Jump to content

Ramirezi


krispie

Recommended Posts

Καλημέρα, χθες το απόγευμα τα δυο ramirezi μου άρχισαν άγρια μάχη...

Κολυμπούσαν αντικριστά και δαγκώνονταν στόμα με στόμα...Τα χρώματά τους ήταν έντονα... Επίσης που και που έπεφτε και λίγο ξύλο στο πλάι... Αλλά μιλάμε για συνέχεια... Δεν τα τάραξε καν που έκανα συντήρηση στο ενυδρείο... και ήταν δίπλα στο χέρι μου και τρωγόντουσαν...

Τα ψάρια τα πήρα νομίζω την Τρίτη... Τα χρώματά τους ήταν ψιλοκαθαρά σε σχέση με άλλα που έδειχναν πιο φοβισμένα... Επίσης κάθονταν μαζί στο πίσω μέρος του ενυδρείου... Και υπέθεσα ότι θα είναι ζευγάρι και προστατεύουν την περιοχή τους...(Βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην είναι αυτά γιατί έγινε σαματάς όταν τα έπιανε ο πωλητής,αλλά δεν νομίζω...).Μέχρι χθες το ένα κυνηγούσε το άλλο το οποίο υποχωρούσε και τα χρώματά του ήταν θαμπά...Το ίδιο κάθε φορά.. Μέχρι χθες...

Κανένα από τα δυο δεν έχει ροζ στην κοιλιά για να είμαι σίγουρος ότι είναι θηλυκά... Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι το ένα έχει στη μαύρη πλαινή κοιλίδα μπλε αποχρώσεις ενώ το άλλο όχι...

Τα είχα σε 90 λίτρα και λέω είχα γιατί μετέφερα χθες το ένα σε ένα 20άλιτρο που ετοιμάζω για ένα φίλο και μόλις είχα μπολιάσει... Το έκανα γιατί φοβήθηκα ότι θα χάσω κάποιο από τα δυο... Καλά έκανα;

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές φωτογραφίες από το ένα που παρέμεινε στο κανονικό ενυδρείο:

post-40339-1302424570_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτο στη φωτο ειναι αρσενικο. ανεβασε και το αλλο

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο είναι φοβισμένο από την αλλαγή περιβάλλοντος...post-40339-1302449840_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

post-40339-1302449991_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

νομιζω και το δευτερο αρσενικο...

Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορα που περιγραφεις ειναι χαρακτηριστικη δυο αντιπαλων αρσενικων. Αυτο τουλαχιστον καταλαβαινω απ'την μικρη μου πειρα. Την ιδια συμπεριφορα παρατηρησα οταν πηρα τα δικα μου, δυο αρσενικα, αν και ο καταστηματαρχης μου τα ειχε δωσει για ζευγαρι. Οταν αρχισαν οι "κουτουλιες" εβγαλα το ενα αρσενικο -επελεξα το ηττημενο- και το επεστρεψα. Τονισα στον πετσοπα οτι θελω θηλυκο με ροζ κοιλια -ειναι το μοναδικο χαρακτηριστικο για να τα ξεχωρισεις ακομα και αν ειναι αχρωμα απ'το στρες- και σε μια βδομαδα μου την ειχε φερει. Τωρα ειναι ολα καλα εκτος απο μερικες φορες που πεφτει λιγο κυνηγητο, αλλα μεχρι εκει.

Το ιδιο θα σου συνηστουσα να κανεις κι εσυ αν δεν θες να καβγαδιζουν συνεχεια, με οτι επακολουθα μπορει να εχει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορα που περιγραφεις ειναι χαρακτηριστικη δυο αντιπαλων αρσενικων. Αυτο τουλαχιστον καταλαβαινω απ'την μικρη μου πειρα. Την ιδια συμπεριφορα παρατηρησα οταν πηρα τα δικα μου, δυο αρσενικα, αν και ο καταστηματαρχης μου τα ειχε δωσει για ζευγαρι. Οταν αρχισαν οι "κουτουλιες" εβγαλα το ενα αρσενικο -επελεξα το ηττημενο- και το επεστρεψα. Τονισα στον πετσοπα οτι θελω θηλυκο με ροζ κοιλια -ειναι το μοναδικο χαρακτηριστικο για να τα ξεχωρισεις ακομα και αν ειναι αχρωμα απ'το στρες- και σε μια βδομαδα μου την ειχε φερει. Τωρα ειναι ολα καλα εκτος απο μερικες φορες που πεφτει λιγο κυνηγητο, αλλα μεχρι εκει.

Το ιδιο θα σου συνηστουσα να κανεις κι εσυ αν δεν θες να καβγαδιζουν συνεχεια, με οτι επακολουθα μπορει να εχει αυτο.

Ευχαριστώ πολύ, το επέστρεψα το ένα και πήρα ένα θηλυκό... Αυτά την Δευτέρα... Μέχρι και σήμερα το παλιό που είχα κυνηγάει το θηλυκό και δεν το αφήνει να πάρει πολύ χρώμα... Λέτε να μην το θέλει; Συνήθως το διώχνει όταν κατεβαίνει στο βυθό... Πόσο διάστημα θέλει για να πεις ότι το ζευγάρι δεν είναι συμβατό;

Link to comment
Share on other sites

Το κυνηγητο το εχω κι εγω ακομα και τωρα. Στις αρχες εντονο. Επειτα καθολου. Τωρα παλι πεφτει κυνηγι. Απ'οτι καταλαβα ειναι κατι φυσιολογικο. Θα κυνηγιουνται, θα τα βρισκουν, θα ξανακυνηγιουνται, κοκ. Απ'την αλλη, οπως προειπα, η εμπειρια μου ειναι μικρη, μπορει να κανω και λαθος. Ας απαντησει και καποιος που τα εχει ζησει περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Το κυνηγητο το εχω κι εγω ακομα και τωρα. Στις αρχες εντονο. Επειτα καθολου. Τωρα παλι πεφτει κυνηγι. Απ'οτι καταλαβα ειναι κατι φυσιολογικο. Θα κυνηγιουνται, θα τα βρισκουν, θα ξανακυνηγιουνται, κοκ. Απ'την αλλη, οπως προειπα, η εμπειρια μου ειναι μικρη, μπορει να κανω και λαθος. Ας απαντησει και καποιος που τα εχει ζησει περισσοτερο.

Ναι, ε; Το θηλυκό παίρνει λίγο χρώμα μόνο στο τάισμα που είναι λίγο απασχολημένος ο αρσενικός...

Link to comment
Share on other sites

Βαζωντας ενα αρσενικο και ενα θηλυκο δεν σημαινει οτι εχουμε και αρμονικο ζευγαρι.

Μπορει το ενα ψαρι να μη δεχτει το αλλο και να εχουμε εως και ανελεητο κυνηγι μεχρι και μαχες και θανατο.

Το κυνηγι πολλες φορες θεωρειται φυσικο απο τους χομπιστες, ως διαδικαστικο μερος του φλερταρισματος και την ωθηση του θηλυκου απο το αρσενικο για αναπαραγωγη.

Οσο φυσικο και να νομιζουμε οτι ειναι ομως, ειναι κουραστικο και στρεσογονο για το θηλυκο, με οποια αρνητικα αποτελεσματα μπορει να εχει.

Μπορω να πω πλεον εκ πειρας, οτι μπορει αυτο το σταδιο να αποφευχθει τελειως οταν το ζευγαρι ειναι απολυτα ταιριασμενο.

Link to comment
Share on other sites

Βαζωντας ενα αρσενικο και ενα θηλυκο δεν σημαινει οτι εχουμε και αρμονικο ζευγαρι.

Μπορει το ενα ψαρι να μη δεχτει το αλλο και να εχουμε εως και ανελεητο κυνηγι μεχρι και μαχες και θανατο.

Το κυνηγι πολλες φορες θεωρειται φυσικο απο τους χομπιστες, ως διαδικαστικο μερος του φλερταρισματος και την ωθηση του θηλυκου απο το αρσενικο για αναπαραγωγη.

Οσο φυσικο και να νομιζουμε οτι ειναι ομως, ειναι κουραστικο και στρεσογονο για το θηλυκο, με οποια αρνητικα αποτελεσματα μπορει να εχει.

Μπορω να πω πλεον εκ πειρας, οτι μπορει αυτο το σταδιο να αποφευχθει τελειως οταν το ζευγαρι ειναι απολυτα ταιριασμενο.

Ευχαριστώ, άρα να πάω να πάρω άλλο θηλυκό; Ή να περιμένω λίγο ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντάλλαξα το θηλυκό με ένα άλλο θηλυκό,και αυτό το κυνηγάει(βασικά σαν να το διώχνει...) όπως και το άλλο... Μήπως θέλει να είναι μοναχός;;; :)

Link to comment
Share on other sites

:) Θα του δώσω λίγο χρόνο, άμα είναι να την διώχνει και την θέλει... Τι στρατηγική είναι αυτή;;;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντάλλαξα το θηλυκό με ένα άλλο θηλυκό,και αυτό το κυνηγάει(βασικά σαν να το διώχνει...) όπως και το άλλο... Μήπως θέλει να είναι μοναχός;;; :)

Νομίζω πως το πρόβλημα σου είναι διαφορετικό.

Κρυψώνες έχεις αρκετές?

Από τις φωτογραφίες που έχεις αναρτήσει δεν βλέπω να έχει αρκετές κρυψώνες.

Αλλιώς αντιμετωπίζει ένα ραμ ένα άλλο όταν το βρει στρεσαρισμένο και αλλιώς όταν είναι σε καλή κατάσταση.

Οι μάχες κατά διαστήματα είναι μέρος της φύσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...