Jump to content

Μετρησεις Νερου Οσμοσις.


Recommended Posts

Παιδια, χρειάζομαι βοήθεια με το νερό της όσμοσις.

Επειδή τα ενυδρεία μου τρέχουν σε 2 διαφορετικές μετρήσεις ph (6.5 και 7.2 με βρύση στο 8 με 8.1) αποφάσισα πριν απο 4 μήνες την αγορά μιας αντιστροφης όσμοσις. Στην αρχή απλά ανακάτευα την όσμοση με νερό βρύσης και με πολύ αλχημεία είχα βρει τις αναλογίες μου. Αλλά αποφάσισα πως έπρεπε να ανεβάσω λίγο τα kh Gh γιατί η βρύση μου δίνει 3.5 kh 8Gh οπότε πριν από κανα μήνα σταμάτησα την βρύση και άρχισα με τα Remineral της Denerle. Και εδώ σοκάρομαι. με Kh 3 gh 4-5 μου δίνει ph 8. Όλες οι μετρήσεις γίνονται με χημικά της tropic marin επαλυθευμένα με 2 μαγαζιά και το ph με χημικό και ψηφιακό πεχάμετρο. Δεν έχω δουλέψει την τύρφη, έχω διαβάσει για αυτήν αλλά δεν νιώθω άνετος με την χρήση της.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια λύση χωρίς να ρίξω ph down και δεν θέλω να κάνει το νερό μου χημική σούπα.

Link to comment
Share on other sites

Κανε μερικες διευκρινησεις.

Κανε copy και συμπληρωσε τα παρακατω αν θελεις.

Η βρυση εχει τιμες:

GH

KH

PH

(ph μετρα αφου αφησεις τουλαχιστον μια ωρα να μεινει το νερο)

Καλο θα ηταν αν εχεις και μετρηση TDS

Η ΑΟ βγαζει νερο με τιμες:

GH

KH

TDS

(ph μη μετρας)

Οταν γινοταν μιξη ΑΟ με βρυσης, οι τιμες στο βαρελι κατα την προετοιμασια ηταν:

GH

KH

PH

TDS

και στο ενυδρειο:

GH

KH

PH

TDS

Τωρα γινεται χρηση 100% νερο απο ΑΟ, και προστιθεται Denerle remineral (που ανεβαζει GH KH σε αναλογια 2 προς 1.3 αντιστοιχα) και οι τιμες στο βαρελι κατα την προετοιμασια ειναι:

GH

KH

PH

TDS

και στο ενυδρειο:

GH

KH

PH

TDS

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οταν γινοταν μιξη ΑΟ με βρυσης, οι τιμες στο βαρελι κατα την προετοιμασια ηταν:

GH

KH

PH

TDS

Και ποιο ηταν το ποσοστο μιξης?

ΥΓ Τι εννοεις οτι εκανες, λεγοντας με τις αλχημιες που εκανα?

Link to comment
Share on other sites

TDS συντομα θα εχω μετρήσεις. Αλχημείες εννοώ τις μίξης βρύσης με Α/Ο για να πιασω τις απαιτούμενες τιμές. Θεου και εργασίας επιτρέποντος θα τις σηκώσω σ'ημερα τις μετρήσεις/

Link to comment
Share on other sites

Η βρυση εχει τιμες:

GH 8

KH 4

PH 8.0-8.1

(ph μετρα αφου αφησεις τουλαχιστον μια ωρα να μεινει το νερο)

Καλο θα ηταν αν εχεις και μετρηση TDS

Η ΑΟ βγαζει νερο με τιμες:

GH 0

KH 0

TDS

(ph μη μετρας)

Οταν γινοταν μιξη ΑΟ με βρυσης, οι τιμες στο βαρελι κατα την προετοιμασια ηταν:

GH 5 kai 7

KH 1.5 - 2 kai 3

PH 6.5 kai 7.2

TDS

και στο ενυδρειο:

GH 5 kai 7

KH 2 kai 3

PH 6.5 kai 7.2

TDS

Τωρα γινεται χρηση 100% νερο απο ΑΟ, και προστιθεται Denerle remineral (που ανεβαζει GH KH σε αναλογια 2 προς 1.3 αντιστοιχα) και οι τιμες στο βαρελι κατα την προετοιμασια ειναι:

GH 4-5

KH 2

PH 8.0

TDS

και στο ενυδρειο:

GH 5 kai 7

KH 2 kai 3

PH 6.5 kai 7.2

TDS

Δυστυχώς το TDS δεν μπορώ προς το παρόν, κάνουν TDS μετρήσεις τα μαγαζιά να πάω εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Για tds παρε ενα απο ebay

http://shop.ebay.co.uk/?_from=R40&_trk...-All-Categories

Τωρα για τις τιμες που παραθετεις, νομιζω πως κατι γινεται στο ενυδρειο και ανεβαζει πεχα και σκληροτητες.

Τσεκαρε αν υπαρχει κατι ασβεστολιθικο.

Εβαλες κατι καινουριο μεσα?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τα ενυδρεία έχουν κάποιες λίγες ασβεστολιθικές (μικρή ποσότητα) που μπήκαν ακριβώς για να διατηρήσω κάποιες σκληρότητες μέσα από την στιγμή που σταμάτησα το νερό βρύσης.

Με όλο το σεβασμό νομίζω πως κοιτάς λάθος σημείο. Το πρόβλημα είναι το ph 8 σε νερό όσμοσης με πολύ μικρή προσθήκη Remineral. Ανεβαίνει 2 μονάδες με την προσθήκη στοιχείων για πολύ μικρή άνοδο των GH kh. Τα ενυδρεία θέλω να ανεβάσουν λίγο τις σκληρότητες, το καλοκαίρι με την εξάτμιση αντιμετώπισα τρελές αυξομειώσεις (έβαζα όσμοση για να αναπληρώσω). Θέλω να σταθεροποιήσω τα ph στα ενυδρεία γιατί δεν μπορώ να είμαι καθημερινά από πάνω να τα επιτηρώ. Να σου πω την αλήθεια και η στροφή στην όσμοση έγινε για να έχω πιο σταθερές μετρήσεις, θεωρητικά πάντα.

Υπάρχει κάποιος συνδυασμός υλικών για το βαρέλι ( π.χ. ασβεστολιθικές και τύρφη, το κάνω και αυτό πάει στα κομμάτια) ώστε να βγάλω ένα σχετικά μαλακό νερό ph 6.5 kh 4 Gh9 και το ανεβάζουμε μετά για τα άλλα; υπομονή και τάπες έχω :thumbup: .

Link to comment
Share on other sites

Τα ενυδρεία έχουν κάποιες λίγες ασβεστολιθικές (μικρή ποσότητα) που μπήκαν ακριβώς για να διατηρήσω κάποιες σκληρότητες μέσα από την στιγμή που σταμάτησα το νερό βρύσης.

Με όλο το σεβασμό νομίζω πως κοιτάς λάθος σημείο. Το πρόβλημα είναι το ph 8 σε νερό όσμοσης με πολύ μικρή προσθήκη Remineral. Ανεβαίνει 2 μονάδες με την προσθήκη στοιχείων για πολύ μικρή άνοδο των GH kh. Τα ενυδρεία θέλω να ανεβάσουν λίγο τις σκληρότητες, το καλοκαίρι με την εξάτμιση αντιμετώπισα τρελές αυξομειώσεις (έβαζα όσμοση για να αναπληρώσω). Θέλω να σταθεροποιήσω τα ph στα ενυδρεία γιατί δεν μπορώ να είμαι καθημερινά από πάνω να τα επιτηρώ. Να σου πω την αλήθεια και η στροφή στην όσμοση έγινε για να έχω πιο σταθερές μετρήσεις, θεωρητικά πάντα.

Υπάρχει κάποιος συνδυασμός υλικών για το βαρέλι ( π.χ. ασβεστολιθικές και τύρφη, το κάνω και αυτό πάει στα κομμάτια) ώστε να βγάλω ένα σχετικά μαλακό νερό ph 6.5 kh 4 Gh9 και το ανεβάζουμε μετά για τα άλλα; υπομονή και τάπες έχω :thumbup: .

Εχεις δικιο.

Κοιταξα βιαστικα μαλλον.

Εχεις 8 πεχα στο βαρελι και 6.5 και 7.2 στο ενυδρειο αφου το βαλεις. (και οχι το αναποδο)

Εχεις καμια αεραντλια στο βαρελι?

Γιατι δινεις δυο τιμες στο πεχα του ενυδρειου? ειναι το "παιξιμο" που κανει το πεχα?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Xωρις να θελω να βγω εκτος θεματος μπορω να κανω και εγω μια ερωτηση?

Οταν το tds που βγαζει η οσμοση ειναι 29 χρειαζοντε αλλαγη προφιλτρα και μεμβρανη???

Για tds παρε ενα απο ebay

http://shop.ebay.co.uk/?_from=R40&_trk...-All-Categories

Πολυ καλο για τα λεφτα του! Σημερα παρελαβα ενα τετοιο! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Xωρις να θελω να βγω εκτος θεματος μπορω να κανω και εγω μια ερωτηση?

Οταν το tds που βγαζει η οσμοση ειναι 29 χρειαζοντε αλλαγη προφιλτρα και μεμβρανη???

Πολυ καλο για τα λεφτα του! Σημερα παρελαβα ενα τετοιο! :thumbup:

Ναι...το ιδανικό είναι να σου δείχνει 0,κάτι που όμως χωρίς extra κάδο ρυτίνης αποκλείεται να πετύχεις.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Ναι...το ιδανικό είναι να σου δείχνει 0,κάτι που όμως χωρίς extra κάδο ρυτίνης αποκλείεται να πετύχεις.

Ευχαριστω! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - dimitris76
Link to comment
Share on other sites

Xωρις να θελω να βγω εκτος θεματος μπορω να κανω και εγω μια ερωτηση?

Οταν το tds που βγαζει η οσμοση ειναι 29 χρειαζοντε αλλαγη προφιλτρα και μεμβρανη???

Αν το tds της βρυσης σου ειναι 600 ppm τοτε δικαιολογειται να εχεις 29 ppm στην ΑΟ.

Η μεμβρανη καθαριζει το νερο (δλδ μειωνει το tds) κατα 95-99%

Αν λοιπον το tds της ΑΟ ειναι μεγαλυτερο απο το 5% του tds της βρυσης θεωρητικα θελει αλλαγη η μεμβρανη,

Προσοχη ομως δεν την αλλαζουμε εξαιτιας μιας "ανεβασμενης" μετρησης. Αν το παρατηρησεις επαναλαμβανομενα μονο.

Τα προφιλτρα ομως δεν αλλαζουν βασης της ενδειξης του tds.

Καθε προφιλτρο μπορει να φιλτραρει συγκεκριμενα λιτρα νερο. Μετα "χαλαει".

Συνηθως τα προφιλτρα παχους 2 ιντσων ειναι για 4500-5000 λιτρα (στην εισοδο των προφιλτρων, οχι αυτα που βγαζει καθαρα η ΑΟ) και τα παχους 2.5 ιντσων ειναι για 9000-10000 λιτρα στην εισοδο.

Κοιταμε τις προδιαγραφες τους ή τις ζηταμε απο το καταστημα για να ξερουμε σιγουρα ποσο διαρκουν.

Αν δεν αλλαχτουν εγκαιρα τα προφιλτρα (ιδιως του ανθρακα), περναει χλωριο κλπ και καταστρεφεται η μεμβρανη προωρα.

Και δεν συμφερει, γιατι ενα προφιλτρο κοστιζει 4-8 ευρω και η μεμβρανη 30 -50 ευρω συνηθως.

Link to comment
Share on other sites

Αν το tds της βρυσης σου ειναι 600 ppm τοτε δικαιολογειται να εχεις 29 ppm στην ΑΟ.

Η μεμβρανη καθαριζει το νερο (δλδ μειωνει το tds) κατα 95-99%

Αν λοιπον το tds της ΑΟ ειναι μεγαλυτερο απο το 5% του tds της βρυσης θεωρητικα θελει αλλαγη η μεμβρανη,

Προσοχη ομως δεν την αλλαζουμε εξαιτιας μιας "ανεβασμενης" μετρησης. Αν το παρατηρησεις επαναλαμβανομενα μονο.

Τα προφιλτρα ομως δεν αλλαζουν βασης της ενδειξης του tds.

Καθε προφιλτρο μπορει να φιλτραρει συγκεκριμενα λιτρα νερο. Μετα "χαλαει".

Συνηθως τα προφιλτρα παχους 2 ιντσων ειναι για 4500-5000 λιτρα (στην εισοδο των προφιλτρων, οχι αυτα που βγαζει καθαρα η ΑΟ) και τα παχους 2.5 ιντσων ειναι για 9000-10000 λιτρα στην εισοδο.

Κοιταμε τις προδιαγραφες τους ή τις ζηταμε απο το καταστημα για να ξερουμε σιγουρα ποσο διαρκουν.

Αν δεν αλλαχτουν εγκαιρα τα προφιλτρα (ιδιως του ανθρακα), περναει χλωριο κλπ και καταστρεφεται η μεμβρανη προωρα.

Και δεν συμφερει, γιατι ενα προφιλτρο κοστιζει 4-8 ευρω και η μεμβρανη 30 -50 ευρω συνηθως.

Σε ευχαριστω πολυ!!! :P

Μου κανει εντυπωση παντως το γεγονος πως η μεμβρανη μου κρατησε μολις ενα χρονο εχοντας περασει απο την εισοδο της περιπου 3000-3500 λιτρα και ενω το καταστημα λεει οτι η ζωη της ειναι περιπου 2 χρονια... :thumbup:

Τσεκαρω ξανα τις μετροισεις και αφου το ΤDS βρυσης ειναι 145 παω για αλλαγη...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ!!! :P

Μου κανει εντυπωση παντως το γεγονος πως η μεμβρανη μου κρατησε μολις ενα χρονο εχοντας περασει απο την εισοδο της περιπου 3000-3500 λιτρα και ενω το καταστημα λεει οτι η ζωη της ειναι περιπου 2 χρονια... :thumbup:

Τσεκαρω ξανα τις μετροισεις και αφου το ΤDS βρυσης ειναι 145 παω για αλλαγη...

Περιεργο.

Εχεις συνδεσει υποθετω σωστα τα σταδια (3σταδια εχεις? >sediment>ανθρακας>μεμβρανη) και κανεις flushing στη μεμβρανη.

Tds θα μετρας αφου βγαλει λιγο νερο πρωτα η ΑΟ. Να φυγει τουλαχιστον αυτο που εχει μεινει μεσα στο φυσίγγιο και στους σωληνες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αεραντλία υπάρχει αλλά λόγω έλλειψησ εξωτερικής μπρίζας δεν μπορώ να την λειτουργώ συνέχεια. συνήθως την ανάβω το πρωί και το μεσημέρι και απόγευμα κάνω τις αλλαγές. Δεν είναι ένα ενυδρείο, είναι 4. απλά 2 είναι στο 6.5(νανοκιχλιδες) και 2 στο 7.2.

Link to comment
Share on other sites

Αεραντλία υπάρχει αλλά λόγω έλλειψησ εξωτερικής μπρίζας δεν μπορώ να την λειτουργώ συνέχεια. συνήθως την ανάβω το πρωί και το μεσημέρι και απόγευμα κάνω τις αλλαγές. Δεν είναι ένα ενυδρείο, είναι 4. απλά 2 είναι στο 6.5(νανοκιχλιδες) και 2 στο 7.2.

Eννοουσα στο ενυδρειο αν εχεις αεραντλια και γενικοτερα μεγαλη αναταραξη στην επιφανεια

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει αεραντλία και μεγάλη ανατάραξη μέσα στα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει αεραντλία και μεγάλη ανατάραξη μέσα στα ενυδρεία.

Για σταματα τη και απο το φιλτρο ρυθμισε την εξοδο να κανει ενα απαλο κυματισμο μονο, ενα τρεμουλο στην επιφανεια και μετρα την επομενη μερα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ!!! :thumbup:

Μου κανει εντυπωση παντως το γεγονος πως η μεμβρανη μου κρατησε μολις ενα χρονο εχοντας περασει απο την εισοδο της περιπου 3000-3500 λιτρα και ενω το καταστημα λεει οτι η ζωη της ειναι περιπου 2 χρονια... :)

Τσεκαρω ξανα τις μετροισεις και αφου το ΤDS βρυσης ειναι 145 παω για αλλαγη...

Η μεμβράνη καταστρέφεται απο το χλωριωμένο νερό και προστατεύεται από το φίλτρο ενεργού άνθρακα που εξουδετερώνει το χλώριο.

Έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής από το προφίλτρο και το φίλτρο ενεργού άνθρακα.

Τα 29ppm που σου βγάζει εφόσον είναι τριών σταδίων όσμωση σημαίνει οτι η μεμβράνη ΔΕΝ θέλει αλλαγή.

Αντίθετα το φίλτρο ενεργού άνθρακα ίσως χρειαστεί.

Είτε έχεις 500ppm στην βρύση είτε έχεις 145ppm πάλι 29ppm θα σου βγάλει.

Το TDSmeter σου λέει πότε θέλει αλλαγή η μεμβράνη και οχι τα 2 προφίλτρα που θέλουν τακτικότερα αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αναγκαίο να κλείσω την αεραντλία; Στο 300λιτρο μετά από μια ώρα με κλειστή την αεραντλία ανέβηκαν όλα στην επιφάνεια. Δεν νιώθω και πολύ καλά να την κλείσω μια ολόκληρη μέρα. TDS εντός των ημερών.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαινουν στην επιφανεια χωρις αεραντλια αλλα μονο με αναταραξη απο το φιλτρο?

Ποσα και τι ψαρια εχεις μεσα?

Παρεχεις διοεξιδιο?

Link to comment
Share on other sites

Οσκαρ, τεξανη και ενας pleco. Με πολλές ανούμπιες. Το φίλτρο δεν προσφέρει ανατάραξη εξού και η αεραντλία. Οχι Δυοξείδιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...