφή για τροπικά ψάρια. Μπορείς να παίρνεις και ιδικές για betta splendens.

Τωρα μολις ειδα...εγω του δεινω...της sera ena VIPAN...Και ενα BLOODWORMS(η σησκευασια εχει απεξω ενα betta και εναν sylver...τους εχω και τους δυο :thumbup: ...και τρελενοντε με αυτην)

Link to comment
Share on other sites

η τροφη αυτη επιπλεει για αρκετη ωρα

ψαρια οπως τα νεονς τρωνε τα παντα :thumbup:

Εχω και gubby... :P τρωνε και αυτα? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...